Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk kez işitme cihazı alacaklara veya yeniden cihaz almayı düşünenlere önerilerim

Konular
10
Reaksiyonlar
5
İlk kez işitme cihazı alacaklara veya yeniden cihaz almayı düşünenlere önerilerim:

1- İşitme testinizi güvenilir bir klinikte yaptırmaya özen gösterin.
2- Orta kulak hastalığına bağlı bir işitme kaybınız varsa, öncelikle tedavi yollarını araştırın.
3- Cihazın modelinden çok, cihazı kimin uygulayacağı önemlidir. Uzmanın yeterli olduğundan emin olun. Diplomasını görün.
4- Cihaz denemesine kesinlikle yalnız başınıza gitmeyin. Ailenizden birisiyle gitmeye çalışın.
5- Deneme sırasında üç heceli 20 kelimenin (perşembe, araba vb) cihazlı ve cihazsız olarak arkanızdan, normal ses yüksekliği ile okunmasını isteyin. Cihaz kelimelerin anlaşılmasını arttırıyorsa ve bu artış sizin için tatminkarsa, cihaz etkili demektir.
6- Deneme sırasında hem kendi sesinizin hem de uzmanın sesinin "normal" olmasına dikkat edin. Kendi sesinizi dinlemeden "ince ayarı" bitirmeyin.
7- Cihazı denemesi sırasında "Gerçek-Kulak Ölçümü" yapılmasını isteyin (kulak kanalına tüp şeklinde mikrofon yerleştirilerek, cihazın sağladığı kazanç ve çıkış değerlerinin "gerçek" olarak ölçüldüğü test yöntemidir). Ölçümde elde edilen sonuçların size anlatılmasını isteyin. Bu ölçümün yapılmadığı işletmelerden cihaz almayın (bir çok işletme bu ölçümü yapmadığı halde, yapılmış gibi sahte belge verebilmektedir).
8- Cihazınızı gerçek hayatta denemeden almayın. Cihaz denemesi yapılan odalar, gerçek hayatın zorluklarından (ve gürültülerinden) çok uzaktır. En doğru cihaz denemesi günlük hayatta yapılan denemedir. Tüketici haklarına göre (yanılmıyorsam)15 gün içinde cihazınızı iade edebilirsiniz. Bu iade kulak içi cihazlar için de geçerlidir (kalıp parası tüketiciye aittir).
9- Gürültülü ortamlarda konuşmanın anlaşılmasını en fazla sağlayan çift-mikrofonlu sistemlerdir. Cihazların diğer özellikleri (kanal sayısı, gürültü yönetimi vb) daha çok "dinlemeyi kolaylaştırmaya" yararlar (örneğin, konuşmayı daha az konsantre olarak dinleyebilirsiniz).
10- Her iki kulak da işitme cihazı kullanmaya elverişli olduğu halde, tek kulakta cihaz kullanırsanız, cihazsız kulağınızda zaman içinde konuşmayı anlama yeteneğiniz azalabilir. Bir süre sonra (yaklaşık 5 yıl sonra) konuşmayı anlama yeteneği düzeltilemeyecek kadar kötüleşebilir ("işitsel deprivasyon"). Cihaz fiyatları ve ekonomik gücünüzü değerlendirirken "çift cihaz"ı göz önünde bulundurun.
11- Kesinlikle pazarlık yapın! Fiyatı indiremeseniz bile ücretsiz aksesuar (pil, filtre vb) alabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Dr.Mehmet Akşit
Klinik Odyolog

cihaz almak icin isitme testi yaptirirken hava yolunu olcuyorlarda nedense kemik yolu olcumu olmuyor
bu kemik yolu gereklimidir cihaz ayarlamalari icin kemik yollu isitme cihazi icin gerekli olabiliyordurda hava yollu cihazlar icin gereklimidir artilari varmidir

Kemik yolu ölçümü de mutlaka yapılır. Ama kemik yolu eşikleri 70 dB'den daha kötüyse işaretlenemez.
Hava yolu cihazların ayarlanmasında kemik yolu eşikleri önem taşır. Hastanın kemik yolu eşikleri daha iyiyse cihazın kazancı biraz daha açılabilir.

