Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

göztepe medical park. 15 gün oldu...kreatının düşmüyo yav...hala 1,8 kontrolerim 10 gün aralıklarla ama işte bilmiyom neolcak....artık sigara alkol herşeyi bıraktım...sağlıklı günler...

Ankara medicana

Kaşıntı ile gittim kreatinim 8,5 ürem 90 çıktı..Sağlıklı ve ayakta idim..Kby dendi.tansiyon için 6 ayda bir her testi yaptırmama rağmen yakalayamadık..27 Aralık 2011 de Ankara MEDICANA ya yattım babamın böbreği tuttu ve 29 Aralık 2011 de Nakil oldum...2 ay olacak nerede ise şükür sağlıklıyım.Kreatinim 1.80 lere indi ilaç seviyesi yüksekmiş...son tahlilimde 1.33 çıktı.4 mg sabah 4 mg akşam prograf alıyorum dahada düşebilirmiş.CRP şimdilik iyi.haftada bir takipteyim şimdilik.Bilinen bir şikayetim olmadı bir kaç gündür omuz bölgemde sivilce çıkmaya başladı ama rahatsız etmiyor ve stent alındıktan sonra ondanmıdır neden (yaklaşık 1 hafta oldu) aşırı iştahım açıldı.. 26 kilo kaybetmiştim 3 ünü geri aldım iyimidir değilmi bilmiyorum tam olarak...hızlı kilo alınmaması öneriliyor.Saçı dökülen arkadaşlarımız varmış..Bende de vucutta tüy dökülmesi oldu ama kel olan saç bölgemde saçlanma oldu buda garip ama kelliğim yarı yarıya kapandı...Yaş 30 ...

Nakiil ve takip Doktoru kesinlikle öneririm.CEM SUNGUR ve SADIK ERSÖZ..yardımcıları da çok deneyimliler.İlgi alaka had safhada...Mesajları baştan sona okudum şöyle 20-25 yıllık birini görseydim çok iyi olacaktı ama 12 yıl olan biri yorum yapmış su serpti biraz bana..
Allah herkese şifa derdine derman versin..Hepimize Geçmiş olsun...

Merhaba,
yeni nakil olan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum
Sertaç bey 12 yıllık nakilliyim ben de... işte martta dolcak 12. yılım Allah nasip kısmet ederse...
20-25 yıllık nakilliler de elbette var ama nakil ömrü uzun olmak insana bağlı mesela ben yıllar içinde kademeli olarak kilo aldım şimdi vermek için çaba gösteriyorum bana nakil olduğumda hiçbir şey söylenmedi, beslenme konusunda hiçbir öneride bulunulmadı sadece çaya attığın şekeri azalt denilmişti ben de kısa süre içinde kestim şekeri şu an da çok nadiren şekerli şeyler yiyorum o da çok cnm isterse yoksa rafine edilmiş şeylerden uzak yaşamaya gayret ediyorum
saçınızın çıkmış olması, kortikosteroid yani kortizon nedeniyledir
dozunuz azaldıkça gereksiz tüylenmeler azalacaktır ama saçınız öyle kalır diye düşünüyorum:)
ben ilk 45 gün hergün kan vermiştim 2 aylıkken sanırım haftada 2 veya 3 defa kontrole gidiyordum
bnm kreatinin değerim genelde 0,85 civarında, yazın 0,9a çıkıyor ama çok nadir
iştahın açılması da kortizondan olabilir
herkese geçmiş olsun, sorusu olanlar sorabilirler bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım

Gül hanım çok teşekkürler..İnşallah uzun seneler sevdiklerimizle sağlık içinde yaşarız hepimiz...
Bu mesajınızdan sonra tatlıyı bende bırakıyorum..çay için tatlandırıcı kullanıyordum ama çikolata tatlı yiyordum bir haftadır.. şuan bıraktım..şekerim yok diye banada kimse birşey dememişti....Bu işten saç karım da oldu...Allahbım herkese sağlık nasip etsin...Sakıncası yoksa danışmak isterim tecrübelerinize facebook ve msn adresim tatriyenti@hotmail.com sizcede uygunsa....teşekkür ederim..

