Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben engelli olmaktan nefret ediyorum, yaşamak zor geliyor

ASIL ZOR OLAN HAYAT VE İNSANLAR ASLINDA YOKSA KUSURSUZ BİR VARLIK YOK BU DÜNYADA...

Cennet ve cehennem kavramlarınıda engelimize yada engelimizin yüzdelik oranına bağlamak yanlış aklı ve mantığı olan her varlık yaptıklarından ve yapacaklarından sorumludur.

valla ben en kısa z manda engelli olmakdan çıkmak istiyom arkadas bıktım tekdüze bir hayat yaşamakdan ne bu ya sıkıldım vıallah bu ne kabul edemiyorum yahu sıkılıyorum işte bende konu yu açan arkadasla yanı fikirdeyim valla ama benim hastaylığım iyilesme asmasında kurtulacam bu rapordan

Eyup1987 birseyi merak ediyorum bu konuyu actigindaki ruh halinle suan ki ruh halin arasinda nasil bir fark goruyorsun paylasirsan sevinirim?

eyüpcüm yapma Allah aşkına ya..:s ne güzel şeyler söylüyodun işte ne olur dönme eski haline.. hayat her şeye rağmen devam ediyo..hepimiz için..

ben bu sayfada saatlerce zaman geçirdim o kadar yazı yazdık halen aynı düşünceler içerisinde olan varsa engelli yaşamak istemeyen varsa gitsin kendini köprüden atsın bende atacam valla az kaldı

Engellı hayat ının kotu yapan bızlerız yasamak guzel ya ne bu sozler atın su karamsarlıgı artık engellı yasamak harıkaaaa:)

Zerda;
Kilitlenen bir konuda bahsettiğim, (maneviyat olmazsa sıkıntıları nasıl aşabiliriz) konusu işte bu. O konuyu kilitleyenelere saygıyla arz orz olunur.

peki ya obür tarafta cennet yoksa.O zaman ne olacak.Çektiğimiz sıkıntıları neye tahvil edeceğiz?

Merhabalar
Degerli kardesim konu acildigindan beri butun yazilanlari tek tek okudum ve herkesin bir sekilde olumlu yada olumsuz da olsa arkadanda durduklarini hissettim.Umarim bunu sen de hissetmissindir!!!Sana bir soru sormustum "Bu konuyu actigindaki ruh halinle suan ki ruh halin arasinda nasil bir fark goruyorsun"seklinde.Sen biraz gelisme gostersende arada, en sonunda donup dolasip tekrar ayni yere varmissin.Peki oturup hic dusundu mu bu halimle ben ne yapmak istiyorum ya da yapabilirim.Bak guzel kardesim istesen de istemesende iki secenegin var.
Birincisi eger tıp senin engeline bir care getirebiliyorsa derhal bunun arastirma ve calismalarina biran evvel basla, getiremiyorsa bile arastirmaya devam et ki hayata bagli oldugunu olgunlaslasmadan bu hayat agacindan dusmeyecegini once kendine sonra cevrene gostermelisin.O zaman bak bakalim kimin kimden farki varmis.
Ikincisi hic bu kadar eziyete katlanmayabilirsin hayata kus kendine ve millete yasadigin her ani zindan et, ben yalnizim numaralari yap,herkese siz beni ne anlarsiniz ki imaji ver,engelli oldugun icin kendinden ve turevlerinden nefret et.Yani kisaca sorun ol !!!

Secim senin guzel kardesim, sanma ki bu dunya da bir tek bu acilari sen ben yasiyoruz...Umut etmek hayal etmek ne guzel sey bir bilsen!!!

ben bu sayfada saatlerce zaman geçirdim o kadar yazı yazdık halen aynı düşünceler içerisinde olan varsa engelli yaşamak istemeyen varsa gitsin kendini köprüden atsın bende atacam valla az kaldı

hobaa exelans sen yapma bari ya.. bu konu açıldığından beri az mı tartışmaya girdik az mı bi şeyler anlatmaya çalıştı herkes.? aynı düşünceler içinde olanlar tabiki var hala ama kendilerini gidip atmaları sorunu çözmezki.. (sen de dahil..).. hadi güzel kardeşim dön normaline tekrar..

ya bi de cennet cehennem var mı diye hala şüpheye düşebiliyosak..bilmiyorum..

Nefret kelimesinden girdik,Evrim teorisine çıktık :)
Felsefik sözlerle yola devam edelim derken,köprüden atlamaya geldik :) :)

Hey Ya Rabbim :)

Sağlıklı olduğa halde mutsuz olan hatta intihar eden sanırım binlerce insan var.Veya sağlıklı olduğu halde halinden mutlu olan ve intihar kelimesini duyduğunda tebessüm edende,mutluluk ya da mutsuzluk kavramını "engelli olmaya bağlayamayız".

