Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖSS ve SBS ile ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

aday bilgi formu
1 adet fotoğraf
diplomanın onaylı fotokopisi
kimlikin onaylı fotokopisi
sağlık kurulu raporu
dilekçe
banko dekontu ile paketleyim ösymnin belirttiği adrese gönderdim...

Vatansever,
Okullarda yani liselerde öss başvuruları yapılıyor,başvurunu ordan internet üzerinden yapsan daha iyi olurdu,internetten yapılması gerekiyor,ÖSYM bu Cumadan önce internete senin bilgi girişini yapmayabilir,durumunu riske atma,evine en yakın liseye git,durumunu anlat,internet üzerinden ordan da yaptır başvurunu,ayrıca posta yoluyla engellilik raporu ve dilekçenin gönderilmesini belirtmiştik biz,eğer sen engelliysen rapor ve dilekçeni de posta yoluyla gönderebilirsin ama öss başvurunu internet üzerinden bir liseden yaptırsan iyi olur,sana üstünde senin bilgilerin ve şifrenin yazıldığı bir bilgisayar çıktısı verecekler,bu dediğimi mutlaka hallet,bu cuma son ona göre...

ablası bakınız galiba siz tam olarak öss klavuzunu okumamışsınız belki de farkına varamışsınzı bakınız klavuzda ne yazıyor postayla başvurular başvuruların yapılacağı 16/02/2009 / 27/03/2009 tarihleri arasında sürekli hastalık sürekli tutukluluk ya da sürekli yurt dışında buluınma gibi nedenle başvuru merkezine gitmesi mümkün olamayan adaylar aşağıdaki ( gönderdiğim o belgeler varya ) belgeleri bir dilekçe içinde zarf içerisinde ösymye osta ile gönderebilirler.. bu 1. husus gelelim 2. hususa klavuzun 21. sayfasında net olarak ifade ediliyor bakın ne diyor bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu olması nedeniyle eğitim ve öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme yerleştirme işlemleri ösym yürütme kurulunun saptayacağı bir yöntemle engel türü engel derecesi puanları ve tercihleri gözünde bulundurularak yapılacaktır. bu durumdaki adaylar bir üniversite ve ya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile kimlik bilgilerinin yer aldığı engellerine ilişkin özgeçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi 2009 ÖSYS ADAY BİLGİ FORMUNA EKLEYECEKLERDİR.. ablası bakınız eğer başvuruyu kendimiz internet üzerinden ve yahut okul idaresince yapılsa idi o zaman raporu göndermenin bir anlamı kalmaz dı bilmem anlatabildim mi...

Vatansever,kılavuzu ilk çıktığında okumuştum ben,elbette ki biliyorum.. :) ama şifrenizin yazılı olduğu internet çıktınızın olması bakımından demiştim ben..internet üzerinden bir okul aracılığıyla yapmanız süresi bitmeden daha garanti olur diye demiştim,yine de sorun olmaz umarım...

Selamlar, Bende bu sene Ö.S.S sınavına katılacağım A.Ö.L Genel Kültür Mezunuyum Ve Yine A.Ö.F Okumak İstiyorum Bu Sınavda Nasıl Bir Yol İzlemem Gerekir Açık Öğretim Fakültelerin'den Birine Başlaya Bilmem İçin? Ne Kadar Puan Almam Lazım.

Number,
Aynı soruyu soran bir öğrenciye yazdığım cevabı sana kopyalıyorum,bu seneki sınav sistemi için bilgim kadarıyla genel kültür alanı bu şekilde değerlendirilmeye alınıyor:

Ö.S.S'ye girerken genel kültür alanı olarak gireceksiniz ve cevaplayacağınız bölümler EA1,SAY1,SÖZ1,ve SÖZ2 olmalıdır.Sadece SÖZ1'den cevaplarsanız puanınız düşük olur,yeterli baraja ulaşamazsınız.

