Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik Felçlilerde Lioresal Kullanımı

Uyurken sizle mücadele eden iki bacak... Rahatımı kaçırmasalar, yürümelerinden geçtim :)

BEN DE 9 YILDIR OMURİLİK FELÇLİYİM VE SPASİTE NEDENİYLE LİORESAL KULLANDIM 8 YIL HEM DE MAKSİMUM DOZDA YANİ GÜNDE 8 TANE.FAKAT LİORESAL İÇERİĞİNDEKİ BAKLOFEN ETKEN MADDESİ BOS'A ANCAK%1 ORANINDA GEÇİYOR.DOLAYISI İLE DÜŞÜK DOZDA ETKİSİ AZ, YÜKSEK DOZDA İSE KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİNİZİ DÜZENLİ YAPTIRMANIZ GEREKİYOR. ALTERNATİF OLARAK SİRDALUD MR 6 MG ADLI BİR KAS GEVŞETİCİ VAR AMA BU LİORESAL KADAR ETKİLİ DEĞİL,BU YÜZDEN GENELDFE LİORESAL İLE KOMBİNASYON HALİNDE KULLANANLAR VAR.BOTOX,FENOL BLOKLAMA VE BAKLOFEN POMPASI DA DİĞER ALTERNATİFLER

buclofen pompası"

Ben kaza geçirdikten 6-7 ay sonra başladı spastisite
1-2-3 derken 2 sene sonunda ulaştığım doz 8 adetti
Ve birçoğunuzunda bildiği gibi kasılmalar bitiyor ama siz de bitiyorsunuz sersem gibi oluyor insan o kadar ilaçla;ben Londra da idim o tarihlerde (1995) Doktorum buclofen pompasını önerdi kesinlikle kabul etmedim çok korktum ilk etapta
içinde metal bir cihaz elinize geliyor pek hoş gelmedi bana
ilacı alıyorum ama kasılmalarda tamamen sıfır değil Tak yapma şansım da sıfıra inmişti
1997 de fransaya gittim Electrical Stimülation için
spastisite yüzünden uygulanamadı orada tekrar önerdiler bu kez kabul ettim
1997 den beri buclofen pompası kullanıyorum çok rahatım 3 kez değişti şimdiye kadar biri benim kendi hatam dolayısı ile oldu diğeri ise zamanı dolmuştu 5-7 sene arasında değişiyor
spastisitesi olan ve kurumu olan (çünkü çok pahalı) her arkadaşıma öneririm hayatınız değişiyor
Sizler şanslısınız hemen her ilde pompa konusunda bilgili doktorlar var ilaç Türkiye'ye geliyor
Ben fransada pompayı taktırdığımda bir tek cerrah paşa da bu konunun uzmanları vardı pompalar şimdiki gibi bilgisayarlı değil manueldi
tek bir sakıncası var ilaç dolum tarihini geçirmemek
çünkü gerçekten hem çok tehlikeli;hemde insanın ömrünü bitiriyor
ilaç bittiğinde dolum hemen yapılmazsa bir uyuşturucu krizi ile aynı derecede acı çekiyorsunuz çok dikkatli olunması lazım
ben senelerdir bu konuda deneyimli olmama karşın 4 kez de bu acıyı çekmeme rağmen malesef 25 gün önce yine yaşadım
ve tabi 9 senedir kullanınca 2senede tablet 11 sene bağımlısınız o ilaca ister istemez
ben bu en son yaşadığım olayda akdeniz tıp ın aciline gittim doktorum sabah geleceğini ve durumu izah ettim halimi görüyürlar zaten normalde 4 saat uyuttuğu söylenen 5 mg diazemleri vurdular toplam 1.5 saat uyuttu
sözün kısası eğer spatisiteniz varsa kesinlikle pompa;ama ilaç zamanına dikkat

3 senedir omuriLk feLçLisiyim.
Lioresal hiç kuLLanmadım adınıda iLk defa duydum.
qünde 3 kere UROPAN yazıLdı yakLaşık 2 senedir qünde 1 adet oLmak üzere kuLLanıyorum.

lioresal bence tamamen psikolojik etki yapıyor. yani kasılmayı azaltma etkisi cok az.benim 3*3 almam gerekiyor. amam ben azalttım. günde 2 tane alıyorum.kasılma sıkıntı, idrara sıkışma,moral bozukluğu gibi sebeplerden kaynaklanıyor.ilacın faydası cok az..

