Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben engelli olmaktan nefret ediyorum, yaşamak zor geliyor

Insanlar kendi kendilerine nasıl sınava tabii olabilirler?

o zaman cümlemizi düzgün kuralım Allahın hazırladığı ama insanların tabii olduğu bi sınav.. bundan sonra gelicek olan cümleyi merak ediyorum..

Bende onu dedim zaten.
Hayat tanrının bizler için hazırladığı bir sınav mı?
Aslında bunu çok iyi anladın ama polemik yapmak istedin!
Sen de çok iyi biliyorsun ki hayat,tanrının bir sınavıdır!
Eğer,hayat tanrının bir sınavı ise,bizim sorularımız niye bu kadar zor?

arkadaslar konu gıtgıde çıkalmaz bır yola gırıyorrr ne olur kırmayalım bırbırımızııı

Bende onu dedim zaten.
Hayat tanrının bizler için hazırladığı bir sınav mı?
Aslında bunu çok iyi anladın ama polemik yapmak istedin!
Sen de çok iyi biliyorsun ki hayat,tanrının bir sınavıdır!
Eğer,hayat tanrının bir sınavı ise,bizim sorularımız niye bu kadar zor?

iyi de arkadaşım neden polemik yaratmak isteyeyimki.? albüm falan yapmıyorum ki bi patlama yaratayım.. sanırım yazdıklarımdan dolayı bi önyargı oluşturdun bana.. olsun napalım bu sayfa bizim tartışma yerimiz değil o yüzden susuyorum bu konu hakkında..

eyüpcüm sen de boşwer kimsye kırılmıyorum ben umarım kırmamışımdır da.. sen mutluluğuna yaşa kardeşim bakma buraya artık..:):)

Hayat,eğer tanrının bir sınavı ise,bizim sorularımız niye bu kadar zor?

Birileri hayatı toz pembe yaşarken,bizler sıkıntı çekiyoruz.yani şimdi onlar kaybediyor da biz mi kazanıyoruz?

Bu allahın adaletine sığar mı?

lavinia
zaten engelli doğdun diye direk cennetliksin diye bişey yokki.. sanırım gene tam anlatamadım durumu..:) (3-5 deneme de halletçem inşallah..:) ) şimdi bakalım ne diyebiliriz.. hmm ewet herkesin sınavının aynı olmaması şartların eşit olmadığını mı gösterir.? herkesin bi bacağı olmasaydı eşit şartlarda mı olcaktı her şey.? ama dediğim gibi sınavlar farklı.. birisi engellidir onun sınavı odur, diğerinin çocuğu ölür o olur sınavı, bi başkasının annesi babası yoktur falan filan... hmm biz ne mi yapıcaz.? bulunduğumuz halimiz ne olursa olsun (demesi kolay demeyin ama) isyan etmemeye çalışıcaz.. en azından bunu sesli olarak dile getirmeyelim.. kötü düşünceye günah yok çünkü..:)

1.iki dakka tartışamıyoruz.san ki herkesin fikri aynı olmalı.farklı fikirlere neden bu kadar tahamülsüsüz.

2.hayatı seçemiyoruz.soruları seçemiyoruz.cenneti cehennemi seçemiyoruz.biz ne yapacağız.
orman ne güzel,hayat ne güzel agaçlar börtü böcük ne güzel diyip mi hayatımız gececek

bişey demeye korkuyorum aslında yine yanlış anlaşılacak diye.. ama kimse hayatı toz pembe yaşamıyoki.. aklına gelebilecek herkesin ama herkesin kendince büyük sorunları war.. (sana bana küçük görünse bile).. Allahın adaletini yargılayabilecek kadar üstün yaratılmamışızki.. aklımızın alabildiği kadarını anlatmaya,anlamaya çalışıyoruz.. onlar dediğin biz dediğin hepsi insan değil mi.? onlar,siz,biz hepimiz aynıyız.. hepimizin yapamıyacağı şeyler ya da birbirinden daha güzel yapabileceği şeyler war.. hepimizin zaafları war.. hepimizin canı acır, hepimiz kırılırız.. insanız sonuçta..

