Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Nakil olan arkadaşlara Geçmiş olsun.... nakil bekleyenler de inşallah en kısa sürede nakil olurlar... Allah sağlık sıhat güç versin... benimde yakın arkadaşım Akdeniz Tıp Fakültesinde 2. naklini oldu şükür şuan iş başı yaptı çalışmaya başladı...

Tşk sphinx. Arkadaşının ilk nakli ne kadar süre gitti ve rejeksiyon sebebi ne oldu acaba bilgin varmı...
Bu arada yukarda yazmadım az bi protein kaçağım,yeni 60 mg lık tansiyon ilacım,bıraktığım bactrim den günde 2 adet ve beyaz hücrelerimin azalması sebebi ile bıraktığım valcyte yerine folibol isimli vitamin ilacım da oldu... :D

arkadaşlar bnde ikinci nakilimi 1 sene önce oldum şkür iyiyim..sorularınız olursa seve seve cevaplarım...allahım herkese saglık versın

geçmiş olsun.

geçmiş olsun . kullandığınız ilaçlar nelerdir. karşılaştırmak istiyorum.
nakil canlıdan mıdır. bağış mıdır.
sirinbaba-şirindede

deltacortil kullanıyorum 5 mg. prograf alıyorum 1mgden x4 .....cellcept alıyorum günde 1500mg ...mide koruyucular fln var ve guatr ilacım var babamdan aldım kreatinim 0.9ve 1 arası değişiyor...bu arada sizlere tek tavsiyem zorda kalmadıkça kan almayın..benim ilk böbrek verilen kandan dolayı attı..

Geçmiş olsun . ikinci şans ı yakalamanız çok iyi birşey.inşallah uzun seneler sağlık sıhhatli yaşarsınız ve yaşarız...İlk nakliniz kaç yıl sürdü acaba..

Kullandığım ilaçlar.sabah 2,5 akşam 2,5 prograf.valccyte(bırakmıştım geri başladık) cellcept 2 şer tane sabah akşam,3x5 mg deltacortil.Bıraktığımız bactrime de geri başladık günde 1 adet.Kollestrol çıktı lipitol başladık,,Tansiyon başladı adalat başladık bunlar daha yeni... Kreatin hiç 1.32 den aşağı düşmedi 3 ay oldu nakil olalı. en son 1.47 idi. o arada gidip geliyor...

Herkese çok büyük geçmiş olsun..

sertaç sık sık idrar yolunda enfeksıyon geciriyormusun bu süre içerisinde....benim ilki 3 sene gitti önce buzda düştüm tehlikeye girdi ...durdurdular atmasını ama kanım cok düştügü için verilen kan böbreği bitirdi..icinde antikorlar varmış maalesef...herseyın hayırlısı...ilaclar dşer zamanla merak etme sertaç cok geçmiş olsun

henüz bu 3 ay içerisinde hiç idrar yolu enfeksiyonu yaşamadım hexe. yalnız crp yükseldi işte oda bir defa 50 -60 ları gördü bronşit başlangıcı dediler ama bende sinüzit var tedavi ettiremedim bir türlü gitmiyor yani ben ona bağlıyorum.. ilaçlar düşmüştü işde bi ara kanda beyaz hücrelerim azalmış tüm ilaçları geri çoğalttık :D ....inşallah hepimiz için herşey iyi olur...

evet şükür bugunumuzee...moralini hep yuksek tut...vucuttaki şuan en cok etkilenen organ böbreğimiz...benim moralim bozulsun sancılanıyor bzen...allahım bir daha eski günleri göstermesin...şükr bu gunumuzeeee

diyaliz hastası, böbrek nakli, hipertiroidi, ileostomi, hastaları varm?ı

10 yıl kronik böbrek yetmezliği ve sonrasında nakil oldum. Bu yıllarda safra kesesi, 2 kez tiroid adenemu, ieostomi gibi ameliyatlar geçirdim. ayrıca hipertiroidim ve bacaklarımda venöz yetmezlik var. Bu rahatsızlıklardan herhangi birini geçiren varmı?

