Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlk kez işitme cihazı alacaklara veya yeniden cihaz almayı düşünenlere önerilerim

Iyi aksamlar arkadaslar.
Cihazim unitron kulak ici 16 kanal latitude.
Gecen sesini yukseltmeye gittim ama pc cihazin sesini yukseltemedi. Cihazin ana karti bozuk denildi. Yeni bir cihaz mi alsam yoksa tamir mi ettirsem karar veremedim. Antalyada iyi bir odyometris tavsiye eder misiniz?

Değerli Üyeler,

Anladığım kadarıyla odiometri raporuyla beraber satış yapan yere gidilecek ve orada deneyerek en iyi işitme cihazı seçilecek.

İstanbul Avrupa yakasında önereceğiniz işitme cihazı satan yerler var mı?

Mehmet Akşit Hocam size sormak istediğim bir konu var. İşitme kaybı nedeni nasıl anlaşılıyor? Doktorumun yaptırdığı işitme testi ile bana sinirsel kayıp olduğu söylendi bu doğru mudur? Sadece işitme testi ile tanı koyulabiliyor mu Bana cihaz kullanacaksın dedi fakat burada okuduğum yazılarda cihazlarla ilgili yorumlar kafamı karıştırdı doğrusunu sizden öğrenmek istedim yardımcı olursanız sevinirim Saygılarımla

@Mehmet Akşit Hocam buradan göndermeye çalıştım ama galiba beceremedim bende email hesabınıza gönderdim.. Bakarsanız mutlu olurum Saygılarımla

Yorumumu email ile gönderdim. Dosya biraz büyük geç gelebilir.
Cihaz konusunda yapılan yorumlarda haklılık payı olanlar da var, olmayanlar da.
Cihaz kullanan insanların beklentisi, işitme kaybına yol açan hastalığın yarattığı tahribat, cihazı uygulayanın bilgi ve tecrübesi, cihazların fiyatı yapılan yorumların biçimini etkiliyor elbette. Bu nedenle gidip cihazı bir kaç yerde deneyip, karşılaştırıp ondan sonra karar vermeniz gerekiyor.
Benim İstanbul'da uygulamasını bildiğim ve beğendiğim yer Duysel. Onların da yaptığı işi görmenizde fayda var.

Değerli paylaşımınız için öncelikle çok teşekkür ederim.. Yaklaşık 1 yıldır bu sıkıntıyı çekiyorum .. Gittikçe ilerleyen bir süreç içindeyim. Çok geç olmadan cihaz almaya karar verdim ve bir süredir bu forumu takip ediyorum İnsana değer veren yaklaşımlarınızı gördüğüm için sizden yardım istedim ... Öneriniz doğrultusunda hareket edeceğim Burada yardıma ihtiyaç duyanlara göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya tekrar teşekkür ederim Sağ olun...

Metin39 Merhaba. Duysel firması Kadıköy'de Boğadan yukarıya çıkacaksınız. Sinemanın olduğu yere girmeden ilk soldan aşağı ineceksiniz. Sağınızda kalıyor. Avrupa yakasında ise the Marmara otelinin olduğu yerde. Kadıköy'e giderseniz Arzu hanım sizinle ilgilenir. Çok ustadır kendisi.

İşitme cihazı

Mehmet Akşit
Merhabalar işitme testimi ilettikten sonra denediğim iki cihazdan ve kararsızlığımdan bahsetmek isterim.ilk defa cihaz kullanacağım. İlk denediğim cihaz oticon opn. 48 kanallı her şeyi en ince ayrıntısına kadar duyuyorsun navigasyon özelliği var arkandaki sağındaki solundaki sesleri bile karşındaymış gibi işitebiliyorsun fakat bu o kadar yüksek yüksek geliyor ki,hem de ses hoparlörlü gibi mikrofona konuşuyormuşum gibi. İkinci denediğim cihaz widex evoke 220-Fa mini bte. Sesler o kadar doğal ve kendi kulağımla duyuyormuşçasına ki cihaz olduğunu bile unutuyorum. Fakat bu da sanki aynı duyduğum gibi yeterli gelmeyecek hissine kapılıyorum. Belki doğallığındandır. Testime göre ikisi arasında seçim yapmayı düşünsem neye karar vermeliyim. İlk deneyimim olduğu için çok tecrübesizim.

