Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

Hocam ben zamanında h almışım şimdi yenilemek istiyorum öenmli olan kişinin son güncel durumu bana verecigi ile zaten sadece otomobil sürcem b1 f m yok zaten benim merakın şdur süreç ailemhekiminden başlıyor herkes için bize kullanmaya yetkili oldugun aracın cinsine göre deişim olcak

[FONT=sans-serif]İl Sağlık Müdürlüğü olarak [/FONT][FONT=sans-serif]özellikle [/FONT][FONT=sans-serif]toplumumuzun dezavantajlı kesimini oluşturan olan [/FONT][FONT=sans-serif]engelli [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü ve Sür[/FONT][FONT=sans-serif]ücü Adayı [/FONT][FONT=sans-serif]vatandaşlarımız için; [/FONT]
[FONT=sans-serif]-[/FONT]
[FONT=sans-serif]H sınıfı sürücü belge sınıfının kaldırılması [/FONT][FONT=sans-serif]ve [/FONT][FONT=sans-serif]Özel Tertibatlı Motorlu Araç [/FONT][FONT=sans-serif]kavramının, [/FONT][FONT=sans-serif]ortaya [/FONT][FONT=sans-serif]çıkması [/FONT][FONT=sans-serif]sonrası [/FONT][FONT=sans-serif]faydalı olacağını düşündüğümüz [/FONT][FONT=sans-serif]bu bilgilendirme notu [/FONT][FONT=sans-serif]hazırlanmıştır.lk Başvuru Yeri:[FONT=sans-serif]Sürücü ve Sürücü Adayı/ [/FONT][FONT=sans-serif]Engelli Sürücü ve Sürücü Adayı [/FONT][FONT=sans-serif]vatandaşlar[/FONT][FONT=sans-serif]ımız [/FONT][FONT=sans-serif]ilk başvurusunu[/FONT][FONT=sans-serif]Pratisyen Tabip/ [/FONT][FONT=sans-serif]Aile Hekimleri [/FONT][FONT=sans-serif]ne yapacaklardır.[/FONT]
[FONT=sans-serif]
G[/FONT][FONT=sans-serif]enel sağlık [/FONT][FONT=sans-serif]durumuna ilişkin [/FONT][FONT=sans-serif]yazılı beyanı alınarak [/FONT][FONT=sans-serif]i[/FONT][FONT=sans-serif]lk muayenesi Aile H[/FONT][FONT=sans-serif]ekimi tarafından yapıl[/FONT][FONT=sans-serif]an [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü ve [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü Adayının,[/FONT][FONT=sans-serif]Yönetmeliğe [/FONT][FONT=sans-serif]göre yapılan muayenesinde [/FONT][FONT=sans-serif]sürücülüğe engel hali olmayanlara [/FONT][FONT=sans-serif]muayeneyi yapan [/FONT][FONT=sans-serif]Pratisyen Tabip/[/FONT][FONT=sans-serif]Aile Hekimi [/FONT][FONT=sans-serif]tarafından uygun [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]Adayları ve Sürücüler [/FONT][FONT=sans-serif]İçin Sağlık Raporu Formu [/FONT][FONT=sans-serif]1. ve 2. Kısmı doldurularak rapor [/FONT][FONT=sans-serif]düzen[/FONT][FONT=sans-serif]lenecektir.
[/FONT]
[FONT=sans-serif]Uzman Tabip Muayenesi[/FONT][FONT=sans-serif]: [/FONT]
[FONT=sans-serif]
İlk başvuruyu değerlendiren Pratisyen Tabip/[/FONT][FONT=sans-serif]Aile Hekimlerince [/FONT][FONT=sans-serif]h[/FONT][FONT=sans-serif]akkında karar verilemeyen veya sürücülüğe engel hali [/FONT]
[FONT=sans-serif]olduğu düşünülen [/FONT][FONT=sans-serif]sürücü/sürücü adayının[/FONT][FONT=sans-serif], [/FONT][FONT=sans-serif]muayene bulguları ve sevki uygun görülen uzmanlık dalları beli[/FONT][FONT=sans-serif]rtilerek, [/FONT][FONT=sans-serif]ilgili uzman tabip/tabiplere [/FONT][FONT=sans-serif]yönlendirilecektir. [/FONT][FONT=sans-serif]Sevkte belirtilen i[/FONT][FONT=sans-serif]lgili uzman tabip/tabipler tarafından sürücü/sürücü adayının [/FONT][FONT=sans-serif]Yönetmeliğe uygun olarak [/FONT][FONT=sans-serif]muayenesi yapılarak[/FONT][FONT=sans-serif], sürücülüğe engel hali olmayanlara, [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]Adayları ve Sürücüler İçin Sağ[/FONT][FONT=sans-serif]lık Raporu Formu[/FONT][FONT=sans-serif]nun 3[/FONT][FONT=sans-serif]. [/FONT][FONT=sans-serif]Kısmı[/FONT][FONT=sans-serif], [/FONT][FONT=sans-serif]sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]belgesi