Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp hastaları özür oranlarınız yüzde kaç?

Böbrekler sürekli taş üretiyor bunun içinde potasyum sitrat kullaniyorum

Brugada sendromu, hastalığına sahibim.
Kalp içinde elektriksel uyarıların iletilmesi ile ilişkili, ani kalp ölümlerine yol açan bir hastalıktır.
Uykuda ani ölüm olarak adlandırılıyor.
Tedavi yok önlem amaçlı kalıcı ICD Kalp pili iptilandı yapılıyor.
Engelli raporumda şu şekilde yer alıyor:
EKG: SR: V1-3 T NEGATİF MEVCUT. BRUGADA EKG MEVCUT. EKO: LVEF NORMA
SAĞ ATRİYUM VE SAĞ VENTRİKÜL İÇERSİNDE LEAD'E AİT GÖRÜNÜM MEVCUT.
KARDORİTİM 5 MG 1X1 KULLANMAKTA KLAS3-1 ARTİMİ %40 Tetkik İstendi Teşhis Girildi.
I49 - KARDİYAK ARİTMİLER, DİĞER, Z95.0 - KALP PİLİ BULUNUŞU.
Sonuç: %40 Engelli haklarından faydalanabilir.

merhaba anneme kardiyoloji doktoru tarafından e nabız da görünen aterosklerotik kalp hastalığı , Arteriyel Hipertansiyon , atrial fibrilasyon ve fluter , Disritmiler hastalıkları yazıyor

ayrıca karaciğer sekonder malign neoplazm 4. seviye üzeri kanser hastası sürekli ilacı var
ayrica kalp içinde sürekli ilaçları var

otv indirimi için ne kadar rapor çıkar hiç bir bilgimiz yok yardımcı olurmusunuz rica etsem

Pazartesi günü itibariyle İstanbul da bir hastanede engelli kimlik kartı için muayne oldum.
Fakat Raporu istedigim bölüm olun kardiyoloji muaynesinde doktor beni hiç muayne etmedi bile.
Soru sordu ve geçti gitti.
Daha 2 ay önce askerlik için muafiyet almıştım. Oradaki muaynede detaylı incelemeler yapılmıştı. Onu baz aldılar acaba diye düşünüyorum.
O raporda yazan

ANTERİOR HİPOKİNETİK EF BİPLAN SIMPSON İLE % 39,4
ÖLÇÜLDÜ
Sonuç: SOL VENTRİKÜL SİSTOLİK FONKSİYONUNDA ORTA DERECEDE AZALMA. SOL
VENTRİKÜL END SİSTOLİK ÇAPINDA GENİŞLEME. HAFİF MY IKH SINIF 3 %50

Yazıyor. Sizce kaç puan alabilirim

OğuzHan112 bey benim raporum da SİSTOLİK FONKSİYONLARI NORMAL

HAFİF MİTRAL STENOZU (ORTALAMA GRADE: 4 mmHg, MAKS GRADE: 10 mmHg)

ORTA MY

ORTAAY

ORTA TY 45-50 yazıyor.Ve 3 yildir hipertansiyonum var.
5yildir da ideopatik kronik ürtiker+anjioödem hastasıyım.Engelli raporu almak istesem engel oranları kaç olur,bilginiz var mı?Tek bildiğim anjioödem engel oranı 10 muş.

Umut bey merhaba
Bende
-Arteriyel Hipertansiyon(I10 -I13)(I15)
-Esansiyel (primer) hipertansiyon
-Periferik ve Serebral (Serebrovaskuler) Damar Hastaliklari, Venoz Yetmezliği,Periferik vasküler hastalık,
-Hiperkolesterolemi, Hiperlipidemi(E78)
-BY PASS OLDUM BEŞ DAMARIM DEĞİŞTİ Aortokoroner bypass grefti)KAG: LMCA OSTEAL %90
LAD PROKSİMAL %70 DİAGONAL ARTER OSTEALİ %80
CX NONDOMINANT PLAKLI
RCA MID %100 , RCA DİSTALİ KENDİ İÇİNDEN VE SOLDAN CILIZ DOLUYOR
KARAR: ACİL CABG)
-KALP YETMEZLİĞİ VAR AMALİYATTAN ÖNCE EF 28 AMALİYATTAN SONRA EF 35
BU DURUMDA ENGELLİ RAPORUM NE ORANDA ÇIKAR, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

