Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik Felçlilerde Lioresal Kullanımı

10aydır hastayım lioresel kullanıyorum günde 2*1 atıyarum faydasını anlayamadım

2 yıl oldu sabahları uyandığım zaman veya ani yaptığım haraketler sonucu kasılıyorum 1-2 sn sirdalut kullanıyordum ama son 6 aydır kullanmıyorum

bende 1983 yılından bari omurilik felçliyim lioresali 1997 den beri kullanıyorum bu seneye kadar günde 9 tablet alıyordum şimdi dozajını düşürüyoruz şimdi günde 4 tablet alıyorum. ilaç bağımlılık yapıyor yüksek dozajda aldığım zaman içmeyi unuttuğum zamanlarda sinir yapıyordu uykusuzluk vücuduma iğneler batıyormuş gibi oluyordu dozajını düşürdüğümüzden bu yaana rahatım içmeyi unutsam bile öyle sıkıntılarım olmuyor artık .

lıoresal

merhaba gunde 7 tane lıoresal kullanıyorum.ılacların etkısı gecene kadar kasılma sorunum olmuyor ama ılacı aldıktan 5 6 saat sonra kasılmalar baslıyor.

1-yaklaşık 7 yıldır omurilik felçlisiyim (20.11.2001 )
2-Lioresal kullanıyorum
3-Altı yıldır kullanıyorum
4-günde 4 adet kullanıyordum fakat karaciğer enzimlerimi yükselttiği için tam olarak aldığım hapları ikiye bölerek alıyorum,yani günde 2 adet hap alıyorum,kasılmalarımı en aza indirmek için de egzersizlere ağırlık veriyorum.

1995 yılında ameliyat oldum omurilikten (omirilik tümörü) fizik tedavi gördüm ameliyat sonrası o zaman vermişti doktor sol ayağımda aşırı bir kasılma vardı. Lioresal kullanmaya başladıktan bir süre sonra çok kötü başağrılarım olmaya başladı. Fakat hem fiziktedavi hem ilaç kasılmaları azaltı ve bir gün baktım ki artık bacağım kasılmıyor. Başımda çok ağrıyor. İlacı kendi kendime bıraktım. O günden beri hiç içmedim ve kasılmada yok bacağımda. Ortalama 1 yıl kullanmıştım ben bu ilacı. Size de baş ağrısı yaptı mı?

10 yıldır omurilik felçliyim devamlı günde 2&1 lioresal kullanıyorum ve faydasını çok görüyorum kasılmalarımı engelliyor.

ben 7 yıldır omurilik felçliyim 6.5 yıldır lioresal kullanıyorum günde 3 yada dört tane
ama şunu fark ettim aydı dozu sürekli kullanınca vücüt bu doza alışıyor ve ilaç pek fayda etmiyor ara sıra dozu azaltıp arttırdım mı baya fark ediyor deneyin sizde fark edeceksiniz birde bu ilacı felçliler çok uzun süre kullanınca yan etkileri çok fazla sıkıntı veriyor(kabızlık.karın ağrısı vs..) doktora sordum bu ilacın alternatifide yok ne ilaçmış be bulunmaz hint kumaşı mübarek:))))

selam arkadaslar bende epeydır buraya yazdıgınız herseyı okuyorum bende sızler gıbı parablejı hastasıyım sevıyem t7 benım sorunum gunde 4 defa tak yapıyorum her seferınde 500 cc ıdrar gelıyo yanlız benım sureklı kacırmam oluyo mesanem eger doluysa fazla ıdrarı dısarı verıyo üropan kullandım agız kurulugu yaptıgı ıcın detrosıtola dondum gunde 4 mglık 1 detrosıtol ıcıyorum ama onunda faydasını gormedım hıc kasılmam benımde cok var sabah 2 aksam 2 leorasal kullanıyorum ama kasılmalarım gecmıyo doktoruma soruyom leorasalı gunde 6 cıkar dıyo ne yapacamı bılmıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım hepımızın ALLAH yardımcısı olsun

idrar kaçaklarını üroliji doktorunla konuş, bende detresitol kullanıyorum 2*1, 2 yıl oldu tak yapmaya başlayalı ilk 6 ay oldu kacaklarım sonradan kesildi sadece enfeksiyon zamanlarında kaçaklar oluyo,senin 500cc iyi sayılır..

ya okudumda ya14 sene ya on sene abı hıc mı ılerleme görtermıo bu hastalık :( hıcmı ıyılesmıo mesela 10 yıldır kanadyen kulllanıorum dıyosunuz pekı 10 yıldır hepmı kanadyen :(

ciğdam84 bu hastalıkta iyileşme çok az olur amaç var olanı koruyup daha zor duruma düşmemek

özdilli, kasılmayı şu etkenler tetikler. Bunların olmadığından emin olur musun önce:

A) 500 cc çok güzel bir mesane kapasitesi. Bu kapasiteye karşın sızıntı oluyorsa, bu durumda;
1- Kesinlikle günde beş defadan az TAK yapma. Mümkünse özellikle evde olduğun zamanlarda TAK sayısını günde altıya çıkar. Böylece hem mesanen zorlanmamış hem de mesanede uzun süreli idrar birikmemiş olur.
2- Bu demek değil ki suyu az iç ve mesane dolmadan boşalt. Aksine, suyu -kontrollü olarak- arttır, her TAK'da 400-500 cc birikmesini sağla.
3-Üropan, Detrusitol, Spasmex deneyip memnun kalmayanlar için benim önerim Mictonorm. Hepsini kullandım, içlerinde bunun kadar etkilisi olmadı. Israrla -sabah akşam- bunu kullanmanı öneriyorum: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/9153-mictonorm-kullanan-var-mi.html

B) Mesanede enfeksiyon olmadığından emin ol. İdrar Kültür Testi yaptır. Eğer bakteri ürerse. Doğru antibiyotiği doğru süre (2 kutudur genelde) kullan

C) Oturduğun yer sertse ya da bir şekilde basıya neden oluyorsa, bu da kasılmayı çok arttırır ve tuvalete çıkma hissini tetikler. Mümkünse tekerlekli sandalye için şu minderden edin: http://www.engelliler.biz/forum/eng...deri-onerisi-roho-contour-select-cushion.html

D) Bedenindeki her hangi bir hastalık, yanlış duruş pozisyonu, ayakların uzun süre sarkık kalmasından kaynaklı şişlikler, psikolojik hal, grip vb. hastalıklar, aşırı-sıcak soğuk, mevsim değişiklikleri vb. durumlar da kasılmayı arttırır. Bu şartları olabildiğince düzeltmeye çalışmalısın.

E) Eğer mümkünse, günde 10 dakika da olsa pasif eklem hareketleri çok çok çok yararlı olur. Eklemleri ve kasları fazla zorlamadan ypılacak basit egzersizler kasılmalarını büyük oranda azaltacaktır. Hele mümkün olur ve üşenmeyip ayağa kalkarsan, çok faydasını görürsün.

Bu konulara dikkat edersen, Lioresal'i arttırmak bi yana, azaltabilirsin de. Lioresal'i arttırmak... Bence hiç de güzel bişey değil. En en en en son seçenek olmalı. Ki, arttırsan da bi fayda sağlayacağının garantisi yok.

abım ben 3 yıl oldu kaza yapalı bunun ilk yılı hastanelerde gectı son ıkı yıldır düzenlı olarak hareket yapıyorum her gun 4 tanede leorasal alıyom 2ıkı sabah ıkı aksam ama yıne kasılmam cok oyle zaman gelıyokı tekerleklı sandalyeden yere dusme tehlıkesı bıle yasıyorum sabah kalkıyom dızlerım karnımda ayaklarımı uzatmakta cok zorlanıyorum nefesımı bıle kesıyo bu kasılma

ıdrara kacırma ısı de soyle ıkı saatte bır su ıcıyom bı bardak ama yıne kacırma oluyo üc kez urodınamı ve analmonometrı testı yaptırdım doktor bana ıdrar kacanı kesemeyız dedı bu yuzden bezlenıyorum mecburen
belkı cogunuz tanır benı dt cahıde topsakal amelıyat ettı bu kasılmaları soruyorum leorasalı artır dıyo baska bısey demıyo nolacak bılmıyom ıdrar kacırmayan ve kasılması olmayanları kıskanmıyor degılım ALLAH yardımcımız olsun

bırde ıcok arkadasımız ıltıhap vardır ondan kacak oluyo dıyo ama bende ıltıhap olsada olmasada yıne kacak oluyo acaba bızım gıbı olan arkadaslarda sıgarakullanan varmı ben ıcıyorum bunuda uzulerek soyluyorum ben 6 saatte bır jel soketlı sontakullanıyom bunu dort saatte bır kullanmalımıyım bana zararı olurmu bıde sonta takerken bazan kan gelıyo yardımlarınız ve ılgınız ıcın tesekkur ederım

lio

abiler hepiniz haklısınız da 7senedir ofum t2 hala ne takda nde lio nero spasmx hiç birinde düzen sağlayamadım tak yapyom yarım saat sonra kaçak oluyo lio 5x1 sirdomr2x1 kullanıyom hemde 2sinibirden gene yalan spasteden taş gibiyim ağrı için nero800 3x1 ağrı manya oldum uyku deseniz ne olduunu unut ara sıra bayılmaları uyku sayıyorum artık tansiyon yerlerde arıyıp bulamıyorum 8/4tolere edebiliyorum bazen drlarda hikaye anlatmakdan başka bi işe yaramıyo kanatimce tecrübeli arkadaşlar daha yararlı 4senedir dra gitmiyorum çünkü allahın dedi olduuna kaat getirdim gerisi yalannnnnn tecrübeler paylaşılsın lütfen herkeze saygılar

Mmm, sigara kasılma yapar tabii. Ama varolankasılmanın yek nedeni odur da diyemez kimse...

