Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Müge Anlı'nın programından: Görme engelli oğlunla evlenmiş, daha ne olsun? [Tartışma]

Arkadaşlar takılmayın böle mühim olmayan ayrıntılara. Bakın ne güzel konular açılıyor oralarda harcayın enerjinizi... Örneğin benim açtığım kompozisyon yarışması.

Aysel hanım tabiki engelliyiz bundan da gocunmuyoruz, ama isterseniz benim ilk iletimi bir okuyun, Siz "engelli oğlunla evlenmiş, öpte başına koy" tarzı bir yaklaşımı onaylıyormusunuz? onaylamıyormusunuz, keza bu soruya vereceğiniz cevapp aynı noktada buuşup buluşamayacağımızı belirleyecektir.

Xxman
bana özürlü ile engelli arasındaki farkı açıklarmısın?

Bir de ne alakası var otobüsün numarasını sormakla programda yapılan dangalaklığın anlamadım.

Bir daha söylüyorum;

Siz "Engelli oğlunla evlenmiş, öpte başına koy" tarzı bir yaklaşımı kabulediyormusunuz etmiyormusunuz.

Konu bizim engelli olup olmamamız ya da otobüsü sormamız, işitme engellilerin nasıl anladığı vs değil dikkatinizi çekerim.

klavyenin tuşlarına yazık o derece yani:))

speey gonzalez sen engelli ve özürlü arasındaki farkı bilmiyorsan daha bi önceki yazıma bak anlarsın özürlü her işini kendi başına halledebilir engellinin yanında ona tabir yerindeye bakıcılık etcek birisi şart ve kız sapa sağlamken adama bakıcılığa razı olmuş kıza eziyet etmişler resmen ADAMDA ÇOK DOĞRU DEMİŞ O KIZI ÖPÜP BAŞLARINA KOYMALARI GEREKİRDİ...

Tövbe tövbee, nerde yazıyo abicim bu özürlü-engellli kıyaslaması?

Ayrıca bakmayı nerden çıkardın şaşırdınmı sen, Görme engeli en hafif engelli gruplarından biridir ve kişi oturduğu yerde oturmuş malın teki değilse en az gören insanlar kadar bağımsızdır.

Kanser edersiniz adamı ya.

bu tür programlara da inanmak artık çok zor hele seda sayana
ve inanın müge kendini aştı bazen gereksiz ve yalnış yere büyük konuşuyor.

KARDEŞİM GERÇEKLERİ KONUŞALIM görme engelli biri hiç bir işaret bellik olmadan nereye gidip geldiğini nasıl biliyor sorması ayıp bizim burda bi görme engelli arkadaş var ve camdan izlerim bazen ağaçlara göre gidip geliyor peki bu ağaçlar olmsa yada biri sökülse hesabı karışcak gidip geldiği bi yeri normal insan gibi görebilcekmi?

Xxman
Sen de gördüğün kendini aşamamış bir vatandaş yüzünden hepimizi aynı kefeye koyuyosun öyle mi?

Ben sana söyliyim o zaman, yapı olarak hareketli ve sosyal biriyim, uzun süre ailemden ayrı yaşadım ve gören bir insandan hiçbir farkı olmayan kendim gibi birsürü görme engelli insan tanıyorum.

Nasıl gider? basbayağı gider, tek fark sen gözünü kullanırsın, o görme oranına göre elindeki beyaz bastonu kullanır, bu insan ın görme sorunu var dikkatini çekerim zeka değil, tıpkı senin gibi yön duygusu var.

Ben kendim önümdeki büyük engelleri gölge olarak , gece-gündüz, ışık-karanlığı da farkediyorum bu yüzden bina içlerinde ve çok iyi bildiğim yerlerde bastonu kapatırım.

Bağımsız hareketim dediğim gibi görenden farksızdır, gideceğim yerin şehrin bir ucundan bir ucu, Türkiyenin başka bir şehri ya da dünyanın öbür ucu olması farketmez.

Beş parmağın beşi nasıl bir değilse sen de biliyorsun ki aynı engele sahip kişiler arasında bile dünya kadar fark olabilir.

