Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖSS ve SBS ile ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

MELEKDERYA

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0
Ö.S.S. ve S.B.S. ile ilgili sorularınızı buraya yazabilirsiniz...;)

MERHABALAR İPEK HANIM YARDIM EDECEĞİNİZE İNANARAK YAZIYORUM..........
icon_sad.gif

AÇIK LİSE GENEL KÜLTÜR OKUYORUM BU SENE MEZUN
OLACAĞIM ÖSSYE HAZIRLANIYORUM SORULARIM: ÖSS'YE
HANGİ BÖLÜMDEN
GİRECEĞİM EA1,EA2,SAY1,SAY1,SOZ1,SOZ2'Mİ?
BEN SÖZEL1 DEN SADECE GİRMEK İSTİYORUM DİĞERLERİNİ YAPMASAM NE OLUR?
AYRICA "AOBP"AÇIK ÖĞRETİMDE NASIL HESAPLANIYOR?
ÖSSDE BARAJPUAN NEDİR?
YÜKSEK OKUL VE FAKÜLTELER İÇİN EN DÜŞÜK PUAN NE KADARDIR?
ACİLEN CEVAP VERİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM SAYGILAR...

Merhaba,
Fidruga,
Ö.S.S'ye girerken genel kültür alanı olarak gireceksiniz ve cevaplayacağınız bölümler EA1,SAY1,SÖZ1,ve SÖZ2 olmalıdır.Sadece SÖZ1'den cevaplarsanız puanınız düşük olur,yeterli baraja ulaşamazsınız.

*Açıköğretim Lisesi öğrencilerinin ortaöğretim başarı puanlarının hesaplanmasında her il, bir okul olarak kabul edilmekte ve bu öğrencilerin diploma / mezuniyet notları ortaöğretim başarı puanına dönüştürülerek ve ÖSYM'nin belirlediği hesaplama formülüne göre hesaplanmaktadır.

*Ö.S.S'de baraj puan bir yükseköğretim kurumuna yerleşebilmek için gerekli olan puandır.Açıköğretim ve ön lisans programlarını tercih edebilmek için 160 barajını , lisans programlarını tercih edebilmek için de 185 baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. Sınavda her aday için her bir puan türünde iki ayrı puan hesaplanmaktadır. Bu çerçevede 120 soruyu yanıtlayan adayın bu bölümdeki puanları Sözel-1, Sayısal-1, Eşit Ağırlıklı-1 şeklinde, alan sorularını yanıtlayan adaylar için buna ek olarak Sözel-2, Sayısal-2 ve Eşit Ağırlıklı-2 olmak üzere ayrı ayrı puan hesaplanmaktadır. İlk bölümdeki puanlar (yani baraj 160), Açıköğretim ve meslek yüksekokulları ile özel yetenek ile öğrenci alan programları için kullanılmaktadır. İkinci bölümdeki puanlarla da(yani barajı 185) lisans programları tercih edilmektedir.

ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/2008_OSYS_KILAVUZ.pdf

*Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının hesaplanması bilgisi için bu kılavuzun 16.sayfasını ve genel kültür alanından tercih edilebilecek yükseköğretim bölümleri için de yine bu kılavuzun 27. sayfasındaki tablo 3A'yı inceleyiniz.

*Bir de önemli bir bilgi daha ilave edeyim:2009 Ö.S.Y.S.Kılavuzu bu günlerde yayınlanacaktır,bazı değişiklikler olabilir,yeni kılavuzu incelerseniz tüm sorularınızın cevabını daha net alacağınızı ümit ediyorum..

Saygılarımla...