bilgi icin tesekkurler doktor bey
neden benim odyo testlerinde kemik olcumu yok derdim sizin bir yazinizda kemik olcumude lazim der gibi anlamistim cihaz ayarlamalari icin
benim isitme testlerimde hicbir frekansta 70 db yok 250 500 1000 frekanslada nedense cok dusuk olmakla birlikte degisik zamanlarda her sefer degisik degisik oluyor bir sabit olcum olmuyor bunlada
bu frekanslarin cikaz ayarlamalarinda tam tutmasi onemlimidir
yani diger 2000 frekansta90 3000 frekansta 80 8000 frekansta 80 db
bas sesler olanlar 100 bazen 110 bazen 80 gibisinden isaretliyorlar buna bi akil erdiremedim 10 gun arayla bile yapilan testlerde
milletin baslari iyi oluyo bende tam tersi olduguna cihazlar bana uymuyormu yoksa diyorum

cvgk0oP.jpg

Mehmet Bey yukarıdaki ve burdaki değerlere göre kanal içi görünmez tip işitme cihazlarından düşünüyorum.beklentim sosyal yaşamımımda gürültü ortamlarda baskılama ve tv telefonla bluteoth özellikli olnlar varsa tercihimdir.yani bir işitme cihazından iyi beklentiler içerisindeyim.varsa eğer forumdaki işitme cihazı kullanan arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum.özellikle istanbuldan bakacam .hem işitme cihazı hemde yer tavsiyesine de ihtiyacım var.benim ilk aklıma gelen widex ve phonak geliyor ama işe yarar ve kalitesi kullanımı benim önemli şu an tek 2 programlı phılıps cihaz kullanıyorum.bakacağım her iki kulağıma alacağım.
QWLSh1e.jpg

İşitme kaybınız Tam Kanal içi (CIC) ve Görünmez Kanal İçi (IIC) için sınır değerlerde.
Ancak bu yeterli değil. Kanal yapınızın da bu cihazlar için elverişli olması gerekiyor. Kanal çapı ve kanal boğumlarının açısı cihazın yerleştirilmesinde büyük önem taşıyor. Önerim, önce kanal izinizi alsınlar. İze bakarak hangi tip cihazın uygun olacağına karar versinler.
Kanal içi cihazların küçük olmalarının nedeni, kullanılan teknik donanımın minyatür olması değil, gereksiz parçaların cihazdan çıkarılmasıdır!..
Yani "telecoil", "volüm kontrol", "program kontrol", "çift mikrofon" gibi bir çok özellik cihazdan çıkarılır.
Demek istediğim, paranın alabileceği en iyi işitme cihazı kesinlikle kanal içi değildir!.. Kanal içi istiyorsanız bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekiyor.
.........
Duysel'de aradığınız tüm modelleri hatta fazlasını bulabilirsiniz. Uzmanlar da işinin ehlidir.

hocam çok teşekkürler allah razı olsun,çok faydalı bilgiler veriyorsunuz bize,şahsen ben biraz daha bilinçlendim,saygılar

8ql3iFV.jpg
dALGNjf.jpg
X24M0EQ.jpg

Mehmet bey ilginiz için teşekkürler buradaki cihaz şu an kullandığım phılıps marka cihaz belki kulak kalıbı şeklini göstermesi açısından buraya yükledim.birde geçenlerde bu cihazı tamire götürüdüğüm teknisyenden rica ettim sorunsuz tavsiye edeceğiniz bir cihaz varmı siemens nitro 701 kanal içini tavsiye etti.sizce nasıl bir ürün sizin tavsiyelerinizi yukarda belirtmişsiniz orayada uğryacam ama bilgileriniz varsa da paylaşmanızı rica edecem.

benim için öncelik önce kanal içi ve küçük hafifi olması çok özellikleri geçebilrim ama frekans aralığı olarak özellikle ses iyi alablmesi ayıredebilmesi gürültüyü bastıması gerekirse kablosuz olmasa da olur.kulak arkasını kesinlikle düşünmüyorum hem gözlük hemde 2 adet kulak arkası kulaklık sıkar beni.((.tabii duygusalıktan öte sağlıklı ve mantıklı karar vermek en doğrusu.

Cihaz modelleri hakkında yorum yapmayı kendi adıma doğru bulmuyorum.
Çünkü hemen her markanın hemen her işitme kaybı için "uygun" bir modeli var.
Cihaz alırken daha çok dikkat edilmesi gereken şeyler :
  • Cihaz kalitesi;
  • Uygulayan uzmanın bilgisi;
  • Tamir-bakım servis kalitesi;
  • ve fiyattır.
Bu nedenle cihazını değil, uzmanını tanıdığım merkezlerin isimlerini vermeyi tercih ediyorum.

Hocam ilginiz ve bilgilerinizden faydalaniyoruz Teşekkürler.

teşekkür ederim.
gözlük olarak işitme cihazı hakkında bilgi verebilir misiniz.

