Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kabız olmamak için ne yapmalıyız?

Bol bol yoğurt yeyin arkadaşlar.İçindeki bakteriler mide için hem çok faydalı hemde sistemin iyi çalışması için gerekli:))Ben kış döneminde brokolide kaynatıp hem suyunu içiyorum hem kendisini yiyorum.Mesane ve bağırsaklar için çok faydası oluyor...

sinameki suyu ılık içilirse normal mideyi boşaltır ama çok sıcak içilirse, çok ishal yapar..yiyecekler çok çiğnenmeli bol bol sıvı alınmalı..

Yukarıda yazılanlara ilaveten Avakado meyveside iyi geliyormuş.Ama genelde kuru kayısı,incir,mürdüm eriğini tavsiye ediyorlar...Acı ile aranız iyi ise dışkı yumuşatmada bire bir...

sevgili ilknur alanya öncelikle geçmiş olsun.bir of li için 2. en büyük sorun of liolduktan sonraki herhangi bir rahatsızlıktır velevki grip dahi olsa.bağırsak ve böbrek bizim için risk grubunda olan başlıca organlarımızdır.bazen beşgün çıkmıyorum diyorsun bunu sık sık yapma yani bu beş günler sürekli hale gelmesin bu süre sıklaştığı takdirde allah korusun kalıcı problemlere neden olabilir sana bu sorunu aşman için acizane bir kaç şeyi hatırlatmak isterim
a)lavabo ihtiyacını peryodik olarak yapma alışkanlığı edin bu iki günde bir veya üçgünde bir olabilir ama fazla uzun olmamasında fayda var
b)antibiyotik başta olmak üzere kimysal ilaçlardan mümkün olduğu kadar uzak dur.en basitinden bir antibiyotik bağırsaklar için çok zararlı.. çünkü faydalı zararlı bütün bakterileri ortadan kaldırdığı için bağırsağı tenbelleştiriyor
c)her sabah bir bardak ılık su iç
d)günde en az yarım saat ayakta durmaya çalış yürüme durumun iyiyse yürü
kardeş bunları eminim biliyorsundur elimden gelen bu faydalı olamadığım için üzgünüm dualarımız seninle tekrar geçmiş olsun aeo.

allah razı olsun kardeşim bahira emin olun yapıcam bunları ama antibiyotik olmadanda olmuyor işte sonda kullanan biriyim işte

Bir yöntem de ben yazayım. Kabızlığın temel sebebi hareketsizlik ve boşaltım sisteminin tam olarak çalışamaması. Dışarı atılamayan maddeler zamanla katılaşıyor ve çıkarken tahrişe sebep oluyor. Ftr lerde tuvalet eğitimi adını verdikleri bir uygulama var. Günde birkaç kez klozete oturup ıkınacaksınız. Oflu birinin klozete geçmesi falan çok zor, özel klozet olması lazım. Ya da tuvalet arabaları var. 150 200 tl civarı. Günde birkaç kez klozete veya arabaya oturup, ıkınırsanız ve bu sırada da parmağınızla çıkamayan maddeleri aşağı doğru yönlendirirseniz tuvaletinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kendi kendine çıkmamakta ısrar eden maddeleri yerçekiminin yardımıyla ve küçük bir parmak hareketiyle rahatlıkla dışarı atabilirsiniz. Hatta parmakla uyarı yaparak idrarı da dışarı atabilirsiniz. Parmakla uyarmak suretiyle hem idrarı hem de gaitayı rahatlıkla boşaltabiliyorum. Elinize bir eldiven giyin ya da naylon poşetlerden parçalar kesin parmağınıza dolayıp deneyin. Tırnak tahrişe sebep olabilir. Başlarda yapamayabilirsiniz ama bir üç beş derken zamanla bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer bu yöntemi uygulayabilirseniz kabızlık, sonda, enfeksiyon sorununuz kalmaz. İnşallah başarılı olursunuz, ben bu yöntemi buldum bulalı çok rahatladım. Öncesinde tak yapıyordum. Şimdi günde 4 5 kez arabaya oturuyorum. Aynı zamanda dışarı çıkamayan gaita ve gaz kaçaklara da sebep oluyor. Bu yöntemle gazı da atıp kaçaklara da engel olabilirsiniz. Yalnız ilk başlarda başaramayabilirsiniz moralinizi bozmadan uygulamalara devam edin. Biraz ayrıntılı oldu ama bu yöntemi bulmam 1 yılımı falan aldı. Öncesi sonda, enfeksiyon, kabızlık bende de vardı. Enfeksiyonlarla kanka gibiydik hiç boş bırakmazlardı. Seviyem t 12, diğer seviyelerde işe yarar mı bilmiyorum. Ya da kişiden kişiye de değişebilir. İşin teori kısmı bu kadar, gerisi size kalmış...