fidruga
Size yardımcı olmak için bende ipekezgi hanıma ek olarak yazayım. ösym kılavuzunda tablo 3-A da tercih edebileceğiniz bölümleri ipekezgi hanım yazmış. siz şimdiden tercih edeceğiniz bölümlere göre ön hazırlık yapmalısınız. ÖSS iki bölümden oluşmakta. ilk bölüm bütün adaylar için ortak(bunlar türkçe1, matematik1,sosyal1, fen1) ve 120 soru çıkmakta. İkinci bölüm ise alana yönelik hazırlanan öğrenciler içindir. Genel kültür bölümünden mezun olan bir öğrenci daha çok sözel alanından tercih yapmaktadır. siz ÖSS ye verilmek üzere sağlık kurulu raporunuzu şimdiden alın ve durumunu açıklayıcı bir dilekçe ile ÖSYM' ye muracatınızı yapın çünkü: ösym son zamanlarda özürlü öğrencilere öncelik vermektetir.(puanından daha yüksek bir bölüme yerleştirebilmektedir. bunun içinde şu linki tıklayabilirsin.
http://www.dogrutercih.com/dosyalar/DogruTercih_Ozel_2.pdf
yapacağın doğru ve yanlışa göre tahmini kaç puan alacağını ise aşağıda ki linki tıklayarak öğrenebilirsin.
UĞUR TV | ÖSS Puan Hesaplama
son olarakta hangi bölüm kaç en düşük kaç puan ile öğrenci almış diye merak edersen aşağıdaki linki tıkla
..::ÖSYS YÜKSEK ÖĞRETİM PROGRAMLARININ MERKEZİ YERLEŞTİRMEDEKİ EN KÜÇÜK VE EN BÜYÜK PUANLARI ::..
şimdiden başarılar...

Öss'ye girmek için alacağım rapor için dilekçe örneği var mı?

Selamlar arkadaşlar
Allah kısmet ederse bu yıl Öss ye gireceğim ama Sağlık Kurulu Raporu Almam gerekir ve bunun için bir dilekçe yazmam gerektiğini bildirdiler.. acaba bu dilekçede ne yazacağız bilen arkadaşlar var ise bir dilekçe örneği gösterirler ise memnun olurm

..............Hastanesi Başhekimliğine ....../..../....

............Yılı Öss sınavına gireceğimden gerekli sağlık kurulu raporun tarafıma verilmesi hususunu;

Bilgilerinize arz ederim.

Adı Soyadı
imza

A D R E S :

Raman72 arkadaşımın dediği gibi dilekçeni yaz. tam teşekküllü bir hastahaneden heyet raporunu al. Sınava muracaat esnasında rapor ile birlikte birde durumunu açıklayıcı bir dilekçe yazarsın.

Vatansever63,

*Sınav koşullarının engelinize uygun olarak ayarlanması açısından ve engellilere Ö.S.S.'de tanınan haklardan yararlanmanız açısından tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacağınız durum bildirir raporunuz ve rapora ek olarak da durumunuzu detaylı olarak belirten bir dilekçeyle Ö.S.S. başvurunuzu yapmalısınız.Ayrıca 2009 Ö.S.Y.S. Kılavuzu bugünlerde yayınlanacaktır,kılavuzdaki engellilerle ilgili yönergeleri de dikkate almanızda fayda vardır.

Başarılar...

arkadaşlar öss ye rapor gönderecekseniz,dilekçe felan yok, sadece sağlık krl raporunuzu götürüyorsnuz kayıt olurken,raporun öss içinde alınması gerekmiyor,normal raporda olur,gerisini görevli hallediyor

Deli-kız,
Öncelikle bilgim kadarıyla raporuyla össye başvuran öğrenciler için ek- puan olarak değil de,engellilere tanınan avantaj şu şekildedir: yerleştirme yapılırken özürlü taban puanları normal taban puanlarına göre daha düşük olmaktadır.

* Ö.S.Y.M. yerleştirme yaparken bölümlerdeki mevcut olan engelli ve okul birincisi kontenjanlarına engelli öğrencileri daha az puanla yerleştiriyor,bu nedenle tercih yaparken aldığınız puanla taban puanlarını eşleştirmeye çalışmayın,taban puanı aldığınız puandan biraz yüksek olan bölümleri de tercih etmenizi(tabi bir rehber öğretmenin de yardımıyla) tavsiye ederim....

http://www.dogrutercih.com/dosyalar/DogruTercih_Ozel_2.pdf

Tabi bu konuda daha somut ve net bilgi için 2009 Ö.S.Y.S. Kılavuzunun yayınlanmasını beklememizde fayda var.;)

ya dspli milletvekili ayşe jale agırbaş ın komusunda bulunan univestelerde engellilere yüzde 5 kontenjan ayıma yasa tasarısı ne zaman görüşmeye alınacak bilgisisi olan var mı yada nereden ögrenebiliriz.

merhaba ben mühendislik okuyorum erkek arkadaşımda açık lise genel kültür bölümü mezunu evlenmemiz için onunda üniversite okuması gerekiyor babama göre onun seçebileceği bölümleri yazar mısınız mezun oldu ne yapması gerekiyor:confused:

Waysee,
Sözünü ettiğiniz %5 kontenjan ile ilgili yasa tasarısıyla ilgili bugünlerde hiç bir haber yok maalesef,ve önceki Ö.S.S. yerleştirilmelerinde özürlü öğrenciler yerleştirilirken her bölümde olmamakla birlikte bazı bölümlerde taban puanlarından daha düşük puan esas alındı, ( http://www.dogrutercih.com/dosyalar/...cih_Ozel_2.pdf )
Yukardaki mesajlarımı okursanız bu konuda detaylı açıklamayı yazmıştım. 2009 Ö.S.Y.S. kılavuzu hala yayınlanmadı,pzts günü yayınlanabilir,bekliyoruz,ona göre daha somut bilgiler yazarız.

Hercai18,
Yine bu bölümde yukardaki mesajlarımı incelerseniz,alanı genel kültür olan öğrencilerin hangi bölümleri tercih edebileceğini açıklamıştım.
( ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/OSYS/...YS_KILAVUZ.pdf Genel kültür alanından tercih edilebilecek yükseköğretim bölümleri için, bu kılavuzun 27. sayfasındaki tablo 3A'yı inceleyiniz.)

Tabi o açıklamalarımı en son 2008 Ö.S.Y.S.Kılavuzuna dayanarak belirtmiştim.Ama yine belirtiyorum :) 2009 Ö.S.Y.S. Kılavuzu önümüzdeki günlerde yayınlanacak,ona göre en güncel bilgileri verebiliriz.Sizler de Ö.S.Y.M.'nin sitesinden takip edin arkadaşlar...;)
Başarılar...

yani şimdi ben yüzde 45'li raporumu ösym gönderdiğimde yardımcı öğretmen verselerde vermeselerde engelli yerleştirme türüne göre mi yerleştirilicem. okul birincileri gibi olmasada sonuçta avantaj kazanmış olcam öyle mi?peki istanbul hangi üniversitelerin engelli kontenjanları yüksek.heralde her üniversitede değişiyodur bilen arkadaşlar varsa tavsiyelerinizi bekliyorum...teşekkürler...

Okan,
Evet, raporunu öss başvurunu yaparken durumunu da anlatan bir dilekçe ile ayrıca Ö.S.Y.M.'ye göndereceksin,üniversitelerin her bölümünde özürlü kontenjanı yok tabi,ama özürlü kontenjanıyla ve daha düşük puanla yerleştirilmiş olan bölümlerin listesi 2008 Ö.S.S. kılavuzunda 3-A tablosunda var,internetten bulup inceleyebilirsin,ayrıca bu konuyla ilgili linki de forumdaki diğer mesajlarımda görebilirsin,2009 Ö.S.S. kılavuzunu da yayınlanınca mutlaka iyi incele,en güncel ve net bilgiye ordan ulaşırsın,başarılar...

pexas ilginize teşekürler ama benim herhangi bir özürüm yok liseyi dışardan okuyorum sadece ve össye hazırlanıyorum açık öğretim büroları ve halk eğitim merkezlerindeki hiçbir memur,yetkili kişi yada kişiler bizi bilgilendiremiyor bende birtek burada tam olarak bilgi aldım hepinize teşekürler işinizi gerçekten çok iyi yapıyorsunuz :)

merhaba
ben lise sonda okuyorum.ve okulun hem rehber hocasıyla hemde müdür yardımcısıyla konuştum.öncelikle haftaya çarşamba bizim sınıfın başvuruları yapılcak öss'ye.onlar dedi ki benim başvurum diğerleri gibi yapılcakmış.ama sonra başvuru kağıdım,dilekçem ve raporum zımbalanacakmış.ve okul her sene ösym'ye yolladığı iadeli taahütle yolladığı koliyle yollancakmış,ben dedim ki geç filan gider siz hazırlayın ben benimkini özel kargoyla yollıyım dedim ama o merak etme bi şey olmaz her sene yolluyoruz zaten diğerlerininde diplomayla ilgili filan bi şeyleri oluyomuş.neyse ben kitapçıkta genel dilekçeyi doldurcam onu biliyorumda.şeyi sorcam dilekçede engelli olduğumu yazcamda ayrıca bide özrümü ayrıntılı anlatan bi ayrı kağıda metin mi yazcam.bu dilekçe ve metini nasıl yazmam gerekiyo?geçen senelerden giren arkadaşlardan yardım istiyorum.dilekçe resmi olcak ve onda yardımcı istiycem ama o ayrı kağıtta resmi bi dille mi nasıl anlatcam özrümü.bilmiyorum.haftaya kadar hazırlamam gerek.bana bi kaç örnek ve yol gösterirseniz çok mutlu olurum...teşekkür ederim...

