Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk kez işitme cihazı alacaklara veya yeniden cihaz almayı düşünenlere önerilerim

Selam hocam kayseri egitim arastirma ve erciyes universitesi tip fakultesinde ayri ayri era testi yaptirdik ikisindede ortalama ayni sonuclar cikti. Yakin zamanda rapor sonucunuda iletirim hocam ilginiz icik cok cok sagolun

Arkdaşlar merhaba hepinize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. bende aranıza katılmış bulunmaktayım

2009 den beri meniere hastasıyım 2-3 yıldır baş dönmesi kalmadı ama sağ kulağımda işitme kaybı tıkanıklık çınlama mevcut enson 3 ay önce kortizon uyguladı doktorum fayda etmedi şimdi bana işitme cihazı öneriyor.İşitmeyi yükseltmek için Ameliyatla %20 şans var diyor ama cihazla bu şansın artar diyor şimdi bu konuda siz tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum

doktor Widex marka önerdi
burda işitme cihazları satan nokta siemens in motion ve orion
oticon nun acto ve agil
cihazlarını önerdi
en sonki işitme testim aşağıdaki gibidir
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

b4nXRZ.jpg

İşitme cihazından yararlanacağınızı düşünmüyorum.
Sağ kulağa cihaz takıldığında muhtemelen çok rahatsız olacaksınız. Kesinlikle 1 hafta denemeden cihaz almayın (muhtemelen 1 günlük deneme sonrası cihazın işe yaramayacağını anlayacaksınızdır). "Alışırsın" vb telkinlere sakın inanmayın.
Tek kulakla duyarak yaşamaya alışmanız gerekiyor. Sosyal hayatınızdan bir şey kaybetmezsiniz.

Mehmet bey merhabalar
cevabınız için teşekkür ederim
benim öğrenmek istediğim acaba cihaz taktığımda sağ kulağımda işitme oranını artırır mı ?
Cihaz bunda etkili olurmu ayrıca çınlamayı da perdelediğini söylüyorlar

Tek taraflı ileri, çok ileri derece işitme kayıplarında işitme cihazı kullanıldığında, hastalar "patlak hoparlörden ses geliyor gibi" bir tanım yapıyorlar. Yani daha iyi duymak, "daha güzel duymak" demek değildir. Yine de deneyin.

Son düzenleme:
hangi doktor bu kadar kayiptan sonra ameliyatla isitme duzeltcekmis:eek: sarlatanin tekiymis doktorunuz inanmayin
sizin kotu kulaktan daha dusuk db lerle isitme cihazindan faydalaniyorum:) ama napayimki koklear implantla duyarsin deyip kulagimin tekini safdisi ettiler :mad: artik tek kulakla isitme cihazi kullanarak sesleri duyuyor dudak okuyorum:) cihazinizi iyice emin olmadan denemeden almayin:eek: ama sizin duyan bir kulaginiz oldugundan ne kadar dogal duyma diye lanse etselerde o sekilde cihaz kullanmayacaginizi kulaktaki sesleri kabul edeceginizi tahmin etmiyorum

Merhabalar, Şubat 2009 da Oticon Sumo DM işitme cihazı aldım. 2013 de ses kalitesi gittiği için kabin,mikrofon ve hoparlör değişti. Cihazı geçen hafta servise götürdüm. Maalesef artık son günlerini yaşıyormuş cihaz. Çünkü amfilikatör her an sorun çıkarabilirmiş. Bunu da değiştireceğimize yenisi alın dediler. Eh dedik yaklaşık 6 senedir kullandık, artık yenisini alalım diye karar verdim.
Verdik te yine başa dönmüş gibi olduk. Oticon bu cihazda gelişme yönünden bir değişiklik yapmadı biliyorum. Alternatif cihazlara da bakalım diyorum. Ama bu kadar yüksek işitme kaybını karşılayacak işitme cihazı ne olabilir.