Her neyse programda bahsedilen adamın kişisel gelişmişlik düzeyi ne durumdadır bilemem, ama bunu söylerken Avukat da bilmiyordu.

Umarım bu mesajımın anlatmak istediğimi daha doğru anlatmaya faydası olmuştur...

kardeşim en başından diyorum ben engeliyle bağdaştırmadım konuyu ENGELLİ OLMASIYLA bağdaştırdım ben kendimi söyliyim kardeşim ben hayatımda daha otobüsü binmedim istediğim yere gidip gelemedim hep bana uygun yerlere gitmek zorundayım çünkü ben engelliyim asansörsüz bi yerde ikinci katta çıkamam şimdi ben kendimi nasıl sağlam bi insan yerine koyuyum sen söyle?yada görme engelli birine a binasına git deseler yanında kimse olmazsa o insan oranın a binası olduğunu nasıl bilsin hiç bilmediği bi yerde? kendimizi açıp bazende bazı şeyleri kabullenmemiz gerek ben kabullendim normal insan gibi değilim ben kardeşim sen normal insan olarak görüyorsan kendini öylesindir...

kardeşim görme engelli hiç görmüyorsa insan sende benim yazdığımı oku ama görüysa ne kadar görüyor ? sonuçta diyoruz ya toplumun engelliye bakış açısı belli senin elinde baston varsa sen görme engellisin milletin sana bakış açısı değişir bir anda sen kendini ne kadar aşmış olursan ol insanların engelliye nasıl baktığını biliyormusun acıyarak bakarlar gözlerinin içine toplumun düşünceside bizim burdaki yazışmalarla değişmez o AVUKAT ÇIKIP ÖZÜR DİLESEDE yoldan geçen insanların düşüncelerinide değiştircek değiliz...

Ya pes cidden pes.

arkadaşım, sihirli değnekle değişmez böyle şeyler, adım adım değişir, bunun için de duyarlılık oluşturmak gerekir diyorum, ama siz halâ bikbik yok toplum şöyle bakıyo, yok böyle bakıyo, kapanın bi klozete ağlayın o zaman kardeşim ne diyim.

Kendi kendine yetebilen bir insana aklı başında kimse acıyarak bakmaz, belki olağanüstü birşey olduğunu zannedenler taktir eder en fazla, siz hiç Eşraf Armağan ya da MEtin şentürk için va vah tüh tüh diyen birini duydunuzmu?

Boş konuşmayı bırakın, destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın.

arkadaşlar tamam engelliyiz bize verilen her haktan çoğumuz ihtiyacımız olmasada yararlanırız ama ne olursa olsun benim engelim evlendiğim kişiye minnet sebebimmidir ne yani o beni aldatsa dahi aman karıcım sen benle evlenme lütfunda bulundun sen ne yaparsan yap hakkındırmı demeliyim hatta oldu olacak sevişecek yer bulamazlarsa gelsinler benim yatak odasında yapsınlar... özürlü biriyle evlenen kişiye saygı duyabilirsiniz ama minnet asla.

konuyu açan arkadaş haklı bir itiraz talebinde bulunmuş: fakat henüz bunu dahi anlamayarak polemiğe çevirmek zevzekliği cehaletin ta kendisidir. bunun birincil sebebi ögütlenerek ortak karar almaktan uzaklığimizdır. ne zaman ki hep beraber tek ses tek yürek olabilir, ortak tepki vere biliriz işte o zaman engellenme denen esaret ve bu tür aşşağılanmalardan kurtulabiliriz. yoksa bunu hakkediyoruz demeyede dilim varmıyor ama, hakkediyoruz...

konunun tartışılacak nesi var: aşşağılanmayı içine sindirebiliyor musun ki öyleyse aferin.
ama insan onuru bisey değişin değişmesin "ayrımcılığa ve aşşağılanmaya" hayır diyebilme tavır, duruş ve erdemini gerektirir. kaldı ki toplumlar ancak bu kararlı ve ısrarcı sürecin işleyişiyle değişerek dönüsür...