evet bende omurilik ameliyatı sonrası felç geçirdim...
7 ay oldu liorasel kullandım..şu an yürümeye başladım..ama en önemlisi inancı yitirmemek ve hareket etmeye çalışmak...

lioresal ılacını yaklasık 2 sene kullandım.ayak bıleklerımdekı kasılmalar yuzunden.kasılmalar o kadar rahatsız edıyordukı uzun yurume cıhazlarıyla yurumeye kalktıgım zaman benı gerı dogru ıterek sırtustu düşmemı saglayacak kadar cok oldugu zaman oluyordu.
kullandıgım sure ıcınde kasılmalar azaldıysada yok olmadı bu yuzden bende ayak bıleklerıme yapılan botoksla kurtuldum kasılmalardan.
şimdi rahatım kasılmalarım bıttı rahatım....

4 yıldır omurilik felçlisiyim (c5), kasılmalarım oluyor ama şiddetli değil, fazla rahatsız etmiyor o nedenle kas gevşetici kullanmıyorum. lorasel hiç kullanmadım önerende olmadı. fakat önceleri 2x2 sonra 2x1 şimdide 1x1 detrusitol kullanıyorum, üropanın alternatifiymiş galiba.
liorasel kullanmalımıyım acaba sizce? kasılması olduğu halde kullanmayanların zararı ne olur?

Lioresal ve detrusitol apayrı k onularda ilaçlardır
Lioresal kasılmaları önler; detrusitol ise mesane iç basıncını azaltır ve bu sayede hem sızıntı olmasını hem mesane kapasitesinin azalmasını hem de böbreklere idrar kaçmasını önler.

gözün bozuk olmadığı halde numaralı gözlük takmak gibi bi şii olur :lol:

detrusitol ü kasılmalarım için değil mesanem dar kaçaklarım çok oluyor diye kullanıyorum arkadaşlar yanlış anlaşıldı galiba.
bende kasılma var ama rahatsız edici derecede değil, acaba lourasel kullanmazsam ne kaybederim ne zararım olur acaba bunu merak ediyorum?

ben lioyu uzun süre kullandım sonra bi ara kasılmalarım epeyce azaldı ve iki sene kadar kullanmadım. ve eksikliğini de hissetmedim.
bi de şöyle bi şey var lioreasal nörojenik mesane dedikleri olaya da ii geliyor. yani spastideden dolayı idrar atmakta zorlanıyorsan lio yardımcı bi ilaç.
bak ana ilaç diil , yardımcı..

yalnizefe, bunu deneyerek öğrenemen en iyisi.
Kullanma bir süre, bak bakalım kasılmaların rahatsızlık verecek derecede oluyor mu...

ben bu ilacların hiçbirini kullanmadım sadece kas gevsetici ağrı kesici endol kullanıyorum

7 yıldır omurilik felçlisiyim 5 senedir lioresali kullanıyorum günde 10 mg sabah akşam alıyorum ve çok faydasını görüyorum kullanmazsam kasılmalarım çok oluyor ve çok rahatsız oluyorum.

oturanboga bakıyorumda benım gıbı lıorasel ıcen yok en son doz oldugunu soluyolar ve arttırmayı dusunuyorum benım 1,5 yıl oldu gunde 8 ıcıyorum 5 botox 2 fenol yaptırdım tak tan kurtuldum artık lıoraselı sadece tuvalete gıtme duzenımı bozmasın dıye ıcıyorum bırgun ıcmezsem ıdrar tutuklugu yapıyo azda olsa faydası oluyor ınkar edemem benım gıbı kasılması olan varmıama cıft kandıan la yuruyorum ayaga kalktıktan 5 metre sonra bısey kalmıyo ama o 5 metre varya

torakalsekiz, 15 yıl kadar senin gibi çift değnekle yürüdüm o ilk baştaki kasılmadan kurtulmak için oturduğun yerde bi -adale-esnetme hareketi yap. dikile biliyorsan 5-10 dk ayakta dikil öyle yürümeye başla.

