Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsi olanlar ehliyet alabilir mi, alan var mı?

valla aile hekimi buyuk ihtimal ekrandan görür hastalığınla ilgili tedavi olsun ilaç olsun kullandıysan kıllanır seni gerekli bölümüne sevk eder . yönetmeliği bi okumanı tavsiye ederim hastalığınla alakalı yönetmelikte yazana göre doktoruna baskı yapabilirsin ancak aile hekimi sana vermez zannetmiyorum. olduda verdi buyuk bi kazaya karıştın mahkemelerde gezersin hastalığını gizlediğin için . raporunda hastalığın yazmalı ve sürücü olur yazmalı o vakit kötü bi olay yaşadığında bir sıkıntın olmaz diye düşünüyorum.

kendi kendini nasıl ele verdin peki onu anlayamadım

1) Psikotik bozukluk, akut alevlenme dönemlerinde kişinin sürücü belgesi geri alınır. Patolojinin düzelmesi ya da tedaviye yanıtın oluşması için geçecek en az 3 aylık süre sonunda yeniden muayene şartı aranır. Bu sürenin sonunda durumu sürücü olmaya uygunsa 6 ayda bir kontrol şartıyla sürücü belgesi geri verilebilir. Ancak şizofreninin tedavi yanıtı düşüklüğü ve kronikleşme eğilimi göstermesi ya da kullanılan ilaçların giderilemeyen yan etkilerinin varlığı gibi durumlarda sürücü belgesinin kalıcı olarak alınması kararı da verilebilir.

rica ederim aynı rapor bende var emniyet problem olmaz dedi ama inş ilerde bi problem çıkmaz yönetmelik desen bi açıklık getirmiyo eskiden hafif derecede olanlara verirlir diyordu . şimdi sadece ağır olanlara verilmez yazıyo biz ağır değiliz ağır olsam 6 7 yıldır araç kullanmam. bu yönetmelikteki sıkıntı ne olacak bilmiyorum bilen biri varsa lütfen yardımcı olsun

(2) Sinir Hastalıklarından;
a) Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara sürücü belgesi verilmez.
b) Periferik sinir sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan uzuvlarda parezi ve paraliziler araç kullanmayı ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara sürücü belgesi verilmez. İki ayağı felçli (parapleji), diğer vücut fonksiyonları normal olan şahıslara birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Ayrıca ambulans, resmi veya ticari araç kullanamazlar.

SA...Konu hortlayacak ama ben de sol el ve ayaktan CP hastasıyım 2 kere heyete girmeme rağmen "Sürücü olamaz" raporu verdiler maalesef üstelik kaç kere otomatik vites araç kullandım.Sırf işe rahat gideyim geleyim diye ehliyet almak istedik onda da bütün kapılar yüzümüze kapandı maalesef..Şimdi bir sürücü kursu olan tanıdık var sen bana gel seni üniversite hastanesine sevkedeyim dedi bir de orayı deneyeceğim olmazsa ehliyet defterini kapatacam

Arkadaşlar Bende cp hastasıyım bugun bana da ehliyet alamaz kararı verdıler rapor oranım duşuk olmasına ragmen bu sıralar cp den ehlıyet için rapor alan var mı acaba

Ben sp hastasıyım % 42 raporum var desteksız bı sekılde yuruyebılıyorum ellerimde de bi problem yok ehlıyet alamak dıye kanı getırdi noroloji doktoru
aynı durumda olan var mı lutfen yardıö eder mısınız

%45 engelli raporu ve serebral palsi ile ehliyet ve araç alabilir miyim?

Merhaba araniza yeni katildim. Eşimin %45 engelli raporu var serebral palsi hastası. 18 yaşındayken rapor almış fakat ehliyet için uygun görmeyip araç kullanamaz yazmışlar. Şuanda otomatik araç kullanabiliyor ve sadece sol kolunda bilekten kasılma ve el parmaklarında kasılma ve sol ayak parmağı hareketsizliği var. Tekrardan heyete girsek ehliyet alması için onay alabilir miyiz ? Onay verirse b engelli ehliyeti mi almamız gerekicek ? Ayrıca ötv indiriminden faydalanabilcek miyiz ? Son olarak aracı eşi olarak ben kullanabilir miyim ? Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

Merhaba,

Bende spastisite rahatsızlığı mevcut . %40 raporum var. İstanbul göztepe eğitim araştırma hastanesinden kurula sevk edildim ve koldan gaz fren tertibat kodları verilerek sürücü olur belgesini aldım.

Bu konuda güncel deneyimi olan arkadaşlar deneyimlerini yazabilirse çok faydalı olur

Kas Hastalarına Ehliyet

Bedensel Engelliyim Cerebral Palsy %50 Raporum Var aynı zamanda işitme cihazı kullanıyorum ehliyet alabilirmiyim

Ehliyet ?

