Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK Protez ödemeleri hakkında yeni bir düzenleme yaptı mı?

sen uğraşamazsın ama ben uğraşırım al:

http://www.engelliler.biz/forum/pro...yaptirmak-istiyorum-nerede-yaptirmaliyim.html

şimdi ben sana soruyorum adamın rumuz ottobock ve yine soruyorum haydar hoca diye birinin telini veriyor ve bakıyorum araştırıyorum böyle protez firması var. ama ben forumlarda bu gibi tel numarası veren kişilerin ıp lerine dahi bakılmasını diliyorum çünkü ben yarın bir rumuzla bu siteye girsem ajitasyon yapsam sonunda da "ay ben şu ortepediden şu protezciden çok memnun kaldım" desem reklam yapsam kim bilecek engelli olduğumu ya da olmadığımı.... bence sende herkese güvenme...

Saw sana katılıyorum.
Hemde kelimesi kelimesine.
Neden gazilere bu kadar fahiş fiyatlar ödenirken bizlere bunun 5 de biri ödeniyor. Gaziler başımız tacı canlarımız bizim herşeyin en güzelini fazlası ile hak ediyorlar. Ama bizlerde insanca yaşamam hakkına sahibiz öyle değilmi. Neden bizden fark alınıyor.

Bu arada benim ortezimi yaptırdığım yerde bir gaziye protez yapılıyordu. Madem gata protez yapabiliyor neden özel medicale yaptırıyor.
Reklam yapmak istemiyorum burda açık açık yazmıycam adını. 38 yaşımdayım 30 yıldır ortez kullanıyorum. Şimdiye kadar yaptırdığım en güzel ortezi bu yaptırdığım yerde yaptırdım. Adaptasyon güçlüğü yaşamadım tık giydim çıktım desem yeridir. Önüme gelen tüm engelli arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Adam işini biliyor. Rahmetli Erhan ustamdan sonra tanıdığım en iyi ortezci.

Ne zaman düzelecek bu ödemeler eeyy SGK...!

heee yaptı geçenlerde değiştirdiğim sac ayağın liste fiyatı 300 dü (sgk) ben özelde 600 ödedim sgk bana 260 ödedi niye böyle dedim bilmem ne katkı payı panpa dediler teli kapadılar.

saww;

gazilerle bir probleminmi var ??? bir gazinin kopan bacağının değeri fiyatlandırılamaz sen benimlemi gelipte dağlarda terörist kovaladın ben 11 kez vurulurken sen ne yapıyodun ben mayına basıp bacağım parçalandığında nerdeydin devlet gaziye en iyisini yapmak zorundadır kaldıki biz diğer engelli arkadaşlarımız a ayrım yapmadık yapmıyoruz

çerkeze katılıyorum gazilerin durumu çok farklı ama bir yandan diğer sıradan protez kullanan ve bir şekilde engelli kalmış insanlarada haksızlık yapılmasına karşıyım avrupada standart ne ise bizede o uygulanmalı fakat gazi olmayan protez kullanıcılarıda haklarını ararken "gazilere şöyle bize böyle" diye hak arama yoluna giderlerse kesinlikle yanlış anlaşılırlar burada olduğu gibi, kaç kişi gatada rehabilitasyondaki gazileri gördü 2 kolu 2 bacağı olmayan vs. daha yüzlerce vaka ve bu insanlar askerken bu oldu yani onlara verilen haklar tam anlamıyla bir haktır o mevzu tartışılmaz.

bir gazinin kopan bacağının değeri fiyatlandırılamaz sen benimlemi gelipte dağlarda terörist kovaladın

Çerkez yapıp kendini nimetten sayma! Zenginin çocuğundan git iste alacağını. Gerçekler acıdır.
Zenginin adaletsiz kapitalist sancağının bekçiliğini yapıyorsun! Fakirin değil!
Benden haksız alınan vergiden sana bacak yapıyorlar. (Öyle cevaba böyle cavap)
Banamı kovaladın artık ne kovaladıysan? Belkide kendi birliğinin oraya bırakıp unuttuğu mayına bastın:confused:
Senin bacağını yaratan benim bacağımıda yarattı. O bakımdan benim hakkım senin hakkın değillerle kendini avutma! Hakkımı yiyen lerdensin. Bu düşüncenle. Devlet sana ne veriyorsa banada vermek zorunda...
Sen nesin ki senin bacağın altın bizim ki değersiz.:mad:
Sen ben ayrımı yapan gazi olamaz.!

Devlet benden çalıyor sana veriyor.
Git askeriyen yaptırsın. Kendi bünyenizde halledin bu işleri askerlik yan gelip yatma yeri değildir.!!!

