Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Evet dediğiniz gibi yönetmeliği yeniden okudum.bu yönetmelik çok güzel olmuş,burdan çıkan bir başka sonuçta ithal edilen araçla,ötv den muaf sıfır alınan araç arasındaki farkı ortaya koymasından dolayı önemli,bu yönetmeliğe göre 5 yıl içinde bir özürlü ötvden muaf hem sıfır araç alabir,hemde gümrük vergisinden muaf yurt dışından ithal araç alabilir bu hususta gümrük müdürlüğüne yazı yazdım sonucunu bekliyorum geldiğinde burda yayınlarım...

Sıfır araç alacak arkadaşlar.
Türkiye disbirütörlerden araç alırken fiyatları iyi inceleyin.
Ben rastgele dün sıfır araçların çıplak türkiye fiyatları ile yabancı ülke fiyatları arasında en 5-6 bin euro olduğunu gördüm!
Yani arac aynı arac vergi mergi yok ama ne hikmetse adam türkiyeye getirme parası diye sizden 5-6 bin euro fazla para istiyor.
Bu araçların türkiyede daha pahalı olmasının engelli açısından hiç bir dayanağı yoktur.
Araç alırken bu fiyatları iyi araştırın. Sözüm engelliler içindir.

Bu mevzuatıda bir sağlama verirsen böyle yüzüne gözüne bulaştırıp sapasağlam eder:)

Hayırlı uğurlu olsun... Özgürlükler güzeldir... Herkes istediği plakayı taksın şimdi... ;)

Bu arada sevgili Rekursion un kulaklarını çınlatmak gerekir, gayet hoş fikirlerini ve avrupadaki konuyla ilgili benzer örnekleri uzayıp giden bir başlıkta bir çok arkadaş gibi sıralamıştı ve oldukça zenginleştirmişti konuyu...

Öyleki ilgili resmi kurumlara sözkonusu başlığın incelenmesi ve konunun değerlendirilmesi ile ilgili bir kaç başvuru bile yapmıştım...

peki şuan mevcut olan plakamızı nasıl şekilde normal plaka ile değiştirebiliriz emniyete mi başvurmamız gerekiyor bide ruhsatta sahibinden baskası kullanamz yazıor bu ibare değişecek mi yine emniyete mi başvurmamız gerekiyor cevaplarsanız sevinirim..

sizlere bir soru sorsam bu yönetmeliğe göre bana kesin bir cevap verebilirmisniz sayın arkadaşlar. Yurt içinden alınacak aracımıza engelli plakası kalktığına göre zaten benim gibi işitme cihazıyla duyan ve H sınıfı ehliyeti olup işitme cihazı ehliyetinde yazan kişilerin raporunda arka sağ ve sol üs cama kulak işareti yapıştırma zorunluğu da bu plaka zorunluluğuyla birlikte kalktı mı? Ben tabiki kalkmıştır diye düşündüm doğru mu düşünüyorum. Eğer bu işareti takmadan aracımı kullanmam ceza teşkil etmiyorsa hemen sökeceğim işareti. cevaplarınız için teşekkür ederim,

Heşe şükür damgalı eşşek olmaktan kurtulduk
Artık diğer sürüclerle eşit şartlarda araba kullanacağız.
Ve en önemlisi bence, araba kiralayabileceğiz. Artık arabası olmayan engelli de araba kullanma tadına varabilecek.
Yasayı çıkarmakta destek olan ve yasayı çıkaran kişilerden Allah razı olsun diyorum.

2inci bir şahıs 1inci dereceden akrabada olsa araçı kullanamaz yanış anlamadıysam yurtiçi yurtdışı farketmiyor demek!...konu başlığının ilk sayfasında baya sevinmiştim 2inci bir şahısın aracı kullanabilmesi hakkında!...:(

Arkadaşlar, trafik kanunundaki değişiklikleri içeren yönetmeliğin 53. maddesinin a ve c bentleri aşağıda yer alıyor,

Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur.

c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlıaraçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılmasıveya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Yukarıda yer alan maddelerde açıkça görüldüğü gibi %90'ın altında engeli olanların yurt dışından araç ithali durumunda, yani " a " bendinde tescil belgelerine konulacak şerhler arasında "araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup" ibaresi yer alırken "c" bendinde yani yurt içinden yeni araç satın alacak %90'ın altındaki engellilerin trafik tescil belgelerine konulacak şerhler arasında böyle bir ibareye yer verilmiyor.

Bu durumda yurt içinden yeni araç satın alacakların araçlarını sadece kendilerinin kullanması zorunluluğu durumu sona eriyor. Selam ve sevgilerimle

çok güzel bir uygulama , her ne kadar insan özrünü kabullensede aracında kendisini damgalayan bir ibarenin olması insana bir burukluk yaşatıyor...