ikiside guzel cihazlar. oticonun sesi yuksek ayarlanmistir. soyleseydiniz az kisarlardi. sizin gonlunuz widexte galiba. kendinize yuksek gelen sesle cihaz kullanmayin

Benimki wideks evet doğal sesi

Oticon opn bende denicem birgün daha denicem:D
Seyma2561

Cihazı kaçgün denetti sana

Mikron tarzı geliyosa orda ayarlarken sölücen nasıl geldiğini yoksa öle kalır ses

Kendi sesinide ayarlıyo

Ya evet doğallığı beni çok rahatlattı ama yetersiz gibi hissedeceğim.Korkuyorum. Oticon da 1 adaptasyona ayarladıklarında bile yüksekti yüksekliğine de aldanmak istemiyorum 48 kanal benim için yüksek gibi düşünüyorum

Hepsini ilk gittiğimde denediğim kadarıylayım. Akrabamız benim kafamın biraz çok bilgi verilerek karıştırıldığını söylüyor. Testine uugun cihazın verildiğini düşünüyor widex ile. Ya da doğl duymanın daha önemli olduğunu söylüyor yüksek duymanın bir anlamı yok diyor.

kanalinin cokluguyla alakali degil ses yuksekligi. ne seslerinin yuksek oldugunu soylerseniz o sesleri kisarlar.
yuksek sesle kullanirsaniz isitmenize zarar verebilirsiniz.

Kulak içi almada ne alırsan al wideks gzl ses kalitesi

kullanıcılar sizleri daha iyi anlıyor ve yorumluyor.bende burdan eksiklerimiz varsa görmeye çalışıyorum.marka model önerimden ziyade test ayarınızı sizlerin söylemi ile yapıldığını unutmayın.en pahalı cihaz olması uygulamada hata olmasına engel değil,2 side kaliteli markalar, signia / resound/ phonak birde bunları denemeniz önerimdir.1 kez cihaz alacaksınız maliyetliler malum, sevgiler geçmiş olsun

merhabalar işitme cihazı kullanmaya başladım.Her iki kulağımda da var sağ kulağımda kayıp %60larda solda ise %38.Konuşmayı ayırt etme eşiğin de sağda %32 solda %64. Ayrıca sağda şiddetli bir çınlamam var hiç susmayan. Her iki kulağımda da cihazı kullanmaya başladığımda soldan yeterli verimi ve anlaşılırlığı alırken sağdan istediğim verime asla ulaşamıyorum. Cihaz satıcısı işitme kaybımın fazla olduğundan ve anlama eşiğimin giderek düşüp köreldiğini söylüyor. O yüzden sadece sağ tarafımda sadece cihaz varken deneme yapıldığında konuşma esnasında düdüklü bir ses oluyor ötme gibi ama ötme de değil. hoparlördeki ses olduğunu söylüyor fakat ben de seslerin anlaşılırlığı düşük olduğu için öyle olduğu söyleniyor. Sesli okumalarla egzersiz yapıp sağ kulağımı duymaya alıştırmam gerekmiş. Ama ben hala emin olamıyorum sağ tarafımda cihaz böyle bi duyma yapabilir mi?

10 yıldır cihazz kullanıyorum,muhtelemen sag kulagınızda cınlama oldugu için anlama oranı çok düşük,işitme çeşitleri farklıdır,cihazda işitmenize göre ayar yapılmamış olabilir,çünkü genelde çok yer cihaz ayarı yapamıyor,hoparlörde düdük sesi gibi bir sesin olmaması lazım,oluyorsa ya ayardandır,yada kalıptandır,normalde yüzde 60 kayıpla rahat şekilde duymanız lazım,ben uzman degilim sadece deneyimlerimi yazdım size.

