Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Aşağıda üstü çizili ibareler eski maddede bulunup yeni maddede kaldırılan ibareler. "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" ifadesi kaldırıldığına göre, aracı başkalarının kullanmasına mani bir düzenleme kalmıyor...
Ama evet, bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü bir genel yazı yayınlamalı ve açıklık getirmeli...

"Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "[[-]Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,[/-]] İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, [[-]kiralanması, ödünç verilmesi[/-]] özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır" şeklinde şerh konulur."​

peki arkadaslar deneyen varmı böle plakasını normale ceviren ve bu park kartları nereden alınıyor cvplarınızı beklyrm...

Pegasus, şu dediğin
"Arkadaslar resmi gazetedeki metin %90 uzeri sakat olan yani araci kendisi kullanamayan kisilerin tescil belgelerine yakinlarinin araci kullanabilecegi bilgisinin yazilmasini duzenliyor"
ithal araç alanlarla ilgili. Yurt içinden araç alanlarla ilgili yine kimlerin kullanacagı hakkında bir şerh yok.

Ayrıca şurası, "f" fıkrası çok net:

"f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir."

Ben metinde yakinlarimizin arac kullanabilecegine dair bir emare gormuyorum. Bulent senin ustu cizili olan kismin kaldirildigini soyledigin kismi ele alalim. ne oldu simdi o kaldirilinca? bizim aracimizi herkes mi yoksa sadece 3. dereceye kadar yakinlarimiz mi kullanacak? Acik ki bu sorunun cevabi yok. Devletin otv muafiyetiyle aldigimiz araclari herkese verebilme iznini bize tanidigi gibi asiri iyimser bir noktada degilsek o cumlenin metinden kaldirilmasinin bize ekstra hicbir hak getirmedigini kabul etmemiz lazim. Ilgili kurumdan acik secik bir genelge cikmasi gerekiyor bu konuda.

Ya şurada da kimlerin kullanacagına dair bir şerh düşülmemiş:

"e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur."

Yurt içinden alınan araçlar sözkonusu oldugunda "kimlerin kullanacagına dair" ayrıca bir şerh konulmamış, bu konudaki önceki ibareler kaldırılmış. Bu konudaki taleplerimiz değerlendirilmiş:) Böyle olunca hinlik aramaktan başka seçenek kalmıyor:)
İşin içinde başka bir hinlik bulmak istemiyorum.
Uyanık olmakta ve tedirginliğimizi iletip net ifadeler beklemekte haklıyız.

"Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" ifadesi kaldırıldıysa zaten yasak kaldırılmış demektir.oraya başkası da kullanabilir diye bişey yazmasına gerek yokki.genelde yönetmeliklerde yasaklanan şeyler belirtilir.yasak olmayanların ayrıca belirtilmesine gerek varmı?:confused:
benim anlamadığım,ödünç vermeme suretiyle başkası kullanabilir derken neyi kasdettiği

Evet, aynen... Yasaklar mevzuatla düzenlenir. Hukuk'Un en temel kuralı budur. Bir şey mevzuatla yasaklanmamışsa, o şey yasak değildir.

Emniyetin düzenleme yapıp bu konuyu açıklığa kavuşturması gerek.

Eski düzenleme % 90 ve üstü özürlüler için şöyleymiş:
"b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen yada ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, “araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır" şeklinde şerh konulur. Ayrıca, ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir. "

Şimdiki yapılan düzenleme ile ithal ve yurtiçi olmasına göre ayrım yapılmış:) Bu düzenleme sadece özel tertibatlı araçları kapsamıyor yani:)

% 90 ve üstü özürlüler için yapılan yeni düzenlemeye bakalım mesela:

"ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.
e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Bu yeni düzenlemey göre özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler için ÖTV'den muaf olarak yurt içinden satın alınması durumunda yine araç sahibinin kimlerin kullanacagına dair bir kısıtlama yok:)

Kimlerin aracı kullanacagına dair kısıtlama sadece ithal araçlar için geçerli.

Zaten bu durum f fıkrası ile tescil edilmiş:

"f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir."

