Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK Protez ödemeleri hakkında yeni bir düzenleme yaptı mı?

OnurR

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
0
Protez ödemeleri hakkında bildiğim 2 yıldan 5 yıla çıkarılmış olduğu ve daha kaliteliden kalitesi az olan proteze geçildiği çıkacak torba yasada buna ilişkin gelişmeler varmı + bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz.. Teşekkürler.

ust_ekstremite_protez.png

alt_ekstremite_protez.png

uzun_yurume_ortezleri.png

Protez Ödemeleri Hakkında Bi Gelişme Varmı..?

Protez Ödemelerinde Bi Gelişme Yokmu ? Cevap Lütfen..

Hayır, şimdilik yok. 2011 SUT yayınlanınca, belki orada bazı değişiklikler olur.

Resmi gazetede çıktı diye biliyorum.
Artık eskisi gibi fark ödemeden yaptırabilcez.
Yanlışmı duydum ki.

Hiç fikir sahibi değilim bu konuda ama iyice suyunu çıkardılar protez ödemelerinin..

Arkadaşlar hala uygulanmakta olan protez ortez listesi 2010 haziran ayından sonra yürürlüğe giren liste, 2011 listesi 'nin hazırlıklarına başlanmıştı ancak meclis'in şuanki meşguliyeti milletvekili seçimlerine yoğunlaştığından dolayı 2011 yılı ortez protez liste çalışması maalesef kenara itildi ve şu an bir ilerleme yok.Bu listenin önemini bilen maalesef biz kullanıcılar, diğerleri (Sözüm bizlerle ilgili kararlar almaya yetkili muktedir kişiler yani meclisteki millet vekilleri ) bizlere hak veriyor gibi görünsede hikayeden öteye gitmiyor , 4 yıl önceki ortez protez istesinde 1 adet uzun yürüme cihazına o zamanki adı ssk 1610.16 tl ödeme yaparken bu günkü aynı cihaza katılım payı çıktıktan sora 748.00 tl ödeme yapılıyor ,başbakan'ın çocuğu protez , ortez kullansa idi ödenen rakkamlar gerçek reel dediğimiz güncel değerlerde olurdu ve 2011 ortez protez listesi şimdi çoktaan çıkmıştı bile, çünki yeni yıla gireli 4 ay oldu , acaba ithamlarım ağırmı oldu yoksa gerçekler böylemi?...

Mısmıl Sözlerinize katılmamak mümkün değil bize yapılan ödemeler sağlık giderinden sayılmıyo ortez-protez veya diğer araçları özürlülere lüx olarak algılıyolar sanırım,,
Üstelik aynı engeli olanlar bile sınıflanıdırılıyo örneğin gazilere verilen miktarlar daha yüksekken trafik kazalarında olanlar yok denecek kadar aza indirildi,
Engeller aynıysa başımızdakilerin beyni farklı ordan alıp nerelere harcıyolar veya harcıyolarmı bilemiyoruz
Dileğim en kısa sürede düzelmesi.. (POZİTİF AYRIMCILIĞI) Görmek istiyoruz..!!

Bu konuda bi gelişme yok biliyorum ama bilgisi olan arkadaşlar mutlaka vardır..Medikalcim bikaç aya kadar bi gelişme olacağını söyledi ama daha ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar yazarsa daha iyi olur..

Medikalcim uygun rapor alındığı zaman protezimin yapılacağını söyledi bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsanız sevinirim

az önce burdaki proklinik.com.tr reklamına tıkladım ordada sgk nın karşıladığı ve resmi gazetede yaylınlandığı yazıyor!!!......

protez ortez için İlgili yerlere yazışma yapalım önerisinde bulunuyorum

evet ben bi rapor aldım sgk ya sorcam ödermisiniz diye bakalım sonuç ne olacak..

