Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Sadece plakalarımızda bulunan engelli amblemi kalkmış arkadaşlar. Özel tertibatlı araçlarımızı yine bizden başkasının kullanmasını düzenleyen bir madde göremedim ben. Bırakın başkalarını kendi eşimiz çocuğumuz bile halihazırda bu araçları kullanamaz.

çerkez2000 ;

rica ederim. Allah hepimizden razı olsun.

ali ceyhan;

benim bildiğim h sınıfı ehliyet üzerinde "otomatik vitesli araç kullanır " ibaresi ile, istediğiniz kişiye veya şirkete ait otomatik vitesli araçları kullanabilirsiniz. ehliyetimizde "kendi aracından başka bir aracı kullanamaz" diye bir ibare varmı ? yok... dolayısıyla ehliyetinde yazan ibareye göre araç kullanabilirsin. benim ehliyetimde özel tert. / otomatik vitesli araç kullanır yazıyor, bu durumda bir kiralama şirketine gidip "otomatik vitesli araç" kiralayıp kullanabilirim. ha yasal dayanağı nedir ? diyorsan bilmiyorum ama yasal dayanağı olmayan bir şey var ehliyetimizde "kendi aracından başka bir aracı kullanamaz" yazmıyor.

Sadece plakalarımızda bulunan engelli amblemi kalkmış arkadaşlar. Özel tertibatlı araçlarımızı yine bizden başkasının kullanmasını düzenleyen bir madde göremedim ben. Bırakın başkalarını kendi eşimiz çocuğumuz bile halihazırda bu araçları kullanamaz.

Yönetmelik değişti kardeş. :cool:

plakanın değiştirilmesi için sabah trafik şubeye gittim.görevli memur henüz iç uygulama talimatının gelmediğini ve yeni plaka veremeyeceğini söyledi.dilekçeyi bıraktım, haber verecekler bakalım.

evet ya bu amblemi nerede çıkarttırcaz ve bu park kartını nasıl alıcaz?
Aracınızın plaka yönünden kayıtlı olduğu Trafik Tescil Büro Amirliğine gideceksiniz. Onlar Size yeni plaka bastırmak için belge verecek sizde gidip plakanızı bastıracaksınız. Ama biraz bekleyin konuyu düzenleyen yönetmelik henüz yayınlanmamıştır. Bu nedenle size belge vermezler. 10-15 güne konu ile ilgili yönetmelik çıkar.

Sayın arkadaşlar belirtilen genelge uyarınca yakınlarımız araçı kullanabilir. Sadece araç kullanma esnasında engelli araçta bulunması zorunlumu bu belli değil. Zaten kullanmasamda ben araçta olduğum sürece tüm denetimlerde bir sıkıntı yaşamadım. Zaten yaşasam hemen dava açacağım. Artık siz bilirsiniz

Atatürk hava limanına defalarca gittim hiç otopark üçreti ödemedim. Aracınızla otoparktan çıkın son çıkış noktasında üçret alımıyor. yani içeride ödemeyim en son çıkışta ehliyetinize bakıp üçret almıyorlar.

UZAKLAR

Kayhan; yeni bir yönetmeliğin takipçisimisin arkadaşım. Bu karar resmi gazetede çıktı işte. Rasmi Gazete de çıkan bir kanun, yönetmelik, tüzül, genelge vs vs vs. neyse işte yayınlanmış ve yürülüğe girmiş demektir. Bakanlar kurulundan çıkıyor merak etme yanlış çıkarıp, yayınlayacak değiller ve düzenlenecekte bir durum söz konusu değil...

Şu linkten: T.C. Resmi Gazete
Yöetmelikler başlığı altında "[SIZE=2]Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik[/SIZE]" konusunu inceleyebilirsin... Konu ile ilgili bir yönetmelik beklemeyelim lütfen, sadece çıkan yönetmeliğin ilgili birimlere üst mercilerden ulaşmasını bekleyelim...