Soru:

ben geçen sene öss ye girmiştim. öss ye girerken mezun olmamıştım we haziranda mezun oldum,bu sene öss ye bireysel olarak başwrsam bir sorun olurmu,yani öss kaydında liseden mezun olmadım gibimi gözükür yoksa mezun olduğum öss kayıtlarına geçmişmidir. birde raporm össde war zaten tekrar ösym ye yollamam gerekirmi?
kısacası bireysel olarak başwrsam sorun çıkarmı?

merabalar.. okan kardeşe katılıyorum dilekçe nasıl yazılacak nasıl başvurular yapılacak ama ne yazıkki kimseler bizimle ilgilenmiyor bu kadar üyesi bulunan bu sitede bunları bilecek kişilerin olmaması manidar arkadaşlar belki bazıları için bu konu önemli olmaya bilir ama öss ye girecek biz engelliler için hayati mesele lütfen bildiklerimizi açıklama lutfunda bulunalım ki bilgi alışverişi sağlam olsun

2009-ÖSS başvuruları 16 Şubat 2009 Pazartesi günü itibari ile başladı. Peki 2009-ÖSS başvurunuzu hangi merkezlere yapacaksınız. İşte size en yakın 2009-ÖSS başvurusunu yapabileceğiniz merkezler ve iletişim bilgileri:

http://www.osym.gov.tr/dosyagoster.a...YS_2009_BM.pdf

Başvuru işlemlerinde adayların izleyeceği yol:

http://www.osym.gov.tr/dosyagoster.a...2009_IZYOL.pdf

Okanses,
Kitapçıkta dolduracağınız genel dilekçede durumunuzu net olarak anlatırsanız,ayrıca bir dilekçe daha yazmanıza gerek yok,Raporunuzun aslı gibidir yazan onaylı fotokopisini de bu dilekçeye ekleyin,okullarca gönderilen iadeli taahhütlü belgeler elbetteki güvenlidir,hatta daha güvenlidir emin olun,hiç endişeniz olmasın,Ankara'da ÖSYM'ce tek tek inceleniyor o belgeler,ama okulunuzun göndermesinin yanısıra kendiniz bu dilekçenin aynısını ve rapor fotokopisiyle birlikte iadeli taahütlü olarak da gönderebilirsiniz.ÖSYS Başvuru kılavuzunda genel dilekçenin formatı var,ordaki bölüme durumunuzu,engelinizi ve engelliler için kontenjandan ve sınava girme koşulunuzu yazacaksınız... ;)

Suskun,
Daha önce ÖSS'ye girmiş olan adayların bu sene öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar bireysel değil de okullardan randevu alarak başvuracaklar,sadece bilgilerinde hiçbir değişiklik olmayanlar bireysel başvurabilirler.Geçen yıl raporla başvurduysan ve raporun işleme alınarak sana sınav koşullarında ve engelli kontenjanında bu rapor geçenyılki sınavda dikkate alındıysa tekrar rapor göndermene gerek yok aslında ama yine de sen de kılavuzdaki genel dilekçeye raporunu ekleyip ayrıca iadeli taahhütlü gönderirsen iyi olur,ya da bireysel başvuru yapmayacağın için,başvuruyu yapacağın okuldaki rehber öğretmenlerine de durumu anlatırsan okul da başvuru evraklarıyla birlikte senin dilekçeni de gönderir,böylece daha da güvenli gider. ;)

Vatansever,

Dilekçe konusu yukarda Okan'a açıkladığımın aynısı sizin için de geçerli,kılavuzdaki dilekçe örneğine durumunuz anlatmanız ve raporunuzun aslı veya aslı gibidir yazan onaylı bir fotokopisini eklemeniz ve bireysel olarak başvuruyorsanız iadeli taahhütlü göndermeniz ya da okullarda başvurunuzu yapacaksanız bu evrakları okula vermeniz yeterlidir.Arkadaşlar,bir de şifrelerinizi unutmayın ve başvurduğunuza dair bilgisayar çıktısı kağıtlarınızı ve banka dekontunuzun tek nüshasını saklayın. Yukarda verdiğim linki ve başvuru kılavuzunu zaten dikkatli incelerseniz bütün bilgiler mevcut,telaş etmeyin.
Hepinize başarılar....

