Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben engelli olmaktan nefret ediyorum, yaşamak zor geliyor

merhaba arkadaşlar bende katılayım bu konuya dedim :) benim herzaman çevremde ki insanlara söylediğim bi söz vardır ve çok sevilen bi sözdür. sözümde şudur; Rabbim beni çok güzel yaratmış,engelimide nazar boncuğu olarak üzerime takmış. birde şu cümleyi kullanırım; hayat herkese altın tepside sunulmuş bana ise gümüş tepside,olsun ben zaten altın sevmem ki :D hayatı kendimize ve sevdiklerimize zehir etmek yerine engelimiz ile yaşamayı öğrenmemiz bize sağladığı avantajları bilmemiz gerekli.avantajdan kastim ise sağlıklı olan bi çok insana göre engelli arkadaşlar çok daha zeki :D zeka bi avantajdır :D bende engelliyim ve engelimle yaşamayı öğrendim hatta merak edenler varsa hayatımı anlatan yazımıda forumda yasama-dair-ani-dusunce-ve-duygularimiz bölümünde "hayatımı anlatan anneme hitaben yazdığım yazım" adı ile ekledim.isterseniz okuyabilirsiniz.herkese mutlu günler diliyorum :Dşans sizden yana olsun :D meleklerde koruyucunuz olsun :D

ewet Artık gunu gelmısse zamandan Meçhule bır kişi daha gider bu dıyardan

selam öncelikle herşeye rağmen şükretmeyi ve inadına yaşamayı istemeliyiz hiç kimse bence isyankar olmasın tabiki özürlülük bir engeldir ama unutmayın beterin beteri vardır arkadaşlar sevin sevilin....

eyup1987;

emin ol ki tarık zamanı geldimi bazı şeylerin hiç kimse önünde duramıyor.herşey rayında ilerliyor...

Arkadaşlar isyan insanı yer bitirir. Allah kimseye kaldıramayacagı yük yüklemez. Saglam insanların da birçok sorunları var. Saglık yönünden olmasada diger birçok sorunları olabiliyor. Saglam insanın da yarına senedi yok oda her an bir engelli adayıdır.
Önemli olan insanın bunu kabullenmesidir. İnsan kendi engeli ile dalga geçmesini bunu kaldırmasını taşımasını bilmelidir.
Engelli olmaktan nefret ediyorum yaşamak zor geliyor sözü agır bir sözdür insan bunun altında ezilir. Allahında gücüne gider bu allaha isyandır allaha isyanda insanı daha kötü batırır.

En güzeli beterin beteri var diyerek şükretmektir

zeynep şu sözleriyle Allah kimseye kaldıramayacagı yük yüklemez noktayı koymuştur.

Hâşâ isyan yok ama böyle yaşamak da kolay değil...

arkadaşlar ben yeni üyelerinizdenim.bana kimse selam vermedi ama herneyse;
BİZ ÖZÜRLÜLER "" DÜNYADA ŞEÇİLMİŞLERDEN"" BİRİYİZ.
YÜCE YARADAN IN bir bildiği vardır.biz budurumumuzdan yararlanarak karlı çıkmalıyız.
neden mi.. YÜCE YARADAN ben hastanın mazlumun duasını kabul ederim diyor.<<
durum böyle iken kazanç kapısını niye kapatalım ki...

bizler dünyada iken SEÇİLMİŞLERDENİZ.. OZAMAN MEVCUDİYETİMİZLE YAŞAMALIYIZ...

eyvallah Nurullah Abi büyüksün, bu arada hoş gelmişsin...

ben de seçilmiş olduğumuzu düşünüyorum, ki zaten öyle. bu dünyadaki sıkıntıların muhakkak bir ödülü olacaktır bize.