Engelliyseniz önünüzde iki seçenek vardır.
Ya engelinizi kabul eder,onunla yaşamayı öğrenir ve bunu bir mutsuzluk nedeni olmaktan çıkarmaya çalışırsınız ya da engelinizden nefret eder,isyanlarda doalşırsınız.Hiç şüphesiz inanan ya da inanmayan tüm psikiyatr engelli insanlara yaşama sevincini aşılamaya çalışır.Yani hadi git at kendini köprüden demez :)

İnançlı insanlar cennet ve cehennem kavramlarına inanır.İslam inancına göre Allah'ın razı olduklarını yapan,razı olmadıklarını yapmayan kişi cennete girecektir.Aksini yapan insanlar ise Allah ve Resulünü reddetmedikçe günahlarının cezasını çektikten sonra cennete girecektir.

Bazı arkadaşlar islam inancına göre Allah'ın verdiği engel gibi sıkıntılara isyan etmeyip,sabreden insanların bu sıkıntılarının mükafatını alacağını zikretmiş.Sanırım bir insanın istediğine inanma özgürlüğü var.

Ancak bazı arkadaşlar ise,inançlarını dillendiren bu kardeşlerimizin cennet olgusuna türlü göndermelerde bulnmuşlar.Münir beyin,bu dünyada engelliyim öleceğim ama evrim sayesinde bir gün sağlıklı olarak dünyaya niçin gelmeyim,söylemini dillendirmesi nasıl özgürlükse,cennet inancını dillendirmekte o kadar özgürlüktür.

Sanırım tartışırken,karşımızdakinin inanç değerlerine hakaretvari söylemlerde bulunmaktan kaçınmalıyız.

konuyu açan arkadaşıma gelince,emin ol dünyadaki tek mutsuz insan sen değilsin ama mutsuz insanların hepsi de engelli değil.Kısacası engelinle barıştığında mutluluk seni zaten kuçaklamış olacaktır.

eyup1987;
Canım arkadaşım haşa sakın böyle düşünme hastalıgını kabullen bak yaşamak
nasıl kolaymış.Bu çektiklerimiz bize belki zor geliyor ama inanın diger yaşamda
büyük sermayeniz olacak.Allah hepimizin yardımcısı olsun,

peki ya obür tarafta cennet yoksa.O zaman ne olacak.Çektiğimiz sıkıntıları neye tahvil edeceğiz?

"... ya öbür tarafta cennet yoksa..." diyerek "öbür taraf var" mı demek istiyorsunuz? Buna inanıyorsanız cennet ve cehennem olgularına da inanmak imkansız değil bence. Öbür taraf da yok diye düşünüyorsanız o zaman zaten toprağa karışıp yok olacağınız için hiçbirşey hissetmeyecekseniz demektir öldükten sonra. Tabi bu düşünce de hayatı farklı bir yöne sürükler.

Yanlış anlaşılmasın kimsenin inancını sorgulamak istemiyorum. Hiç böyle şeylere de hevesim yok inanın. Herkesin kendi hayatı, neye inanırsa inansın. Ben yazınızdaki ifadeye dikket çekmek istedim.

----------

Eyüp1987 yalnız değilsin. Benim engelim sonuçta yürüyemeyen biri gibi ağır olmasa da ben de hayatım boyu rahat, mutlu ve huzurlu olamadım ve sanırım ölene kadar da olmayacağım. Benden kötü durumda olanlara da bakıyorum Allah'a şükrediyorum ama sonuçta ben başkasının hayatını değil kendi hayatımı yaşıyorum.

Ölmek ister miydim. Bu konuda durum karışık. Sonuçta bu hayatta sevdiğim, değer verdiğim insanlar var. Ahirette de onlarla beraber olabilir miyim bilmiyorum. Öte yandan öldükten sonra nereyi hakettiğimizi de bilemiyoruz. "Ya senin günahların olsa da sonunda inanıyorsun, cennete girebileceksin" de denebilir ama cehennem azabını yaşayıp cennete gitmek bize bildirildiği kadar kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi birşey de değil. Oranın azabını bizim idrak etmemiz imkansız.

Sonuçta iser inanalım ister inanmayalım bir şekilde nefes alıp veriyoruz. Dünyanın üzerinde bir süre yaşıyoruz. Sonunda da istesek de istemesek de öleceğiz. Çok fazla ölümü istemenin de anlamı yok. Zaten ölüm bizi istiyor ve hergün de birilerini alıyor aramızdan.