ben şunu demek istiyorum.sınavım matematik olmasaydı da tarih olsaydı mesala tarihde daha iyiyim kesin sınavı kazanırdım :)
anlatabildim mi.bu arada fikrini açıklamadan korkma,çünkü fikrini anlayabilecek biri var :)

ben nasıl olsa engelliyim,hastayım,sakatım,ohhhh.benim yerim hazır zaten öbür tarafta,huriler falan,süper valla.
amannnn gerisi de beni ilgilendirmez.
bu yaştan sonra da bazıları gibi işime gitmesem de olur,tatile gitmesem de olur,denize girmesem de olur,futbol oynamasamda olur...zaten bunlar günah şeyler.töbe haşa bunları yaparsam yanarım cehennemde.
neyse bizim başımı za gelende bir sınav ya,bu sınavı geçmek lazım,yoksa sınıfta çakmayalım.devamsızlık ta var mı acaba?
ya arkadaşım,herkesin gezip tozduğu yaşta ben sakat kaldım,üstüne üstlük eşim bile beni bu halimde terketti,daha kötüsü ne olabilir acaba?ama yok,bu bir sınav,allah korusun beterin beteri var dimi?

farklı fikirlere nasıl tahammülüm yok diyebilirim.?? böyle bişeyi ima bile etmem!!! ama size benim fikirlerim farklı geliyo ve bunu sevmiyosunuz.. sevmek zorunda değilsiniz tabi ama burası herkesin kendi düşünccelerini yazabileceği bi yer değil mi.? siz konuşuyosunuz,ben bişey diyorum ya da ben bişey diyorum siz bişey ekliyosunuz ya da yargılıyosunuz.. forumun amacı da bu zaten farklı fikirlerin paylaşılması.. ama şuan tüm konu sanırım benim kurduğum cümleler oldu..

eyvahh atoksal; valla yaraları deşiyorsun şimdi.pesimist moduna sokacaksın şimdi beni de.dur biraz beyin fırtınası yapıyorduk ya:) gece olunca isyan moduna geçeriz :)

engelli diye cennete gidecek diye bişi yok arkadaşlar Allah dilediğine verir dilediğine vermez bunu sorgulamakda hiçkimseye düşmez sadece bu dünyada çekilen zorlukların karşılığı ebedi hayatta verilecek.Peygamber efendimiz bir yere giderken vekil olarak görme engelli bir sahabiyi bırakırmış yani şimdi o sahabi diğerlerinden üstün veya daha mı değersizdi yapmayın arkadaşlar bazıları tozpembe yaşarken biz neden böyleyiz demeyin ve şükredin o kelimeleri yazacak parmaklarınız var şükredin daha kötüsü olmadığınız için

BAK GÖRÜYOR musun hemen şükredin daha beteri var geldi.
ya emmoğlu,biz halimize şükretmiyoruz dedik mi?
şurda iki şeyi sorgulayak dedik,hemen daha beteri var geldi,
demedi mi ben,haline şükret daha beteri var derler hemen diye?
yav o zaman insanlar hiçbir şey konuşmasın,düşünmesin ne gerek var ki?her şey nasıl olsa kader diyip geçelim.olmaz mı?
nasıl olsa beterin beteri var

Peki kimi nasıl sorgulamayı düşünüyorsun

en basitini söyleyim,ben sakat kalınca eşim beni niye terketti.?
(sakın bana bu senin sorunun deme,senin de elbette bir sürü sıkıntın vardır.)
yoksa bu da mı kader?

evet var benimde herkesin gibi sıkıntılarım var ama sorunlarımın üstesinden gelmeyi biliyorum şimdi diyeceğim şeye kırılma ama eğer sen sakat kalınca seni terk ettiyse seni sevmemiş demektir

işte sorun orda güzel kardeşim,niye o zaman seviyordum dedi?ii günde iyiydi de kötügünde niye yok?bunları da benim sorgulamam lazım dimi?

