Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul kart devamlılığı için raporu sisteme işletmemiz gerekiyormuş!?

34sena
Size mesaj geleli 4-5 gün olduğuna göre anlaşılan ben daha fazla bekleyeceğim anlaşılan ama insanlarda tedirgin oluyor otobüs kullandığımızda cihaz yetersiz bakiye diye öterse insan rencide oluyor bende bunu düşünerek ücretsiz kartıma para yukledim.

Beyazmasa hattın aradığımda SMS'lerle ilgili anlık dönüş yapılamayacağı, kontrolden sonra dönüş yapılacağı söylenmişti. Ancak kontrolün ne kadar süreceği ile ilgili bir bilgi alamdım. Korona ortamında da engellileri hastanelere yönlendirip, "acaba raporumu engelli veri tabanına eklediniz mi" diye sordurtmak da nasıl bir zamanlama hatası. Gerçekten hayret ediyorum.

Arkadaşlar bende kartımı kaybedince bu durumu öğrendim. Erapor sisteminde engelli raporunun olması şartmış. Eraporda var mı yok mu biz vatandaş olarak göremiyoruz.

Belediye yetkilisi rapor aldığınız hastaneyi arayıp raporu sisteme girip girmediklerini sorun dedi. Bende arayıp sordum ve girildiğini öğrendim.

Sonrada gidip kartımı çıkardım.

Sağlık Bakanlığı Ulusal Engelli Veri Bankasında kayıtlı olan güncel Rapor numaranızı gönderin diye mesaj gönderilen Arkadaslar. Ben Rapor aldığım hastanenin Saglik Kuruluna giderek kontrol ettirdim ve Veri Bankasında kayitli olduğunu öğrendikten sonra Istanbul kart başvuru merkezine gittim görevliye raporun aslını, kullandığım istanbul kartımı ve bir fotoğrafımı verdim. Görevli raporumu, sisteminden kontrol ettikten sonra 20 TL. karşılığında yeni kart çıkartti. Islemler bu kadar. Umarım sizlere bu konuda yardımcı olmuşumdur. Yeni aldigim kart da 22.07.2022 tarihine kadar vizelenmis oldu. diyeceklerim bu kadar, sağlıcakla ve mutlu kalın.

Sizin daha önceden kartınız yok muydu? Yoksa vardı da eski kart geçerli değil mi?

beco
Kartım vardı ve kullanıyordum. Görevliye bana mesaj geldiğini vs. anlattım ona kullandığım kartı ve raporumun aslını verdim sistemden kontrol etti sonra bana yanınızda resim var mı dedi bende var deyip kendisine verdim oda yeni kart basıp bana verdi eski kart onda kaldı.

Teşekkürler. Ben de hastaneye gitmeden telefon ederek bilgi alabildim. Görevli bana benim raporumun yeni ve karekodlu olduğunu söyledi. Bu tip raporlar veritabanına otomatik kaydoluyormuş. Ben de bu bilgiye istinaden rapor numaramı 6235'e gönderdim. 1 ay sonra, kartımın süresinin uzatılabilmesi için biletmatikten vize işlemi yapmam gerektiği ile ilgili ikinci bir sms aldım. Kartımı hiç kesinti yaşamadan kullanmaya devam ediyorum. Bir sorun yaşamadım.

Ben hastaneye başvurduğumda pandemi süreci adı altında yok arşivden bulamayız gibi bahaneler sundular
Sisteme raporları taratmak için vatandaş neden gidip müracat edip durdürtüklüyor ki personeli bakanlık tüm rapor veren hastanelere yazmalı yazısı,
Cimer ya da Sabim e yazın arkadaşlar bireysel olarak halledemediginizde.

claer
Gelen sms mesajında biletmatiklerden tek tuşla vizeyi uzatabilirdiniz görevliye gitmenize gerek yoktu.

Bugün bana İstanbulkart'dan SMS geldi ancak işlemi yapmadım, benzer SMS i alan oldu mu?

Degerli Istanbulkartli, ucretsiz ulasim hakkinizin devam edebilmesi icin T.C. Saglik Bakanligi Ulusal Engelli Veri Bankasi sistemine kayitli guncel rapor numaranizin tarafimiza iletilmesi gerekmektedir. Rapor numaranizi guncellemek icin ISTRPR bosluk TC KIMLIK NO bosluk RAPOR NUMARANIZI yazip 6235'e SMS gonderebilirsiniz. Hata almamak icin, istenen bilgiler disinda SMS'e rakam ya da metin yazmayiniz. Saglikli gunler dileriz.