iki uc ayin kalmis, devletten para almana yetisememis sumo.dayanabilirse subata kadar hic olmazsa bi 450 katki payi alirsin bulnes. cunku epey paraya maloluyo:mad: cihaz degistirmek zor is ama sen sumodan memnunsun gene onu alabilirsin piyasadan cekilmedi benim resoundum gibi.
tabi alternatifleri denemek daha iyisini bulursaniz onu almak iyi ama bizim cok ileri isitme kaybina alternatif az,
ben phonaktan yaka silkerken bernafon extreme denemistim. odyometrist isinin ehliydi.guzel anlasiliyordu konusmalarda. gurultu onlemesi memnun etmedi beni.tek mikrofon 5 kanal, galiba volum kontrolu vardi. 2000 liraya verecektide.bazen onumu alsaydim diyebiliyorum.
chili iyi geldi bana cift mikrofon oldugundan onu tercih ettim. kalin ses kaybim cok oldugundan pes seslerde az duyuruyor. pes ses kaybin benimki kadar ileri degilse chiliyi tavsiye ederim.
kolay gelsin.

shukufe;

Zaman olarak beklemem gereken bir şey yok. Ben bu cihazı SGK dan almadım ki zaten, direkt kendim aldım. SGK dan en son alalı 10 seneyi geçmiştir. O zaman için bana dediler ki SGK dan alırsan -atıyorum- 2200 TL devlet 400 TL veriyor. Peşin kendin alırsan 1800 TL ye veririm dediklerinden bende bürokrasiyle uğraşmaktansa direkt aldım.
Şimdi SGK 450 TL mi veriyor. Dijital cihazlar içinde veriyor yani yanlış anlamıyorum sanırım.

CALISANSAN 450 LIRA EMEKLIYSEN 490 LIRA VERIYOR SGK. AMA CIHAZ ALIRKEN HEPSINI ODUYOSUN. 3 AY ICINDE ZIRAAT BANKASINA YATIRIYOR SGK. SEN SONRADAN GIDIP ALIYORSUN.
PESIN PARA OLURSA ODYOCULAR IYI INDIRIM VERIYOR:eek:

Anladım teşekkürler, demek ki işitme merkezlerine soracağız her iki türlü alımlarda ne kadar diye.
Yine dolaşacağız hangi cihaz uygun diye. Bu sefer widex i deneyeyim diyorum.

bende merak etmistim widexe. chili 7 den memnun olunca ona sira gelmedi. cihaz denemektende berbat olmustum acikcasi. allah yardimcin olsun. valla yeni cihaz almak para veriyorsun ama gerilimi insani berbat ediyor.

Aynen öyle valla. Allah razı olsun, teşekkürler.

senin yerine olursam rapor cikaririm. cift cihaz icin verirler. sende cift cihaz alirsin bin liraya yakin tek kullansan bile yedekte dururdu. senin devletten para almanin isitme cihazi saticisina hicbir kulfeti hicbir yarari yok. para sen icin.

Shukufe ,
cochlear implant düşünüyom bende:(

ne kadar isitme kaybin buyucum.az isitme kaybimiz olursa bile duyan insanlar arasinda duymadigimiz bize cok sey kaybettiriyor:(canimiza tak edincede iste isitmemizi kokten kaybedilen, donusu olmayan,isitme kaatili koklear implanti mucize gorebiliyoruz:( ben cooook pisman oldum bu koklear implat taktirilmasindan:( iyi bir dijital isitme cihazindan faydalanmak varken kulakta olan isitmeyi bertaraf edecek kulak isitme kaatili koklear implant ameliyatini olma derim beni dinlersen. ama kulakta isitmede senin.

Merhabalar , foruma ilk defa yazıyorum , benim 5,5 yaşındaki oğlum ilk defa işitme cihazı kullanıcak , sağ kulağımda orta-ileri derecede işitme kaybı varmış , bizde yeni öğrendik , konuşma anlama sosyal hayat vs ilr ilgili hiç bir sorunu yok , bugün kulak kalıbı çıkarttık , ordaki hanım bize çocuklar işin kulak içi cihazların uygun olmadığımı söyledi ama oğlum cihazın görünmesini istemiyorum , konuya o kadar yabancıyız ki hiç birşey atlamak istemiyorum , doktorumuz çok iyi aslında o ne derse onu yapıcaz tabiki ama cihaz alma konusunda beni az da olsa bilgilendirirseniz çok yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler

bu konuda MEHMET AKSIT bey istanbuldaysaniz hepduysel isitme cihazlarinda ebru kosemihal i oneriyor. kendi gorup yazarsa bende sevinecegim.cunku cocuk kucuk.

orta ileri isitme kaybiyla isitme cihazi olmadan 5bucuk yasinda bi cocuk sosyal olamaz herne kadar konusabiliyorsada. bence sizin odyo olcumuz yanlis. yalis olcumle birde yuksek seslerle ayarlarlarsa hem cocuk isitme cihazini takmaz, hemde isitmesine zarar verirsiniz bunu dikkate alin.
cocuklara kesinlikle kulakici cihaz olmaz, kulak arkasi cihaz alacaksiniz.

