Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alan kişinin emeklilik için primini devlet karşılar mı?

En geç 2013 de evde bakım maaşı alanın primlerini devlet ödeyecek diye biliyorum,ama annemin komşusunun tanıdığı 400 tl emeklilik maaşı bağlanacak demiş.Bu kişi ya sigortacı ya da muhasebeciymiş (annem ne mesleği olduğu konusunda emin değil).Acaba doğrumudur,ben bu konuda hiçbir yerde yazı bulamadım da.

Bilen duyan olmadı herhalde.

kulktan dolma şeylere pek itimat etmeyin malum türkiyede ağzı olan konuşma merağı çok :) herkez bilerek bilmeyerek bir taş atıor ortaya yetkili ağızlardan böyle bir açıklama yok bekleyip göreceğiz bakalım nasıl ve ne yönde olacak inş bu girişim de diğerleri gibi sadece dilde kalmaz icrata dökülür bekleyelim ve görelim temennimiz bizlerin çok çok lehine olaması

güzel bi haber bakım sigortası sadece sağlık içinmi yoksa yakınları yada özürlülerin kendileri emekli olabilecekmi onu merak ettim doğrusu.... detayı yazılı bi şekilde nerede yazıyor bu haber dışında...

Bakıcıların sigortalı olma işi suya mı düştü?

devlet 2013 e girdik hala sigorta için başlangıç yapmadı düşüncelerinizi paylaşın ne yapabiliriz ?

Bu konuda çalışmalar devam ediyor yani daha bekleyeceğiz az kaldı.

bakım sigortası

2013 de Evde Bakım Maaşı Alanlar Sigortalı Olacaktı bir gelişme var mı arkadaşlar

Valla halen bakım güvencesi deyip deyip duruyolar. Güya çalışmalar halen devam ediyor. Bu arada 2022 yönetmeliği rezaleti devam ederken bu konuda çalışmalar yapılıyor diyip avutmaya bile çalışıyolar engellileri bu noktada ama, ama işte:)

Ama halen bir gelişme yok, halen bu çalışmaların tamamlandığı yok. Hepsi eylem planında bahsedilenlerden ibaret halen.

kalem hanım bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim..sizin yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum..merak ettiğim bir durum var.saçlarını taramaktan,tırnaklarını kesmekten aciz olan evladıma bakıyorum..ebeveyn olarak bu benim görevim..ama bakım maaşı konusunda kabullenemediğim şeyler var..kişi başı gelir 50 yada 100 lira geçtiği için bakım maaşını alamıyorum vede çalışmıyorum..bir anne olarak bunu hakettiğimi düşünüyorum..ama bu konuda hiç gelişme yok..siz bu mevzuatları iyi biliyorsunuz..bu konuda bir çalışma var mı,varsa ne gibi gelişmeler var.maaşı alamasak bile bu bakıcı sigortasından yararlanabilecekmiyiz..pozitif ayrımcılık adına verilen vaadlerden henüz gerçekleşen olmadı.sizden paylaşımlarınızı bekliyorum,saygılar

ben de bu konuyu itinalı bir şekilde takip ediyorum toplu bir şekilde sesimizi duyurmamız lazım . her kesimin hakkı bir şekilde veriliyo .ama bizim geçen ömrümüz .geçen günler zamanımıza işliyo . kimse bizim sigortalı bir hayatımızı geleceğimizi düşünmüyor yarın yaşlanınca bunlar ne yapar umurlarında değil .biz hakkımızı geçmişle birlikte istemek zorundayız. sosyal devletin bize verdiği hakları kullanarak yapmalıyız.fikirlerinizi belirtin .bize erken emeklilik getirilebilir .en zor ve en vefalı birişi yapan kesimiz kimse bizi şükürnazsızlıkla suçlamaya kalkmasın. görev yapmamış milletvekiline faiziyle verilecek para varsa bende geçmiş yıllarımın sigortasını bile ararım.