BAYKE abı bu hemstrıng (yada her nasıl yazılıyosa) denen adeleyle basım belada kalkmadan once ayaklarımı uzatıp kasılmasına ızın verıyorum zaten baska turlu kalkamam boyle yapmısken bıle kalkınca oyle bı sallanıyolarkı ama bu tıtreme gectıkten sonra rahatım yurumeye hazırım gece uyku mot u takıyorum ama sabah cıkardıgımda sankı hıc takılmamıs gıbı bu zamana kadar 2 fenol 5 botox yaptırdım hakkını yemeyım cok ıyı gelıyo ama kasılma fazla botox ne yapsın ayaklarım guclu ama arka adale spastık olunca bı yere azda olsa tutunmadan kalkamıyorum
KAHROLSUN SPASTISITE :evil:

spastite ile ilgili nette epey araştırma yaptım şu ilaçları öneriyorlar
a. Baklofen (lioresal)
b. Benzodiazepin türevleri (Diazepam, Klonazepam)
c. Dantrolen (sanırım bu tr. de yok)
d. Tizanidin (sirdalud)
spastite çok artarsa ki bazen tutuyo, o zaman 5mg.diazem alıyorum
oldukça iyi geliyor. etkisi 12 saatten fazla sürüyor.
şu fenol ve botoxun etki süresi ne kadar ?

http://www.fiziktedavici.com/norolojik-hastalyklar/spastisite-tedavisi.html

abı fenol subatta yaptım ama o zaman 4 kısı ayaklarımı ayıramıyodu sımdı etksı gectı ama o eskı kasılma yok botox benı 2 3 ay tutuyo lıo leblebı oldu abı bı ara o kadar sınırlendım kı baklofen pompa takma kararı aldım ama doktorum ızın vermedı mevcut hareketlerımı kaybedebılcegımı soledı ama kafa attımı bılırsın sakınlesmek zor oldu

merhaba arkadaşalar
bende 2004 temmuzda trafik kazası sonucu t 12 seviyesinde yaralandım
ve felç oldum kazadan sonra acil ameliyat yabıldı ama ne fayda
akabinde hemen ara vermeden ist 70. yıl 3.5 ay tedavi gördüm
daha sonra evde egsersiz erektirikli bisiklet yani hastanede ne görüyosam aynısını uygulamaya çalışdık hastanedeyken ilaç veriyolardı ama hatırlamıyorum isimlerini prensip olarak ilaç kulanmıyorum zaten belkide ihtiyaç kalmıyor günlük spor yabdıgım için drençliyim galiba
tuvalet de 2 yıl kadar önccce kendimi alıştırdım daha sonra idrarlimi ıkına ıkına yabmaya başladım alışdım biraz efor saf ediyorum ama tak yabmıyorum ve içerde idrar kalmıyor böbrekler saglam kasılmada hiç olmadı bende arkadaşın birinin yazdıgı gibi iyimi kötümü bilmiyorum
uzun bacaklarla da iki saat adım atıyorum günlük en önemlisi bezlenmiyorum
ve bunuları başarı sayıp yola devam diiyyorum
size haddim olmadan tafsiye de bulunarak sözlerimi bitiriyorum
lütffen çaba gösterilim arkadaşlar ve kök hücre uygulamasına hazır olalaım ki daha fazla zaman kaybetmeyelim boyun egmeyelim hayata
sevgilerle

Spastise

Arkadaşlar ben T4 T5 den 22 yıldır omurilik felçlisiyim.Hepinizi okudum.Ve ben şuanda hiçbir ilaç kullanmıyoru.İlk yıllarda üropan kullandım daha sonrada Detrusitol kullandım,inanırmısınız kullanırken ne fayda gördüğümü,şimdi kullanmıyorken ne zararı olduğunu anlıyamadım.Şimdi hiç ilaç kullanmadığım halde bir şikayetim yok.Günde 4 sefer TAK uyguluyorum.Dışarıda olduğum zamanlardada her ihtimale karşı,torbaya bağlı Prezervatif takıyorum,eğer kaçıntı olursa diye ve böylede yaşayıp gidiyorum.Çünki ben her ilacın mutlaka yan etkisinin olduğuna inanıyorum onun için çok gerekli olmadıkca ilaç kullanmak istemiyorum.Tabiki bu benim düşüncem,kimseyi etkilemek istemem.Kasılmalara gelince beni çok fazla rahatsız etmediğinden ilaca hiç gerek görmedim.Sadece sabahları uyandığım zaman 10-15 saniye kadar kasılma yaşıyorum.Birde eğer uzun zaman tekerlekli sandalyemde oturursam ozaman kasılmalar oluyor,onuda hareketler yaparak gideriyorum.Eğer arkadaşlarıma bu yaşadıklarımla ve bu düşüncelerimle yararlı olabildimse nemutlu.Hepinize saygılar.