Merhabalar, iletiyi yeni gördüm. 02 Haziran 2010 yılında nakil oldum. Eşim yeni bir yaşam bahşetti. 1996 yılında hastalığımı öğrendim. 2004 yılına kadar diyetle. 2004 yılı başlangıç PERİTON DİYALİZ. ve 2010 nakil. şimdi iyiyim. siz nakil ne zaman oldunuz. nasılsınız.
Şirin AVCI - şirinbaba

sertaç bey ben facebook adresimi sadece çok yakın tanıdıklarımla paylaşıyorum, sanal olarak açıkçası tanıştıklarıma vermiyorum facebook adresim bana özeldir kusura bakmayın, sormak istediklerinizi özelden de yazabilirsiniz,
şekeri kesmiş olmanıza sevindim, bir kişiye bile faydam dokunduysa ne mutlu ama bugun diyetimi bozdum puding yedim:( bnm de şekerim henüz yok ama arada sınıra yaklaşabiliyor 2 kez yaşadım bunu, ama kortizondan dolayı normal bir insan gibi değiliz maalesef hemen kilo vermek zor oluyor en azından bnm için...

Şirin hanım, size de çok geçmiş olsun, eşi tarafından bir organ bulanlara çok seviniyorum, böyle haberler görünce çok mutlu oluyorum düşünsenize, hiç bir kan bağı olmayan iki insan hayatını birleştiriyor ve sonra birbirine canından bir parça daha verip hayatını kurtarabiliyor, bana bu mucize gibi geliyor, Rabbim size hayırlı uzun ömürler versin

sertac06;

evet tüy olayı oluyomuş bizde yaşayıp görcez nası olsa..sertaç kardeş hayırlı şifalı olsun inşaalah..iştah bendede var ilaçlar yapıyo ama kilo almamaya bak..bu önemli..sonra sigarayıda bıraktıkya herşeye dalıyoruz yemek için ancak bu çok risli kreatinin hemen oynuyo protein aldığın zaman..benimde enbüyük derdim beslenme..tuzsuz tatsız sebze yemekleri yiyorum haşlanmış..et te haşlama az yiyorum...şimdi nakil olan arkadaşlardan acil yardım diyet listesi olan yassın yaw aklımı kaçırcam ne yiyecez diye.....

nakil sonrası beslenme listesi yazın arkadaşlar bu başbellası kreatin hemen fırlıyo yanlış bişey yedimi en azın da 5-6 ay eski nakilli abiler ablalar,kardeşler...

merhaba ben ankara başkentte nakil oldum

merhaba araskı05 ben 2 sene once başkente oldum kratein düşer bol bol yürü ve az yemeye dikkat et sonra lıyor başını gidiyor ilaçlarında zamanla düşecektir.sivilceler bendede oldu ara sıra yine oluyor kafana takacak birşey degil herkesin görüşüne saygı duy ama herkesşn vucudu bir degil ben 19 sene diyalize girdim yaşım şimdi 34 .13 yaşımda diyalize başladım liseyi bitirdim haftada 3 kez diyalize girerken haftada 2 gün halı saha maçı yaptım ve çalışıyordum onun için herkesin vucudu bir degil ilaçlarını düzenli al ve bol bol yürü sana tavsiyem.ne kadar çok yürürsen o kadar ilaçlarında azalır ve böbrek çalışır.allah acil şifalar versin kimseyi başkasına muhtaç etmesin.

gul2011 merhaba ben 2 sene nisanda dolacak hamdolsun çok kilo aldım durduramadım kendimi ama 50 kiloyla nakil oldum sonra 65 oldum.şimdi 62 ye kadar düştüm.çaya şeker atmıyorum yemeklarimide az yememe ragmen kılo vermekte sıkıntı çekiyorum.birde şunu söyleyeyim çok uyuyorum çalışmama ragmen çok uyku sorunum var kendimi durduramayacak şekilde uyuyorum sizde oldumu bu uyku sorunu olduysa şimdi nasıl acaba teşekür ederim herkese acil şifalar

saç dökülmesi oluyor mu sizde de arkadaşlar? Saç ektirme yaptırabiliyor muyuz ya da duyduğunuz bildiğiniz nakilden sonra saç ektiren var mı?

