Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

merhabalar.ben de 12 gün önce ötv den muaf aldığım otomobil için ak sigortadan kasko yaptırdım.ancak otomobilim otomotik vites araç.kaskomda özel şartlar kısmında engelli aracıdır diye birşey yazılmamış.kasko değeri de aracın 0 km araçların ötv li fiatı yazılıdır.bu poliçeye ilave etmem gereken bir şey varmı

kasko ya %30 indirmi uygulandı 772 tl orim tuttu

bende eski aracımla 2 kez kaza yaptım 2 kez rapor tutturdum herhangibi bir sorun çıkmadı o aracımı sattım yenisini aldım golf 6 1,4 122 hp highline bu aracı haftaya teslim alacam kasko yaptırırken bu konuyu soracam bakalım ne cevap verecekler

2010 model hyundai accent 1.5 crdi otomatik vites 24250 tl den kasko değeri hesaplandı.Adana özlem ertugrul sigorta Sompo Japon Sigorta dan bugün yaptırdım. kasko:514,trafik sig.163 ;toplam 677tl En uygun teklifi burası verdi diğerleri ya özürlü aracına kasko yapmıyor ya da fiyatı yüksek tutuyor. anadolu sigorta kasko+sigorta 710 tl hesap çıkardı.başka bir anadolu sigorta kasko+trafik765 hesap çıkardı. sanırım değerlerdeki farklılık tan kaynaklanıyor. ilgilenenler iadana hyundai özlem ertuğrul sigortayı arayabilir:05559963014

babaannemin % 96 özürlü raporu var. babam onun adına araba almak istiyor çünkü sürekli hastaneye gitme durumu var. ama diger 3 kardeşleşi ile hiç görüşmüyorlar. babam parasını ödeyecek ama daha sonra araba miras durumuna giriyormuş ve herkese pay düşüyormuş. bu sorunu çözmek için nasıl bir yol önerirsiniz??? bide özürlüler için banka kredisi nasıl çekilir veya var mı böyle krediler???

Peki engelli araçlarımıza kasko yapılırken kdv indirimi uygulanıyor mu? Yakın zamanda kasko yapıcamda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

kdv indirimi araç satışında olmadığı gibi kasko da da olmuyor malesef

2012 Opel Corsa 1.4 otomatik , araç fiyatı 44.000 tl olarak gösterildi, Axa 880 TL, her hangi bir durumda, yeni değer klozu var o anki piyasa değeri üzerinden işleme girecek
fakat ısrarla aramama rağmen engelli aracı olarak tanımlamamışlar,herhangi bir durumda fiyatı yüksek tutup ötvyi bana yıkacaklar gibi
kasko yapılalı 1 aydan fazla oldu şimdi engelli aracıdır şeklinde düzeltme yaptırabilirmiyim

2004 model aracıma 24 bin lira üzerinden 800 lira kasko ödüyorum yukarıda arkadaş 30000 lira üzerinden aracına 400 lira ödediğini söylüyor ben keleğemi geliyorum yardımcı olun bi zahmet (4 yıl hasarsızlık la araç kullanıyorum)

DELİ YÜREK;

Marka modele firmaya göre bu fiyat değişebilir.

çok acil bir soru sormak istiyorum...benim özel tertibatlı araç kullanır ibareli ehliyetim var.ikinci el fiat punto otomatik vites araç aldım ve bu araçla trafiğe çıktım kullanmaya başladım tertibatsız olarak rahat bir şekilde kullanıyorum sadece boy kısalığım var ve ruhsata bişey işli değil ehliyetim ve kendime ait ruhsatım ile araç kullanıyorum.ve ben aracıma kasko yaptırdım trafik sigortası yapılır gibi kimlik fotokopisiyle kasko yapıldı.iki ay sonra 2 bin liralık masrafı olan bir kaza geçirdim ve araç hasar gördü bu durum için kasko ile irtibata geçtik exper geldi serviste onayladı hasarı en son olarak bir telefon geldi ve ehliyetimden dolayı özel tertibatlı kılozu eklenmediği için ödeme yapılamaz deniliyor şu an böyle bir durum var.sonradan ekletmek gibi bir şansınız da yok deniliyo ama şu an iyi niyetten mağduruz.bunu nasıl düzelttirebilirim ödeme yapma şanları varmı bana sigorta şirketine bire bir git görüş dendi iyi niyetten kabul edebilirlermiş ordan ret alırsak tahkime gitmem önerildi yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim...