[FONT=Verdana]Kanun değiştirildi
[/FONT]
[FONT=Verdana]
“Torba Kanun” ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 98.maddesi değiştirildi, “Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmî ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının sundukları sağlık hizmet bedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır” ifadesine yer verildi. Dahası, 6111 sayılı Kanunun Geçici 1. maddesinde; “Bu kanun yayımlandığı tarihten önce meydana gelen trafik kazaları nedeniyle sunulan sağlık hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır” şeklinde düzenleme yapılarak, 25 Şubat 2011’den önceki kazaların tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanmasının yolu açıldı.

[/FONT]
[FONT=Verdana]Ödeme usullerini belirledi
[/FONT]
[FONT=Verdana]
SGK, 25 Şubat 2011’den sonra meydana gelen trafik kazaları sebebiyle, sağlık tesisleriden gönderilecek faturaların ödenme usullerini belirledi. Bu tarihten önceki tedavi giderlerinin nasıl karşılanacağı ise daha sonra duyurulacak.
Buna göre, trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden itibaren üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri SGK tarafından karşılanacak.

[/FONT]
[FONT=Verdana]MEDULA’DA DÜZENLEME
[/FONT]
[FONT=Verdana]
Sosyal güvenlik kapsamında olan yani genel sağlık sigortalılarının tedavi giderlerinin faturalandırılması MEDULA üzerinden yapılacak. Bunun için SGK, MEDULA’da düzenleme yaptı. Genel sağlık sigortalısı olmayanların tedavi giderleri ise, MEDULA’da düzenleme yapılıncaya kadar SGK’ya manuel olarak fatura edilecek. Sağlık hizmet sunucuları tüm kazazedeler için tedavi bedellerine ait fatura ekine trafik kazası olduğuna dair kanıtlayıcı belge veya tespit tutanağı ekleyecekler. Öte yandan, genel sağlık sigortalısı olmayanların tedavi giderlerinin karşılanması trafik kazaları halleriyle sınırlı. Bu kişilerin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda tanımlanan trafik kazası tarifine uymayan kazalar sonucu oluşacak tedavi giderleri SGK tarafından karşılanmayacak.

[/FONT]
[FONT=Verdana]İLAÇ GİDERLERİ
[/FONT]
[FONT=Verdana]
Kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden sonra kullanacağı tıbbi malzeme ve ilaç bedelleri, aynı şekilde SGK mevzuatı çerçevesinde karşılanacak. Genel sağlık sigortalısı olmayanların tıbbi malzeme ve ilaç bedellerine ait fatura ekine ise trafik kazası olduğuna dair kanıtlayıcı belge veya kaza tespit tutanağı eklenmesi gerekmektedir.

Bu yazıya göre artık protezimizi yaptırabiliyomuyuz,,Tamamınımı sgk karşılıyo ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlar yazılarınızı bekliyorum..[/FONT]

Ne anlamayı bekliyorsun:confused:
Eskiden trafik sigortasını medikalciler soyuyormuş şimdi soyamıyacaklar...
Kasko olsa sorun yok... Kasko mecburdur verdiği hasarı tanzim etmeye...
Şimdi sgk lı ne alıyorsa sizde onu alıcaksınız...

Saww ne diyosun sen ?
konuşurken kelimelerini düzgün seç !
bak orda ne yazıyo anlayamadığım şeyleri altına yazmışım biliyosan sorularıma cevap ver bilmiyosan sus..

Cuma günü ortez yaptırmak için artık mecburen raporumu aldım. Ancak 700 lra kadar fark ödüyecekmişiz.
Arkadaşlar.
Bu konuda ben birlik olup Kızılayda toplanalım ve daha önce bize verilmiş fakat şimdi elmizden alınmış bu hakkımızı geri isteyelim diyorum ne dersiniz. %20 dedikleri rakam çok önemli bir rakam.