öyleyse polemiği aşın, bilinçle sonuca calışın...

DEVEKUŞUNA UÇ DEMİŞLER ben deveyim uçamam ki demiş o zaman koş demişler AMA BEN KUŞUM KOŞAMAM Kİ DEMİŞ herkez işine geldiği gibi.şöyle bir forma bakın çalışmaya gelince herkez hasta engelli evliliğe gelince hepsi sağlam.YEMİN EDİYORUM SADECE MERAK EDİYORUM deseler ki engellileri normal insan gibi görüp hiç bir hak vermeyecez sağlam insanlar gibi çalışcak aynı ortamı kullanacak pozitif ayrımcılık yok düzenleme yok,iş yok imkan yok kaç kişi bu durumu kabul eder madem sağlıklı görüyoruz kendimizi böyle bir uygulamayı kaç kişi uygun görür?HİÇ BİRİMİZ UYGUN GÖRMEYİZ ÇÜNKÜ BİZ FARKLIYIZ AMA KONU EVLİLİĞE GELİNCE FARKIMIZ YOK DEVEKUŞU TİPLEMESİ TAM BİZE UYGUN İŞTE...İŞİMİZE GELİNCE DEVEYİZ İŞİMİZE GELİNCE KUŞUZ...

xxxman sitede yorumlarına denk geldiğim tüm yazılarında senle %99 hem fikirim bu konudada insanların menfaat karşısındaki tutumlarıyla diğer konulardaki tutum farkı konusundada sana katılıyorum ancak her ne olursa olsun bizde insanız bizimde gururumuz var evlilik çok farklı bir olay sonuçta bizle evlenen insan zaten ne olduğumuzu biliyor onunda işine geliyorki evleniyor tamam bir engelliyle özelliklede benim gibi ağır engelliyle birliktelik çok çaba istiyor evlilikte yük eşit olur ama bizde yük karşımızdakine biniyor toplumun ön yargısına maruz kalıyorlar bu nedenle gerçekten onlara çok fazla saygı duyuyorum ama saygıyla minnet arasında ince bir çizgi var bunu aşmamak lazım burda bana göre esas sorun evlilik iki birey arasında olur onlar dışında hiç kimse evlilikleri hakkında yorum yapma hakkına sahip değildir o şahıs kim oluyorda bu hakkı kendinde buluyor rus gelin filminin son sahnesinden bir alıntıyla bitireyim "işte baba işte bebek sanane be pezevenk"

[-][/-]Xxxman

Look my son, how many times should i repeat? i was born as a blind man and happy with this reality.

i sincirely accept my health probem and proud to be one, but gimme a fuckin break, no one have a right to treat me/you/Dem as some bunch of subhuman species, got that?

actually since it seems we stucked at a language barrier, i can't hide that have started to think otherwise about you or myself.

get back to page 3 and re read what i've typed, stop repeating same crap or i highly feel like calling you an imbecile.

Türkçe yazdım anllamadın, Belki ben Türkçe kendimi iyi ifade edemiyorumdur diye, bunu da anlamazsan başka bir dile geçeceğim anladın sen onu...

SPEDEEY GONZALEZ KARDEŞİM BAK BENDE SANA son KEZ YAZIYORUM İYİ OKU görme engelli birinin normal insandan farkı olmadığını onlar gibi yaşadığını tekrarlayıp duruyorsun bana görede topluma görede görme engelli engellidir ve normal insandan farklıdır.şimdi senin iddana göre madem görme engelli normal insan gibi onlardan farkı yok özürlü cetvelinden körlük çıkarılsın SENDE ÖMSSyi takip etmek yerine KPSSyi takip et nede olsa ÖMSS engelliler için ama senin normal insandan farkın yok neden engelli birinin yerini almaya çalışıyorsun madem engelli değilsin görme engelliyi engelli sınıfına koymasalar ilk tepkiyi sen koyarsın... ne demek istediğimi gayet güzel anlıyorsun evliliğe gelincede konu kimse ben sağlamım diyemez ister kabul edin ister etmeyin sağlıklı bir insanın engelli biriyle evlenmesi bir LUTÜFDUR sana biri lütuf ediyorsa iyi değerlendirmek gerek DAVUL BİLE DENGİ DENGİNE DEMİŞLER ya deve olcaksın ya kuş yok öyle devekuşluk...her avantajın bir dezavantajı HER DEZAVANTAJINDA BAZI AVANTAJLARI VARDIR...