merhaba arkadaşlar
ecza, yazın için teşekkürler, kilo kontrolünü iyi sağlamışsın maşallah ben daha o kadar olamadım yeni yeni işte...
uyku sorununa gelince... ben 12 yaşından beri hastayım ve öncesini es geçersek, o zamandan beri erken kalkarım, geç de yatsam erkenciyimdir, şimdi evde oldugumdan uyku düzenim bozuldu ama yani ben pek uyku sorunu yaşamadım, sadece gece kalıp su içerim ya da wc, o da yıllardır alışkanlık,
bence bu kullandığın ilaçlara ve senin yapına bağlıdır, yani mesela ben sabahçıyımdır, biraz geç kalkayım, hantallaşırım
arasli, diyete gelince.. ben de çok aşırı kilo aldım hem ilaçların etkisi hem ergenlik dönemi derken, bi de bana diyet konusunda birşey söylenmemişti, mesela et konusunda ben de dikkatliyimdir, düşük proteinli besleniyorum, böbreğe zarar veririm korkusuyla ama benimkisi tamamen ihtiyatlılıktandı yani bana bu beslenme konusunda bilgi verilmedi
ben de şu an diyet yapıyorum aynı zamanda genelde hemen hergün, en az yarım saat spor yapıyorum, kış oldugundan, internetten videolardan yararlanıyorum
diyet ve beslenmeyle ilgili ilk ameliyat olduktan sonra kilo almaya başlayınca ilgilenmeya başlamıştım, okurum çok bu konularda, ama diyet yapabileceğimi bilmiyordum, dr diyetisyene yönlendirince gittim ama belli kalıplara bağlı kalamıyorum, diyetisyeni bıraktım şimdi kendim yapıyorum, biraz yavaş gidiyor ama olsun yine de veriyorum, kış olmasına rağmen ekimden bu yana 6kg verdim, yaza kadar da kalanları vermek istiyorum
bu konuda yardımcı olmaya çalışırım, istersen özelden boy ve kilonu yazıp gönderirsen birşeyler yaparız
diyetisyen değilim ama şu ana kadar bu konuda okuduklarımı bizzat kendime uyguluyorum, ilk defa bu kadar uzun soluklu diyet yapıyorum o yüzden elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
tuzsuz yemeye gelince.. ben küçüklükten beri yediğimden sorun olmuyor ama onu da renklendirebilirsin, ben baharatı severim mesela...

arkadaşlar merhaba şimdi hastaneye yatışa gidiyom yeni böbrek etrafında...sıvı oluşmuş çekilecek????? konuyla bilgisi olan..veya başından geçen varmı...yoksada ben cevabı aşağıya yazarım zataen yarından sonra kreatının de buyüz den düşmüyomuş...sağlıklı günler....

ALlah şifa versin..inşallah önemli bir şey değildir..Güzel haberlerini bekliyoruz...

merhaba arkadaşlar ben kby old 4 ay önce öğr. şok oldum şuan böbreklerim %30 çalışıyormuş (%15+%15) . bu hastalığı durduracak iyielştirecek bişey yok mu?

Allah şifa versin hayattar..
Bende KBY oldum bir hafta içinde öğrendim ve nakil oldum babamdan.İlaçlarla belirli süre durdurulabilsede KBY de diyaliz veya nakil kaçınılmaz..Sana tavsiyem nakil araştırmalarına başla eş dosttan.Hazır olsun.Diyaliz e girmeden Nakil olursan daha iyi olacaktır.Diyet ve ilaçlarını aksatmazsan bir müddet daha gidebilr böbreklerin(inşallah ömür boyu sağlıklı kullanırsın)..Ama dediğim gibi herşeye hazırlıklı ol ve ön araştırmalarına başla..Ben 3 ay 10 gün kadar oldu nakil olalı.
Hayatımın dönüm noktası sağloğımın zirvesindeyken başıma geldi ve şükür şimdi iyiyim.. sanada geçmiş olsun..