Çanakkalede yatan şehitlerimizin kemikleri sızlıyordur. Allah rahmet eylesin. Mekanları cenet mekan yüksek olsun. Onlar kim, siz kim?
askerlik gönüllü yapılır. Mehmet Akif Ersoy bir serveti elinin tersi ile itmiştir.
Şimdikilerde vatan sever sanıyorlar kendilerini...PEH......

fakat gazi olmayan protez kullanıcılarıda haklarını ararken "gazilere şöyle bize böyle" diye hak arama yoluna giderlerse kesinlikle yanlış anlaşılırlar.

Yalnış anlaşılacak ne var kardeşim?
SGK tedavi yapıyorsa ayrımcılık yapamaz!
Askeriye kendi bünyesinde bu işi yapsın ona bişey diyen! İtiraz edenmi var.:confused: İsterse 500 000 tl versin.
Ama ödeme sgk dan yapılıyorsa. Anayasanın eşitlik ilkesine aykrıdır. Bölücülüktür...!
Kaldıki bu ülkenin bütçesi olduğu gibi askeriyeye akmaktadır. Nedir. Otuz senedir başarısız bir teör politikasına aktarılan servettir.
Milli serveti çarçur ediyorlar. Kendi askerine bacak yapmaktan acizmidir bunlarda. Bu işi sgk ya paslıyorlar?

En doğal hakkımdır. Gazi ye ayrımcılık yapılarak ödeme yapıldığını söylemek.! Tedavi hizmeti gazi-gazi olmayan olarak iki şekilde verilemez.
Tıp da böyle bir ayrım yoktur.

Not: Ayrımcılık devlet kusuru ile sakat kalanlara yapılır.!;
devletin çalışan ihmalinden/kusurundan sakat kalanlara; rögar kapağı açık unutulup oraya düşüp sakat kalanlara, hastanede yalnış tedavi uygulanıp sakat kalanlara, depremde devlet denetim işini düzgün yapmayıp bu yüzden sakat kalanlara.. v.b. örnekler çoğaltılabilir. Bunlara devlet bir hayat, bir normal yaşam borçlu olduğundan ayrımcılık yapmak zorundadır. Verdiği zararı hafifletmekle /min. indirgemekle mükellefdir. Tam tersine devlet borçlu olduğunu borçlu çıkarmaktadır. / (Askerlikte ise bu durumlar bu çercevede geçerlidir.) Öbür türlü ben sizden farklıyım diyenler, hakkı olmayan bir zarar tahsilatını istemektedirler.

Asıl hak sahibi ayrımcılık yapılması olmassa olmazlar bu zümrelerdir.

Gaziye yapılıyor bana neden yapılmıyor tartışmasına girmek istemem. Dedim ya gaziler başımızın tacı. Varsın devlet benimvergimden herşeyin en güzelini yapsın yürütsün gazimizi. Bu konuda diyecek tek sözüm yok benim.

Ama eskisi gibi AKP hükümetinden öncesindeki gibi bende ücret ödemeden yaptırmak istiyorum ortezimi. Bu benim yasal hakkım. Bu hakkımı hakkımızı geri istiyorum geri istiyoruz.

Gereksiz tartışmalara girmek sadece bizi yıpratır.
Şehidimin üzerinden benim ülkem için hayatını tehlikeye atan gazilerimizin üzerinden hak arama yapmam yapılan ortama girmem yapanı dinlemem.

sen istesende istemesende gazilere istediği protez yapılacak yapılıyor burası türkiye cumhuriyeti komunist ülkesi değil cesaretin varsa senin ödediğin vergiyle banA YAPILAN PROTEZİ İSPATLA GÖREYİM ARTI SEN BENİM MUHATABIM OLAMAZSIN KENDİNİ HİÇ YORMA ZİHNİYET MESELESİ DİĞER ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM EN AZINDAN GAZİSİNE SAHİP ÇIKIP İNSAN OLDUKLARINI GÖSTERİYOLAR NOT: BİZ GAZİLER ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZI KENDİMİZDEN AYIRT ETMEYECEK KADAR ŞEREFLİYİZ

Gaziye yapılıyor bana neden yapılmıyor tartışmasına girmek istemem. Dedim ya gaziler başımızın tacı. Varsın devlet benimvergimden herşeyin en güzelini yapsın yürütsün gazimizi. Bu konuda diyecek tek sözüm yok benim.

.

Derya hanım,
Sizde konuyu iyi anlamadınız galiba!

