Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alan kişinin emeklilik için primini devlet karşılar mı?

nerdeyse 2 yıl oldu test yaptıralı o günden bu güne degişen sadece eşimin vefat etmesi o dönemdede gelirim sadece evde bakım maaşıydı 3 kişiykende 2022 maaşı alamazsın dedilerdi

evet o zamanlar 3 kişi olunca evde bakım aylıgı alırken 2022 aylıgı almanız mümkün değildi. çümkü hanede kişi başına düşen aylık gelir muhtaçlık sınırını geçiyordu. lakin şimdi 3 kişi olursanız ve tek geliirniz de evde bakım aylıgıysa bu durumda kızınız için 18 yaş altı engelli yakını aylığı almanız mümkün. hanenize 1 kişinin ikametini aldırın ve o da sizle yaşasın ama. geliri de olmasın. boyle bir çözüm yolu bulabilirseniz 2022 engelli yakını aylıgına başvurabilirsiniz.
şu an 2 kişisiniz. hanede kişi başına düşen aylık gelir 392,49 TL'yi geçtiğinden dolayı 18 yaş altı 2022 engelli yakını aylıgı baglanmaz size.
gelelim şu GSS sorununa. hanede aileden 2 kişi var. ailede kişi başına düşen aylık geliirniz 549 TL altında. hemen kaymakamlıkta bulunan vakfa gidin hafta içi. GSS gelir testinin yenilenmesini söyleyin. GSS gelir testi sonucunda G0 çıkarsınız ve 60/c 1 kapsamında GSS tesciliniz yapılır. bu durumda da prim ödemekten kurtulursunuz, priminizi devlet öder.

2022 aylığı alabilmek için hanenize güvenilir bir akrabanızı alın. sonuçta çocuk küçük. o yuzden yabancıyı alın diye bir tavsiyede bulunanamam. onun güvenliği ve huzuru her şeyden önemli.

yalnız emekli olunca kendi sigortanıza geçersiniz ve sağlık güvenceniz 60/f GSS kapsamında olur.
ayrıca emekli olunca alacagınız 2022 engelli yakını aylıgı da kesilecektir. bunu da bilin. bu tavsiyelerim siz emekli olana kadardır. emeklilik yaşınıza kısa bir süre varsa 2022 aylığı için hiç ugraşmayın. sadece gidin şu GSS işiniz çözün. ama bu süre uzunsa hiç olmazsa emekli olana kadar benim tavsiyelerime uyun.

ama şu durumda derhal gidip GSS gelir testini yeniletin, boşuna prim ödemeyin. 2 kişiyken zaten GSS gelir testiniz uygun (G0) çıkıyor.

Bakan kisi sigorta prim kac tl oder?

Bakım maaşı alan kişinin sigortasını devlet öder mi?

otzim li bir kızım var ve bakım maaşı babaya bağlandı(ANNE SİGORTALI ÇALIŞIYOR)budurumda benim sigortamı devlet öder mi oluyorsa şartlar nedir..

uğur43 bakım aylıgı ödenen bakıcılara sigorta ödenmiyor maalesef.

bakım maaşı için aralık 2016 da müracat ettim onaylandı fakat sizin bahsetiğiniz gibi 960 tl yerine 15 02 2017 576 tl yattmış yüzde 80 ağır raporlu 8 yaşında bir kızım var. 2 soru; eşim asgari ücretli çalışıyor, ben işşizim evde bakım maaşı bana bağlandı şimdi ben bir işte çalışabilirmiyim ssk lı çünkü emekliliğime 6 sene var primim eksik 6 yıl boyunca yatması lazımmış yani bu durumda ne yapabilirim.. hane geliri bizi etkiler mi 4 kişiyiz 1 asgari üçretliyiz

Bakım maaşı daha yeni bağlanmış bazı masraflardan dolayı düşük alınmış bir dahaki aylar tam alirsiniz 960tl.
sigortanızı kendiniz Tamamlamaniz gerekiyor.
Sakin başka işte çalışmayınız yoksa maaş kesilir. Engelliye bakmakla yükümlüsunuz.

