Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme engelliler hangi araçları kullanabilir? Plakalarında damga olur mu?

Mr. No Abi
Emniyet genel müdürlüğünden
İşitme Engelli ve H sınıfı ehliyeti olan vatadanşların trafikde hangi araçları , nasıl kullanacaklarını gösteren kanun , yasa veya yönetmenlik örneği talep ettim.
emevzuat sitesinde bulamadığımıda belirttim
gelen cvp buraya yazacam bakalım ne olacak .
selamlar

Slm. Arkadaşlar EGM den istemiş olduğum işitme engellilerin nasıl , ne şartlarda araç kullabileceğini yazan yasa , yönetmenlik örneği isteğime gelen eposta cevabu aşağıdaki gibidir.
Bilgilerinize
Selamlar
Sayın Ahmet ERTEM 26.10.2011 tarih ve 37106 sayılı bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.
Aracın gerekli yerlerine işitme engelli işaretini takmak şartıyla adınıza veya başka şahıs adına kayıtlı hususi otomobil türünden aracı kullanmanızda sakınca bulunmamaktadır.
İyi günler dileriz

yönetmelik yada ona benzer birşeyler yazmadı mı?

Mr. No abi ben dilekçem de ısrarla nasıl araç kullabileceğimizi yazan yasa veya yönetmenlik örnegi istedim ama gelen cvp bu
sanırım iştme engellerin ne şekilde araç kullanağı yasa veya yönetmenlik de yer almıyor.
sadece trafik yönetmenliğinden yada yasadan işitme engellerin bu şekilde araç kullacağı yorumuna varmışlar galiba
hiç bir yerde yazmayan yasa ve ya yönetmenliği olmayan sticker takıp ticari hariç her aracı kullanabilirsiniz yorumuna mı vardılar acaba
yada yasa yanlış mı yorumlanıyor

sürücü yönetmeliği:

f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

image002.jpg

Sayın Oturanboğa
tek gözü görmeyen' ler ve ötv den muaf araba alanlardan sakatlık işaretlerini kaldırdılar.bizim gibi derdini anlatamayan işitme engelli bireyler sticker takma azorunda bıraktılar.işitme engelliler trafikte araç kullanırken duyu organları olmadığı için göz algılamaları oldukça gelişmiş şekilde algılamakta.diğer yandan teknojının oldukça gelişmiş olması trafıkte bulunan hemen hemen bütün araçların klımalı ve çok gelişmiş ses düzeyıne varan müzik aletleri ve dışardan ses geçirmez şekilde izole edilmiş ve donatılmış olması,sıcak ve soğuk havalarda araç camlarının kapalı,müzik aletlerı ise sonuna kadar açan sağlam bireylerın kullandıkları araçlara ne korna sesi nede ambulans ve itfaiye sirenleri tesir etmemekte.yönetmelik ve genelgelerden habersiz bi sürü trafik polisi işitme engelli arkadaşlara zorluk çıkarmaktadır.

Dilekçe yazıp bu durumu bir makama şikayet etmek gerek. bizi unutmuşlar yine...

Dilekçe yazıp bu durumu bir makama şikayet etmek gerek. bizi unutmuşlar yine...
Bu BİMER var ya En değerli elemanı unutmuşlar burada; baksanıza genel yayın yönetmenimiz OTURANBOĞA tam cevap verdi. Yinede biz yetkili ağzından öğrenmeye yeminliyiz galiba..

sayın oturanboğa piyasada OTOMOBİL kavramı PEK birşey İFADE etmiyor. Dolayısıyla Yönetmelikte ısrarla "otomobil dışında araç kullanamaz" ifadesi bize birşey anlatmıyor.
söyle anlatayım: Piyasada araçlar 2 türlü satılır: Ticari araç, Binek araç.
Ticari araç kullanamayacağımızı yönetmelikte belirttiniz tamam dicem:
geriye Binek araç kalıyor:
yazalım bir modeli: volkswagen sitesine bir girdiğinizde binek araçlar tıklatığınızda karşınıza tiguan yada touareg gibi araçlar kullanabilir mi? HAYIR dicem çünkü o otomobil değil arazi taşıtı. ama günümüzde kimse arazi taşıtı olarak kullanmıyor: otomobil olarak kullanıyorlar..
Başka bir deyişle bir doblo ticari araç ama ruhsatına hususi oto yazılıyor.
Bunu nasıl açıklayacağız? Büyük Türk Dili sözlüğündeki gibi kelime kelimesine " Motorlu, dört tekerlekli kara taşıtı" deyip geçicez ama olmuyor. Piyasada o kadar araç var ki OTOMOBİL hangisi oluyor kardeşim diyoruz.

Düşüncelerinize katılıyorum Cevlikli12. Ben işitme engelli olsam, bu yönetmelik maddesinin iptal edilmesi için hukuki girişimde bulunurdum... Hatta, işitme engelliler federasyonu ile iletişime geçmenizi ve obların eliyle dava süreci başlatmanızı öneriririm. Tıpku bir gözü gören monoküler arkadaşlarımızda olduğu gibi, dava süreci sonunda bu zorunlu stikır uygulamasının kaldırabileceğini düşünüyorum.

Mesajıma ne olmuş :)

Raporda 2022 maaşı+özürlü kimliği+H sınıfı ehliyet v.s. gibi birçok yazı ile birlikte "ÖTV İNDİRİMİ" yazıyor.
Bu "ÖTV İNDİRİMİ" ne manaya gelir?

İşitme engelliler araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamaz. Rapora o ibare yazılmışsa, yanlış yazılmıştır. Aman, ona inanıp araç almaya kalkmayın, sonra bir dünya davayşa uğraşıp, faiziyle geri ödersiniz...