sınıfı ve varsa [/FONT][FONT=sans-serif]kısıtlara ilişkin kod numaraları [/FONT][FONT=sans-serif]([/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü/Sürücü Adayı ve Araçlara ilişkin Kod Tablosu (EK[/FONT][FONT=sans-serif]-[/FONT][FONT=sans-serif]2), (a[/FONT][FONT=sans-serif]-[/FONT][FONT=sans-serif]Tabipler tarafından Kullanılacak Kodlar)) [/FONT][FONT=sans-serif]belirtilerek Rapor düzenlenecektir. [/FONT][FONT=sans-serif]Uzman [/FONT][FONT=sans-serif]Hekim [/FONT][FONT=sans-serif]Muayenesin [/FONT][FONT=sans-serif]de [/FONT][FONT=sans-serif]Ehliyet İçin [/FONT][FONT=sans-serif]Muayene [/FONT][FONT=sans-serif]tanısının [/FONT][FONT=sans-serif]girilmeli[/FONT][FONT=sans-serif], [/FONT][FONT=sans-serif]hekimin kanaatine göre [/FONT][FONT=sans-serif]sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]olamaz[/FONT][FONT=sans-serif], [/FONT][FONT=sans-serif]birinci [/FONT][FONT=sans-serif]grup [/FONT][FONT=sans-serif]sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]olur İ[/FONT][FONT=sans-serif]kinci [/FONT][FONT=sans-serif]grup [/FONT][FONT=sans-serif]sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]olur [/FONT][FONT=sans-serif]kutucukları [/FONT][FONT=sans-serif]işaretlenmelidir. [/FONT][FONT=sans-serif]Bu [/FONT][FONT=sans-serif]şekilde [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü Adayları ve Sürücüler İçin Sağlık Raporu Formu [/FONT][FONT=sans-serif]doldurulan Sürücü ve S[/FONT][FONT=sans-serif]ürücü [/FONT][FONT=sans-serif]Adayı/ Engelli Sürücü ve Sürücü Adayı [/FONT][FONT=sans-serif]diğer evraklarıyla beraber [/FONT][FONT=sans-serif]Emniyet Müdürlükleri Trafik [/FONT][FONT=sans-serif]Tescil Şubelerine başvurarak [/FONT][FONT=sans-serif]yeni [/FONT]ehliyetlerinin düzenlenmelerini talep edebileceklerdir
[/FONT]
[FONT=sans-serif]Özel Tertibatlı Motorlu Araç [/FONT][FONT=sans-serif]Komisyonu Değerlendirilmesi:
[/FONT]
[FONT=sans-serif]İlk baş[/FONT][FONT=sans-serif]vuruyu [/FONT][FONT=sans-serif]değerlendiren Pratisyen Tabip/[/FONT][FONT=sans-serif]Aile Hekimlerince, [/FONT][FONT=sans-serif]uzman tabip/tabiplerin değerlendirilmesi için [/FONT][FONT=sans-serif]sevk edilen [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü ve Sürücü Adayı vatandaşlarımızın; ,il[/FONT][FONT=sans-serif]gili [/FONT][FONT=sans-serif]uzman tabip/tabipler tarafından [/FONT][FONT=sans-serif]muayenesi [/FONT][FONT=sans-serif]yapılarak, [/FONT][FONT=sans-serif]kişinin [/FONT][FONT=sans-serif]özel tertibatlı araç [/FONT][FONT=sans-serif]kullanması [/FONT][FONT=sans-serif]gerektiği durumlarda [/FONT][FONT=sans-serif]ilgili uzman [/FONT][FONT=sans-serif]tabip/tabipler tarafından [/FONT][FONT=sans-serif]Sürücü Adayları ve Sürücüler İçin Sağlık Raporu Formunun 3.kısmı; [/FONT][FONT=sans-serif]Tanı[/FONT][FONT=sans-serif], sürücü belgesi alabileceği [/FONT][FONT=sans-serif]ve [/FONT][FONT=sans-serif]özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek[/FONT][FONT=sans-serif], [/FONT][FONT=sans-serif]kod ve sürücü [/FONT][FONT=sans-serif]belgesi sınıfı yazılmadan [/FONT][FONT=sans-serif]İl [/FONT][FONT=sans-serif]Sağlık M[/FONT][FONT=sans-serif]üdürlüğü bünyesinde olu[/FONT][FONT=sans-serif]şturulacak komisyona sevk [/FONT][FONT=sans-serif]edilecektir. [/FONT]
[FONT=sans-serif]
Özel [/FONT][FONT=sans-serif]tertibatlı araç kullanması uygun bulunan vatandaşlarımızın raporlarına karar [/FONT][FONT=sans-serif]kısmına [/FONT][FONT=sans-serif]İl Sağlık Müdürlüğü [/FONT][FONT=sans-serif]Özel Tertibatlı Motorlu Araç [/FONT][FONT=sans-serif]Komisyonu[/FONT][FONT=sans-serif]na sevki uygundur [/FONT][FONT=sans-serif]ibaresinin yazılması [/FONT]gerekmektedir

Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir dior aile hekimide geçerlidir

Nie kabul edilmez bu raporki acaba

Ailemhekiminden alınan sürücü olur kararı ehliyet yrnşlemek için yetersizmi illa komisyonmu olcak yönetmelikte öle birşey yok ama bülent abi

neden kimse cvp vermiyorrr abilerr

degişim için aile hekiminin sürücü olur dedgii oluyor bazen bunu kabul etmiyorlar degişimde neden neye istinaden bülent bey illa degişimde komisyonmu olcak bu kanunun neresinde yazıyorr geçrli degilmi degişimde aile hekiminin sürücü olur kararı bu konuda sen en gzel yorumlayıcısın yönetmelige göre geçerli ama neden kabul olmuyorr tertibat olmak zorundmaı sklayoz engelli birinde ne tertibat olabilir ?

kabul ediilmemesindeki yasal dayanak nedir ??

Aile hekimi bu raporu vermiyor yetkili devlet hastanesine sevk ediyor.

aile hekimi rapor verriyor degişritmek için bu rapor nie geçelri deil aile hekimi engelli raporu engleli ehliyeti vermyorki sadece sürücü oalbilir yazıyor okadar

2008 yılındansonra h sınıfı surucu belgesinde kullanacagi arac yaziyor misal benim ehliyetimde ozel tertibatlı elden kumandalı otomatik vites arac kullanir. Ybu durumlarda yinede degistirmek icin yeni saglik kurulu raporu istenirmi

h sınıfı ehliyetlerin degişiminde hangi raporlar geçerli ?

h sınıfı ehliyetlerin degişiminde hangi raporlar geçerli ? aile hekimi uzman hekim komisyon ?