erdal71 yine kafadan tahmin yürütmüşsün. demişsin ki: "Bakım maaşı daha yeni bağlanmış bazı masraflardan dolayı düşük alınmış .." hangi masraflar aylıktan düşüyormuş bakalım? vergi mi düşülüyor yoksa? :) şu evde bakım ücretinden kesilen masrafları bir yazsana lütfen:)
tevbe yarabbi:)

uğur43 evde bakım aylığın eksik yatmış. 1.1.2017- 30.6.2017 tarihlerinde geçerli olmak üzere evde bakım aylıgı 960,58 TL'dir.
sana yardımcı olabilmem açısından şu sorumu cevaplar mısın lütfen?
evde bakım ücretini aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü hangi tarihte onayladı? gun,ay ve yıl olarak bu tarihi yaz.
eger il müdürlüğünün onay tarihini bilmiyorsan o zaman evde bakım aylıgı aldığın aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünü arayıp maaşının niçin eksik yattıgını öğren. gelişmelerden beni de haberdar et.

il müdürlüğünün onayını takip eden bir aylık bakım hizmetinin karşılığı sonraki ay içinde ödenir.
evde bakım aylıgı 24 saat üzerinden ucretlendirilir. haftanın 7 gunu 24 saattten hesaplama yapılır. bir aylık bakım hizmetinin karşılığı da 960,58 TL'dir. eger izinli durumunuz olduysa bakmadıgınız günler bu aylıktan düşülür.
benim tahminim belki de il müdürlüğünün onayından sonra 18 gunluk bakım hizmetinin ucretidir bu. ocakta boyle yapabilirler. eger ocak ortasında onaylanmışsa evde bakım aylığınız. ya da izinli sayılmışsınızdır. ama dediğim gibi bunlar tahmin. il müdürlüğünü arayı kesintinin kaynagını öğrenmeye çalışın.
evde bakım aylıklarından masraf düşme vs yoktur.
bir de şimdi aklıma geldi. daha once evde bakım aylıgı alıp borçlu duruma düştünüz mü? borcunuz var mıydı evde bakım aylıgından dolayı? (af çıktığı için çok düşük ihtimal ama yine de sorayım dedim)

gelelim çalışma işine:
siz bakıcısınız. çalışmaya başladıgınız takdirde bu durumu en kısa sürede il müdürlüğüne bildirmekle mükellefsiniz. bu durumun bakım hizmeti açısından tekrar değerlendirilmesi gerekir.
hazırlanan bakım raporuna göre siz haftanın 7 gunu 24 saatlik bakım hizmeti vermek durumundasınız. siz çalışıp başkasına baktırrım evde bakım aylıgı da alırım derseniz maaşınız güme gider,kesilir.
evde bakım aylıgını alıp aynı evde yaşayan akrabanız bile olsa ona baktıramazsınız. hangi şartlarda bakım hizmeti vereceğiniz size bildirilmiştir. o yüzden çalışmaya başladıgınız takdirde siz il müdürlüğüne demek zorundasınız. heyet tekrar durumunu degerlendirmek ve karara baglamak zorundadır.
sorun sadece bakım hizmeti de değil. çalışırken alacagınız aylık da hane gelirine eklenecektir. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,16 TL'yi geçerse evde bakım aylıgı kesilecektir. aksi takdirde gelirden dolayı sorun olmaz.
çalışmaya başladıgınız takdirde bunu en kısa sürede il müdürlüğüne bildirmeyi unutmayın. bu bildirimi yapmadıgınız takdirde hakkınızda hukuki işlem yapılır bilginiz olsun.

Ugur
Kuruma git sor neden düsuk yatmis diye?
Burayada yaz lütfen.
Kalem haniminda anlattiklari
dogru helal olsun.
Dedigi gibi( daha once evde bakım aylıgı alıp borçlu duruma düştünüz mü? borcunuz var mıydı evde bakım aylıgından dolayı? (af çıktığı için çok düşük ihtimal ama yine de sorayım dedim)
Yada 18 gunluk bakim ucretidir.

Ankarada gecen yil bir arkadas bakim maasina baglanmis heyet geldikten 2 ay sonra hesabina 750 tl yatmis.sonraki aylar tam maas 888tl ile devam etti.
Tam bilmem ama galiba kurumda dosya dilekce islem masraf saniyom dogrumu?

erdal71 doğru olduguna emin olmadığın bilgiyi niçin yazıyorsun ki? burada insanların hakları söz konusu. emin olmadıgımız bilgileri, hele hele kulaktan duyma bilgileri yazmayalım.