Nakil tarihim 2009 Ben de cerrahpaşa da nakil oldum.

bende 5 aylık nakilliyim ankara gazi üniverstesinde oldum çok şükür çok iyim.kreatin de 1.44.nakilden sonra 0.9 du zamanla 1.44 kadar yükseldi.insallah daha fazla yükselmez ya .

geçmiş olsun arkadaşlarım allahım o gunleri bir daha göstermesin...kuzeyli arkadaşım bende troid ve safra kesesı amelıyatları oldum...en önemlı tüm nakil olanların dikkat etmesi gerekilen sey kalsiyum..o yuzden süt ayran yogurtu eksik etmeyinn..çünkü kortizon kalça kemik başını eritiyor uzun zamandan sonra ve protez takılması gundeme geliyor bu yuzden en çok dikkat etmeniz gereken şey kalsiyum...ve ben nakilden 6 ay sonra katarakt amelıyatı oldum ...göz kontrollerinizi mutlaka yaptırın...kortizon (prednol yada deltacortil) katarakt ve göz tansiyonuna sebep oluyor..sinan arkadaşım kreatının o civarda olmasına kafanı takma ..tehlıkelı bır yukselme olmadıgı sürece kafana takma :) ve benım yaptıgım birseyde var belkide komik gelcek size :)) ben böbregimle konusurum arada :) çünkü 1 ay calısmadı nakilden sonra 1 ay diyalize girdim ama şükürrr bu günlerimizee :eek:

MErhaba arkadaşlar son 25 gündür geçmeyen bir bagırsak problemim var. Çok çalılıyor bagırsaklarım sürekli ishal im. İlk 5. nci gün hastaneye gittim testler yapıldı. Böbrek degerlerim gayet iyiydi diger kültür, gaita vs testler de temiz çıktı. Doktor um cipro( antibiyotik) ve maflor( ishal giderici) ilaç verdi. ilkin düzelir gibi oldu ama maflor u bitirdikten sonra tekrar başladı. sonradan bir kutu daha aldım ama düzelmedi hala fena bagırsaklarım . Tekrar gidecegim hastaneye fakat pazar günü olacak sınav ın bitmesini bekliyorum. Sizce neden olabilir? Başına böyle bir durum gelmiş arkadaşım beni aydınlatırsa çok mutlu olurum.

sanem çok geçmiş olsun, benim de midem hep hassastır herşeyi yiyemiyorum mide ilacı da kullanmaktayım ama ishalle ilgili bilgim yok maalesef, ama tahlillerinin temiz çıkmasına sevindim, inşallah biran önce sağlığına kavuşursun
sevgiler...

benim de belimde ve kemiklerimde ağrı oluyo arkadaşlar. 6 küsür senedir nakilliyim uzun süreli kortizon kullanımına bağlı olarak kemik erimesi oldu doktorum d vitamini verdi şu an kalsiyum değerim normal. bu kemik ağrılarının tamamen geçme şansı var mı ? Ayrıca nakilden sonra ciddi saç dökülme oldu hala da oluyo kelleşme var benden başka nakilden sonra saç dökülme sorunu yaşayan var mı veya saç ektiren :)

ogn;

ogn, ben de 12 yıllık nakilliyim ve benm kemik erimesi 17 yaşındayken başladı, suda eriyen ilaçlardan veriyorlar zar zor içiyorum, asitli geliyor çünkü, ben de asitli içecek daha içemem, buna bağlı olarak eklemlerim ve bel kemiğim ağrıyor, bunun geçmesi söz konusu mu bilemiyorum, ben yıllardır çekiyorum artık yere eğilemiyorum bile kimi zaman, bel ağrısından, maalesef kortizonun yan etkiler...
saçla ilgili ise, benim de ilk zamanlar dökülüyordu hala da çok dökülür ama saçlarım uzun ve gür olduğundan çok sorun teşkil etmiyor ama bu durumda olan diğer arkadaşlar yardımcı olurlar sanırım
geçmiş olsun

Çok tşk ederim gül :) inşallah çıkmaz bir sorun . 2.5 yıldır nakilliyim daha öncesinde hiç bagırsak problemi yaşamamıştım o yüzden baya korkutuyor beni.

ogn ;
Bende de kemik erimesi oldu malesef. Sürekli devam eden ağrılar degil ama biraz fazla yürüyünce bacak tutulmaları oluyor topallıyarak ancak yürüyorum . Bunun için ortopedi ye gittim fakat bunun kortizon dan kaynaklı olası bir durum oldugu söylendi. Yanlız sıcak uygulayınca geçtigini fark ettim . Artık tutulma oldugu vakit sıcak uyguluyorum o bölgeye ertesi güne kalmadan geçiyor. Kendisinin geçmesini beklesem 1 ay yakın sürüyor tutulma.