H sınıfı ehliyet artık yok, B sınıfı ehliyet verip üzerine donanım ve sınırlama kodları ekliyorlar. Bu kodları sadece il sağlıktaki komisyon yazabilir.

Ama komisyona gelene kadar önce aile hekimi daha sonra uzman hekimin rapor/sevk yazması lazım.

Kısaca belirleyici olan komisyon ama hepsinin imzası gerekli.

ehliyetim h ama tertibata ihtiyacım yok ehliyetimde tertibatda yok ale hekiminden aldıgım raporla ehliyetimi yenileyebilirmiyiim sürücülüge engel bir halim yok oturanboga

arkadaşlar h ehliyetin yenilenmesinde rapor illa komisyon onaylımı olcak aile hekiminin yada uzman hekimin verdigi raporla degişim gerçekleşemezmi hagi kanunda yazıoyr degişimin komisyon onayı ile olcagı artık engelli ehliyeti kaldırıldı kişi terti,bat kullancaksa komisyon olur yoksa komisyona gerek duyulmazki degişim için hangi rapor geçerlidir ? bu konuda kimse net bir açıklama yapamadı

Bu forumda yüzlerce kere yazıldı ehliyet yenilemenin formülü. Alie hekimi+hastane+komisyon ben dahil bi çoğumuz bu şekilde yeniledik. Nedenini niyesini bilemem ama formülü bu. burak_br

Bunun yasal gerekçesi nedir cicikıs kanunu nedir öyle birşey yok tertibatlı araç kullanmak yoksa bu zorunluluk neden

burak_br

Kardeş benimde tertibata ihtiyacım yok otm araç kullanıyorum.
Bu ehliyeti b'ye çevirmek için şartlar böyle uzman hekim onayı ve komisyon gerekiyor.
Benim şahsi fikrim devlet bu şekilde suistimallerin önüne geçmeye çalışıyor.

ama yasada öle birşey yok keyfdi bir uygulama bunun degişim süreci çok net ben tertibatlı araç kullanmıyorum sürücü olurda almışım neden ugraşayım

Peki ötv muafiyetinden faydalanıyor musun? Faydalanmıyorsan gerek olmayabilir mantıklı.

faydalanmıyorum şuanki mevcut eliyetimdede hiçbir tertibat yok sadece h kısıt yok ve ben ötv indirmden daha önce faydalanamadım zaten gerekde duymuyorum sürücü olur aldım emniyet kabul etmedi ben bunla iligli bu forumdan mantıklı bir açıklama alamadım

Faydalanmıyorsan ve faydalanacak bir engelin yoksa aile hekimi sevki ile devlet hastanesine gidersin doktora kurula sevk etmeyin dersin araç kullanmanda bir sakınca yoksa ehliyetini B yaparsın gibime geliyo benim.

Ben aldım bunla b yapayım diorum skalyoz var bende oda tertibatlı araç almaya uygun deil yenileyip b yapmak isterm emniyet komisyondan getir raporu dedi yasal dayanağı olmamasına rağmen

Emniyet? Yenilemede son durak nufus müdürlükleri ki.

Ben yenilemek için başvurdumda emniyetde idi ozaman onlar olmaz diyince dahada ilgilenmedim raporu koydum öylece ehliyetim h şimdi kullanmaya yetkili olduğum aracın cinsine göre b yapcam değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu verdim kullanacağı araçta bulunması gereken tertibat yazılır bu araçta illa tertibat bulunacak değişim komsiyon ile olcak die birşey göremedim bu yönetmelikte ben aile hekiminden aldığım raporun geçerli olduğuna inanıyorum sence gerilimi ?

Geçerlimi

Bu site kendini güncellemek için gayet başarılı sadece okumak yeterli oluyor!