tekrar ediyorum evde bakım aylıgından dosya,işlem,dilekçe, vergi vs hiç bir şekilde masraf vs adı altında kesinti yapılamaz. evde bakım aylıklarına haciz bile konulamaz. konulduğu takdirde haciz kaldırılır. bankalar kesinti bile yapamaz. kesinti yapan banka varsa açılan hesabın evde bakım aylıgı için açıldıgı söylenir ve kesintiler geri alınır!
evde bakım aylıgı ile ilgili ödemenin esasları mevzuatla düzenlenmiştir. bunun aksine kimse hiçbir ad altında kesinti yapamaz.
ama yukarıda da dediğim gibi evde bakım aylıkları haftanın 7 gunu 24 saat üzerinden ücretlendirilir. bakım hizmeti verilmeyen ve izinli sayılan gunlerin ücreti bir aylık ücretten düşürülebilir. bu konu farklı.
başka bir istisna da evde bakım aylıgından dolayı yersiz ödeme konusu olmuş ve borçlanmışsa ve yeniden evde bakım aylıgı baglanmışsa, borcunun bir kısmı ödenen aylıklardan tahsil edilir.
bir başka durum da bankalarda haciz olayları olabiliyor. bu duurm da anlaşıldıgında haciz işlemi durdurulur.
bir başka kesinti de bankalar aracılıyla olabiliyor. ama bankaların kesintisi çok yuksek değil. bu kesintiler de durudurlup kesintiler geri alınabiliyor.

bakım hizmeti 1 aylık 960,58 TL'dir. nokta.

ama bu arkadaş il müdürlüğünün onayından sonra ocak ayı içinde 18 gunluk bir bakım hizmeti vermişse ve ocagı bu şekilde kapatmak istemişlerse 18 gunluk ödeme yapılmış olabilir. bu da sadece tahmin.
en doğrusu arkadaşımız gidecek il müdürlüğüne kesintinin kaynagını soracak.
hepsi bu.

Bakıcının sigorta primi konusunda bir destek var mı?

Merhabalar

Bir arkadaşımın annesi rahatsız%100 engelli raporu mevcut.Yanında bakımını üstlenmek üzere sigortalı bir kadın çalıştırmak istemekte ancak ssk prim ödemesi ile ilgili indirim muafiyet veya istisna gibi hakların olup olmadığı konusunda bilgi verebilmeniz mümkünmü teşekkür ederim.acil cevaplarsanız sevinirim.

ayşegül_01 bakıma muhtaç engelli bir hasta için sigortalı bakıcı tutmak isteniyor. sigortalı bakıcı tutmak istediğinde bir indirim vs var mı diye soruyorsunuz. inan bu konuda bilgim yok. alo 170'i arayarak bilgi almaya çalışın. alo 170 SGK'nın iletişim hattıdır. hafta içi mesai saatlerinde hizmet verir.
ayrıca SGK müdürlüğüne de giderek bilgi alabilirsiniz tabi.

o bahsettiğiniz hasta için evde bakım aylıgı neden düşünmüyorsunuz? şartları mı tutmuyor yoksa?

Acaba ozurlu hasta bakanlarin pirimini devlet odeyecek deniyordu ,bukonuda calisma varmi

engelli bakıcılarına sigorta

Fatma şahinin bakan döneminde gündemde olan hemen çıkacak çıkıyor denilen engellilerin bakıcılarına sigorta bağlanma olayı gündemden kalktımı hiç ses seda yok eşimi sigortalı yapalım dedik yapamıyoruz.yaparsanız bakım maaşı kesilir diyorlar yada çiftci bağkuru tarlamız yokki çiftci bağkuru yapalım

İlgili kişinin emekli maaşı var bakım parası almak istemiyor.(ihtiyacı olan yararlansın diyor)Yoksa %100 engelli başvursa kesin çıkar.

bakıcı kişinin emekliliği

arkadaşlar evde bakıma muçtaç çocuguna evde bakım hizmeti veren kişi için ememklilik çalışması vardı 3 yıldır söylenen acaba yasalaştımı bilgisi olan varmı

mustafa-toprak o düşünce geçmişin tozlu raflarında öylece kaldı. gündeme gelmedi ki yasalaşsın. bu konuda bir çalışmanın da yapıldığı yok yani.

boğ vaatler zaten gerçek olma ihtimalı yok gibi bişeydi.. engelli bakım aylığı askeri ücretken bunu düşüren bir yönetimden böyle bişey beklemekte biraz salaklık olurdu.. şuanda 1600 olmaxı gereken bakım maaşı 1085 olacak

Evde bakım hizmetini verene emeklilik hakkı verilecekmiş!?