*Açıköğretim Lisesi öğrencilerinin ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanmasında her il, bir okul olarak kabul edilmekte ve bu öğrencilerin diploma / mezuniyet notları ortaöğretim başarı puanına dönüştürülerek ve ÖSYM'nin belirlediği hesaplama formülüne göre hesaplanmaktadır.

*Ö.S.S'de baraj puan bir yükseköğretim kurumuna yerleşebilmek için gerekli olan puandır.Açıköğretim ve ön lisans programlarını tercih edebilmek için 160 barajını , lisans programlarını tercih edebilmek için de 185 baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. Sınavda her aday için her bir puan türünde iki ayrı puan hesaplanmaktadır. Bu çerçevede 120 soruyu yanıtlayan adayın bu bölümdeki puanları Sözel-1, Sayısal-1, Eşit Ağırlıklı-1 şeklinde, alan sorularını yanıtlayan adaylar için buna ek olarak Sözel-2, Sayısal-2 ve Eşit Ağırlıklı-2 olmak üzere ayrı ayrı puan hesaplanmaktadır. İlk bölümdeki puanlar (yani baraj 160), Açıköğretim ve meslek yüksekokulları ile özel yetenek ile öğrenci alan programları için kullanılmaktadır. İkinci bölümdeki puanlarla da(yani barajı 185) lisans programları tercih edilmektedir.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/...YS_KILAVUZ.pdf

*Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanması bilgisi için bu kılavuzun 16.sayfasını ve genel kültür alanından tercih edilebilecek yükseköğretim bölümleri için de yine bu kılavuzun 27. sayfasındaki tablo 3A'yı inceleyiniz.

*Bu bilgiler 2008 en son sınav sistemine göre verilmiştir,2009 kılavuzunda da genel kültür alanında tercih edilebilecek bölümler yazmaktadır,bu bölümlerin bağlı olduğu puan grubuna göre soru cvplayacaksınız.2010 yılında ise biraz daha farklılık gösterebilir,bu konuda net bilgi ben de bilmiyorum.

ÖSS Servisi © 2009 OSS Hazırlık, Video Ders, ÖSYM Sistemi, Burs, Yurt, Açıköğretim, Sınavsız Geçiş bu siteden de bilgi edinebilirsiniz...
progress.gif

m.yo. kayıt

ben ticaret meslek lisesi mezunuyum şu anda bankacılık ve sigortacılık (2 yıllık) ta okuyorum fakat bıraktım kaydımı sildircem.bu sene ben tekrar 2 yıllığa gitmek istiyorum acaba bi engel varmı tekrar yerleştirile bilirmiyim.yani bu bankacılık bölümü tekrar yerleştirilmeme engel olurmu. malum bu sene son 2 yıllıklar kalkıyor yardımcı olurmusunuz

ben sbsye girdim ve şuan aşırı stres yaptım bunu sınav vede sınavdan önce en rahat öğrenciyken şimdi aşırı stres oldu

ve ben nasıl tercih yapıcam kafam çok karıştı

merhaba ben öss de
sözel 1 0,3 lü - 261 0,8 li - 307,495

sözel 2 296 puan aldım 70 bininci sıradayım ist üni gazatecilik fakültesi gelirmi acaba,engelliyim tabiki,ösymce kabul edildi,2008 puanı 307 di gazetecilik fakültesinin,sence yerleşme şansım varmıdır, varsa ne kadardır hocam

İPEKEZGİ arkadaşım endüstri meslek lisesine girmek için puan kaç olmalı acele cevap verirsiniz sevinirim:D

sözel 1 mi sözel 2 puanıylamı alıyor gazetecilik fakültesi eğer sözel 1 ise şansın çok yüksek.sözel 2 ise gene sansın var ama daha zayıf tabi.netten baktım söz2 puanıyla alıyormuş gazetecilik.engelli kontejyanından başvurunca 8 puana kadar bi avantajın oluyor die biliyorum.başka illeride yazabilirsin şartların uygunsa.