Konu ile ilgili bilgi almak isteyenler Bölge Trafik Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirler.

Herkesin gözü aydın arkadaşlar..
Peki bu yönetmelik değişikliği ile ben özel tertibat aracımı eşimle ortak kullanabilecekmiyim.Önemli olanda bu, eşim engelsiz ben engelli araç 1 tane ama eşim kullanamıyor engel derecem %29...Bunun hükmü nerede?

Keske Plaka kalktigi icin alicagimiz araclari arkadaslarimiz ve ailemizde kullanabilseydi en azindan daha anlamli olurdu.ama bu damgalama olayinin bitmeside bi gelisme umari Biz engelliler icin hayirli olur.

Evet, kullanabileceksin Mehtap:) Eşinle ortak kullanabileceksin rahatlıkla:)
Birimler kendi düzenlemeleri için ugraşıyolardır. Ayrıntılara sonra ulaşırız inşallah.
Tek söyleyebileceğim şu: Eşinle birlikte ortak arabanızı kullanmanıza kimse mani olamayacak bundan sonra.

Yasal olarak elimiz güçlü artık:)

arkadaşlar engellıler ıcın engellı ablemı olan plakadakı logo artık tarıh oldu ehlıyetınde otomatık arac kullana bılır yazısı varsa her engellı bu aracı kullana bılır.emlıyet trafık şubesınden kendı adınıza park kartı alıp ıstenılen yere aracınızı park edebılırsınız

bazı arkadaşlarımızın kafaları karışıyor şunu unutmayın yenı cıkan yasada bızlere sunulan kanunlar cok acık bazı kışıler bu konuları takıp etmıyor bız engellıler eger elınızde h sınıfı ehlıyetınız varsa aracınızda otomatıkse plakası engellı veya normal plakysa sorun degıl artık engellı plaka ablemı trafıkten kaldırıldı yanı normal plakalı otomatık arac kullanabılırsınız yanlız trafık şube mudurlugunden park kartı alınız kendı adınıza

@siyahPelerinliAdam;

kulaklarimi cinlattigin icin teshekkür ederim pelerincim :)... haberi görünce sevindigimi söylememe gerek yok sanirim :)... "shu yaz molasi birilerine ii gelmish, yola gelmeye :p bashlamishlar" dedim icimden... ama bi an kendimi boshlukta hissetmedim de degil; hani günlerce bi sanava hazirlanip durursun, sinavdan sonra artik ineklige gerek kalmadiginin bilincine vardigin an kendini tuhaf ama güzel bi boshlukta hissedersin ya, "ne yapicam shimdi ben bunca bosh zamanla?" dersin salak salak... ishte öle bishe :)... ne yazarim, ne cizerim artik ben bundan sonra bu forumlarda - hayatimin anlamini elimden aldiniz, üleyn :p:p:p...

şimdi engelli yakını aracı kullanırken ek-47 deki kartı koymuşmu koymamışmı diye önce ona bakacağız unutmuşsa nolcak.polis ceza yazıp gidecek.sonra ugraş dur.

e, unutmasin canim!... yurt dishina cikarken pasaportunu unutuyor mu?... öyle bi durumda nasil ki tipish tipish geri dönüp pasarportunu alir... aynen öyle de engelli otoparkindan faydalanmak isteyen kishi ya gidip kartini unuttugu yerden alir ya da park etmeyiverir oraya... ha! dalginligina gelip de öncamdan görünecek shekilde yerleshtirmeyi unutur diyosan, o zaman caresiz ödicek unutkanliginin cezasini... hani ehliyet, evrak vs yanina almayi unuttugunda ceza kesilir ya, ishte öle bishe... benim de bashima geldi, o gün bugündür hic unutmuom :)...