Daha geçen gün bir t.sandalyesi olmayan kardeşimiz bir medyada haber yapıldı.
Konu başlığı ise çok yürek burkan cinstendi. '' Buda devlet kapak olsun'' konu başlığı; T.sandalyesi olmayan bir kardeşimizin annesi sokakta çöpden kapak topluyordu. Bu arkadaşlar bunu dile hiç getiriyormu?
Getirmiyorsa benim derdime ortak olmuyorsa nerden baş tacı oluyor:confused:
O t.sandalye ihtiyacı olan kardeşim benim başımın tacıdır.

Benim demek istediğim SGK nın bir hizmeti her kesime aynı vermesi gerekliliğidir.
Ahmet altın vatandaş. Mehmet değersiz vatandaş olurmu?
Bu gazi diyen vatandaş resmen ben altın vatandaşım diyor. Haliyle ben buna kızıyorum.

Ben GATA yı gördüm. Orada zaten ordunun atölyesi var. Hemde Otto Bock un atölyesinin 1 e 1 aynısı.! Orada neden yapmıyorlar en iyisini:confused:
Madem ki arkadaşın hakkı! Bunun hakkını vermeyen sakat kaldığı kurumdur.!
Kalkmış o kurumu suçlayacağına kardeşim bu şekilde hizmet almak sizinde hakkınızdır diyeceğine bana laf yetiştiriyor.

Burda anlaşılmayacak ne var?
SGK bir hizmeti ahmete ayrı veliye ayrı sunamaz...!

Not:Ayrıca benim bu askere verileni örnek göstermemden neden rahatsız olunuyor. Ben bana da aynısını vermesi gerektiğini anlatmak haklılığımızı kanıtlamak için elde olan somut veri olarak mecburi örnek gösteriyorum.
Bu cahil vatandaş, evet kardeşim size hakkınızı vermiyeni kınıyorum demedi farkındaysanız. Ağzından kurumu eleştiren bir kelime çıkmamıştır.

türkiye cumhuriyeti komunist ülkesi değil BİZ GAZİLER ENGELLİ ARKADAŞLARIMIZI KENDİMİZDEN AYIRT ETMEYECEK KADAR ŞEREFLİYİZ

Demek siz Türkiye den büyüksünüz! Hımm onun için'' türkiye'' ufak yazılmış.'' BİZ'' büyük harfle yazılmışş hımmm.
Anladım sen megolamansın. Oysa ki ufak harfle yazdığın Türkiye sana en son teknoloji yapay uzvu veriyor.

Asıl sen benim muhatabım değilsin. Ülkenin gelirlerinin % 70' i dolaylı vergilerden oluşur. Yani fakir halk finanse eder sizin kurumunuzun vermediğini.
Oysaki senin parasını beklediğin zenginler ise her giderlerini vergiden düşerler.! Burayı anlamadıysan anlıyan birisi sana anlatsın.
İspata gerek varmı? Vergiyi kimin ödediğini bilmeyen varmı?

Ayrıca kominist dediğin kimdir.? Bana söyledinse üstüme alınmadım! İslami adaletle kominizmin uzaktan yakından alaksı yoktur.
Benim bildiğim islam da her yaşayan insan oğlunun bacağı aynı değerdedir!
Sen ise tutturmuşsun BEN im bacak gazi bacağı:p
Elmalarla Armutları karıştırma. Komist düşünce sahibi sensin!

saw şimdi bak dediğin şeylerin çoğu doğru olabilir bu günün realitesi ile geçmişin terörünü değerlendirirsen orada asker olan ve bir şekilde gazi olan insanları rencide edersin, buda hak ararken etik olmayan bir kanalı seçtiğin anlamına gelir. orada gazi olan askerler sadece askerdi kendilerine ne dendi ise onu yaptı çoğu eminmki bir çoğu böyle bir savaşın içinde dahi olmak istemezdi yani bu bir seçim değildi seçim olmadığına göre bu günki seçilmişlerin ağzı ile oradaki askeri yargılamanın bir anlamı yok.

