Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

Tamamda sürücü olur almışım tertibatım yok ÖTV Faydalanmıyorum kanunen bir sorun yok nie uğraşayım

@burak_br
Önceki ehliyetiniz H sınıfı olduğu, aparat gerekmese dahi bir engeliniz mevcut olduğu için aile hekimi size direkt sürücü olur raporu veremez. Engelinizi saklar ve alırsanız da önceki ehliyetiniz H olduğundan kabul görmemesi normal.

Ancak bu komisyona gideceğiniz anlamına gelmez. Aile hekimi ilgili uzmana sevk eder, uzman gerekli kısıtlama kodlarını uazarak komisyona sevk etmeden direkt sürücü olur raporu verebilir, nüfüs müdürlüğünün de bunu kabul etmesi gerekir.

Ufukalp bey anlıyorum engelim saklanacak bir engel değil skalyoz skalyoz sürücülüge engel bir engel olmadığı için aile hekimi sürücü oluru işaretledi aile hekimleri engeli olana veremez die birşey yok sürücülüge engel hali olmayana verir yönetmelikte diorki sürücü adaylarında arscanacak Sağlık şartlarını taşıması yani sürücü olur raporu istiyor vermişim sürücü oluru kullanmaya yetkili olduğum aracın cinsine göre deişim yapıp verecek kanunda değiştirme işlemi sırasında saglık raporu istenir dior o zaman oraya belirtmesi gerekir değişimde komisyon onaylı rapor istenir die

burak_br
Mevcut ehliyetiniz H sınıfı olduğu için istiyorlar bunu. Yani madem sürücülük yönünden hiç bir kısıtınız yoktu elinizdeki ehliyet neden "H" demek istiyorlar.
Elinizdeki mevcut ehliyetiniz normal "B" sınıfı olsaydı haklı olabilirdiniz.

Peki sence mevzuata göre uygunmu h ehliyet değişim yönetmeligini okudunda aile hekimi raporu geçerlimi sence değişimde b olcagi için b yi verecekler arasında aile hekimi oldu için geçerli kişi nüfus istese yapar bunu kanunen bir sorun yok sence hukuken sorun varmı hukuken bakalım işin boyutuna ? Ufukalp abi

burak_br
Bence mevcut bir engeli olan birine branş uzmanlığı olmayan aile hekimi ''sürücü olur'' raporu veremez. Engel ile ilgili branşa sevki şarttır. O engelin sürücü olmaya etkisi branş uzmanının işidir, aile hekimi uzman olmadığı konuda işlem yapamaz.
Benim düşüncem bu.
Ha nüfus memuru isterse yapar mı? Evet yapar.
Bir sorun olursa elinde raporu vardı verdim, ben doktor muyum der çıkar işin içinden. :)

Hukuken o rapor deişim için mevzuat açısından geçerli yönetmelikte net olarak belirtmedi için yapılır

Bendeki engel skalyoz abi ehliyetimde tertibat yok ötv faydalanamadım o yüzden ısrarım uğraşmak istemiyorum merakım hukuken sorun olurmu die ama okudumda hukukunda bir sorun göremedim sence varmı abi

Nüfus memuru isterse yapabiliyorsa kanunen mutlaka açık yolu vardırki yapar isterse yapar demek bunun keyfi olduğunu istemezsede yapması gerekmezmi yönetmelik açısından

burak_br
Bak benim hiç bir fiziksel engelim yok, ÖTV muafiyetinden faydalanma gibi bir durumum da kesinlikle yok.
Sadece biraz işitme kaybım var.
Hatta ehliyetim "H" bile değil, hâlâ eski ehliyet ve "B" sınıfı. Sadece ticari araç kullanamaz şerhi var, haricinde tamamen normal.
Böyle olduğu halde ben bile aile hekimine aman boşverin uzmana sevke ne gerek var diyemem. Çünkü KBB onun uzmanlık alanı dışında. Tamamen normal ehliyet alabilecek durumda da olabilirim. Ama buna o değil, KBB uzmanı karar verir.
Memur isterse yapar dememe gelince:
Tamamen uygun olduğu için değil, memuru suçlayacak bir argüman olmadığı için.
Yani niye verdin derlerse raporu vardı verdim der, sorumluluğu atar, bunu demek istedim. Sizin durumunuzdaki sorun aile hekiminin uzmana sevk etmesi gerekirken direkt"sürücü olur" raporu vermesi.
Ben de yenilemedim henüz, benim de gözümde büyüyor prosedür.
Önümüzdeki yıl içinde son yılın yoğunluğuna kalmadan yapacağız mecbur.