Xxxman hiç iq testi yaptırdınmı?

inanki şu an yazmak istediğim diğer şeyleri sildim, bilmem anlatabiliyormuyum?

KARDEŞİM BENİM lQ gayet yüksek sen kendininkini ölçtür bir istersen...yada işine geldiği gibi davranmaktan vazgeç normal olan insan istediğiyle evlenir biri engelli biri sağlamsa bu tamamen sağlamın ENGELLİYLE EVLENMEK İSTEYİP İSTEMEMESİNE BAĞLI engelli afedersin ama bi yerlerini yırtsada sağlam insan istemedikçe evlenemez.. neden yazıp siliyorsun biliyormusun bi yerde haksızlık yapıyorsun verecek cevabın yok ondan..biz böyleyiz işte işimize geldimi duygu sömürüsü yaparız işimize geldimi ne farkımız var HZ.Ömerin adalet sistemini bilirmisin sen kendine de başkasınada adil davran sen bir yerde adaletsizlik yapıyorsun ya engelli görmeyip kendini engelli hakklarını kullanırken yada engelli olduğunu kabullenip engellsiz bir insanla kendini bir görüp engelli insanla arasında fark yokmuş gibi düşündürüp evlendirmeye çalışmakla...

Yazdıklarımı sildim çünkü senin gibi anlama kapasitesi olmayan bir adam yüzünden banlanmak istemedim.

Sana burada bak kaç kişi birden aynı şeyi söylemiş, sırf ben en az 2-3 defa aynı şeyi tekrarlamak zorunda kaldım, Ben yaptırdım iq testi sıkma sen canını, ilk okula başlamadan önce yapmışlardı, bana gösterdikleri şekillere 6 yaşında üçgense üçgen, dörtgense dörtgen cevap verebiliyodum, gerçi buna bile gerek yok, anlatılanı anlayıp papağan gibi aynı saçmalıkları tekrarlamadığıma göre herhalukarda senden 1-0 öndeyim demektir.

bir insanın diğerini sevmesinin, kabuletmesinin engelle-sağlamlıkla hiçbir alakası yoktur, zaten ikisi de sağlam insan lar olsa biri diğerini kabuletmese diğeri kendisini yırtsa da fayda etmez dahi çocuk, bak bu basit mantığı bile kuramıyorsun.

Sana Pozitif ayrımcılıkla, eşit bireyler olmak arasındaki farkı artık bu kaçıncı anlatmak zorunda kalışım bilmiyorum, benim çevremde sağlam insanlarla evlilik yapan birçok engelli var, onlarla evlenen insanlarsa lütfetmediler, bunu nerden mi biliyorum? bunlardan birtanesi benim Annemin dayısının kızıyla evlenen eniştem, diğerlerininse önemli bir çoğunluğu arkadaşım, bazıları bir şekilde tanıdıklarım.

Sen burada konuşuyorsun ama boş ve ne dediğini bilmeden elmalarla-armutları birbirine karıştırarak konuşuyorsun.

Ben bugüne kadar hiçbir şekilde duygu sömürüsü yapmadım, böyle saçmalıklara da her mecrada karşı çıktım, benim yapıma-kişiliğime aykırı böyle şeyler.

Beynin almadıysa bir daha söyliyim, engelli haklarının birçoğunu kullanmıyorum, ama kullanmış olsam bile bunun bu konuyla hiç mi hiç alakası yok, Çünkü pozitif ayrımcılığın varoluş amacı dezavantajlı grupları diğerleriyle fırsat eşitliği çerçevesinde denk hale getirmek gayesini taşır.

