Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Serebral Palsi olanlar ehliyet alabilir mi, alan var mı?

Arkadaşlar, bu konuda deneyimlerinizi yazarsanız çok faydalı olacaktır..?

Konu hortlayacak ama bende serebral palsy hastasiyim.
siz rapor alirken bu indirim ve ehliyet konusunda. zorluk cikardilar mi acaba bende basvurmayi planlıyorum

ben bu konuyu uzun zamandır kovalıyorum, şu anda başka illeri araştırmaktayım bir kaç hafta içinde sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğim

hasim66

SP'Liler için ehliyet ve araç alımı konusunda her zaman zorluk çıkartıyorlar maalesef.

OturanBoğa

Abicim kusura bakma ygs ve lys bide ekpss ye çalışıyorum giremedim foruma.
İnşallah alırım ne diyelim...

Heyete Girdim H Sınıfı Ehliyet Vermediler Ne Yapmalıyım?

Heyete Girdim H Sınıfı Ehliyet Vermediler Ne Yapmalıyım?

engellilerde ehliyet alımında ne yapılması gerekli?

engellilerde ehliyet alımında ne yapılması gerekli?:confused:

Tam teşekküllü devlet hastanesine git H sınıfı ehliyet için rapor almak istiyorum de. Rapor aldıktan sonra H sınıfı ehliyet veren ehliyet kursuna kayıt ol. Yazılı sınava gireceksin yazılı sınavı geçtikten sonra direksiyon sınavına gireceksin direksiyon sınavınıda geçersen kursundan dosyanı alıyorsun . Dosyayı aldıktan sonra 1 ay içinde herhangi bir emniyete giderseniz randevu almadan ehliyet için başvuruda bulunabilirsiniz.

01.01.2016 tarihinden itibaren H sınıfı Ehliyetler B sınıfı Ehliyetle değiştirilecek. H sınıfı Ehliyet 5 Yıl daha geçerli.B sınıf ehliyet alırsanız Maliye yasada değişiklik yapmadığı için ÖTV siz ve MTV siz araç alamazsınız.Acil bir durumunuz yoksa kanun değişikliğini bekleyip B sınıfı Ehliyet almanız daha uygun olacaktır.

serebral palsi ve ehliyet

arkadaşlar bugun doktora gittim fakat aile hekimi noroloji birimine yönlendirdi nöroloji ise serebral palsi hastası oldugum için vermem dedi ankara numune hastanesine sevk edeyim dedi bende hiiç bi işlem yapma dedim allahtan giriş yapmamıştı zaten dedi git ankaraya başvur direk . biliyosunuz insanlar önyargılı her konuda oldugu gibi bundada yuzume bıle bakmadan vermem dedi . peki ben eski ehliyeti aldıgım gibi özel hastaneye gidip b sınıfı ehliyet raporu alsam sıkıntı yaşar mıyım önceden çok rahat almıştım çunku engelli raporum yoktu

Huseyingenc

Ben aldım 2013 yılında elden kumandalı özel tertibatlı araç kullanabilir h sınıfı ehliyet alabilir içerikli raporumla beraber kursa başvurdum sınavdan geçip ehliyetimi aldım

internette alamayıp mağdur olan çok insan gördüm o yuzden korkuyorum açıkcası alanda var alamayanda . sizde cp nin etkileri neler peki? hangi hastaneden aldınız

kollarımda sıkıntı yok ancak ayaklarımda kasılmalar gerilmeler var ankara etimesgut devlet hastanesinden aldım Huseyingenc

bende serebral palsi ataksisiyim, ehliyetim var herangi bir rapor almadim ve ayrica özel tertibata da gerek olmadi.

almanyadan aldim,

türkiyede ki memurlar arabayla türkiyeye geldigimde sorun cikardilar,

ehliyet alamadım lutfen yardım

serebral palsi hastasıyım ankara numune hastanesine ehliyeti yenilemek için gittim ama ehliyet alamaz olarak işaretledi doktor aile hekiminin verdiği kağıdı . başka bir yerde norolojı hastanesine gidebilirmiyim lütfen yardım edin nasıl bir yol izlemem gerek?

SAYIN @OturanBoğa 15 günlük uğraşımın sonucu sonunda ehliyet için normal sürücü olur raporu aldım emniyete gittim rapor da problem yok randevu gununde gel ehliyetini alırsın dedi bi problem çıkarmı bilmiyorum şükürler olsun elimde sürücü olur raporu var 10 yıl daha rahatım doktorlar özel tertibata gerek duymadı ve heyete felan girmedim gariptir hangi sağlık kuruluna gitse artık vermiyoruz ehliyet için rapor diyor gerçekten böylemi ötv için veriyoruz dedi ankara numune ve dışkapı

Tanı serebral palsi karar sürücü olur şeklinde noroloji doktorundan sürücü raporu aldım ılerde veya ehlıyetı değiştirdikten sonra sıkıntım olur mu lutfen bana bılen bırı yardımcı olsun acıl kafam cok takılıyo gercekten

teşekkür ederim . yeni yönetmelikte

(2) Sinir Hastalıklarından;
a) Santral sinir sistemi ile ilgili doğuştan veya sonradan geçirilmiş veya cerrahi girişime bağlı hastalıklarla ortaya çıkan uzuvların parezi ve paralizileri (duyusal, motor, koordinasyon ve denge açısından), araç kullanmasını ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara sürücü belgesi verilmez.
b) Periferik sinir sisteminin etkilenmesi sonucu ortaya çıkan uzuvlarda parezi ve paraliziler araç kullanmayı ve trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olanlara sürücü belgesi verilmez. İki ayağı felçli (parapleji), diğer vücut fonksiyonları normal olan şahıslara birinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir. Ayrıca ambulans, resmi veya ticari araç kullanamazlar.