Saç dökülmesi de yeni başlanan rapamune nin yan etkisi olarak başgösterdi. Dermatoloji kontrolünde bahsetttim bu durumdan onun da olası bir neden oldugu söylendi durdurucu önlem olarak ketarol özlü bir ilaç tavsiyesinde bulundu doktor hanım ama ben kullanmadım açıkcası zaten saçlarım gür benimde çok fazla göze görünmüyor dökülmesi sadece bilgi amaçlı sormuştum.

HEXE06;

sizde troid operasyonundan sonra paratormon seviyesi normale düştü demek. benim 2. operasyon sonrası da 250 civarında ve kandaki kalsiyum 11 veya biraz üstü. en son göğüs kafesi altında bir parça nükler tıpta sintigrafi ve diğer cihazlarla tesbit edildi. göğüs kafesi açılacaktı ve ameliyat günü haftalık konsültasyon da hocalardan biri mimpara diye bir ilaçla(bakanlık müsadesiyle) bir şansım olabileceğini söyleyince uzun bir beklemeden sonra raporu çıkarttık ve 5 aydır kullanıyorum.kalsiyum'u tam olmasada normal seviyelere çektik. paratormon 200 lerde. sizin yoğurt için söylediğiniz çok doğru ama ben anlattığım sebeplerden 3 senedir hiç bir süt ürününü yiyemedim. yiyemediğim halde kandaki kalsiyumum 11 ler civarındaydı. aynı operasyonları olmuşuz hemen hemen. kortizonun göz tansiyonu ve katarakt yaptığı konusunda bilgilendirilmemiştim, tavsiyenize uyacağım. sağlıcakla kalın.

Bu arada böbreğinizle konuşmanız bana komik gelmedi. Bir şekilde bir bağlantı kuruluyor nakil böbrekle. ben de her akşam yatarken dua ediyorum ölenin ruhuna rahmet okuyorum ve bağışlayan aileye minnet duygularım artarken bir damla gözyaşı akıtıyorum. sağlıcakla, esen kalın.

gurbet benım direk paratroidler alınmıştı...düşmeyen inatçı fosforum direk düstü o zaman..nakilden sonrada düzelmemesi tuhaf

Evet paratiroidler alındı ama değerlerim düşmedi. (fosfor hariç, o düştü) her operasyon sonrası doktorlarda bende bunu bekledim. ama bazı insanlarda kanserli hücreler de paratormon yüksekliğine sebep olabilirmiş. onuda araştırdılar temiz çıktı. bu seferde milyonda bir görülen bir durumdan kuşkulanıldı. kulak arkasında ve göğüs bölgesinde gezen bir (adenom)bir parçada sebep olabilirmiş ve göğüs kafesinin altında medasten denilen bölgede bir kitle tesbit edildi. dediğim gibi ameliyat günü ucuz kurtuldum şimdilik. yoksa o parçanın alınması için göğüs kafesinin açılıp, kalp ve bilumum ciğerler dışarıya çıkarıldıktan sonra o parça çıkarılacaktı. ooooofff! anlatırken bile o günleri hatırladım. ayrıca benim durumumda olan bir hastayı da gördüm cerrahpaşa da. o da 3. ameliyatını olmuştu. Allah dağına göre kar verir derler 'ya; benim başıma gelenlerde milli piyango gibi, hep büyük ikramiye bana çıkar(hastalıklar) bunu söylediğime bakmayın. öyle kolay pes edecek biri değilim. çok daha beter durumda olanlar var. şükrediyorum. sağlıcakla ve esen kalın.