merhaba

evet ben daha yeni üye oldum.vede ancak gördüm bu alanı.bende paylasmak istedim.ben 36 yasındayım.15 yıldır omurilik felcliiyimm.suan evde tek bastonla yürüyorum.sadece felc oldum olalı üropan kullanıyom.6 saatte bir.bir iki tıla yakın tak yaptım.suan rahatım.cok su iciyorum.belki inanmazsınız ama ,tak yaparken o kadar siterilsiz yapıyordumki.görseydiniz.deli derdiniz.cebimde tasıyodum sondayı.idrara cıkıcam zaman.girerdim bi wcye.orda tak yapardım.hic temizlemeden.allahtan cok büyük sorun yasamadım.ama ilk zamanlar cok su icmadigim icin.mesanemde taş yaptı.onun acısını cook cektim.hatta 3 yıl bagara bagara gecti.sonunda amaliyat oldum.taşı aldılar.ved doktor şok oldu.tasın büyüklügü bir yumurtaya eşti.söyliyebilicem seyy.bol su icinnn.böbreklerimdende amaliyat oldum.iki kez.30 tane taş alındı.taslar beni seviyoo.suan sadece üropan kullanıyom.sabah ölen aksam idrara cıkın.yani düzenli saatlerde cıkın.sorun olmuyo.bende tek sorun.bu üropanı almasam gögsümde cok agrı oluyo.bıcak gibi batıyo.eee 15 yıldır kullanıyommm.

26 yaşındayım ve 11 yıldır felçliyim rahatsızlığım t5-t6 kırıklı çıkıklı parapleji. Üropan ve Lioresal kullanıyorum. Kullanım şeklim ise, Kahvaltı sonrası ve yatmadan önce 2x1 lioresal 10mg, 2x1 Üropan 5mg alıyorum., Lioresal almadığımda aşrı derecede kasılmalarım, Üropan almadığımda ise idrar kaçırmalarım oluyor o nedenle iki ilaçta benim için vazgeçilmez.

ben 2 senedir omurilik felclisiyim lioresel kullanıyorum gün de 6 saatte 1 di ama kesmedi:) söledim artıur dediler bende 4 saatte 1 tane atıyorum haticenin dediği bendede oldu bitti ve 2 gün alamadım ilacı kasılmalarım çok fazla arttı hatta uyyamadığım oldu sık kullanan lar yedekte bulun dursun lar tavsiyem:,)