23 yaşındayım sol hemipleji serebral palsy tanısı var..serebral palsy'li olupta ehliyet alan var mı ? İki defa başvuru yaptım ikisi de olumsuz raporu verildi

ehliyet raporu mahkemeye itiraz

Merhaba arkadaşlar serebral palsi (cp) rahatsızlığım var raporum %74 otomatik aracım var çok rahatta kullanıyorum ehliyet için 23 temmuzda hastaneye başvurdum fizik ve nöroloji doktoruna muayene olduktan sonra fizik doktor ehliyet alabilirsin demesine rağmen nöroloji komisyona sevk etti ve komisyon sürücü olamaz raporu verdi gerekçesi(aşağı yazdım) ben mahkemeye vermeyi düşünüyorum ve araç kullandığıma dair şahitler sunacağım bilirkişi talep edeceğim bu konuda bana serebral palsi (cp) hastalığı olup ehliyet raporu olumlu alan varsa rapor bilgi gizleyerek bana gönderebilir mi birde itiraz dilekçesi lazım şimdiden teşekkür ediyorum

sürücü olamaz gerekçesi
HTML:
         (2) Sinir Hastalıklarından;
             a) Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde ileri derecede bozuk olanlara, sürücü belgesi verilmez. Hafif derecede bozukluğu mevcut olanlara, nöroloji uzmanının kanaatine göre sürücü belgesi verilebilir.

Mahkemeye gitmeden önce sürücü olamaz kararına karşı idari itiraz süreçlerini tamamlamanız gerekiyor.

Serabral Palsyli kişilerin ehliyet alma çilesi

Ben bu konuyu daha önce yazacaktım işlemlerin bitmesini bekledim

17/12/2019 tarihi itibariyle istanbul il sağlık müdürlüğünde komisyona çıktım. süreci başından özetlemek gerekirse ilk olarak aile sağlık merkezine gidip sürücü aday formunun gerekli yerlerini aile hekimine doldurtarak resimli imzalı ve kaşeli bir şekilde bağcılar eğitim ve araştırma hastanesine sağlık kuruluna başvurdum.
aile hekimi beni göz ve norolojiye sevk etmişti. bağcılar eğitim ve araştırma hastanesinde sağlık kurulu bünyesinde göz ve noroloji doktorlarına muayenemi oldum. noroloji doktoru beni il sağlık komisyonuna sevk etti.

il sağlık komisyonu 17/12/2019 tarihinde sözde değerlendirip sürücü olamaz raporu verdi.
dün sinirlerim tepeme geldi. çünkü sağlık komisyonunda beni bir sandalyeye oturtup sağlık kurul başkanı denen budala sağ elime karton bardak vererek kavrama gücümü olçtü. sonra sol elimede aynı işlemi uygulayarak sağ el daha sağlam dedi. ayaklarımda ise gaz debriyaj pedallarına basma hareketi yaptırdı. bunun üzerine yazdıkları kodları daha önceden araştırmıştım ben kodlarla ilgili birkaç kod söyleyecektim fırsat vermeden 'sen bana kodlarla ilgili birşey söyleyemezsin. sen bana kodları öğretme.' her kişiye her istediği arabayı veremiyoruz diyerek dışarı çık biz değerlendireceğiz dedi.
15 dakika bekledikten sonra sürücü olamaz raporu verdiler.

bende rapora itiraz ettim. kocaeli veya tekirdağ il sağlık müdürlüklerinden birini seç dediler bende tekidağı seçtim.

şimdi şunları ifaade etmek isterim ben cerabral palsy hastasıyım benim annem 2 yıl önce veffaat etti babamla birlikte kalıyorum milli eğitim bakanlığında memurum. hergün pantolonumu düğmeleyip, üstümü giyinip işime yürüyerek gidip geliyorum. kişisel temizliğimi kendim yapabiliyorum. banyo vs vs gibi. döküp saçmadan yemeğimi yiyebiliyorum. 2 yıl tek başıma konyada önlisans yerel yönetimler bölümünü özel bir yurtta kalarak biirdim. orada ailemden birileri yanımda yoktu ve ben tek başıma okul okudum.
ben bütün bunları tek başıma yaparken hangi kanaatle bana ehliyet verilmiyor anlamıyorum.

ayrıca ötv indirimi için yüzde 90 ve üzeri rapor isteniyor. onu da alamıyorum. yüzde 52 daha önceden raporum var ehliyetde vermiyorlar.

şimdi ben devlete göre engellimiyim değil miyim anlamıyorum.

arkadaşlar şimdi size sorum tekirdağ il sağlık müdürlüğüne gideyim mi gitmeyeyim mi. aynı yönde rapor çıkarsa mahkemeye gitsem bu kararı bozar mı. devlet yasalarını yaparken AB standartlarını baz alıyor. AB ülkelerinde engelli vatandaşlarının nasıl saygınlık gördükleri belli. adamlar neredeyse engelliye uçak gibi tertibatlı araba dizayn edip trafiğe çıkarıyorlar.

ben araba kullandığımı gösteren video çekip linkini burada paylaşacağım sağlık kurulu bunu bile izlettirmeye fırsat vermedi ne yapmalıyım. yorumlarınızı bekliyorum..

video linki: https://www.youtube.com/watch?v=jAZ0U-6xI28&t=162s

fatih_58

Tekirdağ'a git bence. Orada da olmazsa mahkeme yolunu zorla. Olmazsa AİHM'ye kadar yolu var

fatih_58

Sonuç ne oldu? Tekirdağ'da olumlu karar çıktı mı?

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar uzun süredir internette araştırma yapıyorum bu konu hakkında... Serebral palsi tanısı olup ehliyet alabilen var mı? Ya da aldıysa hangi hastaneden aldı tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Serebral palsi ve ehliyet

İyi akşamlar arkadaşlar. Serebral Palsili olup ehliyet alabilen var mı aranızda? Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Üst Alt