Teşekkür ederim shukufe , 3 ayrı yerde yaptırdık Odyo testini üçüde aynı çıktı , birini Dr Ferda aktaş yaptı , bilirsiniz muhakkak bu konuda çok iyi olduğunu duydum , sonradan olduğunu düşünüyorum işitme kaybının çünkü hem türkce hem ingilizce çok iyi konulabiliyor ve anlayabiliyor , bu Arda dudak okuduğunu da farkettim , gerçekten sosyal bir çocuk sınıfında arkadaşları Tarafından çok seviliyor , yurtddıiında bile 5,5 yaşında OLMASINA rağmen kendi işini kendisi halledebiliuır , bizde anlamadık bu yüzden , bir Odyo testine bende girdim , kulaklıkla verilen. Sesi ben duyabiliyorum fakat çocuğum duymadı duysada yalnış duydu hep , nasıl oldu neden oldu hiç anlamıyorum , geniş vestibüler kanal sendromu varmış , kafa tramvasına çok dikkat etmemiz gerekiyormuş ilerleyebilirmiş işitme kaybı çok şaşkınız, geniş vestibüler kanal ile ilgili bir bilginiz varmı doktorların ağzından laf almak için 10 takla atsamda çok aydınlatıcı değiller

ferda akdas gibi bi odyoloji duayeninde yaptirdiysaniz olcumu dogrudur. bu vestibuler kanal sendromu gibi doktorca terimleri biz hastalara anlatsalarda kisitli anlariz.doktorlarinda isi cok biyerde:eek: odyologlariniz size bu konuda daha iyi bilgi verir ama herseyide anlayamayizki doktor gibi.
tek kulak saglam oldugu icin fazla duymuyormus gibi farketmemissinizdir.tek kulak duyanlar duyduklari tartaftan gelen, karsisindan gelen konusma seslerini cok guzel anlarda duymadiklar yakin yerden gelen sesleri anlamaz. benim tek kulagim koklear implant cikarilmasindan oturu olu oldugundan sesleri isitme cihaziyla duydugum halde hemen o kulak yakinindaki sesleri duyamiyorum.
siz cokta uzulmeyin. tek kulak duymakta normal duyanlar gibi hayatini surdurebilir.
bu konuyu MEHMET AKSIT beyin gorerek size iyi anlatmasinin daha iyi olacagini zannediyorum.cocugunuz icin cok sevinmelisiniz. sizi kutluyorum boyle uyanik bi ebeveyn oldugunuz icin.

Ferda Akdaş, çocuk odyolojisinin Türkiye'deki kurucusudur. Çocuğu iyi test eder, anne-babayı da iyi bilgilendirir. Anlamadığınız bir nokta varsa, arayıp tekrar tekrar konuşabilirsiniz. Hatta telefon açıp da sorabilirsiniz. Maalesef yaş haddinden Marmara Üniversitesinden emekli oldu. Bildiğim kadarıyla Akademic Hospital'da hasta bakmaya devam edecek.
Geniş vestibüler kanal, doğuştan gelen bir anotomik farklılıktır. İç kulakta, salyangoz içinde labirent şeklinde farklı kanallar vardır. Bu kanallar, beyin-omurilikte bulunan sıvıyla aynı olan lenf sıvılarıyla doludur. Bu sıvıların yoğunluğunu dengeleyen geçitlerden biri "vestibüler kanal"dır. "Geniş vestibüler kanal sendromu"nda, bu kanal bazen olması gerektiğinden daha geniş olur. Bu genişlik, iç kulak sıvılarının dengeli dağılımını bozabilir. Bu da işitme hücrelerinin zarar görmesine neden olur. Bu gruptaki insanlar, kafa darbelerine karşı çok hassastırlar. Topa kafa atmak bile işitme açısından riskli olabilir.
Ferda Akdaş'ın önerileri doğrultusunda hareket etmeniz doğru olur.
Geçmiş olsun...