SGK düğmeye bastı: Protez kullanan vatandaş, protez kullanan vatandaşların bürokrasi çilesine son vermeye hazırlanıyor. 240 ortez-protez atölyesi ve işitme cihazı merkeziyle anlaşmaya hazırlanan SGK, vatandaşların aldığı protezlerin parasını doğrudan ilgili firmaya ödeyecek. Eski sistemde hastalar, özel firmadan aldıkları ürünün parasını kendileri ödüyor ancak devletten tahsil etmekte sıkıntı yaşıyordu.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ortez-protez ve işitme cihazı satan merkezlerle anlaşarak vatandaşı bürokrasi çilesinden kurtaracak. Yeni sistemle, SGK tıpkı özel hastaneler gibi protez satan firmalarla protokol yapacak. Eskiden protezler için ödediği parayı SGK'dan tahsil etmekte zorlanan vatandaş, bu sayede hiçbir engele takılmadan sıkıntısından kurtulacak. SGK bu kapsamda, ilk aşamada ruhsatlı 240 ortez-protez atölyesi ile yüzlerce işitme cihazı satan merkezle anlaşacak. Yeni dönemde sosyal yaşamda aktif olan ve ortez-protez kullanan gençlere de yeni teknolojilerin kullanılması konusunda öncelik verilecek.

Rahatsızlığı olan binlerce vatandaş, bu zamana kadar ortez-protez ile işitme cihazları için önce rapor çıkartıyor, sonra da reçetesiyle protez merkezlerine giderek gerekli ürünü satın alıyordu. SGK ise vatandaşın yaptığı bu masrafı karşılıyordu. Fakat bu durum bazı mağduriyetleri de beraberinde getirdi. Vatandaş tıbbi malzeme için firmanın belirlediği fiyattan alsa bile SGK, bu rakamın altında bir ödeme yapabiliyordu. Geri kalan kısmı vatandaş cebinden ödüyordu. Ayrıca hastanın ödediği parayı geri alması için en az bir ay geçmesi gerekiyordu. Bu soruna çözüm bulmak isteyen SGK, önümüzdeki günlerde protez merkezleri ile anlaşacak. Ortez-protez ve işitme cihazlarını çeşitli gruplara ayırarak hepsine belli standart fiyatlar vermeyi planlayan kurum, daha sonra bu rakamlar üzerinde işletmelere ödeme yapacak.

FİRMALARDAN VATANDAŞA PROTEZ EĞİTİMİ

Yeni düzenlemede firmalara bazı zorunluluklar da getiriliyor. Firmalar ürünün nasıl kullanılacağını kişiye uygulamalı şekilde anlatacak. Tıbbi malzemeyi kullanacak vatandaşa bu konuda eğitim verilecek. Ürünü kullanma sürecinde yedek parça desteği de firmaların güvencesinde olacak. Üründe çıkacak aksaklıklar fazladan para ödemeden yaptırılabilecek. Yeni sistemde genç hastaların yaşam standartlarını yüksek tutacak cihazlar tercih edilecek.
Protez, el, ayak ve benzeri organların kaybı durumunda, bu organların işlevlerini kısmen de olsa yerine getirecek olan yapay organlar olarak tanımlanıyor. Herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazlara da ortez deniyor.

Sevindirici bi haber ne zaman gerçekleşir bilen varmı.

Sevindirici bi haber ne zaman gerçekleşir bilen varmı.

onur bu resmen dolandırıcılığa zemin hazırlamaktır her engelli melek değildir her doktar özgür değildir çoğunun kafa kol ilişkileri var ben nereden bileceğim benim adıma para ödenen yerin aldığım ürünün parasını aldığını. bana yapılan hizmetin niteliğini denetlesin devlet sonra birilerine para kazandırma hesabı yapsın. zaten bu piyasa çakal adam alır parasını seni sallar durur o zaman ne olacak. çok saçma olmuş en azından paranı kendin ödediğinde bir yaptırımın oluyordu şimdi daha lakayıt olacak salla başı al maaşı hesabı davranacaklar nasıl olsa o para gelecek oraya sen bir engelli olarak araçsın bu durumda.

onur bu haber kulaga hos geliyor dicem ama ben sagirim ekrana hos geliyor diyim:)

ortez protez kullaanan sosyal yasamda aktif genclere yeni teknoloji cihazlar kullanilmasina oncelik verilecekmis:p
iste sakatlar arasinda iyi bi ayirimcilik ortez protes kullanan aktif genc lazimmis bunu kim sececekmis sagirin isitme cihazi icinde anlasacakmis firmalarla ama onlara yeni teknoloji cihazlarin esamesi okunmuyo:mad:

Yaşlı genç ayrımı olurmu diyeceğine ortopedi ayrımı yapıyorlar demişsin!:eek:

Mademki ikisi de aynı size bir soru samimiyetle cevaplayın!
Yaradan seçim şansı verseydi.
Kolsuz, bacaksızlığımı seçerdin?
Yoksa Duymamayımı deseydi hangisini seçerdiniz?

Belli bi seviye protezlerde yaşlı genç ayrımı olmaz.
Aktiflikle alakalı değil güvenlikle alakalıdır. İşten anlamayanların yapacağı bürokrasi ancak böle haber olur.