Allah HEPINIZDEN RAZI OLSUN benı tekrarr Hayata bağladınız

Artık ınanıyorum kı gormesemde tanımasamda bırılerının bana deger veren arkadaslarım olduktan sonra ve hayat ne kadar acımasız olsada sevdıklerım benı Engellı dıye teerketsede Yasamak Herşeye Deger....................

oh ne guzel valla,bırımız engelımız yuzunden isyan edelım,bırımız( zerda arkadaş)ısyan etmemek gerektiğini guzel bır şekılde yazsın,ki; katılıorum zerda arkadaşımızın sozlerıne,ondan sonrasıda ( aliş şerif ) arkadaşımızda ben belkı cehenneme gıdecem dıye cumle kursun..arkadaşımıza moral vercene hepten bunalımlara itsin.oh walla ne guzel ıstanbul be o zaman kendımızı yakalım kurtulalım ne dersınız...hangınız varsınız,varmı oyle benım gıbı düşünen arkadaşlar,eğer varsa bana ulaşsın..ama ne kadar evet desekte CAN tatlı..onun için ısyan etmenın bır anlamı manası yok,aldığımız nefese bıle şukretmek lazım.karamsar olamamk lazım.....her şey ALLAH tan..ALLAHtan gelene amennaa..akıllı olmak lazım bu konularda derım ben..her ınsanın engellıde olsa bu dunyaya gelmesınde bır gaye bır amaç vardır,hiç bır şey bızım isteğimiz gıbı olmaz.gulmeyı bılıosak ağlamayıda öğrenmek lazım arkadaşlar.

engelli olmak

ilk önce insanın kendını sevmesi lazım.allaha şükretmek ve allah beterinden saklasın demek lazım.benim engelli oldugum aklıma bile gelmiyor.her şey nrmal yaşıyrum nefes alıyorum istediğim yere gidiyorum.bir ck sağlamdan daha iyi araç kullanabiliyorum. eşim cocuklarım var,birck engelli olmayanın kullanmasını bile bilmediği pc leri tamir edebiliyorum.dağlara ovalara kalelere cıktım.birçok engeli olmayan insan bana fikir danışabiliyor,masa tenisi bilardo oynadım maç yaptım peki benim neyim eksik belki koşamıyor labilirim en olmadık anda kalabalıgın içindede lsa düşebiliyor olabilirim üzülebilirim bundan dolayı ama allahıma şükürler lsun kendım den daha kötü olanı gördükten sonra ne kadar iyi oldugumu görüyorum.ve kendısini beyenmeyen arkadaşıma yaradanın en büyük nimet olan akıl nimetinden yoksun etmediğini hatırlayıp allahım sana şükürler olsun diyebilmeyi ve bedeni eksiklerin bir engel olmadıgını en büyük engelin akıl yoksunluğu oldugunu unutmayalım.
hepimiz allahın bize verdiği nimetlerin kıymetını bilelim varsın birkaç eksiğimiz olsun rabbim beterinden korusun

bende artık kaldıramiyorum bu durumu..çok yoruldum ve artık bu hayatı istemiyorum.........

sen engelli olduğunu söylüyorsun sana tek birşey söyleyeceğim beni hayata bağlayan kitabın ismini söyleceğim lütfen onu dikkatli oku MUHAMMED BOZDAĞ İSTEMENİN ESRARI

ben engelli olmaktan nefret ediyorum öyle demesi kolay ama biraz sabır...milyonlarca engelli adayı var bunu bil.

bensalih1131 arkadaşımızın söylediklerine %100 katılıyorum ve elinize,yüreğinize sağlık diyorum. Arkadaşlar bütün iş beyinde biter neyi nasıl yaşamak istediğinize bağlı. Mutlu olmak istiyorsanız en ufak birşey bile sizi mutlu etmeye yeterde artar bile. Eğer karamsar olmak istiyorum bugün diyorsanız inanın o gün akşama kadar olmadık şey kalmaz:) Oyüzden kendinizle sürekli barışık olun hayatı olabildiğince güzel,keyifli yaşamaya bakın çünkü hayat herşeye rağmen yaşamaya değer. Sizlerle yazmış olduğum bir yazımı paylaşmak istiyorum umarım beğenirsiniz :)