Öncelikle çok çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz , Allah razı olsun , evet ferda hanım academic hospital da inanılmaz bi kadın bir kere öocuklarla iletişimi çok kuvvetli görür Görmez ne olduğunu anlamıştı zaten , şuanda o ne derse onu yapıyoruz , haftaya tekrar görüşücez , kafama takılan hertürlü sorucam kendine tekrar teşekkür ederim sevgiler

Merhaba Benim anneminde işitme testi aşağıdaki gibidir. 2 kulağına işitme cihazı kullanmasını söylediler. Ankara da önerebileceğiniz bir firma var mı. Annem tek kulağına almak istiyor. İleride bir zararı olur mu tek kulağına cihaz alırsak. Bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşünerek foruma üye oldum şimdiden teşekkürler

Saf Ses ortalaması sol 48 dB sağ 38 dB
Konuşmayı Anlama Eşiği Sol 50 dB Sağ 40 dB
Konuşmayı Ayırt Etme Sol %84 Sağ%92 Sol 90 dB Sağ 80 dB
Tedirgin Edici Ses Yüksekliği Sol 100 dB Sağ 100 dB

TİMPANOGRAM

Sol OKB -20 Sağ OKB -13
Komplians Sol 0,4 cc Sağ 0,5 cc

Sağ da hafif, solda orta derecede olmak üzere bilateral yüksek frekanslara doğru artışlar gösteriyor. S/N tip işitme kaybı mevcuttur. Bilateral İC kullanılması önerildi

48 db isitme kaybini orta kayip demezler:)oburu zaten 38 db. hafif kayip. konusmayi ayirdetme skorlarida benim diyen duyanlara tas cikarticak nerdeyse:eek:gozunuz aydin. yaslilarda yuksek frekans kayiplari olabilirmis. cihazi alin ama kullanabilecegini tahmin etmiyorum. cunku iyi duyuyor anneniz.

Annem geçen seneye göre işitme kaybı arttı yani işitme testine göre öyle saten açık olarak da belli bize önerebileceğiniz bir cihaz veya Ankara da yer var mı.Annem bugün tekrar gitti doktora tomografi çekindim mi diye sormuş hayır deyince 1 nisana gün vermişler birde tomografi çekinecek. Anneme kulağında bir hastalık yok sadece beyinden gelen sinirler de sorun olabilir senin işitme kaybın bu yüzden demişler. Bir de siemens marka işitme cihazında önerebileceğiniz bir model var mı yani yeni çıkan modeli hangisi.

işitme cihazında markanın çok fazla önemi yok bence marka olayına fazla takılmayın,mesela simens çok kalteli bir cihazdır,ama ben kullanamadım,videks bana daha dogal geldi,videks,simens,otinon, ve bilinen diger markaların hepsi kalitelidir,cihaz alırken annenize bu markaların hepsini denemeniz lazım,hangi marka cihazla anneniz mutlu olursa onu alırsınız,bütün cihazların çok farklı özellikleri var,bu özelliklerini anlayabilmeniz için annenizin cihaz alırken mutlaka deneme süresi talep edin,denemeden cihaz almayın.geçmiş olsun...

birde ankaradaysanız özellikle cihaz aldıgınız firmayı iyi araştırın.bazı firmalar cihaz satana kadar ilgileniyor,ondan sonra yüzünüze bile bakmıyor.cihaza ayar bile yaptırırken sıkıntı yaşıyorsunuz,bunlarıda iyi düşünün,iyi araştırın..

:eek:cok komik;beyinden gelen sinirlerinde sorun vardiysa buna bisiy:pyapabile cekler:eek:ki bide agri yok sizi yok iltihap yok.bosuna emar cekinmesin. bi yerde okumustum. kafadan 3 4 kere emar cekilenlerde beyinde hasar yapabiliyormus. ileriki zamanlarda.zaten sinir tip kayip demis.

eger ankarada siemens almak isterseniz odyoses ten almayin.kadin sinirli bi tip.ondan cihaz almayacaksaniz acisini guzel cikariyor:mad:

İlk defa alacağız böyle birşey annem bugün siemens marka işitme cihazı denediler er atılım diye bir firmada o yüzden siemensin modellerini sordum. Teşekkür ederim.

Üst Alt