engelli yakinlarinin park kartini kullanmasina gelince, tr icin tam olarak nasil düshünülmüsh bilmiom ama, benim yashadigim ülkede o kart yakinlarina degil, engelli kishinin bizzat kendisine verilir... engelli kishinin adi, soyadi, imzasi ve fotografinin kartta bulunmasi da bu yüzdendir... kendisinden bashkasi kullanamaz!... yani, "shu kartta fotografini gördügünüz engelli, evde beni hasretle bekleyen bir yakinimdir, bu yüzden de buraya park etmek benim en dogal hakkimdir" diyemez kart sahibinin yakini :)...

eger reshitsen, zeka düzeyin de yeterliyse sen de sorumlu tutulursun kartinin yakinlarin tarafindan kötüye kullanilmasindan... cocuk veya zihinsel sakatsan sadece yakinlarin sorumlu tutulur tabe... biraz da vicdanlarina kalmish ishte...

sahi! bu karta sadece kendi üzerine arac tescil ettirebilme shansi olan sakatlar ihtiyac duymuyo ki... ehliet alamayan ya da almasina bi mani olmadigi halde almak istemeyen - kisacasi; herhangi bi sebepten dolayi kendi arabasi olmayan cocuklar, zihinsel/bedensel sakatlar da ihtiyac duyabilior... onlarla ilgili bisheye rastlamadim ben okuduklarimda... bi bilgisi olan var mi?... eger o insanlar hesaba katilmassa, park karti uygulamasi tam amacina ulashmish sayilmaz... cok önemli bir eksikligi olur...

(...) bu yazıda tam olarak neyden bahsediyor:confused:

anladigim kadariyla arac tescil ishlerinin, koshturmacaya falan gerek kalmadan tamamen elektronik bi zemin üstünden gercekleshtirilebilmesi icin bi sistem hazirlamishlar... ve o sistemi adi gecen bayilerde pilot uygulama bashlatarak denicekler... bekledikleri gibi ishe yararsa türkie geneline yayicaklar...

e, hade herkese hayirli ugurlu olsun bu yenilikler - mutlu günlerde kullanin :)...

e, unutmasin canim!... yurt dishina cikarken pasaportunu unutuyor mu?... öyle bi durumda nasil ki tipish tipish geri dönüp pasarportunu alir... aynen öyle de engelli otoparkindan faydalanmak isteyen kishi ya gidip kartini unuttugu yerden alir ya da park etmeyiverir oraya... ha! dalginligina gelip de öncamdan görünecek shekilde yerleshtirmeyi unutur diyosan, o zaman caresiz ödicek unutkanliginin cezasini... hani ehliyet, evrak vs yanina almayi unuttugunda ceza kesilir ya, ishte öle bishe... benim de bashima geldi, o gün bugündür hic unutmuom :)...

:p
Pasaport keskern allaka..
Abartma istersne. Kart yok diye görevli cezayı keser. Doğrudur. Görevini yapar.
Ama caresi vardır. Gidersiniz ruhsatınızla ehliyetinizle bakın ben engelliyim dersiniz.
Cezanız iptal edilir. Bu böyledir.
Köprüden geerken bazen ogs nizi makine okumuyor. Okumayınca bu kaçak geçişmi oluyor. Evet öyle oluyor.
Ama başvurunca belge sununca ceza iptal oluyor...

Hakkatten ne alaka unutmuycaksın munutmuycaksın? :p
Pasaport çok mühim bi örnek. Bu olaya bu örnek olammmışşş.

UZAKLAR

Kayhan; yeni bir yönetmeliğin takipçisimisin arkadaşım. Bu karar resmi gazetede çıktı işte. Rasmi Gazete de çıkan bir kanun, yönetmelik, tüzül, genelge vs vs vs. neyse işte yayınlanmış ve yürülüğe girmiş demektir. Bakanlar kurulundan çıkıyor merak etme yanlış çıkarıp, yayınlayacak değiller ve düzenlenecekte bir durum söz konusu değil...