Bugün bana İstanbulkart'dan SMS geldi ancak işlemi yapmadım, benzer SMS i alan oldu mu?

İBB'ye gelen SMS ile ilgili çağrı bıraktım, şöyle yanıt geldi:

Başvurunuz incelenmiş olup, gelen sms sistemde kayıtlı olan bütün engelli vatandaşlarımıza gönderilen sms olup, sizin kartınız için herhangi bir kayıt sorunu görünmemektedir. Engelli kartınıza vizeleme talimatınız gönderilmiş olup, biletmatik cihazlarından aktif edebilirsiniz.

Merhaba
Ben, emekliyim. Sadece engelli kartı çıkarmak istiyorum, ( vergi indirimi değil) Büyük ihtimalle de %40 üzeri verecekler. Öğrenmek istediğim. Sadece engelli kartı çıkarmak için rapor alırsam, olurda %40 altı olursa, vergi indirimi belgemi etkiler mi acaba? Teşekkürler.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2011 yilinda engeli rapor um sürekli dir
2005 yılında gırtlak kansere ameliyat oldum malulen emekliyim rapor um la istanbul kart i aldim 8 yıl önce asıl rapor elimde olduğu halde yeni kart alamadım e devlet gözük miyor pdf çıkmıyor rapor no e devlet gözük yor
Memur lar sürekli olan rapor um u ışlem yapmıyor lar israrla yeni rapor istenildi Sağlık müdürlüğü ne baş vurdum engeli raporum sürekli güncel çıktısını aldım yinede işleme tabi tutulmadi
Bu ibb memur larına devlet rapor ları kabul etmeyin yeni rapor çıkartma yetkisi verildi
Ne yapmamam gerekiyor yardımcı olun u z

Merhaba
İETT vizeleme tarihi gelipte vizeleme talimatı gelmeyen arkadaşlar
Engelli raporlarını aldıkları hastaneye başvurarak engelli ulusal veri bankasına kaydettirmesi gerekiyor.
Benim de e-nabızda kaydım var ama İETT bunu görmüyor veya göremiyor.
Vizeleme süresi 6 aya düşmüş bu arada bilginiz olsun

Son düzenleme:
Polat34

Bana vizeleme talimatı gelmedi, (gelmesi de gerekmiyor zaten). Bugün gittim, bir kart doldurma yerinde güncelleme yaptım. 6 ayda bir güncelleme yapmak gerekiyor.

Ayşe SARI'nın yazısıdır. Yeterli cevap buradadır.

20 Şubat 2019 öncesi alınmış raporlar ise, UEVB’ye kayıt edilmekteydi. Ancak, birçok hastane, düzenlediği raporu UEVB’ye kayıt etmediği gibi, hastanelerin çoğu 20 yıl arşivde saklamak zorunda oldukları engellilik rapor kayıt defterini saklamamış, bazı hastanelerin arşivleri yanmış, bazı hastaneleri su basmış, bazı hastaneler kapanmış, taşınmış ya da isim değiştirmiş; bu gibi nedenlerle/bahanelerle hastaneler, sorumluluklarından kaçınmaktadır. Bu gibi bahanelerle hastanelerin kişilerden rapor yenileme istemeyecekleri bilinmelidir. Bunun en önemli dayanağı Sağlık Bakanlığının yazısıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın 23.06.2020 tarihli, “Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının Ulusal Engelliler Veri Bankasına Kaydedilmesinin Sonlandırılması” konulu yazısında; “ıslak imzalı Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının asıllarının, taratılıp Ulusal Engelliler Veri Bankasında ilgili kayıt ile ilişkilendirilerek, pdf formatında elektronik ortama aktarılmasını sağlayan SB Mobil Tarama uygulamasının geliştirildiği ve ıslak imzalı düzenlenerek UEVB’ ye rapor bilgileri kaydedilen ya da sağlık tesisi arşivinde olup da sisteme hiç girişi yapılmayan tüm gerçek (soruşturma, inceleme, adli birimlerce iptali sağlanmamış olan) rapor bilgilerinin girişinin sağlanarak, engelli sağlık kurulu rapor görüntülerinin Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan SB Mobil Tarama Uygulamasına eklenmesine/aktarılmasına devam edilecektir.” ifadelerine yer verilmiştir.