Arkadaşlar inanın bu konuda ilgili çalışmalar yapılıyor, haberlere de zaman zaman konu oluyor ama hepsi bundan ibaret. Net bir gelişme olursa duyururuz buradan zaten.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni oluşturulan bir bakanlık. Primsiz ödemeler genel müdürlüğü, SHCEk gibi birçok kurum bunyesine katıldı. Dolayısıyla mevzuat çalışmaları vs gibi çalışmalardan bu konuya yakın vadede sıra geleceğini düşünmüyorum.
Evde bakım yöntemeliği de değiştirilmek zorunda. Yakında bu yönetmelik değişikliğini de yaparlar diye düşünüyorum.
O Yönetmelik de yayınlansın bir ipucu var mı görürüz en azından.

2022 maaşı ile ilgili bazı mağduriyetler oluyor .....diyaliz hastaları %90 ve üzeri raporlu oluyor .sahil kıyılarında da bir çok diyaliz merkezleri ya üçretsiz ya da çok cüzi bir ücret ile süresiz konaklama sağıyor apartlarında ...tabii ki; o merkezde tedavi oldun sürece .
Haliyle genç hastalar ya da emeklliğini hak edememiş hastalar geliyor ..çoğu da 2022 maaşı ve aileden aldıkları katkılarla ...
Bu ara da diyaliz aşkları ortaya çıkıyor ..hazır apartlar ve güzel kıyılar varken evlenmeye ya da beraber yaşamaya başlayan çiftler oluyor ..Tabii ki ;evlenince bu 2022 maaşları da kesiliyor..,onun için bir kısım hastalar evlenmeden beraber yaşamayı sürdürüyorlar ..

Aslın da devletin ,her vatandaşın sosyal ve kültürel iyi yaşam hakkı vardır diyerek engelli arkadaşlarımıza bütceden katkıda bulunsa ,desteklese ve en azından asgari ücret düzeyinde yardımda bulunsa ,engelli arkadaşlarımızın mutlu yaşam olanağı olur ..
Öyle aileler var ki;...Çukurova da yüzlerce dönüm pamuk tarlaları olan ,iyi bir geliri olan bir aile ,diyaliz hastası olan oğullarına haftada 50 lira harçlık veriyor evlenmek istemesine de '' sen hastasın ,ne yapacaksın evlenip de.!! '' diye çıkıştıkları oluyor ,aynı durum da olan sanırım sayılamayacak kadar ,engelli çocuklarını aciz görüp onların mutluluğu için maddi-manevi yatırım yapmayı zul görüp ya da miras bölünür kaygısıyla dışlamaları ortada .
Kısacası ortaçağ avrupasının engizasyon anlayışı günümüz de halen sürdüğünü bir gerçek ...kısacası engelli olmak bir tabu ...Haaa ..bir de devletden maaş alabileceğini bilseler evdeki çocuklarını sakatlayabilecek zihniyetlerde var ..

Böyle bir ortam da bakıcıların sigortalı olmaları sanırım ,rehabiltasyon merkezlerine engellileri terk etmekden daha sağlıklı ,insani ve ekonomik olur düşüncesindeyim...

Hani Engelliye Bakan Yakınına Emeklilik Getiriliyordu?

Engelliye bakan yakınına en geç 2013 başında çıkacak yasa ile emeklilik getirilecekti hani ya.Engelliye ve yakınına toplu taşıma ücretsiz oluyor diye yenimiş gibi önümüze konuyor,oysa bundan çoktan beri yararlanılıyor.

berhaba arkadaşlar evde bakım parası misan da istanbolda nezaman yatr acaba yardımcı olursan sevinirim

evde bakım parası istanbolda yatımı nisan yaın acaba

Bunu 2022 aylığı içinde yapsalar iyi olur, yani engellinin maaşından cüzi bir rakam kesip primleri engellinin adına ödeyecekler ve belli bir zaman sonra engellinin kendisi emekli olacak. Böylelikle engellinin maaşı emekli maaşına dönüşür ve maaşın kesilme korkusu biter, engellide rahat ve özgür bir birey olmuş olur.