Yukarıda yazdıklarımdan başka bir şey gelmiyor aklıma.
Evet, sonda yapmayı 4-5 saate düşürmelisin.

TAK yaparken kanamanın olması güzel değil tabii. Enfeksiyon olmadığından hep emin ol. Mesanede taş/kum da olmamalı. Bunun için bi ultrasonla baktır bence.
Kanamaya dair:
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/347-tak-yaparken-sondanin-girmemesi.htmlhttp://www.engelliler.biz/forum/sag...347-tak-yaparken-sondanin-girmemesi-soru.html
http://www.engelliler.biz/forum/sag...le-sistoplasti-ameliyati-olan-arkadaslar.html
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/4918-sonda-girmiyor-ne-yapabilirim.html
http://www.engelliler.biz/forum/sag...ince-barsaktan-mesane-yolu-yapma-yontemi.html

oturan boga kardes ultrasyonada gırdım hatta mesaneyı bır kac defa yıkadılar bıle ama yıne oluyo yıne oluyo urolojı doktorum bana mesanenı genısletmek ıcın bı neden yok dedı mesane hacmın ıyı ha bırde sunu sızlerle paylasayım karadenız teknık unuversıtesı (ktü)de bana kök hücre naklı yaptırmamı ıstıyolar bana karar vermemde yardımcı olursanız sevınırım bu naklı yaptıran arkadaslarımız varmı bılgılerınızı paylasırsanız tesekkur ederım

Arkadaşlar, Lioresal piyasadan kalkmadı, sadece kar marjı düştüğü için firma getirmekte isteksiz! Ama 3-4 ayda bir belli bir miktarda piyasaya sürmek zorunda oldukları için, şu anda piyasada mevcut. Acele ederseniz temin edebilirsiniz.

OturanBoğa;

bende 1 alıyorum gece yatmadan ama hiç almamak en ii bence.

ben 3 senedir engelliyim.2 senedir günde 2 tane alıyordum son 3 aydır 4 e çıkardım.günde 3 kez egzersiz yapmama ve ilaç almama rağmen kasılmalarım son bir kaç aydır çok arttı.sandalyeden düşme gibi bir sıkıntı yaşamadım ama az kaldı oturduğum zaman belli bir süreden sonra ayaklarıma temas oldumu belim kendini ileri doğru itiyor resmen vücudum düz bir hal almaya çalışıyor kalçam neredeyse sandalyenin ucuna kadar geliyor biraz daha artarsa yuvarlanıcam az kaldı.doktora ne zaman sorsam ilacı arttır diyor bu kadar egzersize bu kadar ilaca hala bu kadar kasılma varsa bir püf noktası varsa söyleyin canımı çok sıkıyor bu kasılmalar

Bana Neurontin yazdılar 5 yıldır da onu kullanmaya devam ediyorum. Aynı etkide sanırım? Zaman zaman değişiyor kullanma miktarım. Kasılmalarım fazla olduğunda daha çok alıyorum.

Merhaba benim heryerimde var kasılma bazan kıranp girer ozaman acı verir diyer zamanlardada kasıldımı arabadan düşecek hale gelirim kasıldımı ayaklarım kayar düşer arabadan çok kötü bir hastalık düşmanıma bile vermesin Allah ben 22 yıldır lrolasan hap kulanıyorum ve Dr Ben lirolaslı 21 yıldır sürekli kulanıyorum ve bana bugün önerdiler hastanede lirolasal bitmişti evde yazdırırken Dr önerdi bende [h=2]Baklofen pompası[/h]araştırıyorum artısı nedir eksisi nedir diye fayda görende yazsın zarar görende yazsın lütfen

araştırıyor

Ben bu ilacı 22 yıldır sürekli kulaniyorum önce 1 tane sona sabah akşam 2 3 yıl sona günde 3 tane oldu 10 yıl kadar ve 6 taneye çıkardı Dr ozaman karaciyerde enzim yükselmesine neden oldu ve tekrar azaltim 6 7 yıldır 6 saat 1 tane alıyorum buda günü 4 tane yapiyor gecen gün Dr lirolsal ponpası takalım sana yürürsün dedi birden şok oldum araştırmaya başladım buĺâf ne kadar gerçek diye

bu lio hem iyi hem de kotu bir ilac...neren kasiliyorsa oraya etki eden akilli ilaclar olsa keske...bnm bacaklarim kasiliyor sen kollarimi da gevsetiyosun...baklofen pompasi olan bir arkadasla tanistim kasilmalarini baya azaltmis ama yan etki olarak tuvalete cikamama gibi bir yan etki yapmis...bu da tansiyonun asiri yukselmesine neden oluyormus..sorunu cozdugunu sanip baska bir sorun yaratmaya gerek yok...yani lio'ya devam...

Üst Alt