Ben aile hekimine ver gitdim direk sürücü olur verdi keşke uzmana gönderseydide benide heyecanlandırmasaydı bende sürücü olur aldımya abi zaten tertibatlı aracım yok ötvem yok dedim deişssin ugraşmayım ondan ısrarım ve yönetmenliğini okudumda yönetmeliktede bir zorunluluk olmayınca ondan dedim ufukalp abi benim ehliyetim şuan h ve donanımsız ben bunla. Normal ticari olamayan 2 el adıma kayıtlı kullananilrmiyim en azından 2020 yılına kadar

Pardon adıma kayıtlı olmayan

Herhangi bir tertibat şerhi yoksa, ticari olmamak şartıyla otomobil cinsi her aracı kullanabilirsiniz.

yok abi sadece h sınıfı eliyetde bir ibare yok rapordada sadece h sınıfı alır dior bir polis falan çevirdinde sorun olurmu babamın adına kayıtlı bir otomobili kullnsam

Bir arkadaş senin ehliyetin engelli ehliyeti sen engelli aracı kullanacan bu ehliyetle kullanman ysak dedi ama tertibat yok ibare yok nasıl bir engelli aracı alcamki hususi araç kullanmak ticari deil bir sorun olmaz polis falan çevirsede durumu anlatdımda oda anlar sanırım

Her söylenene takılmayın derim. Bu durum ehliyetteki şerhlere, yeni ehliyette ise kodlara göre değişir.
Kimi her aracı, kimi otomatik vitesli her aracı, kimi ise sadece kendi aracını kullanır.

Ben ticari olmayan otomobillleri kullanırım ozaman abi adıma kayıtlı olmasına gerek yok teşekkür ederim

Örneğin artık H sınıfı diye bir şey de kalmadı. B sınıfı ehliyetinizde hangi kodlar varsa o kodlara uygun araçlar kullanılacak.

istisna olarak başkasının adına ötv muafiyeti ile alınmış tertibatlı araçları kullanamazsınız. Bu da sürüş ile ilgili değil, ötv muafiyetinin istismarını önleme adına bir kısıtlamadır.

%90 ve üzeri raporla alınmış tertibatsız aracı herkes kullanır.
Tertibatlıyı ise TSE den uygunluk raporu alınması şartıyla ruhsata işleterek 3. dereceye kadar kan ve sıhri hısımlar kullanır.

Ehliyeti yeni türe çevirseniz ve hiç bir tertibat kodu yazmasa, sadece ticari araç kullanamaz, kodu yazsa, yine ticari olmaması şartıyla her aracı kullanırsınız.

Şuan ki elimde olan h ehliyet ile bütün otomobilleri kullanabilirim

2020 yılına kadar

Kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat sağlık raporuna yazılır yazısı nedir ne anlamdır ufukalp abi buna göre bulunması gereken demek bulunmalı anlamına geliyormu yoksa bulunması gerekiyorsa yazılırmı

ufukalp abi bir yorum ?Kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat sağlık raporuna yazılır yazısı nedir ne anlamdır ufukalp abi buna göre bulunması gereken demek bulunmalı anlamına geliyormu yoksa bulunması gerekiyorsa yazılırmı

burak_br
İnan sorundan birşey anlamadım. O sorduğun paragraf bir yasa, yönetmelik ya da genelgeden alıntı mı ?
H sınıfı için illa bir tertibat olmak zorunda mı, bu paragrafın anlamı bu mu diye soruyorsan, hayır, illa tertibat bulunmalı değil, engeline göre ne tertibat gerekiyorsa anlamında.
Bak sık sık karşılaşıyoruz, artık sen bana tam olarak engelini de söylesen seni daha iyi anlarım olmaz mı ?

abi benim engelim skalyoz ehliyetim h sınıfı hiçbir tertibat yok şuanki mevcut ehliyetimde bunla 2020 yılına kadar istedim otomobil tarzı aracı sürebilrmiyim ve degişim için başvuru yaptım aile hekimine gitdim sürücü olur verdi bununla h ehliyetimi yenileme işlemi gerçekleştirebirlmiyim ?

ben ötv mtv indrimi alamadım daha önce

H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır. yönetmelik böyle dior bu yönetmelik için sordum tertibat bulunmak zorundamı illa die ?

burak_br
Aile hekimi raporuyla ehliyeti yenileme işlemini reddettiklerini belirtmiştin, bunu konuşmuştuk. İstersen bir de nüfus müdürlüğünü deneyebilirsin.
Yok, dediğim gibi tertibat gerekiyorsa o tertibatın nasıl işleneceğini anlatıyor paragraf.