ALlah şifa versin..inşallah önemli bir şey değildir..Güzel haberlerini bekliyoruz...
aaaahhhaaa..anam diyemmm..ameliyatsız şöyle oldu,ultrasonda yapamadılar,bt girdim önden bi şiş batıracaktı yer bulamadı.sonra sağ kalçamdan bi tel yittiler yeni böbreğe doğru bu arada hissettim varyaaaa,,,,uyuşturdukları hallde içinde bişey dolanıyo sonra enson işte diren gibi bişey bağladılar,,1 su bardağı sıvı çıktı aynı idrar gibi..lab...göderildi biraz idrarmı ne diye..tekrar böle olurmu bilmiyom şu an sonda gibi takılı duruyo ağrısıda cabası...gelişmeleri aktarırım...

Büyük geçmiş olsun..İnaşllah tez şifanı bulursun arkadaşım..Bende de iki gündür ameliyat yerinde batmalar ve kasılmalar oluşuyor nabız atışı gibi ama çok küçük iğne batar gibi anlık.Geri kalan herşeyim normal..Doktoru aradım cerrahi doktora yönlendirdi..bu arada da kesildi şikayetim.haftaya kontrolum.tedirginliğim var her hafta kontrole gidiyordum ilk defa 25 gün de bir olacak kontrolüm zaman uzun bi sakatlık olması endişelendiriryor. eğer devam ederse hemen gideceğim.. etmezse kontrole gittiğimde gitmeyi düşünüyorum...Böyle birşey yaşayan oldumu hiç...

var hafiften öle ağrı benimde var ara ara vuruyo bazen..başkalrıda..ben şunu anladım ameliyatla iş bitmiyo sertaç..ama 1 yıl bi geçse allahın da izniyle daha iyi olcaz gibime geliyo..birazda yeni oldumuza pipirikleniyoz hemen zaman geçtikçe daha rahat davranıyo nakilliler görüyorum...grşmk üzre.....

Merhaba arkadaşlarım hepinize geçmiş olsun. bende iki buçuk nakilliyim. İgne batarmış gibi hisler bende de oluyor ara ara ama çok rahatsız edicek derecede degil. İlk oldugunda bende çok korkmuştum kontrol e gittigimde sordum doktoruma olası bir durum oldugunu söyledi ve degerlerimi etkileyen bir şey olmadıgını da gördüm ve korkum gitti . Eminim senin ki de öyle bir durumdur ama yinede metebozlizmaya göre faklılık gösteren bir durum da olabilir hocalarına sorarsan içinde rhat etmiş olur.

arasli ve sanem teşekkürler...Ben cuma(bu mesajı yazdığımın sabahı olacak) günü için henüz bir haftası olan rutin kontrolüme gideceğim.Varsa birşey geç kalmak istemiyorum..Ama aksiliktir ya şimdi de gayet iyiym.Her zamanki gibi hastane nin adındanmıdır nedir gitmeden önce hiçbirşeyim kalmıyor :)
Hayırlısı Mevladan hepimiz için...Herkese sağlıklı sıhhatli günler....

halahastanedeyim malum sıvı kesilmedi..ameliyat sonrası oluşan sıvı bu..arkasının kesilmesi bekleniyo..kesilince( sıvı) içeri batikon falan salacaklar..sonra tekrar takip..işte böle..insanlar 2 yıl olmuş nakill olalı hasta olmuşlar kreatin yükselmiş biraz,,hemen yatırıyolar..arkadaş ameliyatla iş bitmiyo dedim yaa..2. evimiz nakil oldumuz hastaneler...bu arada bişey soram fistülünü durduran oldumu 1 yıl vs vs sonra...sağlıkla kalın...