HAYATA DAİR YAŞAMALI…

Bazen hayatın bir yerlerde tıkanıp kaldığını, soluk almakta güçlük çektiğimizi düşünürüz. Yürek susup, mantık ayaklarımızı sürüklemeye başladığında; yeni yollar aramak, yeni keşifler yapmak, yeni insanlar tanımak kısacası yenilik yapmak isteriz hayata dair…Yapılan her yenilik yüreğimizi ferahlatır.
Hep isteyip de bir gün yaparım diye ertelenen ne varsa hayata dair, gerçekleştirmeli denemeli insan!
Çünkü hayat o kadar kısa ki; düşünerek kaybedecek zamanımız yok. Her geçen gün, her geçen gece, ölüme biraz daha yaklaştırdığını; zamanın bir nehir, kendisin bir sal olup da, o dursa da yolculuğunun devam ettiğini anlamalı insan…
Sağlığımızı kaybetmeden, ölümle yüz yüze gelmeden hayatı en iyi şekilde değerlendirmeli insan…
Küçük mutlulukları fark etmek için, illa büyük acılar çekmemeli, başkasının yerine kendini koyabilmeli…
Ağlayan birine ‘gül’, inleyen birine ‘sus’ dememeli! Ağlayana omuz, inleyene çare olabilmeli…
Sevgisiz, soysuz kalarak, adaletsiz, merhametsiz dünya’ya ayak uydurmamalı insan…
Dikeni yüzünden güle hesap sormak yerine, neden derin bir soluk alarak hapsetmiyoruz kokusunu içimize…
Güneşin doğuşunu izlemek yetmez, yüreğimizde de güneşin sıcaklığı olmalı…
Bir çocuğun ilk adımlarında ki umudu, bir gencin düşlerinde ki geleceği, bir yaşlının hatıralarında ki geçmişi görebilmeli…
Çalışmadan başarılı olmayı, sevmeden sevilmeyi ve mutlu etmeden mutlu olmayı beklememeliyiz…
Küçük yada büyük her hayal kırıklığı acıtır yüreği, ama yaşamdan hayal kırıklıkları yeni bir şeyleri öğrenebilmenin de en iyi fırsatıdır …
Çünkü; hiç düşmemişsen, el vermezsin kimsenin kalkması için, dermanı olamazsın dertlerin, ağlamayı bilmiyorsan, neşesizdir kahkalararın...
Merhaba dememişsen, anlamsızdır elvedaların…
Ne, herkesi düşünmekten kendini, ne de; kendini düşünmekten herkesi unutmamalı insan…
Sadece anlatacak bir şeyler olduğunda değil, söyleyecek bir şeyler bulamadığımızda da dinleyebilmeli.
Aklı ve kalbiyle katılmalı sohbetlere, düşünerek yüreğinin sesi olabilmelidir,
aynı hataları, aynı bahaneleri tekrarlamamak adına…
Bir ömür harcansa da yanıtlarını bulabilmeli soruların, ruhun ve zihnin sınırlarını zorlayacak dostları olmalı insanın…
Herkese yetecek kadar büyük olmalı sevgisi ama yüreğinin sınırlarının da bir kapasitesi olmamalı. Olmamalı çünkü; sevdiklerinin sevgisinin hakkını verebilsin, verebilsin ki; bir teşekkür için, bir elveda için zaman bulabilsin…
Yaşam bir sınavsa; en iyi şekilde verebilmeli bu sınavı, vazgeçmezken sevmekten ve öğrenmekten, herkesi sevemiyeceğini ve her şeyi bilemiyeceğini de fark edebilmeli insan…
Tıpkı, her şeye sahip olamayacağı gibi…
Yani uykuda geçirmemeli hayatı…​

Engelli olmaktan nefret ediyorum demiş arkadaşımız... Seven var mı?
Ama engelimizle yaşamayı öğrenmeliyiz.

smiley32.gif
Hocam;Süpersin yine..

sevgili arkadaşlar yazılanlar okuyorum.hepimizde düşüncelerimizde yaşadıklarımızla haklıda olsak herzaman nefes alabildiğimiz için yaradana şükretmeliyiz.isyankar olarak karamsar olarak değilde yarına çok şükür diyerek allaha yönelmeliyiz.şöyle bir hadis ne güzel açıklamış Bir müslümanın başına gelen her sıkıntı onun hakkında mutlaka hayırdır: Ya geçmiş günahlarını siler, ya gelecek bela ve musibetlere engel olur, ya ilahi bir ikaz ve uyarıdır, ya da manevi makamının daha da artması için bir imtihandır.

Engelli olmaktan hiç nefret etmedim,çocukluk dönemlerimde üzüldüğüm oldu ama hiçde isyan etmedim. Çünkü engelli olmam yapmak istediklerime engel olamadı :)

engelli yaşamak

Ben dahil hiçbir kişi tabiki bir engeli olarak yaşamak istemez.ama takdiri ilahiye boyun eğmeli insan eksiler var tabiki engelli olmanın ama artılarına bakmak lazım.bulabildiğimiz en ufak güelliğin bile verilmiş bir nimet oldugunu unutmadan bundan mutluluk cıkarabilmeli insan.yoksa sahip olunan eksiklikleri düşüne düşüne ne hayatın tadı kalır ne tuzu.gönül işlerine gelince bu durumada katılmıyorum. engelli olmak tabiki eksik fakat ben şuna ınanırım sunu soylerım tecrube ile sabittir.kalbe giden yolu bildikten sonra engelli olmuşssun olmamıssın hiç ama hiiç farketmiyor.mücadeleden vazgeçmiyelim hiçbir zaman vesselam ...

Üst Alt