KALP YETMEZLİĞİNE EK NEFES DARLIĞI MEVCUT

Oğuzhan bey merhaba
Bende
-Arteriyel Hipertansiyon(I10 -I13)(I15)
-Esansiyel (primer) hipertansiyon
-Periferik ve Serebral (Serebrovaskuler) Damar Hastaliklari, Venoz Yetmezliği,Periferik vasküler hastalık,
-Hiperkolesterolemi, Hiperlipidemi(E78)
-BY PASS OLDUM BEŞ DAMARIM DEĞİŞTİ Aortokoroner bypass grefti)KAG: LMCA OSTEAL %90
LAD PROKSİMAL %70 DİAGONAL ARTER OSTEALİ %80
CX NONDOMINANT PLAKLI
RCA MID %100 , RCA DİSTALİ KENDİ İÇİNDEN VE SOLDAN CILIZ DOLUYOR
KARAR: ACİL CABG)
-KALP YETMEZLİĞİ VAR AMALİYATTAN ÖNCE EF 28 AMALİYATTAN SONRA EF 35
BU DURUMDA ENGELLİ RAPORUM NE ORANDA ÇIKAR, ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

KALP YETMEZLİĞİNE EK NEFES DARLIĞI MEVCUT

-epikriz raporumda kalp yetmezliği tanısı konmasına rağmen raporda kalp yetmezliği ile ilgili bir cümle yok.

--periferik arter hastalığım kendi doktorumun dopper bulgusu ile ilaç raporumda klas 3 olup; klas 3 tedavisi uygulanmakta; heyet bu hastalığıma klas 1 olarak yüzde 20

-koroner arter hastalığımı klas 3 olarak değerlendirilmiş, yüzde 50,

- mitral kapak hastalığımı klas 2 olarak yorumlamış, yüzde otuz,

- tansiyon hastalığım klas 1 olarak yorumlanıp yüzde on verilmiş.

Toplamda yüzde 75 engelli raporu tanzim etmişler, il sağlık kuruluna itiraz etsem düzelme olasılığı varmı.

şimdiden teşekkür ederim

2016 yılında kalp kapağı hastalığı Biküspit kapak aort yetmezliğinden %50 engelli raporu verildi.

ben daha heyete girmedim ef 0 yazıyor. yüzde sıfır. yazmayı mı unuttular acaba.ana damar yüzde yüz tıkalıdır hayati öneme haizdir 36 mm tek ilaçlı stent takıldı diyor başka bir şey göremedim

Merhaba, öncelikle herkese geçmiş olsun diliyorum. Bir sorum olacaktı.
Anneme 2016 yılında kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Kalbinin %25’i çalıştığı söylenerek kalp pili takıldı. Ayrıca hipertansiyon, menisküs yırtığı ve bel platini var. Önümüzdeki ay bel planiti ve kalp pili değişim ameliyatı olması planlanmakta. İlerleyen yaşı ve sağlık sorunları sebebiyle yürümekte zorlanıyor. Bir yakınımız engel durumu olabileceğini ve rapor alabileceğimizi söyledi. Ben de araştırırken sizleri buldum. Annem için engel raporu alabilir miyiz acaba? Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Sağlıklı günler dilerim.
OğuzHan112 hocam forumda özellikle sizin cevaplarınızı gördüm. Siz de bir yorum yaparsanız memnun olurum.

Teyzemiz kaç yaşında?

Kalp pili ile ef değeri kaç,onu bilsek daha sağlıklı bilgi verebilirdim?

Diğer şikayetleri ile birlikte çok büyük olasılık engelli raporu çıkar...Siz başvurunuzu yapın.
emrdemirbas

OğuzHan112

Hocam öncelikle geribildiriminiz için teşekkür ederim. Bu değerleri bilmiyorum. Yarın ameliyat öncesi doktor kontrolümüz var. Bu değerleri kendisine soracağım ve süreç hakkında bilgi isteyeceğim. Peki size göre engel durumu olarak % kaç verirler?