bu sene öss zordu, bunu ösym de duyurdu, taban puanların düşmesini bekliyorum

haklısın puanlar hersene değişiyor zaten gerçekten bu seneki sınav zordu:(

Merhaba daha öncede yazmıştım.. ÖSYM ye raporumun aslını gondermek zorunda kaldım. Kabul edildim. Raporum benım elıme ne zaman ulaşır? Bunu öğrenmek istiyorum.
Teşekkürler

Merhaba ipek hanım bu sene öss ye girdim ama çok fazla puan alamadım aöf si yazmayı düşünüyorum siz bi bölüm önere bilirmisiniz iş imkanları olarakda ?

merhana ben açık lise genel kültür bölümündeyim 2010 öss ye girebileceğim inş.
din kültürü öğretmenliğini seçmek istiyorum olabilirmi acaba
bunun için sözelmi eşit ağırlıkmı çalışacağım

selam

sözel çalışacaksın yeni sisteme s2 oluyor . imam hatiplerin katsayı engeli kalktığı için puanlar da bayağı düşecektir.

ya ben eşit ağırlıkçıyım tıp düşünüyomm hangi dersleri daha fazla basayım yeni öss için baya kafam karıştıı ama böyle düşünüyomm sonra kkarım hukuk olur yada pdr buyuzden hepsinemi çalışmam lazımmm

katsayı kalmadımı?zaten ben sözel bölümdeyim zormu olur benim için
birde söz 1 söz 2 ne demek oluyor?

katsayı kalktı din kültürü öğretmenliği s1 puanı ile öğrenci alacak s1 deki dersler yüzdelik dilimine göre şöyle
türkçe %13
temel matematik%10
sosyal%12
fen%5
türk dili%15
coğrafya1 %8
tarih%15
coğrafya2 %7
felsefegurubu%15 olacak.

kimisi söz 1 diyor kimisi söz 2 anlamıyorum kafam karıştı
2010 klavuzdan baktım din kültürü öğretmenliğine ts-1 ygs-4 yazıyor
birde arkadaşlar bu meslekte iş bulma olanağım ne kadar ?

recep tayyip erdoğan başbakanımız oldğu sürece, iş bulma sorunu olacağını sanmam:d

hcam ben bısı sorcaktım sıze; aöf bankacılk ve sigortacılık kazandım ama 2tercihlerı yapmak ıstıyorum böyle bır sansım varmı??

hocammm kardeşimmm bu sne 7. sıfı gittii sbs den 252... bişey almışşş iyimi kötümü bilmiyorummmm acaba 7. sınıf için dersaneye gitsimmii yokkssaaa kötü alıp diiye göndermeyellimmii

öğrenciler orta öğretim kurumlarına sbs 6 %25'i sbs 7 %35' İ sbs 8 % 40 kı alınarak yerleştiriliyor. Bu puna kötü sayılır ama temel olsun diye dershaneye göndermenizden yanayım.​

valla kolay diyorlar ama ben bişey anlamdımmm

şimdi ben eşit ağırlıkçı bir hıyarın tekiyimmmm ben meslek olrak şöyle düşünüyorummm önce tıp sonra hukuk sonra pdr sırasıyla meslek tercihim böyle şimdi ben öss de hangi derslerden sorumlu olcammmm.......... anlayan varsa parmak kaldırsınnn:)

Merhaba, bu yıl sınava girmeyi düşünüyorum. Bu yılki sınav sistemini ve tarihlerini göz önüne alarak, ne zaman rapor alacağımı ve diğer yapılması gerekenlerin net tarihleri konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...

merhaba bu yıl 2010 öss sınavına gireceğim rapar oldığım takirde sadece sınava giriştemi kolaylık sağlanıyor yoksa puanlamada öncelik verliyor ve verliyorsa
yerleştirnede belirli bölümler içinmi geçerli bu ayıracalık yoksa tüm bölümler içinmi

Üst Alt