Evet, mevzuat açısından her şey açık. Bundan sonra uyguılamada nasıl bir hinlik çıkar bilemiyorum. Fakat yasal olarak elimiz güçlü artık.

ya birde yurt dışında alınan araçların 10 yıllık süreyi 5 yıla indirseler daha da iyi olacak

Arkadaşlar benim engelim %54 bu kanuna göre Türkiye'den aldıgım 2.el aldıgım aracımın tekerlekli sandalye amlemli plakamı hemen değiştirebilirmiyim?
birde ruhsatımda araç sahibinden başkası kullanamaz ibaresi var buda kalkıyor mu?

az önce trafik ten bi arkadaşı aradım ama haberleri olmadığını söyledi

kiralama işi nasıl oluyor, bir engelli aracını baska bır engellıyemı kıralayabılıyor. yoksa bu duzenlemenın ıcınde rentecar sırketlerınce duzenek konulmus araclarmı kurumsal fırmalardan kıralanabılıyor.

İlahi Adalet yerini buldun geçte olsa dilerim kdv dede bulur. aslında bunun gibi bircok adaletsizlik varda yavaş yavaş hayırlısıyla..!

benmi yanlış anladım yoksa doğrumu yurt içinden alınan ozel donanım tatırılan aracı başkası kullanabilicek yurt dışından getirilen ozel donanım eklenen aracı kullanamayacak bunu hangi aklı eksik adam yapmış anlayamadım

ben yenı ıbarelerde ozel tertıbatlı aracları baskasının kullanması gıbı bır yazıya rastlamadım.
boyle bırsey varmı acaba,uzun yola gıderken nasıl kullanacagık tek basımıza tek elle
daha gıtmedım ama ıllakı gıdecegız nasıl olacak

ben engelli plakamı değiştirmeyeceğim bu plakanın hatıralarda kalmasına mazide kalmasına asla izin veremem böyle devam

Arkadaşlar Kdv için yüklenmemiz gerek bu kanunu kdv nin önüne geçmesi için cıkardılar politik bişey yeni araç alanlar kdv için dava açsınlar.

arkadaşlar sevindirici bir haber sipiger arkadaşlar vardı tv ye çıksınlar içişleri bakanlığı ile röportaj yapsınlar bilgi güncellenir ve kimse madur olmaz aksi takdirde bu uygulamaya geçen arkadaşlar zorluklarla karşılaşabilirler yokmu böyle arkadaş herkezi aydınlatsın hem bizi hem kamuoyunu

yav kardeşim iki saat yazmışsınız şu engelli oto park kartı nasıl alınıyor adam gibi bir cevap yok.

birden sorduk cevap yok araç alınırken %40 engelli olan kişi ruhsata kendisi dışında aileden birilerini ekleyebiliyor mu eğer ekleyebiliyorsa ilk ruhsat alındığında eklenmedi ise şimdi nasıl eklenebilir bu ruhsata yani ne yapmak gerekir

şimdi misal %40 engelli olan birinin araç ruhsatında kullanacak kişilerin adı yazmıyor sadece aracı alan engelinin ismi varsa bu aracı o engelinin aracının ruhsatında ismi yazmasa bile onun ailesinden diğer kişiler kullanır mı bunun için resmi bir işlem yapılmalı mı? anlaşılmayan konu bu yani o kişinin yakın ailesinden herhangi biri hiçbir resmi işlem olmadan o kişinin aracını kullanabilir mi? yani bir bellge lazım mı bu işi için

Bülent abimin yazdıklarına ve yaptığı yorumlara katılaraktan;

C) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "[[SIZE=4]Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,[/SIZE]] İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, [[SIZE=4]kiralanması, ödünç verilmesi[/SIZE]] özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır" şeklinde şerh konulur.

Bu "C" maddesine bir yorum getirmek istiyorum.
1. "Araç sahibinin kullanması zorunlu olup" ibaresi yönetmelikten kaldırılmıştır. (Buna eyvallah)
2. "C" maddesindeki koyu şekilde yazacağım kelime ve cümleler herkes tarafından dikkat çekip doğru şekilde yorumlanır inşallah...

Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Arkadaşlar bu madde de demek isteniyor ki;

"BEŞ YIL GEÇMEDİKÇE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİ ÖDEMEDEN"
1. Devri
2. Satışı
3. Hibesi
4. İntifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri
5. Tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi
6. Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi, yasaktır...

Burada ÖTV"yi ödemediğin takdirde aracı bu yukarıda belirtmiş olduğum 6 adet kelime ve cümle ibarelerine istinaden "DEVREDEMEZSİN" şartı koşuyor. Aracı senden başkası kullanamaz demediğine göre;
"SEN ARACINI SATMADIKÇA SENDEN BAŞKASI KULLANABİLİR" demek istiyor...
Hayırlı uğurlu olsun...

sırf bu yuzden araba kullanmak ıstemeyenler bıle vardı çok ıyı olmuş

sn:KALEM yazdığınız bölümde araçlar kiralanabilecek demişsiniz,bu %90'ın altındaki raporlar içinmi geçerli ?
madde 53'te kiralanamaz diye bir bölüm var,% 90'ın üzerindekiler kiralayamaz diyor.

Herkese kutlu olsun arkadaşlar. çok müthiş bir gelşme ve bu gelişmeye öncülük eden tüm emekçi arkadaşlara sonsuz teşekkürler ediyorum.

Bir soruda ben sorayım.
Şimdi ben/biz, ehliyet im/iz/le bir sağlam adamın aracına aparat takarak süsrücülük yapabilirmiyim/iz?
Gözlük kullanan birisi B sınıfı ehliyet alırken! Bu ayrımcılıkda neyin nesidir.
B sınıfı verirsiniz. Kullanması gereken araç/gereci belirtirsiniz.
Bu d.memurlarını özel sektörde vasıfsız işci bile yapmazlar!

Fırsat eşitliği istiyoruz.!

Gecen sene bir arkadaşımın %90 ağır özürlü olan yeğeninin üstünden araba satın aldı ,özürlü plakası yoktu üstünde.Bu anlattıklarınız h sıfı ehliyeti olanlar içinde geçerlimi ?

sayın kalem birde şu yurtdışından araç ithalinde 3 yaş sınırı kalkada en azından 5-7 yaşında araç getirme şansımız olsaydı çok iyi olur nedeni şu:sol koldan engelli arkadaslarımız ötv-kdv indiriminden faydalamıyor bu büyük bir saçmalık ve hak değil! şuna bakın yaa sağ ayak sol ayak ve SAĞ kolundan engelliler faydalınıyor SOL kOLUNDan engelli kişi faydalanamıyor! Sayın kalem pekii şunu henüz halen tam anlamış değilim! ben sol kolumdan engelli olarak özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alsam direksiyon topuz ve soldaki sinyalleri sağ tarafa aldırmak gibi bir ibare şayet raporada işlettirmek oluyorsa yada olmasada sadece özel tertibatlı araç kullanabilir raporunu hastaneden alabilirsem !eevveeeet peki ozaman Ötv-Kdv indirminden faydalanabilirmiyim???teşekkürler Sağolun.....................!:confused:

melek hanım araçların kiralanması ve başkası tarafından kullanılması kalkıyor diye bir şey göremedim ben yönetmelikte,yine Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.,
maddesi var PLAKALAR HUSUSUNDA SADECE BİR DEĞİŞİKLİK VAR BUDA GÜZEL TEŞEKKÜRLER..

Avukat Hakan, altı çizili ibareler daha önceki Yönetmeliğe ait ibarelerdir. Yeni değişiklikle o ibareler kaldırılmıştır.
Mehmet Selçuk, aslında bu araç konularında pratiğim çok güçlü değil, bilgim zayıf.
İthal araba sözkonusu olunca kişinin kendi kullanması zorunlulugu da olacak ama. Bu gibi kolaylıklar ithal arabalarda sözkonusu değil yani.
Sol kol konusunda yapılacak bişi varsa elbette kurumlar yapmaya çalışacaktır. Kazanımlarımız zamanla daha artacaktır diye düşünüyorum buna inancım tam. Ama biraz zaman...

Üst Alt