Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alan kişinin emeklilik için primini devlet karşılar mı?

engelli ailelere emeklilik hakkında

%95 engelli abim var ve annem bakıyor ve heray bakım aylığı ve 3 ayda bir para alıyor, bu son günlerde engelli bakan ailelere emeklilik hakkında birşeyler konuşuluyor.Bu konunun özü nedir bilgi verebilecek olan var mı.Haberlerde çalışan anne vs birşeyler diyor anlayamadım,kısaca annem bu kanundan yararlanıp direk emekli olabilecek mi tam da anlayamadımyardımcı olursanız sevinirim

Haber söylentide kaldı.. ve umuyoruz ama bir gelişme yok.. gelişme olursa haberdar olursunuz zaten..

Ali tezel'in Bugünkü haberine göre Evde bakım alığı alan kişinin primini devlet ödeyecek.

Habertürk.com da Büyük af geliyor başlıklı torba yasada Ali Tezel Bakım aylığı alan kişilerin primlerinin devlet tarafından ödeneceğini yazdı.. 2011-2013 Başbakanlık eylem planında da olan bu yasayı uzun zamandır bekliyorduk. Sanırım ocak ayından itibaren yasalaşır..

engeli bakana emeklilik

herkese mrblar engilli bakana calışamadıgı icin devlet emekli pirimi ödeyecekti yeni torba yasasında olacaktı ne oldu acaba saygılar

hayır engelimiz var ailemizde e ona bakmak lazım baktıgı icinde calışamıyor hayat zor cünkü devlette öyle deyince belki biraz pirimi ödenir dedik

dağ fare doğurdu torba yasayla bırakın hak vermeyi hak gaspı oldu bakım maaşlarının hesaplama usulü değişti asgari maaş hesaplamasından memur katsayı hesaplamasına geçildi rapor hesaplaması değişti özürlülere ayrımcılık yapılmayacak gibi muğlak maddeler konarak yasa temenni torba yasası şeklinde meclisten geçti şimdiden geçmiş olsun

Bu konuda bilgilendirme bekliyoruz.. . Yoksa askıda mi kesin sonuç nedir?

bu konuda yasal bir düzenleme yapılmadı. değişiklik yok. seneler oldu halen beklemedeyiz:)

Habertürk ve ali tezel hep güzel haber veriyor ama aslı ve arksaı gelmiyor hükümeti şirin gösterecek haberler yapıyor ama ortada gerçege dönüşen bişey yok

evde bakım

hastaya baktığımdan dolayı ne zman emekli olablirim bilginiz var mı

Vay be 2013 dediler yıl bizde 2013 yazdık yıl olmuş 2014 halen bir şey, yok tam tersi nasıl iptal ederiz hakları diye arayış içindeler.

engellilerine bakanların sigortası

hayırlı günler herkeze engellilerine bakan kişilerin sigortası hakkında yeni bir haber varmı .bilgilerinizi duyumlarınızı yazarsanız memnun olurum teşekürler...

hayır, bu konuda bir şey yok. eger değişiklik olursa duyurruz.

selamun aleykum arkadaşlar ercihan kardeş bakıcıların eger ki bakmakla yukumlu olduğu kişiden başka bir işe vakti yoksa primini devlet odeyecek aklında olsun.....

istanbul_sarıyer;
Bilgilendirme için teşekkürler, yanlız ilgili maddeyi buraya yazarsanız sevinirim.. Bildiğim kadarıyla primi devletinmi yoksa kişinin mi ödeyeceği muallaktaydı ..

engelli çocuguna bakmakla yükümlü anneler

engelli çocuguna bakmakla yükümlü annelerin devlet tarafından çalışamadıgı için primlerin ödenmesi devlet tarandan gerçekleşecekmiş diye duydum aslını bir bilen varsa anlatırsa sevinirim.her ay 150 tl falan prim ödüyormuşuz tşkler

Bu konuda yıllardır beklenti var ama herhangi bir gelişme olmadı.

Evde bakıma muhtaç kişiye bakan bireyin sigortasını devlet ödüyormu?

merhaba. evde bakıma muhtaç bir yakınım varç %90 görme engelli evde bakıma muhtaç aylığı alıyor fakat annesi ona bakmak zorunda olduğu için işe felan gidemiyor.emekli olmasına 1500 günü var.devlet evde bakıma muhtaç kişilere bakan yakınının sigortasını ödüyormu, ödüyorsa başvuru için hangi işlemleri yapmamız gerek

Engelli çocuguna bakmakla yükümlü annelere sigorta yapılmıyor mu?

bu torba yasasında ağır özürlü çocuguna bakmakla yükümlü annelerçalışamadıgı için devlet tarafından sgk primleri ödenilecek ve emekli edilecek deniliyordu bu yasa ne zaman cıkaçak bilgizi olan varnı tşkler

Evde Hasta Bakanların Sigorta Primleri ve Emeklilikleri

Arkadaşlar evde bakım maaşı alanların [FONT=Helvetica]yani evde hasta bakanların [/FONT]sigorta primleri devlet tarafından [FONT=Helvetica]y[/FONT]atırılı[FONT=Helvetica]yormu, bu kanun çıktımı, bilgisi olan varmı?, en azından bir kısm[/FONT][FONT=Helvetica]ını devlet karşılı[/FONT][FONT=Helvetica]yormu? Torba kanunda bö[/FONT][FONT=Helvetica]yle bir madde varmı[/FONT][FONT=Helvetica]ydı.[/FONT]

Almanyada öyle bir kanun var, türkiye icin bilgim yok ama öyle bi husus konusuluyor diye biliyorum.

