Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım maaşı alan kişinin emeklilik için primini devlet karşılar mı?

Birleşmiş milletler bunu şöyle yapmış ben yurtdışında hastası olan bir tanıdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla hastasına 10 yıl sürekli bakmış kiş
devlet tarafından direk emeklilik hakına kavuşturuyormuş kaç yıl baktığın zaten raporlarla kanıtlıyormuşsun.

oscar71;
Keşke yurtdışındaki kurallar türkiyede de geçerli olsa.

Arkadaşlar,
dün ne evde bakım aylığı vardı,ne evde bakım aylığı alana siğorta.Yarın daha güzel şeyler olacak.

Haber için teşekkürler ablam:)
Evet, arkadaşlar bakım sigortası ve gelirden bagımsız olarak evde bakım hizmeti için çalışmalar sürüyor.
Sanırım 2013 yılı başlarına kadar yetişir bu işler.
Zaten bunlar Stratejik Plan'da da açıklanmıştı. Yeni haber değil aslında. Medya yeni duyuyor diyelim biz. Ya da şöyle diyelim: Çalışmalar hızlanıyor ve medya ancak şimdi haberdar oluyor:)

şenol bey ifadenizde
tüm ağır engellileri kapsıyacak yani kişi başına düşen askari üçreetin 3/2 lik limitde kalkacak tüm engellier faydalanacak bilgisine acaba nereden duydunuz bu konu benim için önemli eğer cevap yazarsanız beni çok sevindirirsiniz ilginiz için çok teşekkür ederim

atıyorum benim gelirim dükkanım evim varsa üstüme. ağır engelliysem bağlanacakmı bakım parası yani şaka galiba.olmaz öyle şey

vagaslı,devlet sosyal devlet ilkesi gereği tüm ağır engelli bireylere bu aylığı verecek ilerde.

Ilerde?vs..5 lira fark oldumu bağlmayan bu maaşı o zaman nasıl bağlasınlar.+bu ülkede ağır özürlü raporunda yazmayan sağ bacağı olmayan,yada sadece sol kolu olmayan çalışamayan durumu iyi olmayan çok özürlü var ve bunlarında bu imkandan yararlanması gerekli. Sol kolu olmayana %60 sağ kolu olmayana %90 veriliyor bu ülkede malasef.haksızlık diz boyu.

vagaslı,
Gelirden bağımsız evde bakım aylığı uygulaması yürürlüğe girdiğinde ,gelir sınırlaması olmayacağı için 3 lira,5 lira konusu kapanmış olacak.
Sağ bacak,sol bacak,sol kol,sağ kol,vs her engeli olan ağır özürlü kapsamına girmez.

Ağır özürlü,tek başına hayatını sürdüremeyecek insanlar diyebiliriz.Oysaki tek kolu olmayan bir birey her işini kendi görebilir.
Yanlış raporlar veriliyorsa,inşallah ilerde onuda düzeltirler,ne deyim.

2011-2013 hükümetin eylem planına bakın.

Orada Ağır özürlü engellilere bakan kişilerin sigorta primlerinin ödenecegi eve giren gelire bakılmaksızın aylık bağlanacagı yazıyor.. yukarıda bahsi gecen haberin ayrıntısıda budur..

benim %50 ağır özürlü raporum var 2009 da almıştım belim omiriklte yapışma var yani eğilemiyorum haliyle taharet tuvalet temizliğimi bir aparat yaparak kendim halletim.kolllarım yetişmiyor çünkü taharet almaya. Kıyafetlerimi sadece çorap ve pantolunumu giyemiyorum.ama bu halde çalışıyorum çalışmak zorundayım.bakım parasına başvurmadım çünkü gelirim aylık 150 tl geçiyor ve raporumu vergi indirmi için almıştım gitsem şimdi tekrar rapor yok çalışıyosun gibi bağlamıcaklar.zaten gelen heyet belim yapışık kilodumu çıkrıp bak kolum yetişmiyor gösteremiceğime göre zor iş.kardeş bana.

Vegaslı bu evde bakım ucreti

adıda üstünde evde bakım. sen çalışıyorum diyosun. bu bakım ucreti ve bakıcıya baglanacak olan para senin için değil evde olanlar için..

madem agır özürlü gelirine bakılmıyacak bu yasa bende emekli olunca başvururum.ne yapalım.şu an işimi bıraksam yine alırım bu bakım parasını raporumla ama emekliliğime 2 yıl kalmış işimi bırakamam.

ya arkadaşlar bakım maaşındaki sınırın kaldırılması veya en azından sınırın net bir asgari ücrete çıkarılması için biraz çaba gösterip sesimizi duyuralım başbakanlık bimer sgk sheçk gibi ve ilgili tüm kurumlara dilekce yazıp meil olarak yollayın. unutmayın aglamayana meme yok. :( şimdi enbüyük sorun bakım parasında bu 10 tl geçti diye 635 tl verilmiyo. nasıl mantık nasıl adalet. hadi herkez meil atsın benim gibi

vuralh,
Adı,"Evde bakım aylığı" olsada bu 7-24 saatlik bir hizmeti kapsıyor.
Yani şuanki uygulamada gelir şartı olmasına rağmen,ağır özürlü olup çalışan arkadaşlarımızdan bu geliri alan var.

