Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

dostum bende de aynı dert var, doktoruma hiç danışmadım ama saç dökülmesini önleyici ilaç yada sprey kullanmamız ne kadar doğru olur bilemeyiz aslında ben saç ektirmeyi düşünüyorum.bunun bir sakıncası yoktur herhalde bilmiyomda...

saç ektirmek böbrek nakilli bireyler icin uygun görünmüyor.cünki kullanılan ilaclar kanda bir takım değişikliklere neden oldugundan saç ektirmek tavsiye edilmiyor bildigim kadarıyla ama sen yine de bir cerraha sorabilirsin

akadaslarböbrek nakıllı hastayım iştanbula geldım 10 gundur burdayım ilacımın bırı bitmek üzere callcept500 lük gözdende randevum 08.02.20010 da var atıs alanı tepede arkadasımın yanında kalıyorum vazla ilacı olan varsa verirse çok sevınırım yazdıramıyorumda raporumda evde kaldı :confused:

Urartu_85;

başka kimse var mı acaba saçlarında dökülme olan uzun süreli. ya da bu konuda doktoruna danışan kullandığımız ilaçlar mı dökülme yapıyor diye sordum ben doktoruma ama 'ilaçlardan olmaması gerekir dedi ' hayır bizim sülalede hiç kimse de yok saç problemi olan yani genetik olmadığına göre durumun nedeni ne olabilir acaba? konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatırsa çok sevinirim.

cools_blue;

selam arkadaşım bende haydarpaşa numunede oldum.

bende yeni nakil oldum arkadaşlar medical parkta 2 ay oldu
kendi böbreklerim enfeksiyon yapmış alıması lazımmış bu konuda bilgisi olan var mı:?

ne gibi bilgi istiyosun ben medical parkta nakil oldum alper bey yaptı.. 12 gün iinde hem tahillerim yapıldı hem de nakil olup taburcu oldum martın 10 da kontrolüm var 2 ay oldu nakil olalı

arkadaşlar tüm böbrek nakli olan arkadaşlardan kreatinin değerleri üre değerleri ve diyalize başlangıç kreatin üre değerlerini yazmasını istiyorum acaba kreatin kaç olunca diyaliz başlanmalı

böbrek nakilli varmı

böbrek nakilli hastalar varsa adını ve hangi ilde olduğunu yazsın lütfen

antalya akdeniz ünv. tıp fakültesi organ nakil merkezinde oldum 2005 te eskişehirliyim 1 yıldan beri osman gazi tıp fakültesinde takip oluyorum daha önceleri antalyaya gidip geliyordum

2000 yilinda Nakil oldm ege de 10 yil sonra red etdi Nakil den sonra asil hayt başliyor Nakil olmak yaşamak o kadar kolay degil cook öz veri diiakt isdiyen bir ola kesinlik le konröleri akstmayin ilçlari saatinde alin iyi oldum diye birakmamazlik yapmayin Diyalize girmek dünyanin sonu degil Şimdiki özel diyaliz ler Nakil gibi saglik li yeter ki sizin moraliniz yüksek olsun acil şifalarr..

Diyaliz için kratein 4 den yukari olmasi lazim üre limti 50 dir

sac dökülmesi kortizon tedavisinden sonra oluyor aşiri yükleme yapilirsa zamn la saclar dökülüyor benim Nakilden sonra çik di

arkadaşlar bende 2000 yılında nakil oldum böbreğim çok iyi allaha şükür.
tüm diyaliz hastalarını allah kurtarsın amin.
sanırım bütün ilaçlarımız aynı kortizon ama benim kadın hastalıklarından sorunum var.
bağışıklık sistemi zayıf olduğu için mikrop kapmışım.
bana dua edin sağlığıma kavuşayım kimin duası kabul olur bilemeyiz.
hepinize sağlıklar diliyorum.

sadece nakil olunca herşey bitmiyor.
ilaçların yan etkileri var tabi diyalizdeki gibi sıkıntılar olmuyor ama yinede insan korkular yaşıyor ya diyalize girersem yine diye allah bir daha göstermesin amin.
ben 2000 yılında nakil oldum allah nice seneler korusun inşallah amin.
darısı başına inşallah.

mustafa ilaç dozu nekadar artarsa okadar yan etkileri artar.
yanlış biliyorsun sanırım.

bende diyalize giriyorum arkadaşlar sipida bifida lıyım bnm gibi nakil olanlar ve nörojen mesane li olanlar durumlarını yazmalarını istiyrm nakilden sonra ne gibi sorunlar yaşıyorlarr birbirimize yardımcı olalım ve de böbrek naklil okup tak yapanlar varmıı

ben kayserideyim. Nakil için herkes antalyayı tavsiye ediyor ordan evmi kiralıyacaz biri dedi 5000 tl bıçak parası vereceksin doğrumu

cevap

ben çapa tıp fakültesinde ameliyat oldum sen nerde olacaksın bilmiyorum ama doktora özel bıçak parası ödüyorsun nekadar olduğu doktorun insafına kalmış.
bence sen ameliyata girecek doktorla konuş durumunun olmadığını söyle insafına kalmış.
şimdiden geçmiş olsun kendine çok iyi bak ilaçlarını saati saatine al sakın aksatma olurmu böbreğine yazık olmasın.