Gözlük tipi cihazlar üç türlü üretiliyor:
1- Gözlük sapı, hava yolu işitme cihazı olarak çalışıyor. Saptan çıkan bir hortum, kulak kanalına (kulak kalıbı sayesinde) yerleştiriliyor.
2- Bazı kulak arkası işitme cihazı modellerinde, cihazın ucundaki boynuz, gözlüğün sapına yerleştirilebilecek şekilde üretiliyor. Böylece işitme cihazı gözlüğe monte edilebiliyor.
3- Gözlük sapı, kemik yolu işitme cihazı olarak çalışıyor. Sapın, kulağın arkasına oturan kısmına vibratör yerleştiriliyor. Böylece sesler kafatasını titreştirerek, iç kulağa iletiliyor.

Pek tercih edilmemekle beraber kemik yolu modeller bazen çok gerekli oluyor. Örneğin:
1- Eğer her iki orta kulakta da iltihap varsa ve kulak zarları delinmişse (öte yandan iç kulak normal veya normale yakın işitebiliyorsa);
2- Hastanın kulak kanalı doğuştan kapalı veya çok darsa.
3- Orta kulak ameliyatı sonrası kulak arkası (veya kulak içi) cihaz kullanılamıyorsa.

Gözlük tipi kemik yolu cihazların uygulanmasındaki en önemli zorluklar ise şöyle sıralanabilir:
1- Kemik yolu eşikleri normal veya normale yakın değilse hasta yeterli verimi alamaz.
2- Gözlük çıkarıldığında, işitme cihazı da çıkarılmış olur.
3- Kemik titreşiminin sağlanabilmesi için, cihazın kemiğe yeterli basıncı yapması gerekir. Bu basınç cildi zedeleyebilir.
4- Gözlük, sıcaklık değişikliklerinden etkilenir. Bu da cilde yapılan basıncı etkiler.
5- Ter, vibratörün oksitlenmesine neden olur, cihaz bozulur.

Kemik yolu işitme cihazlarında gözlük modeller tek alternatif değildir.
Kemiğe monte edilebilen kemik yolu implantlar da (koklear implantlarla karıştırılmasın) yukarıda sıraladığım hastalık koşullarında kullanılabilirler.
Bu kemik yolu implantların bazı modelleri cildin arasından geçen bir vida yardımıyla (abutment) kafatasını titreştirirler (Baha, Ponto).
Bazıları ise cilt altına yerleştirilen bir mıknatıs yardımıyla cilt üstündeki işitme cihazına yapışırlar. Titreşim mıknatıs yardımıyla kafatasına iletilir (Sophono, Baha).
Bir diğer yöntem ise vibratörün doğrudan kemik içine yerleştirilmesidir (Bone Bridge).
Bu yöntemlerden hangisinin uygun olduğu, doktorla hastanın ortak olarak verecekleri karara bağlıdır.

Son düzenleme:
mehmet akşit bana istanbulda odyolog önerebilirmisiniz. mümkünse avrupa tarafında.

10 aylık bebek için

10 aylık bebek için kesinlikle Ebru Kösemihal'e gitmenizi öneririm.
Test yapılacaksa Kadıköy'e geçmeniz gerekir.
Sadece cihaz uygulanacaksa size Taksim'de randevu verebilir.
Telefonla konuşup, randevulaşın.
İş telefonu: 0216 330 5831

selam kardeslerım

ben işitme testı yaptırdım sol 385..sag 330.... bu rakam rapora yeterlımı bılgılendırebılırmısınız sımdıden tesekkurler

ileri cok ilerı derece yazdılar sonuca ...bu durumda rapor alabılırmıyım

hayırlı sabahlar 22 aylık oğlumuzda abr sonucu 90 db de 5.dalga yok cm var demiş. nöropati .cihaz olarak phonak skyq70 sp veya skyq70 up önerdiler implanta gidebilir dediler hangi cihaz bizim için uygun olur acaba bugün alacaz inş.

hocam en ıyı marka hangısıdır kulak ıcı ve cıhazın oldukca kucuk gorunmeyen olmasını ısdıom

En memnun olduğun cihazın markası, en iyi markadır! Dolaşıp denemen lazım. Dolaşırken Şair Eşref'e de uğra. Renk İşitme var orada. Onlar da bir denesin.

Mehmet beye ilave; isitme cihazindan cok pek cok beklentiniz olmasin. hayal kirikliligi sebebidir mucize ummak. en ufak fayda gordugunuzde sukretmeyi bilin. zor kosullarda cok ise yariyor bakin. ama tabi saglam kulak beklentisi hayal kirikliligi olur.

Merhaba Mehmet Bey,
Shukufe arkadaşımın talebi üzerine yazıyorum:)
Odyo sonucum için biraz bilgi rica edebilir miyim?
Cihaz olabilme imkanı var mı? Yok dediler ama bir umut soralım..
Hava ses ortalaması sol hava 115 sağ 117 .. Kemik sol 63 sağ 63
Konuşmayı alma eşiği sol NA sağ NA
Konuşmayı ayırt etme sol Ty sağ Ty
Diğerlerinde tireler (-) var :) hep boş boşuna çekindim yani
Kanı ve tavsiye = Bileteral TipA timongram elde edilemedi. Bilateral akustik reflexler elde edilemedi.
Bilateral OAE gözlenmemiştir.