GÖREMİYORSAN DENİZİ GÖZÜNÜ YUKARI ÇEVİR;GÖKYÜZÜ DE SONSUZ MAVİLİK DE..artık ne anlarsanız.yani önemli lan senin hayata bakış açın.sadece bedenındeki engeline takılır kalırsan,kolaylıkla yapabileceğin ve bunu yapınca mutlu olacağın durumları düşünemezsin.onun için şükret ve sadece aldığın nefesın hakkını vermeye çalış..

nurullah baytekin;
Tamam seni anlıyorum nurullah ama seçilmiş derken biraz daha açıklarmısın??Yani ben engelliyim ne günah işlesem ne isyan etsem allah bunu kabul eder gibi anlamdamı demek istedin pek anlayamadım biraz açıklarmısın??

sayın;zeyno _can,
bizler seçilmişleriz derken dünyada "YARADAN IN BİR DÜZENİ " var.bu düzen işlemesinde miyenk taşları vardır.bu taşlardan biride biz gibilere nasip olmuştur.tıpbın ilerlemesi,elekroniğin ilerlemesi kısacası dünyanın teknik bakımdan ileri gitmesi dünya yüzeyinde yaşayan insanları refahı için çalışılırken bazılarının bu eziyeti ve çileyi çekerek yaşaması gerekiyor.
bu sebeblerden birileri özürlü bazıları deli bazıları da sağlam olarak yaşıyor.seçilmişlik konusu ise ""YÜCE RABBİM İN""" biz kullardan bazılarına bu dünya derdini doğuştan 3 günlükken 6 aylıkken veya 40 yaşındayken insana tecelli ediyor.bu durum nefsen kabul edilecek bir durum olmamasına rağmen geri dönüşü olmayan bir süreçte yAŞAMAYA MECBUR KILINIYORUZ. ALLAH İNANÇI OLAN TEVEKkÜL kabul ediyor ve MEVCUDUDİYETİYLE yaşama devam ediyor.bizlerin böyle olması diğer insanlara bir mesaj sinyalı gösteriliyor.bunları gör ve bunlardan bir ders al diyor YÜCE YARADAN .
KİMİSİ ALIYOR MÜKAFATINI ALIYOR.KİMİDE CEZASINI ALIYOR.
buradaki ders ALLAH IN VARLIĞI VE DİLERSE SAPA SAĞLAM DİLERSE BİR ÖZÜRLÜ ADAYI NI YARATAYOR.sebebi ,bu dertlere derman için binlerce insan tıp okuyor dertlere deva bulmak için binlerce malzeme üretiliyor,binlerce insan o sektörlerde çalışıyor bu sebeble binlerce iş kolu açılıyor.yaradılan insan dünya hayatında bir şeylele uğraşarak ömrünü tamamlıyor.omur ilik felçini tedavi için kök hücre ile uğraşılırken başka hastalıklarada faydalı yönler bulunuyor .kanseri yok edecek faydalı bilğilere ulaşılıyor.vs vs vs
bazıları bu dünyada kısa ömürde sefa içinde yaşıyor.bazılarıda cefa çekerek yaşıyor.YARADAN A SUAL OLUNMAZ niye beni böyle yarattın diye..
ozaman isyan ederek günaha girmeden tevekküllü olup kabullenerek beterin beterinden uzak kalmak için boLca ""YÜCE ALLAH IMIZA"" ŞÜKREDEREK NİYAZDA BULUNACAĞIZ.
çünkü kuluma vermediğimin karşılında şükrederse ona misli ile mükafadını vereceğim diyor."RABBUL ALEMİN...YÜCE YARADAN BİZİ SEÇMİŞSE BİZİM YAPABİLECEĞİM VARMI? var oda ŞÜKÜR dür...TERSİ OLURSA HEM DÜNYAN ZEHİR OLUR HEM KENDİNE HEM AİLENE ,HEMDE AHİRETİN ZEHİR OLUR .CEZASINI ÇEKERSİN..YÜCE YARADA IM BİZLERİ KORUSUN..AMİN..
""ŞEÇİLDİYSEY MECBURUZ BÖYLE YAŞAMAYA"""