Merhaba ;
Benim sorum diyelimki öss sınavına engelli oalrak başvuruda bulunacagım.Ancak raporumu göndermek istemiyorum. Aslı gibidir onayını nerden almam gerekiyor?Birde ben eşir ağırlık mezunuyum. Yeni sisteme göre hangi puan türünden soruları cevaplamam gerekiyor?

Ayrıca engelli kontenjanın olduğunu öğrendim. Benim amacım sınavı kazanmak ve 4 yıllık bir fakulteye yerleştirilmek , ardından kayıt yaptırmadan avusturyada öğrenim görmek...

Sorum şu : Ben engelli kontenjanında bir öğrenime yerleştirilirsem sanırım özürülü grubunda damgası yiyorum. Bu damganın avusturyadaki bir okula yerleşmemde veya kabülünde bir sorun çıkaracagından korkuyorum. Yani türkiye'de özürlü olarak öğrenim göreceğim için avusturyada bana özürlü olarak engel görüyorsun diyerek benim kayıtım sırasında bir sorun çıkartırlarmı?

Yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim...

Trullu,
Raporunuzun fotokopisini aldığınız hastanenin Başhekimliğinde onaylatarak ÖSS başvurusu için kullanabilirsiniz.

Yeni ÖSS sistemi ile ilgili bu linkteki sunuyu incelerseniz sorularınızın cevabını bulursunuz:

http://www.ossservisi.com/Konu.asp?ID=1801

Yurt dışı konusunda ise bilgim kadarıyla Türkiye'de bir yükseköğretim kurumuna yerleştirildikten sonra kaydınızı yaptırıp öğrenci belgesi ile yurt dışındaki eşdeğer bir üniversiteye başvurabilirsiniz.Bu belgeye engelli olduğunuza dair rapor örneği ve durumunuzu anlatan bir dilekçe eklemenizde fayda vardır.Engelli kayıt işlemlerinde dezavantaj olamaz sanmam,engelli kontenjanından yerleştirilmeniz de sorun olmaz aksine yurt dışında engellilere tanınan haklar açısından avantaj bile olabilir bu nedenle engelli damgası ifadesini kullanarak olumsuz düşünmeyin.Yeter ki engelinizle yurt dışında okuyabileceğinize inanın...

Başarılar...

Merhaba İpekezgi Hanım,

Öss başvuru için

Başbakanlık Özürlü kimlik kartımın fotokopisini kullanabilirmiyim? Devlet hastanesinden öss başvuru için rapor almam gerekli
şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Seviç,
Daha önce ÖSS başvurusu yaptın mı?
Engel durumun ve oranın kimlik kartında yazıyorsa yanına bir de durumunu anlatan dilekçeyle özürlülük kimlik kartı fotokopisiyle başvurabilirsin..Daha önce ÖSS başvurusu yaptıysan ve de rapor veya bu belgeden verdiysen,sistemde engelli olduğun kayıtlıysa bunlara da gerek yok...

Merhaba İpekezgi Hanım,

İlk başvurumdur.Bu sene mezun oldum.Açıköğretim liseden..Başbakanlık kimlik kartımdan Özür oranım ve engel durumda Sürekli Diye ibare bulunmakta.
İyi çalışmalar dilerim.Ayrıca verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.

ipekezgi hanım,
ben okula rapor dilekçe ve gereken tüm belgeleri verdim,ama haftaya son onlar hala göndermediler.acaba dilekçelerinde son günü 27 mart mı yoksa dilekçeler bi kaç hafta sonra gitse kabul ediliyor mu????şimdiden teşekkür ederim.

Okan okullar başvurular bitince evrakların tamamını toplu olarak gönderirler,daha göndermemiş olmaları normaldir,ama sen de gönder yine de,ne olur ne olmaz,bir dilekçe rapor örneği sen de göndermende fayda vardır,burdaki bizim öğrencilere ben öyle yaptırdım..

selamlar arkadaşlar bende öss 2009 başvurumu posta yoluyla yaptım... ama henüz sisteme işlenmemiş aps ile gönderdim ve ulaştığını öğrendim ösym başkanlığına ama henüz başvurum yapılmamış... sizce bi sorun çıkar mı

Üst Alt