Kasko konusunda aracı tertibatsız otomatik vites olanlar, illaki özel tertibat klozunu ekletmek durumundalar mı? Normal kasko yıllardır kullanırım yeni araç değer klozu vs. biliyorum da bunu ilk kez duydum?

nasip olursa haftaya yeni aracı alıcam.
aracın değeri ötv li 65bin,fakat bana ötv indirimli 43 bine mal oluyor.
kasko aracı 43 bine kasko yapıyor. doğrusu bu mudur?
eski aracımı 2 sene önce kaza yapmıştım perte çıkarıyorlardı aracın değerini ötv li yapmıştı
kasko şirketi aracı yaptırdılar servise mecburen ..

ÖTV li yapması lazım diye biliyorum.

Bu kanuni bir durum, ötv siz kasko yapmıyolar diye biliyorum.

Merhaba Bülent Bey;
Siz aracınızı Söz konusu sigorta şirketinden kasko ettirmişiniz.
Araçalarımız hemen hemen aynı, öncelikle şunu sormak isterim aracınızı ne kadara sigorta ettiler?
İkincisi ise aracın herhangi bir kaza durumunda sigorta şirketi aracınızı perte çıkaracağını söylüyor (hurdaya değil) halbu ki bizim ikinci kez araç 5 yıl dolmaksızın araç kaskosundan yararlanabilmemiz için aracın hurda belgesini maliyeye ibraz etmemiş gerekecek. BU firma araç perte çıktığında bunu bize veriyor mu? Vermiyorsa zaten 5 yıl dolmadan araç alamayız.Firma aracın ÖTV li piyasa raiç bedelini bize ödeyerek aracı tekarar trafiğe çıkarmak istese o zaman iikinci bir ötv bedelininde aracı alan kişiye ödenmesi gerekli. Bu zaman yine biz 5 yıl dolmadan araç alamayız. Haydi aracı sigorta şirketi tamir ettirdi ve engelli birini bularak sattı. Biz yine 5 yıl geçmeden araç alamayacağız (hurda kaydı yok) araç hala trafikte. Hurda kaydı olmuş olsa ve firma aracın bize gerçek bedelini ödemeiş olsa o zaman aradaki fark engelli leyhine çıkıyor ki bizim asıl istediğmi bu.
Siz 65 bin tl lik aracı 40 binliraya aladınız aracınız ik yaşında iken kaza yaptı ve size aracın ikinci el raiç bedel olan 58 binlira ödendi diyelim bu aradki fark engelli leyhine oluyor ama bunu hangi kasko şirketi yediri onu bilemem. Ama bu şirketin yedirdiği kanaatte değilim.
Selemetla kalın. Bende aracımı bu şirkete taşıtma peşindeyim ama bu soruların cevabını henüz şirketten alamdım.

Arkadaşlar hem engelliyim, özel tertibatlı araç kullanıyorum hem de sigorta acentası sahibiyim.

Aklınıza takılan sorular varsa cevaplayabilirim...

Kazım bey lütfen yukarıdaki yazıya bakar mısınız?
Araçların ötvli olarak ödenmesi hususunda bir sigorta şirketi ısrarla avantajlı olduğunu söylüyor.
Gördüğüm kadarı ile tek avantajı (konuştum kendileri ile araç %70 hasarlı olursa aracın hurdaya çıkacağını söylüyor) diğer tüm firmalarda bu durumda arcı hurdaya çıkarmaya yanaşmıyor, aracı trafikte tutumanın çabasında oldukların söylüyor ama bu durum sigorta şirketleri için ne kadar avantajlı çözemedim.
Ki bana pek akıllıca gelmedi. Anlayamadı yani:)

aracın perte çıktığına dair hurda belgesi veriliyor ve sigorta şirketi tarafın dan pert olan aracın satışı anlaşmış olduğu şahıs veya şirketlere satıyor

hurda belgesi ni size verdikten sonra

her hangi bir sorumluluğunuz kalmıyor

Bugün ciddi büyük ciddi bir kasko şirketi ile görüştüm araç pert olma durumunda ötv düşülüp kalan rakam ödeniyor ...