arasli arkadaşım çok geçmiş olsun....
fistül konusunda çok bilgim yok ama bir zaman sonra çıkarılması gerekir diye düşünüyorum, ben periton diyalizi yaptım ve bnm kateterim 3 ay sonra çıkarılmıştı hatta geç bile kalındı daha önce çıkarılması gerekirdi demişlerdi ama hemodiyaliz için bilmiyorum:confused:

arkadaşlar, pazartesi günü kontrolüm vardı, haftasonu da misafirlikteydim akrabalarda istemesem de tuzlu ve karbonhidratlı şeyler yemiştim değerlerin fırlamasından da korktum açıkçası ama umduğumun tam tersi oldu, kreatinin normalde 0,85 civarındadır işte 1-2 puan oynar, bu sefer 0,78 çıktı, tüm değerlerim normal, hatta potasyum sınırın altında bile çıktı, yani muz yemek için ekstradan bir nedenim daha oldu:eek:
bugun de 12. yılımı kutluyorum, Allah herkese benim gibi uzun yıllar nasip etsin, inşallah nakilli organlarımız uzun ömürlü olsun...
hepinize sevgiler...

Araslı tekrar geçmiş olsun..İnşallah tez zamanda herşey eskisinden de çok çok iyi olacak...
Gül senin içinde çok sevindim..İnşallah hepimiz nice uzun seneler sağlıklı yaşarız..
Bende geçen hafta gitmemde kolestrolüm çıkmış yeni bir kollestrol ilacı başladılar...Ve uzun soluklu olacağını öğrendik..Hayırlısı bunda da bi hayır var...Yarında holter takacaklar sanırım sonucunda da tansiyon ilacı başlarlar,çünkü tansiyonumda yükselmeler oluyor ara ara...Birde gariptir kreatinin hastaneden ve hastaneden çıktım çıkalı 1,32 nin altına düşmedi..Bakıyorum 0, lı rakamlarda çoğu...Biraz moralim düşüyo bu sebepten ama dedimya HER HALİME ŞÜKÜR...Hepinize sağlıklı ömürler diliyorum..

Araslı fistül durdurma kararını sana bırakmazlar seni çok rahatsız ediyorsa uzman deil Hoca muayene eder ve son kararı o verir.. Benim kapatıldı ama 1 seneye yaklaşırken kapatıldı..

oke...cevaplar için teşekkürler arkadaşlar...ben dün eve geldim,,yani dr gitmek istersen yollayam ama dirhemle dedi böle evde dolaşıyom..ayrıca araçta kullanıyom:D annem 62 yaş oldu için kraetın 1.5 kafa takmıyom anca alışmaya başladım böle yaşıycaz 4-4 lük olmuyo..yinede hamd olsun..diyalizsiz 46 gündür saltanat sürüyom:) sertaç 1.32 maşallah sağlıklı spor yapan insanların bile..kreatın 2.buluyo kasların yorulmasından dolayı..gül, allah nice 12.yıllara ulaştırsın seni.pardon sanada sağlıklar dilerim...fistül kalpten kan çalıyo diye bişey duydumd a sormuştum..hoşçakalın görüşürz....

Amin Allah herkese şifa versin...
Araslı kreatin 1.42 ye çıktı.enfeksiyon kapmışım sanırım CRP 50 lerde....:( şuan yatıyorum medicana da ...Böbrek de sıkıntı yok diyorlar ama endişeliyim...akciğerden şüpheleniyorlar... İnşallah benim içinde herkes içinde herşey iyi olur...

sertac, geçmiş olsun Rabbim şifa versin
gönlünü ferah tut, drlar işini bilir sen kendini onlara emanet et, inşallah herşey düzelir, bizleri de haberdar etmeyi unutma

geçmiş olsun, geçici kreatinin yükselmesidir.
sirinbaba-şirindede

4 gün yattık arkadaşlar.CRP 50-60 ları gördükten sonra 8 lere düştü ve taburcu olduk 5. gün.Meğerse bronşit olmuşuz ondan olmuş.Kreatinin de 1.33 e düştü geri.Zaten nakil olduktan sonra 1.32 den aşağısını hiç görmedim...Çok panikk yaptık ama gereksizmiş..Erkenden doktora gitmek çok ama çok önemli sanırım...Allah herkese sağlıklı mutlu nice uzun yıllarda sevdikleri ile birlikte yaşamayı nasip etsin...

Üst Alt