Site Harika muhteşem ben soruma cvp alamadım net bir açıklama olmadı

Umarım değiştiririm o raporla benim merak etdim yasal olarak sorun varmı değiştirmede hekim raporu ile değiştirmede

Umarım değiştiririm o raporla benim merak etdim yasal olarak sorun varmı değiştirmede hekim raporu ile değiştirmede
Kardeşim aynı dertten müzdaripiz benim de ehliyetim H sınıfı benim ehliyetimde otomatik vites araç kullanır yazıyor. Bende şimdi yenilemek istiyorum ama bu komisyon benimde kafamı kurcalıyor. Benim sol kolumda hareket kısıtlığı var ama sadece otomatik vites işimi görüyor tertibata ihtiyacım yok. Tertibat istemememin sebebi eşimin kardeşimin babamın aracını da rahat kullanabilmek ve onların da benim aracımı rahat kullanabilmesi yada gittiğim bir seyahatte otomatik vites bir araç kiralayıp kullanabilmek fakat bu komisyon olayı çok fena canımı sıkıyor çünkü komisyona girersem benim ihtiyacım olup olmadığına bakmayıp bana ordan bir tertibat yaslayacak. Yok ticari araç ambulans kullanamaz yazacak Ambulansla zaten işim yok fakat kullandığım pickup aracım var ve ticari geçiyor yani anlatacağın herşey karmakarışık olacak eğer sadece uzman hekim raporu geçer deseler uzmana derdimi anlatırım ama komisyon beni hiç dinlemeyecek bile biliyorum.

Bende hiçbirşey yazmıyor tertibat yok ehliyetimde h sınıfı yenilemek için başvurdum aile hekimine sürücü olur verdi yenilemek istedim emniyet kabul etmedi gerekçe istedim sunamadı bile şimdi h ehliyet kaldırıldı yerine a veya b geldi bende aynı sen gibi komisyona gitcen yok ticari kullanmaz yok şu kısıt bu kısıt gerekse duymuyorum bu raporla yenilemek istiyorum merakım şu kanunen bir sıkıntımı var yönetmeliğini okudumda olması gerekir die düşünüyorum ben kabul edilmemesindeki yasal gerekçe nedir

burak_br

Bence kanunen bir gerekçe yok tamamen kendilerimi sağlama almaya çalışma. Ama bu konuda nüfus emniyetten daha töleranslı olabilir raporunda varsa bir şansını dene bence ben nufüsa sormuştum sadece uzman raporu olur mu il sağlık olmasa kabul edermisiniz diye oradaki memur ben rapora bakarım eğer sürücü olabilir raporu varsa il sağlık kuruluna sevk yoksa yaparım işlemi demişti ama ben yinede güvenemedim. Şuan mevcut ehliyetimi kullanmaya devam ediyorum.

Hangi ilçede sordun kanunen olması gerekir istenilen sürücü olur raporu artık engelli ehliyeti kaldırıldı için aile hekimide uzman hekimde geçerlidir kanunen bence keyfi uygulama var

sitede çok hatalı paylaşımlar var.bunların silinmesi lazım.birsürü kişiyi yanlış yönlendiriyor ve kafasını karıştırıyor.
aslında sorun insanların dertlerini tam anlatamamasından galiba...

Ehliyet yenileme işlemini yaptım. Kısa ve öz
1. Aile hekimi (fotoğraf ile başvurun)
2.Uzman hekim (Aile hekimi sevki ile)
3.Sağlık kurulu (İstanbul'da Zeytinburnu- Elinizdeki rapor ile şahsen başvuru yapın-telefonunuza gelen mesaj ile kurul gününde orada olun-Güvenlik görevlisinden memuruna mükemmel hizmet var- Tekerlekli sandalyelilere öncelik tanınıyor)
4. Nüfus Müdürlüğü (Sayfasından randevu alın-tekerlekli sandalyeli iseniz gerekmiyor (bana öyle dendi) Sanırım bir eleman bu konuda yardımcı oluyor. Müdüre hanım bile ilgilendi- Ben işlemi Küçükçekmece Nüfus İdaresinde yaptırdım.
Tüm bu süreçte hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ülkemizde güzel şeyler de oluyor.

Üst Alt