2 gün alamadım ilacı kasılmalarım çok fazla arttı hatta uyyamadığım oldu sık kullanan lar yedekte bulun dursun lar tavsiyem:,)
bu prospektüs lioresal'in içinde var ama kırmızıyla işaretlediğim bölüme dikkatinizi çekerim. bi seferinde ben de şak diye kestim ilaç alımını. neredeyse spastiteden dolayı nefes almakta bile zorluk çektim.
UYARILAR / ÖNLEMLER :
Psikotik bozuklukları, şizofreni, depresif veya manik bozuklukları, konfüzyonel durumları veya Parkinson hastalığı olan kişiler Lioresal ile dikkatli bir şekilde tedavi edilmeli ve bu durumlar alevlenebileceğinden, hasta dikkatli gözetim altında tutulmalıdır. Lioresal�in kesilmesi veya aşırı dozuna bağlı olarak bazen konvülsiyon eşiğinde düşme görülebileceğinden ve nöbetler bildirildiğinden, epileptik hastalara özel bir dikkat gösterilmelidir. Yeterli antikonvülsif tedavi sürdürülmeli ve hasta dikkatle gözlenmelidir. Lioresal peptik ülserli veya peptik ülser geçirmiş hastalarda ve ayrıca serebrovasküler hastalıkları olanlarda veya solunum, karaciğer veya böbrek yetmezliği bulunanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Lioresal ile tedavide, mesanenin boşalmasını etkileyen nörojenik bozukluklarda düzelme görülebilir. Önceden sfinkter hipertonisi olan hastalarda akut idrar retansiyonu görülebilir; bu hastalarda ilaç dikkatle kullanılmalıdır. Ender olarak serum SGOT, alkali fosfataz ve glikoz düzeylerinde artış kaydedildiğinden, karaciğer hastalıkları olanlar veya şeker hastalarında , ilaca bağlı değişikliklerin meydana gelmediğinden emin olmak için, periyodik olarak uygun laboratuvar testleri yapılmalıdır. İ lacın aniden kesilmesi Özellikle uzun süren uygulamalardan sonra, Lioresal�in birdenbire kesilmesiyle anksiyete ve konfüzyonal durumlar, halüsinasyonlar, psikotik, manik veya paranoid durumlar, konvülsiyonlar (status epileptikus), diskinezi, taşikardi, hipertermi ve ters tepki olarak spastisitede geçici artış bildirilmiştir. Aşırı doz ile ilişkili acil durumlar veya şiddetli yan etkiler hariç, tedavi daima doz azaltılarak kademeli olarak kesilmelidir(yaklaşık 1-2 haftalık bir sürede). Gebelik ve Emzirme Hamile kadınlarda yeterli ve kontrollü çalışmalar yapılmamıştır. Baklofen plasentayı geçer ve fetus için yararı, olası risklere karşı daha fazla olmadıkça hamilelik esnasında kullanılmamalıdır. Terapötik dozlarda Lioresal alan annelerde, aktif madde anne sütüne geçer, fakat geçen miktar çok az olduğundan çocukta hiçbir yan etki beklenmez. Araç ve makine kullanma yeteneği üzerine etkileri Lioresal�in sedatif ve uyanıklığı azaltıcı etkisi nedeniyle, hastanın tepki gösterme yeteneği ters olarak etkilenebilir. Bu nedenle araç ve makine kullanan hastalar dikkatli olmalıdır.
YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
Yan etkiler en çok tedavinin başlangıcında doz çok hızlı artırıldığında veya yüksek dozlar uygulandığında ortaya çıkar. Bu yan etkiler çoğu kez geçicidir ve doz azaltılarak giderilebilir veya hafifletilebilir; tedavinin kesilmesini gerektirecek kadar şiddetli olmaları enderdir. Psikiyatrik hastalık geçirmiş veya serebrovasküler hastalıkları (felç gibi) olan hastalarda ve ayrıca yaşlı hastalarda daha şiddetli yan etkiler oluşabilir. Santral sinir sistemi Sık sık özellikle tedavinin başlangıcında; gündüz sedasyonu, uyuşukluk; bazen solunum depresyonu, sersemlik, bitkinlik, tükenme, mental konfüzyon, baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, öfori, depresyon, kas zayıflığı, ataksi, tremor, halüsinasyonlar, kabus, kas ağrısı, nistagmus, ağız kuruluğu; ender olarak parestezi, dizartri. Özellikle epileptik hastalarda konvülsiyon eşiğinde düşme ve konvülsiyonlar görülebilir. Duyu organları Bazen uyum bozuklukları, görme bozuklukları; ender olarak tat alma bozukluğu. Gastrointestinal sistem Sık sık bulantı; bazen hafif gastrointestinal bozukluklar, öğürme, kusma, kabızlık, ishal; ender olarak karın ağrısı. Kardiyovasküler sistem Bazen hipotansiyon, kardiyovasküler fonksiyonların azalması. Ürogenital sistem Bazen sık işeme, enürezis, dizüri; ender olarak idrar tutukluğu, impotens. Karaciğer Ender olarak karaciğer fonksiyon bozuklukları. Deri Bazen hiperhidroz, deri döküntüleri. Bazı hastalarda, ilaca karşı paradoksal bir reaksiyon olarak, spastisitede artış görülmüştür. Bildirilen yan etkilerin çoğunun tedavi edilmekte olan koşullar ile ilişkili olarak görüldüğü bilinmektedir.

KAYNAK

selam ben 16 yıl oldu kaza yapalı ilk zamanlar lioresel günde 8 kadar çıkmıştı ama son 10 yılda ağrı kesici dahi kullanmıyorum

4 seneden beri omirilik felçliyim bende 2 seneden beri lioresel günde 4x1 kullanıyom ve üropon 3x1 kullanıyom günde 3 saat aryla takyapıyom hssim var.ama kasılmalara çaresini bulamadım lioreseli içmedigim zaman kasılmalar olyor.1 gün olyor kasılmalarım felaket ben bile zor zaptediyom bacaklarımı 1 gün oluyor sanki hiç 1 şey olmamış gbi oluyor da az oluyor.piskolojikte olabilirmi? acaba.duygusal 1 i oldugum için olabilir mi acaba?

ok

8 yıl oldu benim kaza yapmam 8 yıldır günde 3 tane LİORESAL alıyorum
kırık seviyesi c3 c4 c5

..

benimki boş denize balıklama atlama sonucu oluştu :D c5 hiç bişey kullanmıyorum biraz kasılmalar var ama kasılma işime yarıyor açıkcası.

Üst Alt