Yüce Allah tan herkese iyilik, sağlık ve kolaylıklar dilerim.

Şu aralar Brokoli ve Karnıbahar zamanı. Bu ikisini çok çok hafif haşlayıp (kaynar suyun içinde 5 dakika kalsalar yeterli), küçük küçük dilimledikten sonra içine biraz marul, biraz kırmızı lahana, biraz konserve mısır, maydanoz, çok az soğan, zeytinyağı ve bol bol limon sıkarak yiyin. Hem enfes bi salatadır hem de barsakları mükemmel çalıştırır.

yesillikli_brokoli_salatasi.jpg

Zeytinyağlı yemekler ve yeşillik tarzı salatalar bu işe çözüm oluyor en azından ben bunu yapıyorum haftada 2 garanti, evelden daha çoktu ama egzersizi bırakınca bu oldu, kayısı suyu ve hoşafıdsa işe yarıyor ama bende gaz sancısı yapıyor.

arkadaşlar muz kola demli çay gibi kabızlığı arttırıcı urunler tuketmeyin bol bol lifli gidalar tüketin kuru kayısı kuru incir komposto olarak tuteketbiirsin. lahana suyu ve kendisini tukedebilirsiniz. bide hareketli olun.

sızma zeytin yağınında çok faydası oluyo tavsiye ederim ,yarım çay bardağı kadar sızma zeytin yağı içine kekik ve kırmızı biber katıp ekmeği bandıra bandıra yedim (kepek ekmeği)hatta içitim

Günde 1 kaşık dupalak iç ve lagman yerine filit lagman kullan kabız olduğun zaman.. ve yemek düzenine dikkat et sulu yemekleri terçih et bol bol su iç. ;) ben c5 omurilik felçlisiyim artık lagman bile kullamıyorum arada ama gogusumden aşağı his yok ama büyük abdestimi ve idararımıp hissetmeye başladım..dediğim gibi sulu yemek ;) ve kendiini düzenli lagmana alıştır 2 günde 1kere çıkmasa bile yap 2günde ve bir saAT belirle ve o saatte lagman yap. mesela 2günde saaT aksam yemeği 6 daysa SAAT 7de wc gir lagman yyap çıksada çıkmasada vücud birzaman sonra düzene oturup alışacaktır. bende 2senedir 1kere bile ne kaçak ne birşey oluyor takda öyle 6saatde 1 kere yap ;)

Omurilik felçlilere ne tür yemekler önerirsiniz...

Arkadaşlar öncelıkle hepımıze gecmıs olsun...Bende trafık kazası sonucu omurlık dunyasındanım...
Malum bu konuyu bilen ilgilenecektır dıyerekten uzatmamam gerek yok...Kabızlık vs. vs. Dahilinde ne tür yemekler yiycekler öneriyorsunuz arakdaslar.

kuru fasulye ewet haklısın bencede...Ama yeşil fasulye kabızlıgada ıyı gelıyo.bagırsaklarda.

dostum ben gazoz içiyorum çok iyi geliyor. elma da aynen yemeklerden sonra sindirim sistemine yardımcı oluyor. ve limon olmzsa olmaz.. sen ne tavsiye ediyorsun?

Valla kafam karma karısık bu konuda...ama asitli içeçekler pek taraftar degilim.Haklısın yedıklerımızı erıtmekte ıyı yardımcı fakat cok ıcersen kemıklerde erime baslarmıs..
Sulu yemekten şaşmıycaz işte.Sormak ıstedım acaba baska bılmedıgımız onerecek daha tecrubelı bı abımız varmı dıye...

var ise öyle bi abi yardımcı olursa seviniriz... bende sıkıntı yaşıyorum bu konuda...

anlıyorum ınsallah bekleyıp gorecez Sende takıp edersın konuyu...

her şeyi ölçülü yiyebilirsiniz..çok sıkıntılı durumlarda sodalı ayran ile rahatlaya bilirsiniz..

madem konu güncellendi bende yazim ha :)
ya arkadaşlar geçen elime bir kitap geçti kan gruplarına göre beslenme olayını anlatıyor, acayip derecede faydalı buldum, şimdi ordaki uygulamalara göre besleniyorum dikkat ediyorum, mesela yemek aralarında su içilmemeli, yemekten en az yarım saat önce yada iki saat sonra içilmeli, çok çeşit yenmemeli, karışık etten uzak durulmalı, asitli içecekelrden kesinlikle uzak durulmalı felan...en ilgi çekici kısmıda şu ; kan grunu 0 ve B olanlar beyaz etten mümkün olduğu kadar uzak durmalı kırmızı eti de ekmeksiz ve bol salata ile yemeli diyor A ve AB kan grupları ise kırmızı etten uzak durmalı beyaz et yemeli diyor. arkadaşlar bunların gerekçeleri sonuçları felan kitapda detaylı bir şekilde işlenmiş,, inanın doğru bildiğimiz bir sürü yanlış var mutlaka tavsiye ederim...