Yeni öğrendim;
Alabilsem bile evde sadece özürlü kişi kullanabiliyormuş. Diğer kişiler için ayrı bir araba gerekeceğine ve iki tane araba alacak param olmadığına göre faydalanabilesek de önemi yokmuş zaten :S

Mr.No,
sürücü belgesindeki ticari araç ibaresinin,aracın türü ile değilikullanım şekli ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Benim de ehliyetim B ve ''ticari araç kullanamaz'' ibareli.
Aracım doblo combi,camlı koltuklu yani,ve ruhsatta kamyonet.
Ruhsatta kullanım şekli ise hususi yük ve yolcu nakli.Ticari sayılmıyor yani.
Hatta ruhsatım çıktığında ticari yük ve yolcu nakli kutucuğu işaretliydi,bayideki satış temsilcisine durumu anlatıp ruhsatı ve tescil kaydını düzelttirdim.

ahmet ertmen adlı arkada'sa EGM den gelen yazının orıjınalı yayınlamasını istedim.

(h) sınıf

ben işitme engelliyim (h) sınıf ehliyet aldım normal araçları kullanabilir miyim..? şimdiden cevabınız için teşekküler......

sticker yapıştırarak kullanabilirsiniz sanırım. Raporunuzda yazması lazım.

Arkadaşlar e posta adresime gelen yazı aynen aşağıdaki gibidir.

Sayın Ahmet ERTEM 26.10.2011 tarih ve 37106 sayılı bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.
Aracın gerekli yerlerine işitme engelli işaretini takmak şartıyla adınıza veya başka şahıs adına kayıtlı hususi otomobil türünden aracı kullanmanızda sakınca bulunmamaktadır.
İyi günler dileriz .

Bu arada ben 2. el Tofaş Şahin aldım 2 hafta önce düz vitesli arka cama sağ ve sol köşesine sticker takarak kullanıyorum 2 kes trafikle karşılaştım geç diyerek devam dediler
araç adıma kayıtlı ve ruhsatda hiç bir şey belitmiyor
sadece ehliyet h sınıfı ve işitme engelli yazıyor
aracın arka camına sağ ve sol üst köşeye yazıcıdan 2 ad. renkli sticker çıkarttım ve bant ile yapıştırdım
2 haftadır bir sorunla karşılaşmadım
vergileri tıkır tıkır ödeyeceğiz muafiyet yok
diğer araç sahipleri ile aramızdaki var
ehliyetimizin H sınıfı olması ( işitme engelli veya işitme cihazı) kullandığı ortpedik kısmında bu yazılır
araç hususi binet otomobil olduğu sürüce kime kayıtlı veya ait olursa olsun farketmez
ve son bir şey aracı kullanırken sticker takmak
hepsi bu kadar

Erol bey yorum ve aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.bende işitme engelli ve H sınıfı ehliyetliyim.H sınıfı ehliyetimle Dacia duster 4x2 arazi taşıtı sınıfına dirdiğinden bu aracı kullanabilirmiyim.(5 yıldır fiat doblo araç kullanıyorum.herhangi bir sorunla karşılaşmadım.)

Türkiye'de işitme engelliler insan taşımaya mahsus ticari araç kullanamıyor maalesef.

merhabalar doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum.benim sorum şu: h sınıfı ehliyete sahip olanlar düz vitesli araba alabilir mi?trafikte sorun olur mu?

OturanBoğa;

Yük taşımaya yönelik ticari araç kullanabilirler mi işitme engelliler?

Ufukalp;

Ama dayanak yok: herkes kafasına göre bildiğini yapmamalı.
Bilinen tek şey yönetmelikte otomobil dışında araç kullanamaz yazısı var. Otomobil kavramı bir anlam kazandırsa sevineceğim:

Konu kaynadı gitti gözümden kaçtı özür dilerim.

arkadaşlar işitme engellier araba hareket ettirirken stop ettiriyormusunuz,yoksa otamatik vites araba kullanıyorsunuz, malum yeni arabalar biraz elektronik, arzı yaptıgın zaman dünya kadar masraf çıkıyor ,,bu konuda tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim,,

asdf

merhaba, şimdi bende %90 db işitme engelliyim. herşeyi rahat tam net duyuyorum. net konuşuyorum. Ehliyeti alacağımda. istediğim araba kullanamazmıyım ? arabamın arka camına stiker yapıştırmak zorundamıyım ?

bypeace;

H sınıfı ehliyet alacaksınız ve cama stiker takacaksınız.

Merhabalar. İşitme engelliyim. Henüz H sınıfı ehliyet almadım. Aldığım takdirde aile için geniş MPV tarzi suv araç alıp arka cama işitme engelli stiker yapıştırarak bu aracı kullanabilirmiyim. SUV araçlarda otomobil sınıfına girmektemidir.Cevaplarıniz için şimdiden teşekkürler.

yk_01

Artık H sınıfı ehliyet yok. B sınıfı ehliyet alacaksınız. Sticker yapıştırarak kullanabilirsiniz. SUV araçlar binek otomobil sınıfındadır. Hatta şuanda günümüzde 8+1 oturma düzeni olan araçlar bile otomobil kategorisine alınmıştır.

SUV Önerilerimizi bu başlıkta paylaşmıştık: https://www.engelliler.biz/forum/alim-satim/205256-otv-muafiyetli-suv-arac-onerisi-olan-var-mi-27.html

7 Kişilik Araç Önerileri: https://www.engelliler.biz/forum/alim-satim/208040-7-kisilik-arac-onerileri-ve-tavsiyeler.html

8+1 Araç Önerilerimizi de paylaştık: https://www.engelliler.biz/forum/alim-satim/207948-9-1-otomobil-araclarda-otv-muafiyeti-ve-tavsiyeler.html

Üst Alt