Bir sözün dikkatimi çekti nurullah demişsin ki saglamlar bize bakıp şükredip ders çıkarsınlar demişsin. Sizler o kadar kötü bir durumda degilsiniz yani ders çıkarılacak kadar aciz bir durum yok ortada bana kalırsa, ben engellilere bakarak imreniyorum ya mesala ben kanatyenle yürüyen bir engelliye gıpta ile bakıyor ve imreniyorum. Ben bazen normal saglam yürürken zorlanıyorum ama o kanadyenle benden haylice hızlı ve iyi yürüyor. Mesalakolları olmayan bir engelli ayakları ile çok güzel resim yapabiliyor ben onlara ders alarak degil imrenerek bakıyorum ve kutluyorum

bence eyüp kardeş bizler Allahın seçkin kullarıyız bazen bende özellikle askerlik yoklamasında çok üzülmüştüm ama şimdi unuttum gitti takma kafaya şairin dediği gibi daha güzel günler göreceğiz güneşli günler...........

Arkadaşlar engelli olmak, engelle yaşamak tabii ki kolay değil. Ancak engelli olmasa da her insanın dertleri sıkıntıları olabiliyor.​
Konuyu öncelikle, dünyaya bakan yönüyle ele alacak olursak;
İnsan bazen sıkıntılı,bunalımlı dönemlerden geçiyor. Bazen de dikkatleri üzerine çekmek istiyor.Bu dönemlerde melankoliye bürünmekten hoşlanıyor. Hele hele biz engellilerin hayata isyan için ve ağız tadıyla efkarlanmak için epey bahanelerimiz var. 'Ağız tadıyla' sözünü özellikle kullandım. Çünkü sigara ve diğer tüm zararlı alışkanlıklar gibi hayata sitemin ve durumundan şikayetin de bağımlılık yapan bir tadı var. Bu tattan dolayı da insan engelli olmasa bile kimisi varlıktan kimisi yokluktan, kimi yalnızlıktan vs. şikayet edebilecek bir şeyler bulabiliyor. Ancak bu tadın zehirli bir bal olduğunu,zaten bedensel yükün üstüne bir de ruhsal yük eklemekten ibaret olduğunu çok geç anlarız.
Kendisiyle barışık olmak ve hayata güler yüzle bakmak ise bireyi hem kendine hem yaşadığı topluma faydalı yapar.
Elinden gelen işlerde azimle çalışmak, başka insanlara yardımcı olmak en güzel ilaçtır.
İnanç yönü ise;inananlara göre dünya bir imtihandır ve herkesin çeşitli sınavları var.Ve Yaratanın rahmetinden umulur ki sonsuz bir hayata göre kısacık olan şu dünya hayatındaki sıkıntılar sabırla karşılandığında Cennete girmenin sebebi olur.
Durumunuz ne olursa olsun mutluluğun da üzüntünün de tohumu içinizde.İstediğinizi yeşertebilirsiniz...

Eyüp arkadaşımız belki her engellinin zaman zaman düşündüğü bir sıkıntıyı dile getirmiş.Ancak herkes, olayı dine dökmüş. Kader, kısmet,deyip, şükret deyip, olayı öteki dünyaya havale edeceğemize, engellilerin imkanlarının arttırılması hususunda neler yapılması gerektiğini araştırsak daha iyi olur bence.Ama maalesef artık ülkemizde, alttakilere din iman, üsttekilere han hamam gerçeği her yere yerleşmiş.

ben engelli olmaktan nefret etmiyorum.. çünkü engelim le yaşamaya alıştım.. engelli olmak dezavantajlar getirdiği getirdiği gibi avantajlarda getiriyor.. önemli olan hayata pozitif bakmak ve küçük şeylerden mutlu olmasını bilmektir..

Bu sadece laf olsun diye açılmış bir konu gibime geliyor. Nefret ediyorsan engelli olma o zaman hadi sil baştan
yok öyle bir şey canım kardeşim önce durumun hazmetmeyi öğrenmelisin sen engellisin ve bunun değişme imkanı yok o işi sil bir kere kafandan.