Evde bakıma siğorta

lütfen hükümet bizi siğorta yapsın istege bağlı da ssklı da olamıyoruz.ben evde anneme bakıyorum.yarın birgün annem ölse emekliliğim yok lütfen hükümet sesimizi duysun çok acil bize bir kanunda iyileşme yapsın.fatura ödemeye gidemiyorum çünkü yiğenim fatura için çarşıya çıkmış heyet onun evde bakım aylığını kesmiş.tayyip baba madem yardım ediyorsun bari ssklı yap bizimde yüzümüz gülsün.benimle aynı fikirde olanlar toplu mesaj yada dilekçe yollayalım.bizi diri diri eve gömüyorlar.emekli olamazsak çocuklarımızın eline mi bakacağız.ya istege bağlı ssk yada devlet tarafından ssk yapılsın.yeter artık bizi de görürseniz sevinirim.ancak milletvekilleri parayı alıyorlar bizi de eve mahkum ettiniz.

@Ufukalp;

ben malulen emekliyim
eşim bana bakıyor evde bakımdan yararlanıyoruz
eşim de benim üzerimden sağlıktan yararlanıyor, daha önce hiç sigortalı olmamış;

benim merak ettiğim eşimin sigorta başlangıcını yaparak isteğe bağlı prim ödesek kendisi ilerde emekli olabilir mi?

Son düzenleme:
10 yaşında görme engelli kızım var eşim vefat etti ben kızıma bakıyorum bu yüzden çalışamıyorum emekliik primlerim yani günüm doldu yaş bekliyorum yaşım 46 ve şuanda ggs zorunlu gelir sigortası yatırıyorum halbuki gelirim sadece aldıgım evde bakım maaşı dır hanımı vefat etmiş bir baba olarak ne gibi haklarım vardır en azından ggs primlerini devlet yatırmazmı yada beni bu maduriyetten dolayı emekli etmezmi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi şimdiden teşekkür ederim

tamer es
maalesef engelli kızınızdan dolayı emeklilikte bir kolaylık yok. Bakıma muhtaç agır özürlü çocuğu olan kadınlar için erken emeklilik söz konusu ama babalar için böyle bir düzenleme yok. emeklilik için yaşınızı bekleyeceksiniz malesef.

GSS ve haklarınızla ilgili olarak durumunuzu degerlendirebilmem açısından şu sorularımı da cevaplayın lütfen:
hanede kaç kişi ikamet ediyorsunuz? lütfen hanede ikamet edenlerin akrabalık derecelerini (çocuğum,kardeşim,annem vs gibi) de yazın .
hanedeki herkesin aylık geliri ne kadar? mal mülk var mı? araç,tarla,ev,arazi vs
evde bakım aylığından başka 2022 aylıgı da alıyor musunuz?

sanırım sizin ailede kişi başına düşen aylık geliriniz 549 TL altında. bu durumda GSS gelir testinin yenilenmesi için başvurmanızı isteyeceğim sizden. eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 TL altındaysa GSS primi ödemekten kurtulacaksınız.

Kalem;

hanede 2 kişi yaşıyoruz kızım ve ben bir evimiz var ve 93 model arabamız var eve giren aylık sadece evde bakım maaşıdır başka gelir yok
2022 maaşı almıyoruz almaya hakkımız varmıdır evde bakım maaşını gelirden sayıyorlar

tamer es
evde bakım aylığı evet 2022 gelir hesabında gelire dahil ediliyor. hanede 2 kişi olduğunuz için 2022 aylığı baglanmaz. ancak 3 kişi olursanız 2022 aylığı baglanır. ama zaten yakında emekli olacaksınız. haneye 1 kişi aldırın desem de emekli olunca zaten kesilecek.

Oturdugunuz ev size aitse gelire dahil edilmez. 93 tarihli bir aracın rayic degerini hesaplasak da yine ailede kişi başına düşen aylık geliriniz 549 TL'yi geçmez. bu durumda 60/c 1 Kapsamında GSS'lı olabilirsiniz. bu da eski yeşil kart gibidir ve priminizi devlet öder.

vakıfta en son GSS gelir testini ne zaman yaptırdınız siz?

Üst Alt