Yani evet anlama oranımın düşük olduğunun farkındayım ama sesin gelişinşn de böyle olmamasıgerekir diye düşünüyorım. Çünkü mesela cihazım telefonla bağlantılı telefondan herhangi bir şey açtığımda sesi öyle duymuyorum ama cihazdan yani konuşmayı sesi dışardan alınca gereksiz bir sesle beraber geliyor. Tam ifade edemiyorum sesi de bu yüzden de belki çözüme ulaşamıyorum ama ses geldiğinde sesle beraber ve ses sonundaonu yankılayan düdüklü bir ses geliyor ve inanın o mot al gelecek sesi belki anlamamı zorlaştırıyor. Dediğiniz gibi ayarlamasından ya da kalıbından mıdır? Kulak kalıbıma göre yapıldı. Acaba ne söyleyip düzelttirebilşrim

Bir de çok gArip bi olayla karşı karşıyayım cihazdan ötme sesi geliyor oturöa odasında durunca oturma odasında tv var. Sessiz olunduğunda sürekli ötme yapıyor. Ama odama geçtiğimde sessiz olununca ötme yapmıyor? Bu neden acaba

mehtelemen kalıbınızda sorun olabilir,cihaz ötme yapıyorsa kalıp tam oturmamış olabilir,mesela ben 6 tane kalıp yaptırdım,sadece bir tanesini kullanabiliyorum,diger kalıplarımı kullandıgımda ya sesi anlamıyorum yada ötme yapıyor,aslında bunlar milimetrik konular,herşey odyacunun kaliteliisine baglı,bazıları baştan savma yapıyorlar yada önemsemiyorlar,tabi bunlar benim varsayımım,sizin kulagınızda çınlamanında sorun yaratabilecegini düşünüyorum,işitme kaybınız çok fazla degil,bu kayıpla rahat ve sorunsuz duymanız lazım,benim kaybım sizden fazla ben net ve saf duyabiliyorum cihazla,siz doktora gidin,çınlamanıza baktırın.çok fazlaysa belki oda duymanızı etkileyebilir,ama işitme kaybı olan herkeste çınlama genelde az veya çok var,bendede var azda olsa ama cihazdan verim alabiliyorum.

mesela birde cihazlarda program ayarı var,çok gürültülü yerde,yada sessiz ortamda farklı programlara geçebiliyorsunuz,sizdede bu ayarlardan vardır mutlaka,onuda odyocunuza anlatın,belki onunda faydası olabilir.

hakancan06

Yani doktorla görüştüğümde de evet çınlamamın olduğu biliniyor. onlar da biliyorlar.Çınlamaya yapılacak bir şey olmadığı için cihazın faydasının da olacağını söylediler. Dediğim gibi sorunum gerçekten sesin düdüklü olarak yankılanarak gelip güçleştirilmesi. dediğinize göre siz saf ve net duyuyorsanız benim de duymam gerektir. Kalıbı tekrar almasını söyleyeceğim. İnşallah bir faydası olur.

Hakan kardeşime katılıyorum. Muhtemelen kalıptan kaynaklı. Ortalama 6 ayda bir kere kalıbın değiştirilmesi gerekiyor.