bende diyalize giriyorum arkadaşlar sipida bifida lıyım bnm gibi nakil olanlar ve nörojen mesane li olanlar durumlarını yazmalarını istiyrm nakilden sonra ne gibi sorunlar yaşıyorlarr birbirimize yardımcı olalım ve de böbrek naklil okup tak yapanlar varmıı

Öncelikle hayırlı olsun nakil yeni bir hayat değerini bilmek lazım çok da büyük sorumluluk.Tahminimce nörojenik mesanenin sebep olduğu basınç,böbreğe kaçış,enfeksiyon gibi nedenlerle böbreklerini kaybetmişsindir önemli olan şimdi yeni böbreğini bu etkilerden korumak yoksa herşey eskiye döner ALLAH korusun.Bunun içinde yapman gereken CIC(TAK) yani temiz aralıklı kateterizasyon mesaneyi tek kullanımlık sonda ile boşaltmak hem idrarı boşaltmak hemde basıncı düşürmek.Bu arada enfeksiyon oluşmamasınada dikkat etmek.TAK yapanlarda enfeksiyon ister istemez olur çünkü bu kateterizasyon işlemi steril değil- temiz- dir.Ama bunu en aza indirmek için yapılacak şeyler var tabiki öncelikle işlemden önce elleri güzelce yıkamak,kağıt havluyla kurulamak,musluğu kağıt havluyla kapatmak,kendinden sulu olan sondaları tercih etmek,sondanın mesaneye gelen kısmına dokunmamak,herhengi bir yere temas ederse değiştirmek genelde 4 saati geçirmemek,bol su içmek ama yudum yudum, birden içilen su birden çıkış yapar buda mesaneyi, böbreği yorar.üşütmemekte önemli.tuvaletin temizliğide önemli olur olmaz yerde tuvalete girmemek lazım.bunca şeye dikkat ettiğin halde enfeksiyon yinede olabilir telaş yapmamak lazım ateş,ağrı,idrarın kokusunda ve rengindeki değişim,mide bulantısı,halsizlik gibi belirtiler olduğunda hemen dr.gitmek lazım idrar tahlili,idrar kültürü yapılır ona göre antibiyotik başlanır.İlk zamanlarda sık sık enfeksiyon olsada daha sonra herşey düzene girer ilaçlar bağışılkığı düşürdüğü için enfeksiyona yatkınlık artar doz azaldıkça vücut kuvvetlenir(tabi bu enfeksiyona karşı olan dirençle böbreği rejeksiyon yani vücuttan atmak için olan direçle farklı şeyler) herşey yoluna girer.ALLAH kolaylık versin inşallah bir ömrü yeni böbreğinle geçirirsin...

2007 yılında-İzmir Çiğli Özel KENT Hastanesinde nakil oldum. Bu işin bence tr deki en iyilerinden olan gruba minnettarım. 3 gün içerisinde tüm prosedürleri tamalayıp sağlığına kavuşuyorsun.

merhaba 2005 yılında A.Ü İbni Sina hastanesinde nakil yapıldı...Rabbim tüm hastalara acil şifalar versin..

mrb arkadaşlar bende 3 ay oldu nakil olalı ilk zamanlar yeni takılan böbrekte zaman zaman ağrılar olabilirmi benim şuan oluyo bu normal mi sizce nakil olan tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim allah hepimizin yardımcısı olsun şifalar versin işallah

bende bekliyorum üç yıldır annem vermek istedi ama protein fazla çıktı annemin böbreğinde babada da şeker var kaldık böylece bir haber de yok bekliyorum bakalım sırada

mehaba,,,arkadaşlar ben samatyanın hastasıyım, ancak orada böbrek nakili yok bu yüzden cerrah paşayı seçmek istiyorum. özel bi hastanede seçe bilirim ancak nakil sonrası için. c. paşa. anamdan olucam ama doku testi henüz başlamadı. annemin şeker tansiyon üre kratin fosfor potasyum. bunlar temiz ben kendim baktım hani biliyoruz ya bunları,, başka bi hastalığı çıkarsa yandık. üstelik diyalize giren hastaların ömrü 14 yıl olduğunu okuduğumda iyice moralim bozuldu, yukarda bıçak parası denmiş. torba yasasında bu kaldırıldı. 184 şikayet edebilirsiniz. hastane seçimimde yardımcı olacak arkadaşlar tafsiyenizi beklemekteyim selamlar...

slm arkadaslar bende 2008 antalyada nakil oldum daırısı olmayanların basına allahtan sifalar diliyorum. herkese gecmiş olsun arkadaslar

merhaba arkadaşlar bu konu açıldığında ilk sayfada benimde yazım var....ozamanlar diyazi giriyodum şuan 8 aylık nakilliyim...inş. bütün organ nakli bekyen herkese kısmet etsin rabbimm.......

diyalizci;
Amiin allah tüm diyalizde ki arkadaşlarımıza nasip etsin konu Nakil olanlar konusu tüm mesajları baştan sona okudum ama konuda daha çok nakil olması gereken arkadaşlarımız var çok üzüldüm buna inşallah en kısa sürede onlarda sağlıklı bir şekilde nakil olurlar.