Şimdi kalp pili ile tam düzelme oluyormu olmuyormu onu bilmiyoruz...o yüzden ef değeri önemli.

Klas 1.2.3 şeklinde onun üzerinden puanlama yapılıyor. muayene eden hekim seni bilgilendirip gerekli açıklamayı yapacaktır.

Bana göre engelli raporu çıkar,ama %de kaç olur onu buradan kestiremem. Bazı bilgiler lazım.
%100 de olur %40 da hastanın durumuna bağlı.

Eko rapru varsa buraya yapıştır.
emrdemirbas

Şimdi kalp pili ile tam düzelme oluyormu olmuyormu onu bilmiyoruz...o yüzden ef değeri önemli.

Klas 1.2.3 şeklinde onun üzerinden puanlama yapılıyor. muayene eden hekim seni bilgilendirip gerekli açıklamayı yapacaktır.

Bana göre engelli raporu çıkar,ama %de kaç olur onu buradan kestiremem. Bazı bilgiler lazım.
%100 de olur %40 da hastanın durumuna bağlı.

Eko rapru varsa buraya yapıştır.
emrdemirbas

İlk mesajınızda yanıtlamayı unutmuşum hocam. Annem 68 yaşında. Süreç çok eski olduğu için raporu e-nabız üzerinden arattım ama bulamadım. Artık doktorumuz ile süreci yürüteceğiz gibi. Ben bilgi edindikçe buradan sizinle paylaşırım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, siz özelinde herkese sağlıklı günler dilerim. 🙏🏼

OğuzHan112

Amin hocam, hepimize inşallah.
Son olarak süreç ne kadar sürmekte acaba? Hastaneden engel raporuna mı başvurmamız gerekiyor?

Evet heyet raporu vermeye yetkili devlet yada ünv hastanelerine...heyet sekreterliği bilgi işlem memurlarına başvurunuzu yapıyorsunuz.

Ön muayeneleri yetiştirebilir sen bazı hastaneler günü birlik verebiliyor,ünv hastanelerin de sürec uzar.

Genel olarak devlet hastanelerinde 1 hafta 15 gün arası sürec değişir.
emrdemirbas

OğuzHan112

ASd+PS ( atrısl septal defect + pulmoner stenoz) ameliyatına yüzde kaç verılıyor raporda clas II yazıyor

OğuzHan112

Defect kapatıldı +ps ne demek onu bılmıyorum oran verılırmı

Ayrıyetten trafık kazası gecırdım dirseğimi açıp kapatamıyorum L şeklinde donduruldu ve el bılegımı sol ve saga donmuyor dirsek parçalandıgı için

@ OğuzHan112

Pulmoner kapak darlığı tıptaki adı Pulmoner Stenoz olup kısaca ps denir.

Pulmoner stenoz kalpten akciğerlere kan akımını sağlayan pulmoner kapakta veya yakınında kan akımını yavaşlatan bir deformite meydana gelmesi durumudur.

Puan gelmesi için hafif mi ortamı ileri derecemi bunu bilmek gerek.

Genelde efor dışında belirti vermez, göğüs ağrısı nefes darlığı ve bayılmalarınız oluyorsa opere edilmeli.
Semih55

Merhabalar 1.5 ay önce acik kalp ameliyati oldum

Aort damar anevrizmasi
Aort kapak metal ile degisti dogustan biküspit
Ve asd onarim yapildi dogustan delik

Hafif derece mitral yetmezlik oldugunu biliyorum. Yaklasik 1 yildir tansiyon ilaci kullaniyorum raporlu

Kan sulandirici ritim duzenleyici tansiyon ilaci olmak üzere 4 cesit ilaç kullaniyorum raporlu.

Kardiyolojiye henüz muayne olamadim yeni ef degerllerim hakkinda bilgim yok

Bu operasyonlara ek olarak kasik ve boyun fitigim var sizce vergi indirimine muracaat etsem rapor oranim tahminen ne olur.

Üst Alt