Kaynak : https://www.oced.org.tr/raporlarin-gecerliligi-ve-veri-tabanina-islenmesi/

Sağlık Bakanlığı Yazısı : https://khgmcalisanhaklaridb.saglik.gov.tr/Eklenti/37598/0/uevb-kayitlarinin-sonlandirilmasipdf.pdf

Ek not : Teyit etmek için aradım sağlık kurulu birimini bu yazıdan haberleri yok, raporunuzu yenileyin diyorlar.

Engelli raporunuzu ne amaçla kullanıyorsanız örneğin; iett kartı İETT'nin kuruma yazı yazmasını isteyin bizde cevap verelim.
şeklinde cevap aldık.

Genele baktığımızda birçok kişide hak kaybı yaşanıyor. Şahsi önerim, bu kaynak ile engelli raporu aldığınız hastanenin hasta hakları bölümüne başvurmanız.

Klingbeil

Yani elinde rapor aslı olan ve raporu 2006 yılından sonra alanlar, raporun aslını aldığı hastaneye götürüp taratarak
Barkodlu E-rapor yapabiliyor.

Bu şekilde ifade ediliyor, ama ben aradığımda memur yeni rapor almalısınız diyor. Bence hasta haklarına başvurup durumun üstüne gidilmeli.

Merhaba bu gün bana da aynı mesaj geldi siz nasıl yaptınız nereyi aradınız öğrenebilirmiyim, benim raporum sürekli rapor Başbakanlık özürlüler iadaresi başkanlığı kimlik kartımda var, neden böyle saçma bir şey yapıyorlar anlamadım nasıl bir yol izlemeliyim deneyiminizi paylaşırmısınız lütfen teşekkürler.

Merhaba bu gün bana da aynı mesaj geldi siz nasıl yaptınız nereyi aradınız öğrenebilirmiyim, benim raporum sürekli rapor Başbakanlık özürlüler iadaresi başkanlığı kimlik kartımda var, neden böyle saçma bir şey yapıyorlar anlamadım, nasıl bir yol izlemeliyim deneyiminizi paylaşırmısınız lütfen teşekkürler.

2006 dan sonra alınan raporlar e barkotlu yapılıyormu hastaneye gıtsem yaparlarmı

Bana da geldi. İyi ama benim rapor 2002 tarihli. Ee, ebn yeniden mi rapor alicam şimdi. ? Nasıl olucak!!?

Hangi hastaneden rapor aldıysanız Raporunuzun Aslı ile rapor bölümüne gidin onlar sizi uluslararası veriye kayıt edecekler aldığınız uluslararası veri kaydını 153 e getirip sisteme işliyorlar sıkıntı şurda bazı hastahane görevlisi uğraşmak istemiyor

İbb'ye istedikleri gibi sms gönderdim. Süresiz raporum olsa da temmuz 2025'e kadar vizelemişler.

neden olabilir?

Bu işleyişle çok fazla mağduriyet yaratacaklar. Benim raporum 2006 senesine ait şimdi Şişli Etfal gitsem eminim ki görevliler veri bankasına kayıt yapmayacaklar yeni rapor isteyecekler. Yeni rapor için başvursam oranımın %40 altına düşme riski var. Sanırım bunları bildikleri için ücretsiz ulaşım hizmetinden yararlananları azaltmayı hedefliyorlar. Son olarak eski raporları kabul etmemek yasal dayanağı olan bir durum mudur? Aramızda kanunları bilen bir arkadaş varsa yanıtlarsa sevinirim. Sırf bu durum için dava bile açmayı düşünüyorum.

Banada mesaj geldi belde gönderdim ama e manızda görüyor e devlete görünmüyor sizdede mi öyle bu arada gönderdiğim sms olup olmadığını mesajla bildiyorlar mı
Gamlı Baykuş

Eski rapor lar e nabız da gözükmez vize olup olmadığını metro istasyonunda kartmatiklerde kartınızı okutarak öğrenebilirsiniz

ben daha yeni rapor aldım heryerde kayıtlı iett kart ne zman bassam vizeleem uyarııs alıyorum gidip otomatik büyük cihazalrda yapıyorum sonra yine aynı 2-3 ayda bir 6 ay değil bu ....

Üst Alt