berhaba devfet engelilerin pirimi ödiyor diye düydum biz bunun için ne yapmamız gerikiyor acab yardımci olursanız çok mutlu olurum

istemiyoruz bizim maaşa güz diktiler devletin kendisi yatırsın

bakım sigortası

evde bakım alan engeli yakınlarına erken emklilik ve sigotrası düzenlemesi geliyomus bu aksam haberlere duydum sosyal güvenlik kurumun bu yönde bi çalışması varmış engeli yakınları 300 lira olan pirimlerin yarısını ödeyip emmeklik hakı kazana bilicekmiş isteğe bağlı olrak

Yıllardır konuşulan düzenleme sonunda gerçek oluyor... Evde engellilere baktığı için bakım parası alan 400 binin üzerindeki kişiye emeklilik yolu açılıyor. SGK, düzenlemeyi tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gönderdi. Düzenlemeyle ayda 156 TL prim ödeyen emekli olabilecek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hayatlarını kendileri sürdüremeyecek seviyede engeli bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere evde bakım parası uygulamasını yürütüyor. Bu uygulama kapsamında bakıma muhtaç derecede engelli olan kişilere aynı evde 24 saat bakım hizmeti vermek koşuluyla, bu bakımı yapan kişiye asgari ücretin net tutarı kadar bir aylık bağlanıyor (Asgari geçim indirimi düşülünce 700 TL). Evde bakım parasına hak kazanabilmek için engellinin tüm gelirlerinin toplamının asgari ücretin net tutarının 2/3'ünü aşmaması gerekiyor. Engelli bireyin bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise, engellinin toplam geliri bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına bölünerek elde edilen tutar dikkate alınıyor.

ÜÇTE İKİSİNİ AŞAMAZ
ÖRNEĞİN evli, eşi çalışmayan ve 18 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir engellinin 2022 sayılı Kanun'a göre 200 TL engelli aylığı ve 600 TL' de kira geliri varsa bu ailenin toplam geliri 800 TL oluyor. Engellinin bu örnekte kendisi dâhil bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı 4 olduğu için, 800 rakamı 4'e bölünerek, engelli kişinin geliri 200 TL olarak kabul ediliyor. Bu rakam 2013 yılının ilk altı ayı için belirlenmiş asgari ücretin net tutarı olan 778 TL'nin üçte ikisini aşmadığı için, bu kişiye bakacak akraba ya da bir başka kimse evde bakım parası alabiliyor.
EN son rakamlara göre halen 404 bin 761 kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Yani bir anlamda, 404 bin 761 engelliye bakan kişi var. Yine rakamlara göre engellilere bakıp evde bakım ücreti alanların yüzde 91'i kadınlardan oluşuyor. Bu kadınların yaklaşık dörtte üçü engellinin annesi. Şu sıralar SGK evde bakım hizmeti veren bu kişilerin sosyal güvenliğinin sağlanıp, emekli olmalarını kolaylaştıracak yeni bir uygulamayı hayata geçirmek üzere. Aslında SGK tarafı çalışmayı tamamladı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gönderdi bile.
SGK yolladı , top şimdi Aile Bakanlığı'nda
SGK'nın yeni düzenlemesi; "Bakıma muhtaç engelli akrabasının ikametgâhında evde bakım hizmeti verenler 82. maddeye göre, belirlenen prime esas kazancın alt sınırının yarısı üzerinden malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler" şeklinde. Eğer SGK'nın yaptığı bu çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında olumlu yanıt bulursa, evde bakım hizmeti verenlere yönelik bu düzenleme yakında hayat bulur.
En az primin yarısı ödenmek zorunda
Düzenlemeyle, bakıma muhtaç engelliye evde bakım hizmeti verenler isteğe bağlı primlerini asgari ücretin yarısı üzerinden ödeyerek sigortalı olacaklar ve böylece prim biriktirip emeklilik hakkı elde edecekler. Yani bugünün şartlarıyla bir kişi ayda 313 TL ödeyerek emeklilik için prim biriktirebiliyor. Mevcut durumda, engellilere bakan kimseler için de aynısı geçerli.
400 bin kişiyi kapsıyor
Getirilecek düzenlemeyle evde bakım ücreti alanlar asgari ücretin yarısı olan 489 TL üzerinden yüzde 32 oranında prim ödeyip emekli olabilecekler. Yani engelliye baktığı için ev dışına çıkıp başka bir işte çalışamayan bir kişi, bu düzenlemeyle her ay aldığı asgari ücretin 156 TL'sini SGK'ya yatırarak sigortalı olacak ve emekliliğinin önü açılacak. Evde engelliye baktığı için çalışma imkânı olmayan yaklaşık 405 bin kişi yeni düzenlemeyle sosyal güvenlik şemsiyesi altına girecek.