Sorunu çözmek, o sorunu kabul etmekle başlar.

Sen lazımsın

ölümü özlemek yaşamak isterken delice..:( annemin gözlerine baktığımda onun ağlamasını gözlerinin çöküşünü görmek.. eninde sonunda unutur diyorum ama ve inancım Allah deyip korkuyorum..:( bu gel gitler nereye kadar sürer kendimden geçtim..

Gerçekler herzaman İnsanın canını yakan bır alev topu gibidir.

İnsan, varlıklar arasında şerefli bir konuma sahiptir. Yüce Allah insanı yeryüzünün halifesi kılmış ve yarattığı herşeyi insanın istifadesine sunmuştur.(1) İster sağlıklı, isterse müptelâ olduğu bir rahatsızlık sebebiyle engelli konumunda bulunsun, İslâmî anlayışa göre bütün insanlar mükerremdir, saygı ve hürmete lâyıktır. İslâm'a göre insanın zenginlik veya fakirliği, memur ya da âmir olması, şu veya bu renkte olması, ya da belli bir dili konuşması Allah katında üstünlük ölçüsü olarak kabul edilmediği gibi, engelli olup olmaması da bir üstünlük sebebi değildir. İslâm nazarında, tarağın dişleri gibi birbirine eşit olan insanlar arasındaki yegane üstünlük ölçüsü, Allah'ın emir ve yasaklarına yürekten bağlılık (takvâ) dır. Bu bağlamda, engelli kimseler ile diğerleri arasında haklara sahip olma açısından da bir ayrım söz konusu değildir. İslâm hukukunda hak ehliyetinin esası "hayat"tır.(2) Engelli kimseler, ister akıl hastalığı gibi zihinsel engelli, isterse görememek, işitememek veya yürüyememek gibi bedensel engelli olsun haklara sahip olma konusunda sağlıklı insanlarla aynı konuma sahiptirler.
Bir Hadis-i Kudsi’de Yüce Allah; “Herhangi bir kulumu gözlerinden mahrum bırakmak suretiyle imtihana tabii tuttuğumda, sabrederse, gözlerine karşılık ona cenneti veririm” (Buhari, Mer

yani güzel kardeşim şu hadisi şeriften çıkartman geren çok şeylerr var!! ve beterin beteri olduğunuda sakın unutmaa

[FONT=Verdana] Sevineceğimiz, huzur duyacağımız şeylerle karşılaşmayı nasıl tabii buluyorsak, zaman zaman bizi üzecek bir olayla, musibetle, hastalıkla, felaketle karşılaşmayı da tabii bulmalıyız. Musibetleri, felaketleri ya da başımıza gelen bir hastalığı tabii karşılamanın en iyi yolu, sabırdan geçer. Şurası da unutulmamalıdır ki; karşılaşılan felaketler, hastalıklar yaptığımız hatalara kefarettir. Sevgili Peygamberimiz (sav) ; “Yorgunluk, hastalık,tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar, müslümanın başına gelen her şeyi Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar.” (Buhari, Müslim) sözüyle bu müjdeyi vermektedir. [/FONT]
[FONT=Verdana] [/FONT]
[FONT=Verdana] Ne mutlu, karşılaştığı bütün zorluklara, hastalıklara, musibetlere, felaketlere sabredip, mutlu sona erişenlere...[/FONT]

aminn yaren hanım cümlemize nasip olsun işallah.........

Bende soluk alamıyorum canıma tak etti bu hastalığım genç yaşımda hayatım zehir oldu valla bazen nasıl ölsemde kurtulsam diye düşünüşorum bu şekilde yaşamak eziyetten başka birşey değil psikolojim berbat arkadaşlar kusura bakmayın

Hayat herşeye rağmen acımasızda olsa güzel... Allahın verdiği hiç birşeyden kimse şikayet edemez!!

Üst Alt