Teşekkürler

Gül hanım,
Önce geçmiş olsun.
Forumlardan takip ettiğim kadarıyla sizde NF2 vardı. Bu nedenle koklear implant değil, beyin sapı implantı (ABI) düşünülüyor.
İşitme sinirini etkileyen tümörler bazen işitmeyi çok fazla bozmayabilir. Ama sizde bozmuş.
Sizin işitme cihazından yararlanmanız mümkün görülmüyor.
Türkiye'de en tecrübeli ABI uygulayan klinik Hacettepe. Ama sonuçlar beklentinin altında kalıyor. Şöyle de ifade edilebilir: "Beklentiniz ne kadar azsa, memnuniyetiniz o kadar fazla oluyor"

Teşekkür ederim evet NF tip 2 hastasıyım iki tarafta da tümör vardı alındı işitme de gitti..
Cevabı biliyordum aslında :) Daha işitme testi falan çekinmeden ben bunu diyorum ama Doktor test istedi
Duymuyorum işte ne testi çekiniyim :)
Hacettepe Üni'de Levent Sennaroğlu'na gönderdim sonuç için arayacak bizi bakalım hayırlısı.
Ameliyat istemiyorum, yani tabi ki duymak istiyorum da bir sürü riski var ve yoruldum ameliyat olmaktan.
İşitme cihazı hiç denemedim direk olmaz denildi.
Shukufe arkadaşımız da bir de Mehmet Beye sor dedi geldim:eek:

Tekrar teşekkürler.

cok cok cok uzuldum plumeriacim. inan agliyorum. allah sana sabir versin. ne diyeyim.

Mehmet bey bone bridge kemik implanti 45 db ustu kemik isitme kaybina olurmus diye okumustum. plumerianin 65 db kemik isitmesi olduguna bundan bi umit varmidir.

Canım teşekkürler üzülmene gerek yok sıkma kendini. Hayırlısı olsun
Hepimize Allah acil şifalar versin.

Plumeria , geçmiş olsun canım.. Herşeye rağmen tebessümle dolu yazılarını görüyorum ki bu beni çok mutlu etti :) . Shukufe ağlama tatlım, neden ağlıyorsun, bu durum plumeria yı üzmekten başka işe yaramaz güzelim. Hayatta dik durmaya devam.. Duyma şansın yok ise , sadece bu konunun takibini zaman zaman yapman , tıp ve teknolojinin gelişimini izlemen yeterli. Geri kalan zamanlarını seni mutlu eden şeylerle yaşamaya devam.. Bu hayatın sonu demek değil. Gerçekten zor bir durum evet ama , hayatı zehir etmeye de hiç gerek yok. Seni çok takdir ettim . Hayata gülümseyerek devam et :) .. Başka sağlık sorunlarının olmaması dileğiyle cnm.. Tekrar geçmiş olsun. :)

iyi günler annemin bir kulağında işitme kaybı ile birlikte uğultu ve gürültü var, diğer kulak normal, işitme cihazı almak istiyoruz, bu cihaz aynı zamanda uğultuyu keser mi
Hocam, İzmir'de oturuyoruz, iyi bir merkez önerebilir misiniz, teşekkürler,

İşitme kaybının ve uğultunun nedenini öğrenmek için Dokuz Eylül Üniversitesi Odyoloji Bölümüne başvurun önce.
Bazı işitme kayıplarında işitme cihazı önerilmiyor.
Sonra, üniversitenin önerdiği cihazları denersiniz.
Geçmiş olsun.

Selam hocam benim 18 aylik oglumda 50 dsb isitme kaybi var her iki kulakta kAyseride onerebileceginiz isitme cihazi icin onerebilirmisiniz .kemik ve hava yolu testi cocuklardada uygulaniyormu ayrica hocam cihaz takmasak olurmu hayatini nekad
ar Etkiler cunku normal konusmalarimizi duyuyor .

zirce2001,
İşitme testi raporu gönderirsen daha doğru yorum yapabilirim.
Ancak şu kadarını söyleyebilirim:
Üç günlük bebeklerin bile hava/kemik yolu testleri yapılabilir (ABR ile)
İşitme kaybı sadece işitmeyi değil, konuşmayı ve zihinsel gelişimi de geriletir. Bu nedenle işitme cihazının takılması çok önemlidir.
.........
Bana test sonuçlarını ve testi yaptırdığınız yeri belirtir misiniz?..

Üst Alt