Bu arada ben uyku saatlerine diikkat etmiyorum edemiyorum gece geç yatıyorum bundan dolayı bazen sabahları mide bulantısı olabiliyor sizlerinde tejubeleriniz varsa bu konuda birbirimizi eğitebiliriz.

pardon arkadaşım isminizi bilmiyorum..bu arada siz nakillimisiniz? gece geç yatım kalkmadan dolayı mide bulantısı olurmu bilmiyorum ama bende sabahları erken kalkarsam ve bişeyler aparatif atıştırmassam bende bulantı oluyo bende üre yüksekliğinden şüpeleniyorum...nakilli yada diyazi giren nakil olmak isteyenler burada yazsınlar bilgisi olan olmayana bilgi sağlasın ...saygılar..

Merhaba arkadaşlar
ben de 12 yıllık böbrek nakilliyim
Ege üni.ne gidiyorum kontroller için
bana da annem verdi
bu konu açılalı epey olmuş ve baştan sona kadar okudum
genelde nakillilerden çok diyaliz hastası arkadaşlar yazmışlar, konu açılalı uzun zmn olduğu için sorulara cevap vermem abes olur ama şu bir gerçek ki, nakilli olmak, artık kby hastası için ulaşabileceği en zirve nokta... tedavisi ömürlük ama şükür yaşıyoruz, iyiyiz, sağlıklıyız
sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım
organ bekleyenlere acil şifalar, nakillilere de böbrekleriyle uzun ömürler diliyorum

Bende 8 aydir diyalizle yasiyorum bekliyoruz bakalim bahtimiza ne cikacak hayat böylede güzel :) herkese acil şifalar dilerim.

Nakil oldum bende söylemeyi unutmuşum. Dayım verdi sağolsun. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kontrol ediliyorum. Tüm arkadaşlara acil şifalar dilerim. Ümidinizi yitirmeyin Allah büyüktür.

Icemaker;

geçmiş olsun
ben de geçen yıl paüye aldırmak istedim dosyamı ama bi sürü pürüz çıkarttılar bi de poliklinik beyin cerrahisi içinde bir odacık bulana kadar başım döndü hastane içinde yaaaaa

gul2011;
Geçmiş olsun bende Izmir'de olacaktım ısrarcı oldular bende paüde oldum. Evet biraz sorun olabiliyor. Özellikle nefroloji kısmında mesuliyet kabul etmek istemiyorlar herhangi bir sorun oldu mu bende aynısını yaşadım emin olun. Ama konu sağlık olunca katlanıyoruz haliyle üzüldüm size bu kadar sorun yaşatmalarına.

çok sorun yaşatmadılar aslında sadece hastanede dönüp dünüp oraya buraya git demeleri yordu o kadar bir de kayıt için dr.a özel muayene ücreti yatırıp dosyamı inceletmem lazımmış yarım saatlik bir görüşme için 120tl istediler ödemek istemiyorsan sadece kan verirsin ama o zmn senin dosyanı okumadığımızdan dolayı, bir sorun karşısında yeterli müdahaleyi yapamayabiliriz dediler yoksa tahlillerini yaptırmanda bir sakınca yok dediler
ben egeye başvurduğumda dr bizzat kendi ilgilendi sağ olsun, ki o zmn doç idi şimdi prof oldu hala hastalarıyla tek tek ilgilenir, dinler, bnm paüye aldırmak istememin nedeni sırf kan vermek için onca yolu tepmemekti ama olsun napalım bu şekilde de iyiyim şükür

120 tl muayene ücretini ben de verdim. Ama gel gör ki pişman oldum. Görüştüğüm doçent doktor maşallah moral vermek yerine böbreği takarız ama ölürsen karışmam yok sen gençsin bakmazsan beni ilgilendirmez takmayalım sen diyalize gir gibi bir ton saçma sapan doktorluk mesleğine yakışmayacak cümleler sarfetti. Zaten bu doktoru kendi personeli öğrencisi de sevmiyor. Neyse önemli olan sağlığımız gerisinin hiç önemi yok.

Icemaker;
ama böyle bişey yok normalde özel muayene ücreti alacak olduktan sonra özel hastaneye giderdim
üstelik böyle bir şey yok dediler bana Ege uni.de sen yanlış anlamışsındır vs dediler biz hiçbir hastamızdan böyle talepte bulunmayız dediler nitekim hiçbir şey ödemedim hastaneye bugune kadar

Üst Alt