Selam arkadaşlar sağlıklı günler 30.05.2006 tarihinde nakil oldum çapada şuanda durumum gayet iyi sadece kilo problemim var oda sorun olmaz sanırım :)

sanemm, sürekli ishal vakasını hastane de yattığım süreler içerisinde çok gördüm. genellikle my fortic denilen ilaç yapabiliyor. tabi bu ilacın sizin kullandığınız benzeri nedir bilmiyorum. dozunu ayarladıklarında düzeliyor. inşallah kısa zamanda düzelirsin. sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Gurbettekikuzeyli ;
Tşk ederim öncelikle.. Naklimin ilk günün den beridir my fortic ile aynı görevdeki Cell Cept i kullanıyorum fakat daha önce böyle bir sorun yaratmamıştı. Acaba azaltılma zamanı mı geldi sizin de dediginiz gibi. Pazar günü ki sınavdan sonra bir kez daha gitcem bakalım hastaneye inşallah sonucu sizinle de paylaşırım bu sorunla karşılaşan arkadaşlarımız olursa faydalanmışta olurlar benim başıma gelenden. . YAnlız sizin dediginizden sonra bagırsak problemine sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. O kadar çok ilaç alıyorum ki çünkü az da olsa azaltılması sevindirici bir haber olur benim için. :)

serkan Ahhh zaten hiç söyleme o kiloları ..kortizon denilen ilac nakilin ilk haftasında aldırıyor ve senelerce gitmiyor...gurbet Allahım kimseye kaldıramayacagı yükü vermiyor ..dediğin gibi çok şükür bugunumuze

sinannn; benim de nakilden sonra 3 yıldır aynı 1.4-1.5 arası. boşver, sorun yapma her şey yolunda gider inşallah. yediğine içtiğine dikkat et, hayatın düzenli olsun. sağlıklı ve esen kal.

serkanmalkoc;

o kilo sorunu bende de var merak etme, 12 yılda vermeye çalıştıkça ya zar zor kilolu halimi korudum ya aldım, şimdi ise vermeye çabalıyorum inşallah gitcek, tabii yol uzun ama olsun azmin elinden bişey kurtulmaz, kilon kendine dikkat ettikten sonra pek sorun olmuyor tabii yine de vermek gerek, ileride sorun çıkmaması adına...

HEXE06 ben inat ettim vereceğim o kiloları :)) arkadaşlar bende daha tecrübelileri var bide kilosu olanlar var bide bu yaz evlenecem :(:(:(

ben de 15.02.2011 de göztepe mp de oldum. Bası oluştu sağ bacağım mos mor oldu,18.02.2011 de ikinci operasyon yapıldı . İlk altı ay kreatinin 1,1-1,4 arası gitti geldi. Ancak altıncı aydan sonra tansiyonla kreatinin doğru orantılı artışa geçti. Biyopsi yapıldı bir şey çıkmadı . Yaklaşık üç ay önce kontrole gittiğimde kreatinin 2 lerdeydi ,dopler ve ilaçlı anjiyo yapıldı böbrek damarında darlık tespit edildi. Tansiyon 12,13-18,20 aralığı seyirlerde operasyon günü kreatinin 2,40 . Bir ay önce darlığa stent takıldı. Ancak krea hala 2,10 larda tansiyon 13-19 +- 1 seyretmekte. Bu arada gözlerimde bazen kararma-ağrı oluşuyor,baş ağrısı çekilir gibi değil. nakilden sonraki ay 12 klio aldım,böbreği annem vermişti yaşı 65 üstü , doktor zılgıtı basınca 15 günde ,yine günde 2 saat spor yaparak 7 kilo verdim. Tabi zamanla kortizon miktarı azalınca vucudun tuttuğu sıvı da azaldı . şu an kilom 59 . Diyaliz kilom 64 girip 60 çıkıştı.

arkadaşlar şimdi saçlarımızda mı dökülecek!!!??? zaman geçtikçe..ben daha çaylak:)) 3 aylık nakil. hiç duymamıştım saç dökülmesini kemik erimesini biliyorum da. üstelik sandimum tüy çıkartıyo ilk zaman. Tamam saç ektirelim de bu defa enfeksiyon riski yokmu?? diş yaptırırken bile 10 defa düşünesim var yapılacağı zaman..sağlıkla kalın....

Araslı;
SAndimum kullanıyorsan saç dökülmesi konusunda endişelenmene gerek yok. HAtta o kadar gür oluyor ki gören maşallah diyor. Benim saçlar belime kadar uzadı ki öncesinde ne kadar uzatmaya çalışsam da o kadar uzamamıştı. .

Üst Alt