Hoş haberde pek inandırıcı değil ya orası da ayrı:)

amaaaan saww dalasmaya adam ariyorsun dogru oku bakem sana cevap vermicem:mad:

Böyle bi gelişme olmasa neden var desinlerki malum bugünlerde kimseye ihtiyaçları yok

Kardeş gelişmeye değilde haticeye baksak iyi olur.
Somut şunu veriyorlar. Bunu düzelttiler den başkası beni tatmin etmez.
Bu yazıyı kim nerden üflüyor:confused: Senle ben sohbet etsek ben sgk çalışanı olsam sana üflesem dursam...
Sende gelsen burda bunu haber yapsan hem ümit, hem umut tacirliği yapmış boş cene patlatmış oluruz.

Kardeş tatmin eder yada etmez ben şuanki protezimle sürünüyosam üfleselerde püfleselerde bi umut deyip inanmak zorundayım seni bilemem.. şuanki ödemelere göre yaptırsam yine sonuç değişmeyecek o yüzden seninde dediğin gibi ama biraz değişik söyleyim hem hatice hem netice.

Bence bu haberinde aslı yok ankara il müdürlüğünü aradım hep başka yerlere yönlendiriyolar bilgimiz yok diyolar

arkadaşlar devletimiz kaynak kullanımında bazı savurganlık ve dengesizce dağılımlar yapıyor. gazi arkadaşların zoruna gidiyor ama onlar aramızdaki torpilli kesimlerdir. çünkü gazi ortezinde protezinde ve tedavininde ve medikal araç gereçlerinde en iyisini en kalitesini kullanabiliyor! bir gazi tanıdığım var devlet buna akülü sandelye verdi bu tabi mütiş kilo aldı bu aracı kullanamadı bunun üzerine ikinci bir akülü daha verildi üstelik diğeride geri alınmadı! oysa biz bo...ktan bir bir tekerlekkli sandelyeye kavuşabilmek için bilmem kaçtane kapak mapak toplamamız gerekiyor! bunlar çevremizde gördüğümüz örnekler.

gaziler tabiki başımızın tacı vatan için adam ayağını kolunu kaybetmiş buna diyecek yok ama bir yaşında çocuk felci geçirmiş vatan evladıda bu toplum için baş tacı edilecek kadar önemlidir! bir tekerlekli sandalye için kapak toplatılmamalı, o kampanya bu kampanya rencide edilmemeli diye düşünüyorum.

bende engelliyim bacağımı dağda kaybederek vatana hizmet edememiş olabilirim ama vergi ödeyerek hizmet ediyorum. bu vergininde adil ve dengeli dağıtılmasını istiyorum.

dağda engelli oldu diye devletin kaynakları pervasızce harcanmamalı!

Öyle veya böyle...
Sonuç hiç bi zaman değişmiyo,değişecek gibide görünmüyo..
Engelli bir vatandaş hem kendi engelinden dolayı madur,hemde devletin saçma sapan ödemelerinden dolayı madur..
Ya sesimizi duyuramıyoruz,,yada bizi insan yerine koymuyolar..
Artık bişeylerin değişmesi gerekiyo..!!
Elimizdende beklemek dışında pek bişey gelmiyo ama önerisi olan arkadaşlar varsa yazsın,,içinde bulunduğumuz berbat durumdan kurtulmanın yollarını arıyalım..

bence eski prtezlerimizi yahut bozulan parçalarımızı ilgili bakanlığın ilgili birimine kargolayalım aynı tarihte ses getirecek bir eylem olur ve bu mevzu gündem yaratır türkiyedeki protez sektörü ve kullanılan 3. dünya teknolojisi hakkında insanlar bilgilenir bir takım düzenlemeler olur belki. hem eski kullanışmış fiber glass bacak çok anlamlı olabilir.

bu eylem olabilir!

eskimiş ve birikmiş yeterince nikalaj kaplama demir profilim var;)

Hepimizin ortak kararı olan bişey yapalım her türlüsü olabilir çhehov arkadaşımızın dediğide olur daha iyi fikirleri olan arkadaşlarda yazabilir bu durumdan kurtulmak için beraber hareket etmeliyiz fikir birliği şart

Siz davayı açın şimdiden nasıl olsa bu mahkemelerden bi sonuç çıkmayacak lehe!
Sonrası çok kolay Avrupa İnsan Hakları mahkemesi bi fatura kesecektir.

bi dilekçe örneği yazan olursa davayı açalım

protez kullanan arkadaşlar halinden memnun galiba kimse yazmadığına göre..

Üst Alt