Bana hiç mantıklı gelmedi evde hastasına bakan kişi 60 yaşına kadar çalışmadıysa bu saaten sonra emekli parası yatırsa bile bu kişi hangi tarihte emekli olacak da emeklilik hakkını kazanmış olacak yani kaç gün üzerinden bu primler hesaplanacak yoksa bizlerdemi mezarda görmü

ne güzel ALLAH devletimize milletimize zeval vermesin ,hep kalkınalım inşallah...

güzel haber hayırlısı ile başlasada görsek

peki hiç sigortası olmayan ve 5 yıldır bakım maaş şı alan kişi nasıl olcak aceba???

isyemioruz anam 75 yaşında bide devlete paramı ödesin red edin

engellı cocugu olanların sıgortasını devlet ödeyecektı.Bu konu hakkında gelışme varmı

Engellı cocugumdan dolayı evde bakım maaşı alıyorum.Devlet galıba bızım sigorta prım lerımızı ödıycekmiş.Böyle bir gelişme varmı.Bilgı alabilirmiyim.şimdiden teşekkür ederım.

arkadaşlar devlet ödemeyecek aldığınız bakımm maşından kesilecek. yani 700 tl degilde 500 tl alacaksınız misal

Evde bakım maaşı alanlar hakkında

evde bakım maaşı alanlar hakkında gazetede devlet tarafından sigortalanacağı haberi çıkmış bununla igili ayrıntılı bir bilgisi olan varmı ?

Sayın Başbakanım. Özürlü çocuğuna bakıp çalışamayan annelerin ssk’lık ve emeklilik du

Sayın Başbakanım. Özürlü çocuğuna bakıp çalışamayan annelerin ssk’lık ve emeklilik durumu.
Arkadaşlar ben ` görme engelliyim 17 yaşında zihinsel ve bedensel yatalak ilaca bağımlı 0 ağır özürlü kızım var. Alt kontrolü yok yemek yemesini dahi bilmiyor çiğneme yetenegi yoktur yatarak yemek yediği için çok defa su,yemek boğazına kaçıyor ve ne zorluklarla yedirilen yemeği kusarak atıyor. çok dirençsizdir. Annesi 17 yıldır altını temizliyor mamasını yediriyor hergün ilacını veriyor direnci zayıf olduğundan çok hastalanıyor hastaneye yatırılıp yanında kalıyor ve birde 6 küçük kardeşlerine bakıyor. Bu yüzden annesi hiçbir işe gidemedi sigortalı olamadı eve mahkum edildi. Birkaç defa aile topluluğu olarak misafirliğe gittiğimizde özürlü kızımın varlığından dolayı hep soğuk karşılandık. Yani dışlandık. Bu yüzden yıllardır ailece ziyaretleri sonlandırdım. Özürlü kızım bakıma muhtaç olduğundan annesi bakmaktadır. ve bu gidişle hiç emekli olamayacaktır sanırım yaklaşık 3 yıl önce yetkili bakanlığın özürlü çocuğuna baktığından dolayı çalışamayan annelerin emeklilik durumu devlet tarafından en geç 2013'te sigortalı yapılacaktı. Vaadler unutuldumu ,bizlere çokmu görüldü. Bu konuyu gündeme getirip Başbakanımız veya yetkilileri açıklık getirirse duacı oluruz.

Evde bakım maaş alanlara emekli ediliyor.

merhaba
Evde engelli ve hastaya bakanlar,sigortalı oluyor ve emekli ediyor nasıl oluyor nerelere başvurulur. bu arada evde bakım maaşı ve 2020 maaşıda alıyoruz. ben emekliyim zaten engelliye bakan da eşim sigortalı değil .eşimi sigortalı nasıl yaparız.

Üst Alt