Şu linkten: T.C. Resmi Gazete
Yöetmelikler başlığı altında "[SIZE=2]Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik[/SIZE]" konusunu inceleyebilirsin... Konu ile ilgili bir yönetmelik beklemeyelim lütfen, sadece çıkan yönetmeliğin ilgili birimlere üst mercilerden ulaşmasını bekleyelim...

Konu ile ilgili bilgi almak isteyenler Bölge Trafik Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirler.
Göktürk; elimden geldiğince takipçisi olmaya çalışıyorum, bahsettiğiniz metni bir kez daha baştan sona okudum, ve bizi (beni) ilgilendiren kısım şu metin;Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
Tasarruf hakkı betimlemesinin anlamlarından biri de kullanım hakkı demektir. Ve burada diyorki bu hak her ne şekilde olursa olsun devredilemez. Umarım ben yanlış anlıyorumdur.

Amerika da yurt odamda ders calisirken gece gece kapim caldi. Kapiyi actigimda hasmetli uniformasiyla bir polis memuru iyi aksamlar dedi. Her Turkun genetik olarak dogustan sahip oldugu bir duyguyla uniformali polisi gorunce icimde bir tirsma hali peydah oldu. Adam son derece kibar sekilde odamin onundeki her zamanki engelli otoparkina koydugum aracimin on camina engelli kartimi koymadigimi ve sanirsa unutmus oldugumu soyledi. Ceza almak istemiyorsam hemen karti koymaliymisim. Aslinda bu sekilde uyarmazlarmis ama benim oda numarami ve gercekten engelli oldugumu bildigi icin uyarmak istemis. Oha dedim icimden noluyoruz. sen niye benim hakkimda bu kadar bilgi sahibisin be kardesim diye sordum usulunce. Adam plakamdan sisteme girip kriminoloji okudugumu gorunce ozellikle ilgisini cekmis bir polis olarak. Universitenin kendi polis departmani oldugu icin plakayi sisteme goirdiginde okudugum bolumu ve hatta kaldigim yurt odasini bile gorebiliyormus. Velhasil ceza odemeden hemen cikip karti on aynaya astim ve kibar polis memuruna tesekkur ustune tesekkur ettim. Sonraki gunlerde yine ayni polis bu kez arabamin ic lambasini acik unuttugumu eger anahtari verirsem kapatip getirebilecegini soyleyerek ve hatta dedigini de yaparak beni benden almisti. Ozetle karti torpidonuza koyun ve park ettiginizde dikiz aynasina asmayi unutmayin. unutursaniz cezayi yersiniz.

Pegasus;

pöhhhhhhh bizim polislerde nerdeyse plakadaki engelli işareti hafif silik diye dövecekler medeniyet başka şey :)

:p
Abartma istersne. (...)
Hakkatten ne alaka unutmuycaksın munutmuycaksın? :p
Pasaport çok mühim bi örnek. Bu olaya bu örnek olammmışşş.
shöyle bi alaka;

yurt dishina cikmak icin pasaporta ihtiyac duyarsin,
engelli otoparkina park etmek icin de park kartina ;)

pasaportunu unuttugun zaman yurt dishina cikamassin,
park kartini unuttugun zaman engelli otoparkina park edebilirsin tabe ama sonucuna da katlanmak zorundasin...

ve hayir, sevgili saww; unutmak gerekcesiyle cezayi iptal ettiremiorsun - sakat olman sana da bazi sorumluluklarin verilmesine mani olmadigi icin öyle bi hakkin yok... unutmamak zorundasin ;)... yani almanya'da böyle yürüyor bu ishler; hicbir sorumluluk almadan "hep bana hak, hep bana hak" diye bishi yok yani... türkiye'yi bilemicem artik...

ve asil senin verdigin örnek olmamish; köprüdeki makinanin ogs'yi dogru düzgün okuyamamasindan sen sorumlu tutulamassin... elbette ki öyle bir cezayi iptal ettirtebilmelisin...

sevgiler, selamlar :)...

Üst Alt