Selamünaleyküm. Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama benim bir sorum olacaktı. Engelliye bakana (anne) olabilir. Emeklilik söz konusuymuş kısa olarak açıklar mısınız nedir ne değildir şartları vs.. nelerdir

söylenti çok ama gerçeklik yok
ondan önce evde bakımda gelir kriterinin kaldırışmasını bekliyor ve istiyor vatandaş böyle bir uygulama gelse çok iyi olur gelirden dolayı çok alamayan var isyanlarda

radyo mevlana
eger sormak istediğiniz "evde bakım aylığı alan bakıcılar, evde bakım aylığı aldığı için emekli olabilir mi" ise cevap" hayır".

ama sormak istediğiniz "başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalıların erken emekliliği" hakkında ise sizi emeklilik bölümüne alalım:) bkz: https://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/

Son düzenleme:
bakım aylığını gün eksiginden dolayı (ilk aylık) 17 günlük hesaplanmış o şekilde yatıyormuş, sonraki aylar belirtilen miktarda yattı... şuan için sorun yok..
Gelelim ÇALIŞMA KONUSUNA; sosyal hizmetlere gittim benim ilerde emekli olabilmem için prim günlerin yatması yani çalışmam lazım dedim.. bana hane halkının gelirinin 3388,64 tl yi geçmediği sürece hanede 2 kişi asgari üçretle calışabilirsiniz dendi..

not; (net asgari üçreti dikkate alıyorlar) böyle oluncada bakım maaşında kesinti olmaz dediler.. BU DURUMDA ÇALIŞIRSAM SONDAN SORUN OLUR MU ACABA?

Evde bakım aylığı alana emeklilik hakkı geliyor

[FONT=Roboto]Yaşlı yakınına bakana 1.305 lira maaş! 700 bin kişi yararlanıyor. 700 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma da yapıyor.İşte detaylar...[/FONT]
[FONT=Roboto]Aynı evde yaşayan, bakıma muhtaç yakınına bakanların düşük primle emekli olmaları sağlanacak. Devlet, aynı çatı altında yaşayıp da hasta ve yaşlı olan yakınına bakana maaş ödüyor. Bu imkandan yararlanabilmek için yakın akraba veya resmi vasi olma şartı aranıyor.[/FONT]
[FONT=Roboto]Devlet, aynı çatı altında yaşayıp da hasta ve yaşlı olan yakınına bakana maaş ödüyor. Bu imkandan yararlanabilmek için yakın akraba veya resmi vasi olma şartı aranıyor.[/FONT]

[FONT=Roboto]Bakıma muhtaç hastası ve ağır engelli raporlu yakını olan herkes, evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirenlere aylık 1.305 lira bağlanıyor. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını gideremeyenlere (örneğin; yemeğini yiyemeyen) bakanlar bu maaşı alabiliyor.[/FONT]
[h=3]TAM TEŞEKKÜLLÜ RAPOR ŞARTI[/h][FONT=Roboto]Maaş alacak olanların, engelli veya yaşlı kişinin akrabası olması ya da yasal vasisi olması gerekiyor. Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ yazması da şart. Maaş alabilmek için, hane içindeki gelirin ‘847 lirayı’ geçmemesi gerekiyor. Daha önce başvurup bu yüzden bakım aylığı alamayanlar, geliri 847 liranın altına düştüyse yeniden başvurabilir.[/FONT]
[h=3]BAŞVURU YERİNE DİKKAT![/h][FONT=Roboto]Parkinson, demans, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanların sağlık raporunda ağır engelli ibaresi bulunması halinde, yakınlarına bakım aylığı ödeniyor. Evde bakım maaşı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvuru yapılması gerekiyor. Evde bakım aylığı, Temmuz 2020'de 1.400 liraya çıkacak.[/FONT]
[h=3]EMEKLİLİK HAKKI GELİYOR[/h][FONT=Roboto]SGK, evde bakım aylığı alan 700 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma da yapıyor.[/FONT]
[FONT=Roboto]Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak, emekli olmaları sağlanacak.[/FONT]
[FONT=Roboto]Kaynak:Güneş[/FONT]

Mesela yengem benim bakıcım aynı binada Oturuyoruz ama ikamet adresi farklı kapı noları farklı yengemin de emekli olması için devlet primini ödermi acaba

Üst Alt