Seyma2561 nerden aldınsa geri git fötback diye ayarvar onu kapattır ötmez

Ayarı yapunca sesin ne şekil geldiğini sölücen ayrıca gelişigüzel yapar sana ayarı mikrofonikse söle hışhışlı geliyı mesela bazen onuda yapıyo pcde

Fötbackı kapattur sadece yüsek ses verirsana öter cihaz

Seyma2561

bence kaliptan degildir:)eger kaliptan dolayi otseydi oda degistirdiginizde otmelerin durumu degismezdi.

size bi animi anlatim:eek:benim eski isitme cihazim vesikalik foto cektirirken feci bi ugultu yapardi. bunu anlatip nedenini ogrenmeye kalktigimda duyan otoriteleri inandiramamistim:eek:

@Seyma2561
Sağ kulak işitme cihazı ayarı yapmak için zor bir kulak.
Yüksek frekanslarda (ince seslerde) işitme kaybı ileri dereceye ulaşıyor. Ama alçak frekanslarda (kalın seslerde) normale çok yakın.
İnce seslerin duyulabilmesi ve çınlamanın bastırılması için yüksek frekanslı seslerin yükseltilmesi gerekiyor. Kendi sesinden rahatsız olmaman için de kalıba havalandırma kanalı (ventilasyon kanalı) açılması gerekiyor. Ama eğer ince sesler fazla yükseltilirse, havalandırma kanalı bahsettiğin ötme sesine (feedback) neden olur. Eğer kısılırsa da çınlamanın bastırılması mümkün olmaz.
Diğer yandan sağ kulaktaki konuşmayı anlama yeteneğin, yüksek frekans işitme kaybı nedeniyle, işitme cihazı kullansan bile sol kulak düzeyine ulaşamayacaktır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey şu: Sadece sol kulakta cihaz kullandığında mı daha iyi anlıyorsun; yoksa her iki kulakta birden cihaz kullandığında mı?
Cihaz ayarı yapılan yerden REM raporunu alıp, gönderebilirsen cihaz uygulamasına dair daha gerçekçi yorumlar yapabilirim. Bir diğer sorum da, kalıpta havalandırma kanalı var mı? Varsa kaç mm?
Geçmiş olsun.

İşitme cihazının çalışma prensibi, mikrofona gelen sesin yükseltilip, hoparlörden kulak kanalına verilmesi şeklindedir. Eğer kulak kanalına verilen ses dışarı sızıp tekrar mikrofona ulaşırsa feedback ortaya çıkar. Bu nedenle feedback oluşması için ortamda bir sesin olması şarttır. Bu TV sesi de olabilir, fotoğraf makinesinin sesi de. Eğer ortam sessizse feedback ortaya çıkmaz.

fotograf makinesinin cit sesini duymustum, bide artisi cihazdan gelen buyuk bi ugultuydu duydugum:)MEHMET BEY. KENDI KENDIME HANI AKILLI YA BU ISITME CIHAZLARI. ELEKTRONIK ALETLERDEN ETKILESIM DEMISTIMsonuc alamayinca. benim korkum cihazimin bozulmasiydi bu ugultunun arastirmamdaki sonuc. cihaz omrunu doldurduartik. bu cihazla vesikalik cektirmedim.

Merhabalar Hocam bi kaç gündür aynı sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Kalıptan olduğu düşünülüp kalıp yeniden yapıldı. Bu sefer yumuşak kalıptan daha büyük ve tam kavrayan bir kalıp yapıldı. Gerçek kulak ölçümü yapıldığında kayıp 80 db e kadar çıkıyormuş. Sanırım çınlamanın da etkisi var. 80 db lik ses verince de dediğim gibi o cızırtılı ses geliyor her sesle beraber ve anlaşılırlığını bozuyor. Tiz sesleri düşürdüğünde o dediğim olay azalıyor fakat bu sefer de o tiz sesleri duymam zorlaşıyor ya da o tiz sesi duyamıyorum. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Çok çaresizim o cızırtılı sesle de bir şeyler anlamıyorum ki sonuçta. Sanki hiçbir etkisi yokmuş gibi sağ kulağımdaki cihazın. Bunun ayarlaması çözümü nasıl yapılır?

Mehmet Akşit

Ankara'ya yolunuz düşerse bana haber verin. Yardımcı olmaya çalışırım.
Uzaktan çözüm bulmak pek mümkün değil.

Üst Alt