Yani Sosyal devlet/Refah devleti disiplinini oluşturanlar bunu yaparken lütfetmek gibi angutça bir yaklaşımla değil fırsat eşitliği çerçevesinde konuyu ele almışlardır.

Bak anlamaya niyetin yoksa beni uğraştırma.

Genel konuşmak gerekirse, tartışmanın mantığı bu olmamalı. İnsanları düşünceleriyle birlikte kabullenmek zor olmamalı bence. Benim düşüncem böyle veya genel düşünce budur diye herkesin aynı fikirde birleşmesini beklemek insan zekasıyla alay etmektir. Şunu demek daha insanca ; bu arkadaşın bu konudaki düşüncesi budur. Bu kadar basit.

hayalet73
Herkesin aklından geçen Her düşünceyi söyleme hakkı vardır elbet, ama adama zilyon defa tekrarladık aynı şeyi, adam Halâ aynı tekerlemeyi söylemekten geri durmuyor.

Kaldıki düşünce vardır düşünce vardır, bak bu sitede belliki benim açtığım bu konu gibi duyarlılık oluşturma, engellilerin seslerini duyurduğu bir platform olması niyetiyle açılmış, demekki ortada böyle bir amaç var.

Adam orda çıkmış "öpte başına koy" muhabbeti yapıyo, Ben burada duyarlılık gösterelim diye bir başlık açıyorum, adamlar bana diyoki işimize geldimi engelliyiz, gelmedimi değiliz, sana kim engelimizi inkar edelim dedi be süzer?

Ama sanki ben öyle demişim gibi birsürü saçmasapan laf salatası.

Eğer burada grupseks' hakkında ne düşünüyorsunuz tarzı bir başlık açmış olsaydım tercih etmek ya da etmemek minvalinde düşünceler söylenebilirdi, ama ben burada x ırkı, y ırkı sabun yapılmalımıdır, yapılmamalımıdır gibi bir başlık açmış olsam, yine ırkçı bir vatandaş aklına gelen düşünceyi söyleme hakkına sahip olur, hiçbir şekilde de engellenmemelidir, buna tüm kalbimle inanıyorum, bununla beraber biz de ırkçı bir vatandaşla burada pek alâ dalga geçme ya da laf koyma hakkına sahibiz,.

Haliyle ben de burada biraz bu hakkımı kullanıyorum çünkü duvara söylesem anliycam birşeyi anlamamakta ısrar edenler var, şu 4 sayfa boyunca süre gelen tartışmaları okursan taş olsa çatlardı dersin...

Sayın SppedyGonzales,
Ben bu konunun başında da bazı şeyler yazmıştım zaten.Buranın herkesin aynı düşünceleri paylaştığı bir platform olduğu varsayımıyla yazdığınızı anlıyorum.Aslında yazdıklarınızdan benim anladığım; bak bu adam kötü bişey yaptı diye başlık açtığımda sadece bana hak verenler yazsın diğerleri yazmasın. Bak şu iş iyi olmuş dediğimde yorum yapan herkes de iyi olmuş desin. Bunu kendi kişisel bloğunuzda yaptığınızda bu seçiminize ben saygı gösteririm fakat kamuya açık bir foruma bunu konu olarak açarsanız karşıt fikirlere de kapı aralamış olursunuz.Buraya üye olan herkesin engelli veya engelli yakını olduğunu ben pek zannetmiyorum.Ki gerekli de değil zaten.

SPDEYY GONZALEZ KARDEŞİM YAZMIYIM DİYORUM AMA TAHRİK EDİYORSUN ben lQ MU Yakın zamanda ölçtürdüm 133 çıkıyor buda demektir anlama yeteneğim üstün anlatma yeneteneğim zayıf sanırım yada senin anlama yeteneğin düşük bilemiyorum.BEN SANA GÖRME ENGELLİ OLMASIYLA BAĞDAŞTIRMIYORUM DİYORUM SEN HALA GÖRME ÖZÜRLÜ NORMAL İNSAN GİBİ ANLAMIYOR DİYORSUN O ZAMAN BU ADAM FELÇLİ OLSA AVUKAT SÖYLEDİĞİNDE HAKLIMI OLCAKTI??? SEN ENGELLİYİ DEĞİL KENDİ ENGEL GRUBUNU SAVUNUYORSUN BEN HEPSİNİ bir tutuyorum sen işine geldiği konuşuyorsun ben olanı konuşuyorum doğruları ALLAHTA kuluda bilir kimin işine göre hareket ettiğinide iyi bilir...