Lijan hanım işte buradaki söz konusu sigorta şirketi ötv yide size veriyor. Aracın hurda belgesinide buradaönemli olan racın hursa belgesini size vermesi.

Kazım Bey o zaman bu sigorta şirketi Engelli Kosko şirketinin sigortalamasını tavsiye eder misiniz? Asıl sormak i stediğim şu bu egnelli kasko yapan şirket aracın %70 hasarlı olması durumunda hurdaya çıkarıyor. Bütün şirketler böyle yapmıyor mu? Sizde araçta o kadar hasar olunca hurda etmiyor musunuz aracı. Daha başka sorayım hurdaya çıkan araç yeniden trafiğe çıkmıyor değil mi.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

İki türlü pert vardır,
Birincisi, trafikten çektirmeli pert dedikleri, bu durumda size ötv li bedelin tamamı ödenir, araç sigorta şirketinde kalır, sigorta şirketi aracı dışarda yaptırır ve sizden aldıgı kapsamlı vekaletname ile aracı satar, bu durumda sizde aracınız 5 yılı doldurmadan satmış konumuna düştügünüz için aracı alırken ödemediginiz ÖTV yi vergi dairesine ödemek zorunda kalırsınız ve 5 yıl doluncaya kadarda yeni ÖTV muafiyetli araç alamazsınız,
İkincis, araç tamamen hurdaya ayrılır, kasko şirketi size kasko bedelinden ÖTV yi düşer öyle ödeme yapar ve size aracın hurdaya çıktıgına dair belgeyi verir, siz o belge ile trafikten ve vergi dairesinden aracın hurdaya çıktıgını beyan eder ve üzerinizden düşürürsünüz, aracınız hurdaya ayrıldıgından ve trafikte olmayacagından dolayı için, hem başta ödemediginiz ÖTV yi ödemek durumunda kalmazsınız, hemde 5 yılı dolmamış olsa dahi yeniden ÖTV muafiyetli araç alma hakkını elde etmiş olursunuz

İşte sorunda bu ikinci şıkta zaten. Engelli kasko (boğaz içi kasko) şirketi diyor ki. Ben hem aracı hurdaya çıkarıım hemde sana ötvli olarak paranı veririm. Adamlar hem hurda bedelini veriyor hem ötv'ni sana ödüyor.
Diğer kaskolar diyorlar ki; biz aracın hurda belgesini sana veririz senden kestiğimiz ötv^yi de vergi dairesine öderiz sen elindeki hursa belgesi ile 5 sene dolmamış olsa dahi gider aracını alırsın.
Bunların hangisi dürüst yahu anlayamadım gittt?
BÜLENT BEY CEVABINIZI BEKLİYORUMMM ÖZELLİKLE SİZİN CEVABINIZI

Pek mantıklı gelmedi çünkü o zaman haksız zenginleşme yada kazanç olur ki hiç bir sigorta böyle birşeyi yapmazda istemezde , yapacak olsa da kendi lehine yapar gibi geliyor, ama kafanızı karıştırmayım gerçekten öyle yapıyolarsa güzel bir uygulama, ayrıca bunu her yaşta ki araçlar için mi yoksa sadece,
0-1 yaş arasına mı uyguluyorlar onuda iyice sorun derim, bu arada birde kasko bedeli de önemli ne kadar fiata böyle bir kasko yapıyolar,

Hurdaya çıkmışsa ,ÖTV li fiyat ödenir her zaman, çünkü kaskolar ötv li fiyat üzerinden yapılır ve tekrar ötv siz bir araç alınabilir.
Eğer hurdaya çıkmamışsa yani sadece perte çıkmışsa ötv sini size ödetirler ve size 2.el bedelini öderler ama tekrar ötv siz bir araç alamazsınız.