Katılım yüksek olursa muhteşem olur.
Ama kimse katılmasa dahi ben tek başıma inip kızılaya eylemimi yapmayı düşünüyorum.
Beni tek başıma bırakmayın.

bence birlik olup mail atalım gerekli birimlere .. artı bunu sıklıkla tekrarlayalım. ta ki gündemlerine alana kadar..:)

Atalım mail de atalım.
Ama bence görme engelli arkadaşlarımızın yaptığı gibi eylem de yapalım. Kzılayda hep beraber bir araya gelip tepkimizi dile getirelim.

Mail hazırlayalım önce.
Sonra gerekli yerlerin adreslerini bulalım. Mail yağmuruna tutalım onları.
Acaba Bülent bey yardımcı olurmu bize mail hazırlarken

Derya hanım,

Daha etkili olması açısından protez ödemelerini vitirine/öne sürün!
Bakın sgk 2500 tl bir protez ödemesi yapıyor. Buradaki linke bakarsanız eski teknoloji bir protezin bile 25000 tl olduğu görülüyor.
http://www.medikalspor.com/catinfo.asp?cid=25
20-25 bin tl si olmayan bir insan yürüme hakkından mahrum kalmaktadır.!
İnsanların yürümesine mani olmaktan daha büyük bir insanlık ayıbı düşünemiyorum...
Dediğiniz gibi insanlar niçin cebinden para vericekmiş? Katkı payları iyileşebilecek hastalıkların ilaçlarından tahsil edilir.
Raporlu ilaçlardan katkı payı alınmıyor. Ama insnaın ömür boyu kullanması ggereken protez/ortez den katkı payı alınıyor....
Haksızlık, hukusuzluk yapılanlar...

Sevgili Saw bu konuda sizinle ortak bir metin hazırlayabilirz sanırım.
yardımcı olursanız sevinirim.

Derya hanım,
Bürokrasiden hoşlanmıyorum. Dağa tırmanmak bana bu halimle daha kolay gelir...

Bunlarla uğraşmaya kalksam katil olurum.
Bunların ne bürokratına, ne mahkemesine gidilir...

İnsan olsalar zaten anlarlar. Oraya buraya gidip hakkınız olan için bide haksız duruma düşmeniz akıl işi değildir.
Allah muhafaza bu arada insan katil olur.
İnsan olmayanlarla insanca mücadele edilmez...

siz hazIrlayın metni nereye gönderilcek onuda deyin:) ben 2 günde bir yollarım:D

Tamam anlaşıldı.
Ben şu an evde izinliyim başımda 2 çocuk var. Malum durum böyle olunca net başına fazla oturamıyorum. Ama en kısa zamanda oturup bir metin yazmaya başlıycam. Gidecek adresleri araştırarak bana yardımcı olsanız o bile yeter:)))))))))

Bu konuda bende destekliyorum. Yazacağınız metni ilgili birimlere gönderelim. ADANAdaki arkadaşları bu konuda yardımcı olmaları için çalışırım. Tüm arkadaşlar bu konu rahatsız.

Ben ortezimi yaptırdım. Ücretini ödedim. Faturamı SGK ya verdim. Bana yapacakları ödemeyi merakla beklemekteyim. Bir bakalım hele SGK ne kadarını ödeyecek. Sonrasında mahkeme yolları mı görünecek bize acaba ?

bu durum sürekli yaşanıyor yani özelde yaptırdığınız tüm ortez ve protez ürünler devletin listesinde tespit ettiği fiyattan en az P daha fazladır niye çünki adam işçi çalıştırıyor vs.