Engelli plakası tarih oluyor
Yeni verilecek plakalarda özürlülere mahsus işaret bulunmayacak.Güncelleme:11 Eylül 2011 15:48
İçişleri Bakanlığı'nca Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik kapsamında, özürlülere ait araçların tescil plakaları üzerinde bulunan ayrım işaretleri kaldırıldı.

Daha önce üzerinde özel işaret bulunan plakalardan verilen araç sahiplerinin, istemeleri veya tescil plakalarının zayi, yıpranma, aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda, yeni verilecek plakalar üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunmayacak.

Özürlülere ait araçların park alanlarından daha rahat yararlanmaları için ''araç park kartı'' oluşturuldu. Özürlüler adına tescil edilmiş aracı bulunan veya ''H'' sınıfı sürücü belgesi olan özürlülerin, trafik denetleme şube müdürlüklerine veya büro amirliklerine başvurmaları halinde, kendilerine park kartı verilecek.

Söz konusu yönetmelik kapsamında ayrıca yeni kayıt işlemi yapılacak araçların satın alındıkları bayilere müracaat edilmesi üzerine, alıcıların adına elektronik ortamda tescil işlemi yapılmasına ve araca ait tescil, trafik belgelerinin 15 gün içerisinde elden teslim alınabilmesine veya postayla adreslerine gönderilmesine olanak sağlayan düzenleme yapıldı. Araç ve sürücü bilgi sisteminde tutulacak bu bilgiler, talep eden bakanlık, kurum ve kuruluşlarla da elektronik ortamda güncel olarak paylaşılabilecek.

Bu düzenleme doğrultusunda, öncelikle Ankara'da, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere satışı yapılan tüm markalarda otomobil sınıfı araçlar olmak üzere, il merkezi ile Sincan, Etimesgut ve Gölbaşı ilçelerindeki araç bayilerini kapsayacak şekilde pilot uygulama başlatılacak. Pilot uygulama, sonucuna göre, bir plan dahilinde ülke geneline yaygınlaştırılacak.

EK-47 de bahsedilen engelli kartı sadece aracını eskiden kendi kullananan %90 nın altında özrü bulunanlara mı verilecek yoksa % 90 üzerinde özrü nedeniyle yakınları tarafından kullanılabilen araç sahiplerinede verilecek mi?bu konuda bir diğer tereddüt de oluşmuş durumda kafamda.engelli park işareti bulunan yerlere normal plakalı araçla park ettiğinde şikayet ediyorduk.şimdi engelli yakını aracı kullanırken ek-47 deki kartı koymuşmu koymamışmı diye önce ona bakacağız unutmuşsa nolcak.polis ceza yazıp gidecek.sonra ugraş dur.

engelli plakası kaldırıldı

artık engelli plakaları yok her gibi bizlerde normal plaka takacağız hayırlı olsun bakalım...

arkadaşlar,özel tertibatlı aracı olup kendi kullananlarda plakasını değiştirebilecekkmi?

Söz konusu yönetmelik kapsamında ayrıca yeni kayıt işlemi yapılacak araçların satın alındıkları bayilere müracaat edilmesi üzerine, alıcıların adına elektronik ortamda tescil işlemi yapılmasına ve araca ait tescil, trafik belgelerinin 15 gün içerisinde elden teslim alınabilmesine veya postayla adreslerine gönderilmesine olanak sağlayan düzenleme yapıldı. Araç ve sürücü bilgi sisteminde tutulacak bu bilgiler, talep eden bakanlık, kurum ve kuruluşlarla da elektronik ortamda güncel olarak paylaşılabilecek.

Bu düzenleme doğrultusunda, öncelikle Ankara'da, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında ikamet eden gerçek veya tüzel kişilere satışı yapılan tüm markalarda otomobil sınıfı araçlar olmak üzere, il merkezi ile Sincan, Etimesgut ve Gölbaşı ilçelerindeki araç bayilerini kapsayacak şekilde pilot uygulama başlatılacak. Pilot uygulama, sonucuna göre, bir plan dahilinde ülke geneline yaygınlaştırılacak.

bu yazıda tam olarak neyden bahsediyor:confused:

benim araba hayalim artık gerçek oldu .bu işi yapanda allah razı olsun

Alcatel den alıntı

"GEÇİCİ MADDE 6 – Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile özürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara ..."

bu maddeden anladığım, ben ve benim gibi sol ayak engelli ve özel tertibatsız ve ötvsiz araç kullananlar için uygulamada bir değişiklik yok, değil mi?? yoksa yanlış mı anladım?

Bizler de yani sadece sol ayaktan engelli olup, sadece otomatik vites araç kullanan kişiler araçta olduğu sürece aracı başkasının kullanmasında bir mahsur varmıdır? Trafik kontrolünde bir sıkıntı yaşanır mı acaba ?