completetime;
Evet hocam burada buyurduğunuz gibi bir fiyat piyasadan daha yüksek. Yanlız şunu söylüyorlar 0 - 1 arası gerçek bedeli 2 ve ? ise piyasa raiç bedeli deniyor. Birde egenlli karko şirketi şunu söyledi pertle hurda arasında fark yok aynı şey. Ama perti birinci aşamasında aracınız trafiğe çıkacağı için o zaman ötv nin size ödenmesi bir şey ifade etmiyor çünkü siz araç alamıyorsunuz ve o zaman hem karşı tarafa (vergi dairresine) hemde size ödenecek olması gerekii mantıksız bana göre. Ama dediğim gibi hala ben işi çözemedim.
Kanaatim bu engelsiz kasko yapan şirketin biraz fiyasko olduğu. Ama emin değilim. BÜLENT beyin cevabını bekliyorum. BÜLENT bey gerçekte tecrübeli bu konuda

Mami Junior;
Tamam kardeş senin dediğim doğru ama normal sigorta şirketleri araç hurdaya da çıksa biz sizden ötv yi keseriz diyorlar (onlara göre kesilen ötv vergi dairesine yatırılıyormuş) Bu engeli kasko ise ben aracını pert te olsa hurdaya da çıksa aracını trafiğe çıkarmam diyor. Hasar oranı ıp ile sınırlıyor. Ağır hasarlı yani. O zaman hursa belgesi ile siz yeniden araç alıyorsunuz. Yani siz karlı çıkıyorsunuz. Bu da haksız kazanca yol açıyor. Bunun mantığını çözemedim. Hukusal dayanağı yok bunun. Bu adamlar biraz boşluktan faydalanıyor gibi geliyor. Birde
tahminimce (fiyat almadım henüz) fiyatları yüksek.

Ticari ilişkilerin hepsi karışıktır, ticari iş yapanlarla iş yaptıranların her zaman karşı karşıya gelecekleri bir konudur, umarım kimse öyle bir olay yaşamaz ama aracın pert olması durumunda en mantıklısı aracın tamamen hurdaya çıkartılıp kasko şirketinden hurda belgesi ile ötv siz bedeli alıp yasal süreyi beklemeden ötv siz yeni bir araç alıp yola kalınan yerden devam etmek

Aracımı 2. senesinde 1114 TL'ye kaskolattım.

Poliçedeki ilgili klozu aşağıya aktarıyorum (üstü çizili madde yeni yönetmelik gereğince değişecek, genel merkezden yazı gelmesi bekleniyor). Araç pert olduğunda ötv'li miktar bana ödenecek. Bu parayla gidip sıradan bir araç alabilirim... Araç hurdaya çıkarsa, o zaman ötv'siz ödeme alırım, onunla da gider yeniden ötv'siz araç alırım.

Engelsiz Kasko Özel Tertibatlı Araç Klozu:
---------------------------
1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.
2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km "Özel Tertibatlı Araçların" poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğramaları halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. "Özel Tertibatlı Aracın" 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğramaları halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.
Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.
[-] 3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi ile diğer hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.[/-]
Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.

Süpersiniz Bülent bey şimdi anlaştık işte. Ama bu firma sahibi Ekrem bey bana öyle konuşmuyor. Adamın dediği şu pertte olsa, hurda da olsa size ötv li bedelini veririm diyor. Siz ise Pert olduğu zaman ötv li alırım ve gider sıradan (engelli plakası olmayan araç alırım diyorsunuz. Yani firma aracı yeniden trafige çıkarabilecek. Bunu sorduğumda ise aracınızı hiç bir zaman trafige çıkarmayacağız diyor. (Zaanımca sıradan araç derken bunu kasttesniz) Hurda iken ötv siz ödeme yapacak (haksız zenginleşme olmasın diye) o zamanfgidip engelli aracı alacaksınız. Sorun kalmıyor o zamann. Bülent bey ben kendi kasko şirketimle görüştüm bunlarda aynı şeyi söylüyorlar. Bura bir fark yok ki. Bu firmanın avantaji ne onu çözemedim.

Üst Alt