ben burada protez için ödenen para kadar piyasada dolaşan ve ben "protez teknikeriyim" diyip milleti dolandıran marangoz kadar ustalığı olan ama asla protez ortez ustası olmayan ama zamanında kafa kol ilişkileri sayesinde bir şekilde bir sertifika alıp duvarına asıp protezci geçinen çakallar konusunda da devlet bir an önce birşeyler yapmalı, bu tip adamlar özellikle büyük şehirlerde hastane hastane dolaşıp temizlikçilerle, sağlık elemanları ile diyalog kurup "ortopedi servisinde uzuv kaybı olan hasta var mı" diye araştırıp resmen bir pazarlamacı müşteri arıyan adi dolandırıcılardır. bu yüzden protez ortez ve rehabilitasyon merkez açan kişiler çok iyi araştırılmalı devlet bu işin olurunu artık ruhsatı mdır nedir bilmiyorum iyi araştırmalı her önüne gelen prtez atölyesi açamamalı ve bu sayede memlekette bu işi adam gibi yapan bir kaç yerinde işini sürdürebilmeleri sağlanmalı çünü protez kullananlar bilir ki öyle dükkan dükkan dolanmakla bu iş olmaz oldu mu en iyisi tarafından yapılmalı tüm süreç profosyonel olmalı ki yeni uzuv kayıpları yeni revizyonlar doğmasın ve engelli, birileri para kazanacak diye bir kez daha heba edilmesin.

ya da tüm bunları boşverin devletimiz gatanın protez ortez atölyesini sıradan insanlarada açsın bu sayede oradaki elemanların ve dünya çapındaki uzmanların yönetiminde koltuk değneği ile girdiğiniz yerden birkaç ay sonra koşarak çıkabilesiniz. gata bu konuda çok iyi ama bildiğim kadarıyla herkesi kabul etmiyorlar oraya.

devletimiz gatanın protez ortez atölyesini sıradan insanlarada açsın.

Sıradan:)
Gata önce gazisine yapsın o protezleri.
Askeriye ye devlet bir sürü para akıtıyor. Buna rağmen gazinin protezide dış atölyelerde anormal fiyatlara sgk(devlet/benim cebimden) yaptırılıyor.
Aynı paraya ben idda ediyorum. Hem gaziye hem kendime aynı kalitede protez yaptırırım. Yurtdışında! Bizden daha gelişmiş bir ülkede daha ucuza!

Ben gatadan koşarak çıkan duymadım. Belki uçarak kaçıyorlardır.!!!:)

@saww bu bilgiyi nerden aldın bilmiyorum ama ben gittiğim sayılı protez ortez rehabilitasyon merkezlerinin hiç birinde tek bir tane bile gazi vs. görmedim. ve gatadakiler diz altı amputelere gülerek diz üstülere ise biraz çaba harcayarak en iyi sonucu aldıklarını söylüyorlar. yani şunu deöeye çalışıyorum zor kolay, imkansız biraz zaman alır mantığı ve tecrübesiyle çalışıyorlar. tabi gidip görmüş değilim okuduğum ve orada çalışan bazı teknikerlerden öğrendiğim kadarıyla durum bu... ve bunca yıllık emeği ve birikimi gözardı edemezsin.

Benim bilgim sıradan değil:)!
Sıradan bilgisi olmayan insanlar istemedende olsa reel hayattan tecrübe ile gözleri ile gerçek bilgiye sahip olurlar.
Bilim Ortez Protez | Ortez Protez Ankara | Bilim Ortopedi
Bilim Ortez Protez | Ortez Protez Ankara | Bilim Ortopedi
Bu forumda gazinin birinin itirafınıda bulabilirsin. Şimdi uğraşamam o linki bulmak için. 60 bin tl faturayı imzalamış.
Yani kısacası normal vatandaşın bacağının değeri 2500 tl.
Aynı bacak bir askerin olunca 60000 tl 115000 tl gibi rakamlara çıkıyor.

Bu neye benziyor?
Madem 2500 e bacak oluyor. Neden 60000tl - 115000 tl ödeniyor?
Olmuyorsa ne diye bize 2500 tl ödeniyor?

Gözünle görmediğin herşeyi gözardı edbilirsin! Benden sana bedava fetva heleki türkiyede yaşıyorsan kimseye inanma!

Üst Alt