Beklediğimiz düzenleme olduğu zaman çalışsın,çalışmasın her ağır özürlü kardeş bu evde bakım aylığını bakıcısı alacak.Yani çalışıyor olmak ede bakım aylığına mani değil şuan mani olan şey gelir sınırıdır.

http://www.engelliler.biz/forum/evd...5-calisana-evde-bakim-ayligi-baglanir-mi.html

Karakaya tesekkur ederim
yanlış biliyormuşum.

Karakaya,

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum.ne dersin?

slm benim 18 yaşında %90 raporlu bir oğlum var bakım ücreti alıyordum eşimin maaşı artınca kesildi şimdi bu bakım sigortasındanda yararlanamayacağız 3/2 sınırı kalkacakmı bu konuda bir çalışma varmı bilgisi olanlar yardım etsin lütfen...

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum.

berkecan12,
Kalkacağı stratejik planda var,bizde bekliyoruz.

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum KABUL OLURMU?

Sağlık sigortası, evde bakım yardımı gibi hizmetleri kapsayan "Bakım Sigortası" uygulamasına geçilecek. Var olan uygulamada ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı kaldırılacak, tüm özürlüler ve ailelerinin hizmetten faydalanması sağlanacak. Uygulamada maddi durumu iyi olan vatandaşlar primini kendi ödeyecekken, yoksul vatandaşların primi devlet tarafından karşılanacak. "Bakım Sigortası" uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecek.

benim anlayamadığım bir durum var 9 milyon engellinin ağır özürlü şartı olmaksızın bakım sigortası kapsamına alınacak diyor bütün engellilere bakım parası ve bakım sigortası mı verilecek yoksa ağır özürlü olmayan engellilere sadece bakım sigortası mı verilecek bilgisi olan arkadaş yada ste yönecilerinden bilgisi olan varsa bana yardımcı olmasını rica ediyurm.

slm arkadaşım annesinin vasisi olarak bakım ücreti almakta emekli olabileceği haberi izlemiş tv de bunun için ne yapmalı.teşekkürler

evde bakım aylığı alan kişiler ssk,lı oluyormu?

Bu durumda daha 2013 deyse daha 1 yıl var.Birde bu uygulamaya sınırlama getirilir o zaman.belki rapor oranı sınırlaması gibi..

Engelli arkadaslarımıza müjde...

Hükümet 9 milyon özürlüyü sevindirecek çalışma başlattı. Yeni tasarıyla "ağır özürlü" kuralı ortadan kalkıyor ve tüm özürlülere "Bakım Sigortası" güvencesi geliyor. Sigorta primini devlet ödeyecek
Hükümet, 9 milyon özürlüyü sevindirecek önemli bir gelişmeyi gündemine aldı. Hali hazırda evde bakım hizmeti alan 301 bin özürlüyü sağlık sigortası ve evde bakım yardımı gibi hizmetleri içeren "Bakım Sigortası" kapsamına alma kararı alan Hükümet, bu uygulamayı genişletmeye hazırlanıyor. Yeni çalışmaya göre Bakım Sigortası 9 milyon özürlüyü kapsayacak ve özürlüye bakan yoksul ailenin Bakım Sigortası primini de devlet karşılayavar olan ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı da kalkacak

Eğlence ve hobi başlığının altında mizah altbaşlığı var oraya açmalıydın bu konuyu.

Bakıcı Kişilere Sosyal Sigorta Güvencesi

Bakıcı Kişilere Sosyal Sigorta Güvencesi varmı arkadaşlar 2012 de olacak diye duymuşdum

Evde Bakım Maaşı alana emekli parası 400 tl bağlanacak diye duyduk,doğrumu?

En geç 2013 de evde bakım maaşı alanın primlerini devlet ödeyecek diye biliyorum,ama annemin komşusunun tanıdığı 400 tl emeklilik maaşı bağlanacak demiş.Bu kişi ya sigortacı ya da muhasebeciymiş (annem ne mesleği olduğu konusunda emin değil).Acaba doğrumudur,ben bu konuda hiçbir yerde yazı bulamadım da.

Üst Alt