Konuyu uzatmanın bi mantıgı yok speedy kardeşim.
Her yazılana cevap vermek zorunda değilsin.
Konu gereksiz tartışmalara sebep oluyor.
Çünkü sonucu olmayan bi konu bu.

Xxxman
Benim için grup falan farketmez, ama diyelim ben öyle yapıyorum, keşke senin gibiler de biraz meseleyi doğru yerinden tutup duyarlılık gösterse de varsın kendi grubunu kollasın, Bizim ilerleyişimizi yavaşlatıyosunuz, Engelsiz insanlara size anlattığımızdan daha kolay ifade ediyoruz bazı şeyleri.

Hayalet73
dediğim gibi herkes görüşünü yazabilir ve Eğer yazarken de ne dediğini bilmezse yazdığı şeyin absürdlüğünün altında kalmayı göze almalıdır.

Ayşegül hanım söylediklerinize tümüyle katılıyorum.

Mami junior haklısın ben de öyle düşünmeye başladım.

alo rtük şikayet hattını arayabilirsiniz.Ben aramıştım çok ilgileniyorlar.Müge Anlı ve yanındaki avukat ve psikiyatrist üçüde hadlerini çok aşıyorlar.Sıkça yapıyorlar bunu..şikayet edin arkadaşlar.

SPDEYY GONZALEZ KARDEŞİM TOPLUM ENGELLİYİ 2 DURUMDA FARKLI GÖRÜR 1.İŞ 2.EŞ varmı başka konularda ayrımcılık ayrı göründüğümüz ayrıldımız?İŞ KONUSUNDA HEMFİKİR FARKLIYIZ sen engelli olarak niye gidip sağlam insanla evlenmeye çalışıyorsun senin çevrende hiçmi engelli yok onla evlen sende sağlam biriyle evlenmek benimde işime gelir aslında bak defalarca demişim İŞİMİZE GELDİĞİ KONUŞURUZ DİYE şimdi ben engelli biriyle evlensem o banamı bakacak ben onamı?YUKARDA ALLAH VAR KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN kardeşim kendinizi sağlıklı bir insan yerine koyun ben kendimi sağlıklı biri yerine koyuyorum düşünüyorum taşınıyorum çevremde taş gibi hatunlar varken neden engelli biriyle evleniyim bi sebep varmı yok şimdi aşk meşk dicenizde benim sağlıklı halimde engelli birine aşık olmam milyonda bir sıra ona gelene kadar taş gibi bi hatunla evlenmiş olurum ŞİMDİ ENGELLİ OLARAK DÜŞÜNÜYORUM KARDEŞİM SAĞLIKLI BİRİNİN BENİMLE EVLENMESİ İÇİN Bİ SEBEP SÖYLEYİN VARMI SEBEP?

Seni sevmesi beğenmesi yeterli bir sebeptir Xxxman, dışarda hiçvbir engeli olmayıp da bi halta yaramayan birsürü adam var, ayrımcılık sihirli değnekle düzelmez, duyarlılık oluşturmakla düzelir, ben sana gerek kendi hayatımdan, gerekse çevremdeki insanlardan örnek verdim ama sen halâ bildiğini okumaya devam ediyorsun.

Çevremde engellii engelsiz kanaşmış evlilikler var, benim bugüne kadar bir çocukluk aşkım hariç kız arkadaşlarımın hepsi gören, hiçbir engeli olmayan insanlardı, engeli bahane edip oturduğun yerde oturmadıktan-hissettirmedikten-kendini aştıktan sonra bırak karşıdaki insan bulur hangi sebeple engelli bir insanla birlikte olmak istediğini.

Üst Alt