Yönetmelige göre değişim için gerekli olan saflık şartlarını taşıması dior yani sürücü olur raporu istiyor senin görüşün geçerli olurmu abi sen değiştirme işlemini yapsan fikrin nedir

Tertibat gerekmek zorundamı kilit soru abi o zaten bulunması gereken demişya bulunmak zorundamı yoksa bulunması gerekiyorsa mı

burak_br
Ya hu aklına skolyoz için bir tertibat geliyorsa bırak yazsın ne çok eşeliyorsun valla beynim döndü.
Ne yazabilir, diyelim yükseltilmiş koltuk. Gerçi olmaz ya, bu sefer de ayaklar pedala yetişmez. Hadi diyelim oldu, polis sana in aşağı koltuğu inceleyeceğim mi diyecek ? Araçların çoğunda zaten ileri geri, yukarı aşağı ayarı var.

Eşeleme değilde zaten ÖTV’den faydalanamadım tertibatlı araç kullanmıyorum uğraşmak istemiyorum kolay olmuyor rapor çıkarmak sürücü oluru aldım hiçbir yerde aile hekiminin verdiği raporla degişemez yada değişimde uzman hekimli olcak komisyonlu olcak die bir ibare göremedim geçerli raporum varken neden keyfi uygulamalar yüzünden uğraşayım kanun yönetmelik ne diyorsa uygulansın

Senin gibi değerli abilerimden görüş istiyorum o yüzden soruyorum abi sen konulara hakimsin sence mevzuat çerçevesinden yönetmelik çerçevesinde geçerlimi rapor abim değişim için

Nüfusa gitdimde hakkımı savunabileyim

senin görüşleirin güzel abi

@burak_br teşekkür ederim.

Ama konuya dahil olduğum andan itibaren söylenecek herşeyi söylediğimi düşünüyorum.

Bak yukarıda nüfus memuru istese verebilir de dedim. Ama vermek zorunda olduğu için değil, sorumluluğu kendi üzerinden atabilecek bahanesi olduğundan.

Neden verdin dediklerinde, raporu vardı verdim, ben doktor muyum diyip sıyrılabilir işin içinden. Burada hatalı taraf aile hekimi bence.

Sürücü olur raporu talep eden kişide ufak da olsa bir engel durumu varsa, aile hekimi onu branş uzmanına sevk etmekle yükümlüdür. Uzman olmadığı konuda rapor veremez.

Trafik tescil memuru da bunu bildiği için, eski ehliyetin "H" sınıfı olduğu halde uzman görüşü olmadan aile hekimi raporunu reddetmiş.

Son olarak diyorum ki;

Sen trafik tescilde denemiştin olmadı. Uygulama değişti, artık ehliyetleri nüfus müdürlükleri veriyor. Git nüfus müdürlüğüne şansını dene. Baktın olmadı yapabileceğin hiç bir şey yok.

O kadar da korkma. Uzman hekim görüşü olarak özel hastaneler de kabul edilmektedir. Gidersin, hiç bir tertibata gerek görülmüyorsa engeline dolayı ticari araç ve ambulans kullanamaz gibi bir iki kısıtlama kodu yazar direkt nüfusa gidersin. Tertibata gerek olmadığından il sağlık müdürlüğü komisyonuna sevk etmez.
Bu kadar basit yani.

Uzman hekim oldunda kesin kabul edilir abi ozaman anladım kadarıyla komisyon şart deil tertibatlı gerek yoksa onuda kabul etmiyorum die bir lüks olamaz

Hayır, tertibat yoksa ve uzman sevk etmemişse komisyona gerek yoktur.

H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır. mevzuatı budur abi degişim için

Üst Alt