Bülent bey benim gibi H sınıfı işitme engelliler arka cama yapıştırılan işitme engelli işareti de mecburiyetten kurtulacakmı...

Arkadaşlar Kdv için yüklenmemiz gerek bu kanunu kdv nin önüne geçmesi için cıkardılar politik bişey yeni araç alanlar kdv için dava açsınlar.

kesinlikle haklısınız. vergi dairesine dilekçe verdim cevap gelir gelmez adliyedeyim....

bunu hem iyi hem kötü tarafı olacak . bence artık birinci derece yakını olmaytanda özürlü bir tanıdığının üstünden araç alabilecek...

iyi tarafı bence özürlü araçı oldugunu belirtmemesı bilen bilenmeyen özürlü var arabada diye bakıyor .......

herkese selam
bu yeni uygulama çok uygun oldu damgalanmaktan rahatsızdık.
ek12/z kaldırılıyor yani özürlü amblemi ama yazı karakterlerinin ölçüleri de biliyosunuzki küçük onların durumu ne olacak.normal plaka harf ve rakam karakter ölçüleri gibi mi olacak.​

her türlü damgadan nefret ederiz vesselam:) hayırlı olsun cümleten:)

istediğimiz zaman damgalı gezeriz ancak! Onun haricinde sökeriz damgayı:)

sadede gelirsek nerde ve nasıl yaptıracağımız konusunda yardım rica ederim, bunun için gerekli evraklar nelerdir? Nereye gidilmelidir?

Hepimize hayırlı olsun öncelikle.. Şu andaki mevcut engelli işareti bulunan plakamı değiştrimem için ne yapmam gerekiyo? :) en kısa sürede bundan kurtulmak istiyorum bende!!:cool::cool:

çok güzel bir düzenleme haber için teşekkürler peki ne zaman değiştirebilirim plakayı acaba bilgisi olan varmı

1)Özürlü işaretinin plakalar üzerinden kaldırılması
GEÇİCİ MADDE 6 – Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce, özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ileözürlülük derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilmişözel tertibatı olmayan araçlara verilmiş olan veüzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan tescil plakaları, araç sahiplerinin istemeleri halinde veya zayi, yıpranma ya da aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda ek-12/U ve ek-12/V'de nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları ile değiştirilir.
İlgili madde ile özürlü plakaları kaldırıldı.Hayırlı olsun.
2)MADDE 53 Özürlülere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;
a) Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup,tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur.Not:Aracı bizzat yine kendisi kullanacak.Sorun ortadan kalkmadı.
b) Özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.NOT:Eskisi gibi aynı kaldı.
c) Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.Not:Aracı bizzat yine kendisi kullanacak.Sorun ortadan kalkmadı.
ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlükişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş işakdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.NOT:Eskisi gibi aynı kaldı.
e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beşyıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sairşekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
f) Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.
Talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği Ek:47’de gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”

Selam arkadaşlar,

Öncelikle hepimize hayırlı olsun bu yeni mevzuat. (Ozida ve Bimer'e bu plaka ayrımı konusunda bir şikayetim oldu 3-4 ay önce, baya bir içerikli yazı yazmıştım, benim gibi şikayetini dile getiren arkadaşlara teşekkür ediyorum, talebimiz karşılandı sanırım. )

Adana'dayım, az önce Şoförler odası ile görüştüm durumu anlattım, kendilerine ulaşan resmi bir yazı olmadığını belirtip Trafik Şube'yi aramamı söyledi.

Bende Trafik Şubede bulunan yakınımı aradım. Kanunu söyledim ve Evet Resmi gazete'de yayımlandı dedi. Plakaların değişmesi için nasıl bir işlem yapılması gerektiğini sordum, ben hemen detaylı bilgi alıp arayayım seni dedi. Sanırım dilekçe yazman gerekiyor dedi, detaylı bilgiler gelince buraya yazar bilgi veririm hatta bilgi gelir gelmez gidip plakayı değiştireceğim.

Görüşmek dileğiyle.

@Raman72 dediğine göre değişen sadece plakanın kalkması.
Değişen başka bi şey olmamış, aynı kalmış.

Yeni mevzuat bütün arkadaşlara hayırlı olsun , benim merak ettiğim , sol bacaktan engelliler otomatik şanjımanlı aracı donanım olmadan ÖTV den faydalanarak alabiliyor,zira otomatik şanzıman (sol bacaktan engelliler için ) tertibat olarak geçiyor, bu yeni düzenleme ile bir başkasına ait otomatik şanjımanlı aracı (H) sınıfı ehliyetle kullanabilecekmiyiz veya başka bir şehire gittiğimizde otomatik şanjımanlı araç kiralıya bilecekmiyiz . Konu hakkında bilgisi olan varmı acaba , teşekürler.

Üst Alt