varsa kullandığınız ilaçlar onlaradan olup olmadığına dikkat edin
yemeklerde wc den geldikten sonra katı yiyecekler ekmek tüketimini azaltın yada kepekli ekmek yiyin normal zamanlarda sulu sebzeleli yemekler mümkünse yemekler tereyağlı olsun bulgur lu yemekler yemeyi ihmal etmeyin elma faydalıdır tabi spor hareket unutulmamalı

Ben kabızlık sorunu yaşadığımda -özellikle hamurişi yiyecekler yediğimde- akşam yatmadan önce 1 avuç kuru üzüm (sarı kuru üzüm) üstüne 1 bardak su, sabahleyin kahvaltıdan en az yarım saat önce 1 avuç kuru üzüm üstüne 1 bardak su ve saat 16:00 gibi saatte yine 1 avuç üzüm ve üstüne 1 bardak su içiyorum. Saat akşam 10-11 civarında tuvalete gidiyorum. Bu yöntem bana 1 hafta rahatlık sağlıyor. Ayrıca ishal yaptırmıyor. Bu dediğim şeyi her zaman yapmıyorum. Çok kabızlık yaşarsam yapıyorum. Aynı şey kayısı için de yapılabilir. Duphalac da kullanılabilir. Fakat her bünye farklı. Bende duphalac değil de Osmolak daha iyi bir etki yaptı.

arkadaşlar genel olarak herşeyi yiyebilirsiniz.
sabah kahvaltıdan once bir bardak soğuk olmamak kaydıyla su için. (aksamdan içine incir atıp suyunu içebilirseniz daha makbul.)
SAbah kahvaltıda zeytinyağa ekmeğe banıp yeyin. bol zeytin tuketin.
aksam yemekte kayısı, incir, üzüm kompostosu ya için yada direk yeyin. (haftada 3-4gün duruma göre)
Asitli içeçeklerden uzak durun. Fazla demli çay+neskafe tuketmeyin.

Kuru Fasulye ve nohutu bir gün oncesinden suda bekletip pişirirseniz gaz sorununu çözmuş olursunuz.
bi kestaneye çözüm bulamadım. onuda az tüketiyorum.

Sağdece tuvalet sorunu olan arkadaş hareket yaparlarsa faydasını göreceklerdir.

ben sorunu tens cihazı ile çözdüm banyodan yarım saat önce karın bölgesine yapıştırıyorum petleri bayağı faydası oluyor daha önceleri masaj kemeri kullanıyordum onunda faydası oluyordu ama böbrekte taş oluştuğundan çok sarsıntıda kanama yaptı bıraktım tenste şimdilik sorun yok...

Hangi tensi kullanıyorsun, 200 TL var 1200 TL var. Yüksek fiyatlı olanı alamadım.

Tuvalet arabası veya uygun bir klozet edinerek her gün düzenli olarak en az 3 4 defa boşaltım yapmalısınız. Başlarda yapamayabilirsiniz veya zorlanabilirsiniz ama zamanla faydasını göreceksiniz. Yemeklerde bir miktar acı yerseniz o da fayda sağlar. Acıyı fazla yerseniz ishal yapar dozunu iyi ayarlamalı. Bir de arabaya geçerken dikkatli olmak şart. Allah sabredenlerle beraberdir...

kabızlık

boyun fıtığı ameliyatı sırasında oluşan omurilik hasarı sebebi ile 1,5 yıldan sonra
daha yeni yeni kendi işimi görmeye , işe gidip gelmeye yardım alarak da olsa başladım.
bunada çok şükür.
ancak beni kabızlık problemi sıkıntıya sokuyor 2 günde br her sabah dupalac içerek
büyük tuvaletimi yapıyorum. Bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varmı.

Merhaba, geçmiş olsun genelde ameliyat sonraları yaşanılıyor duphalac öneriliyor bol su içmelisiniz sabahları özellikle ılık su gün içinde de bol su ve bitki ağırlıklı beslenme lifli yiyeceklere yönelmeli ve haftanın üç günü yavaşta olsa 30 dakika yürüyüş iyi gelebilir :)iyi bakın kendinize

Üst Alt