şelinde yazıyo galiba a şıkkına giriyorum ben ve emniyet illa 2. grup sürücü olur raporu istedi çünkü neymiş minibüs kullanma yetkim varmış 1. grup olursa sistem vermiyormuş netten araştırdım biraz bu durum doğruymuş fakat benim derdim hafif norolojik bozukluğu olanlar için bi tanım getirmemiş yönetmelik .
sizce 2. grup olmam ve yönetmelikteki bu karışıklık sıkıntı çıkarırmı derdim bu

Son düzenleme:
@hurii
arkadaşım bir sefer olumsuz diyice oyle gidiyor hakem hastane hiç bir hakkımız yok aslında devletin yasaları karşısında zaruretleri bile zorlaştırdılar bu ülkeyi bu hal getirdiler yazıklar olsun

sağlık kurullarına sorduğum kadarıyla artık sağlık kurulları engelli ehliyeti vermiyor . mesela benim gibi nörolojik hastalığınız var aile heekiminden ilgili branşlara sevk alacaksınız ordaki doktor sürücü olur olamaz vveya özel tertibatlı için il sağlık müdürlüğüne sevki uygundur diye yazacak ve ona göre hareket edeceksiniz. bu bizim için daha iyi oldu ben 6 hastane gezdim ve sonunda sürücü olur raporumu aldım birde siz bu şekilde şansıznız deneyin derim . yönetmeliktede zaten sağlık kurulu verir diye tabir olan yerleri kaldırmışlar yani artık tek çaremiz insaflı doktor bulmak bu özel hastanede olabilir uzman doktor olması yeterli

Son düzenleme:
oluyor kardeşim yeterki versin oluyo ama ben özel hastaneyede gittim oradaki doktor vermemişti doktordan doktora değişiyo risk almak istemiyorlar genellikle . efendi bir doktor bulduğun sürece sıkıntı olmuyor . ben raporumu ankara emniyet genel müdürlüğüne götürdüm 1. grup işaretlenmişti b sınıfları minübüs kulanıyo 2. grup olacakmış ya 2.grup olacak dedi yada kısıtlama kodu koyacak doktorun demişti bana. doktoruma gittim 2. grupu işaretledi doktor araba kullansam yeter bana ama durum böyle sonuçlandı randevum bayramdan sonra . işlemleri hallettikten sonra sonucu paylaşır size daha bilgili olarak yardımcı olmaya çalışırım inşallah

Huseyingenc

Direk özel hastaneye mi gideceğim peki?Yoksa öncesinde başka yerlere mi gitmem lazım.Biraz bilgi verebilir misiniz acaba?Ben de CP hastasıyım.Sizin gibi birini hiç bulmamıştım.Bana biraz yardımcı olur musunuz?
Eğer yanlış anlamazsanız numaranızı verebilir misiniz özelden.

ben önce aile hekiminden nöroloji bölümüne sevk aldım o şekilde özel hastaneye gittim . neden özel için ısrarcısın tanıdık varsa hiç uğraşma hemen aile hekiminden sevk al git sürücü olur raporu al tabi sıkıntın varsa özel tertibat al sonuçta can güvenliği önemli. benim yuzumde var problem ve sağ baş parmakta . arabayla ralliyebile katılırım istesem ama gel doktorlara anlat kimi doktor at gözlüğünü takmış veremem veremem deyip duruyo kimi sağlık kuruluna git diyo vermiyo diyorum anlamıyo .

Tanıdık var gibi hocam ondan.
Aile hekimine gidip x hastanesine sevk mi isteyeceğim.Ondan sonra özele gidip işi hallediyoruz.Anlamış mıyım ? :)

aile hekimine gidip noroloji bölümüne sevk iste oda sürücü olur yazsın tanı serebral palsi yazsın yollasın sıkıntı olmaz :D

2 ay önce ankara il sağlığa %45 şizofreni f20.0 dan raporum üç defa da hakem hasteneye gittim dedim vermezler dediler
bu arada benim hali hazırda emniyette bekleyen ehliyet dosyam var ( kendi kendimi ele verdiğim dosyam )

bir kaç sorum olacak
hakem hastaneye sevk olan lar direk aile hekimliğine gidebiliyorlar mı aile hekimi hadi görmedi diyek misal engelli raporunu
ordan aldığım olur raporu geçerli olacakm ı emniyette

Üst Alt