o konuda sorgulayabilirsin önemli olan doğru insanı bulmaktır ama Allahın adaletini sorgulamamız doğru değil güzel kardeşim ben neden böyle oldum geriye dönüp bakmak gerekiyor ben 1,5 yaşında çocuk felci geçirmişim bunu sorgulayabilirmiyim sadece sükrediyorum daha büyüğü olmadı diye

'eğer hastalık,fakirlik ve ölüm olmasaydı,Ademoğlunun kibrinin şiddetinde başı eğilmez olurdu'(Hasan-ul Basri)

Yorumları okuyorum.Müsadenizle kendi fikrimi söyleyeyim.Görüyorum ki bazı arkadaşlar durumlarını kabullenmişler.Nasıl bu ikna oldular bilemiyorum.Bu durumda olan arkadaşları tebrik ediyorum.Ama benim gibi ikna olmamış durumu kabullenmemiş arkadaşlarda mevcut.Özellikle olayı eşelememin sebebi bu.

fikretkaradeniz;
peki elinden gelen bişi varmı hayır ve şer Allah'tandır bi ayette diyoki sizin hayır bildiğiniz şer şer bildiğiniz de hayır olabilir eğer durumum buysa ve tedaviside mümkün değilse böyle yaşamaktan başka şansımız yok daha fazla eşeleyip günaha girmeye gerek de yok :)

ya tamam işte bunlarda ikna olmama etki olabilir işte bana bunlarla gelin arkadaşlar :)

şükür edin,şükür edin yaşıdığınız bu güne bile.bakın yazıyorsun,görüyorsun,okuyorsun bunada şükür et.

yada en azından bunları burada çekinmeden payaşabiliyoruz.kimse ben böyle olmak istemedim desede bir şekilde takdiri ilahi olmuş işte.bende çok sorguladım kendımı ailemi beni doğurtan ebeyi.sonrasında tedavi için biirkaç kez ugraşılsada sonrasında oluruna bırakılmış.nasılsa böylede yürüyebiliyor ileride geleceği ne olur denmemiş.en zor lise yıllarımdı ve sonrası yürürken hep ayagıma bakardım kısalığı bellioluyormu diye.sonra baktımki ailemin imkanı yokken bununla onları üzmek yada şartları zorlamanın anlamı yoktu.kendimi olduğum gibi kabullendim ve kendımle barıştım.bazen hala düşündüğüm oluyor ama nefret etmek gibi bir lüksümüzün olmadığını düşünüyorum...Saygılar.

arkadaşlar yaşanılan her şeyin bizim görebildiğimiz göremediğimiz çoğu zaman sebebini anlamadığımız arka planı vardır biz bu hale doğuştan veya sonradan geldik bunun sebebini sorgulayarak bulmamızın pek imkanı yok sorgulamaya başladınmı soruyorum kendime ben niye böyle oldum cevap bulamıyorum ama en yakın arkadaşım sağ olsun cevaplıyor benim yerime ettiğin vardı buldun ya düşünüyorum kime ne ettim ben anamdan böyle doğdum arkadaşım yine cevap veriyor o zaman ananın ettiği vardı yoluna geldi ne yapalım madem suçluyuz bızde cezamızı bu dünyada çekeriz deyip biraz rahatlamaya çalışıyorum yine benim arkadaş sahnede bana senin suçun çok büyük cezası bu dünyada bitmez öbür tarafa borçlu gidersin diyor velhasıl benim için kurtuluş yok ama ben kurtuluşu buluyorum besmele çekiyorum yanımdaki arkadaşım kendisi ŞEYTAN olur yanımdan uzaklaşıyor o uzaklaştıkça ben rahatlıyorum rahatladıkça aklımdaki manasız sorular teker teker kayboluyor ve hayatı olduğu gibi yaşıyorum mutluyum.

Üst Alt