Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

H sınıfı ehliyet değiştirmede aile hekimi rapor verebilir mi?

abi şayet bu rraporla yapmazlarsa ben nüfus müdürlügünü şikayet etcem dava açccam yönetemlgii uygulamadıgı için

Sen de tecrübelisin abi bunun tartışılır bir yanı bile yok yapmalı nüfus müdürlügü gerisi keyfi uygulama ufukalp abim

biz kanun yönetmeliklere yönetilen bir ülkeyiz keyfi uygulama olamaz o yüzden kabul etmezlerse şikayet etcem o rapor bal gibi geçerli kanunen yönetmelikdede çok net yazıyor

[FONT=Tahoma] Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin:
[/FONT][FONT=Tahoma] [/FONT][FONT=Tahoma] [/FONT] [FONT=Tahoma] “Engelliler kullandığı araca göre ehliyet alacak”
[/FONT][FONT=Tahoma]Peki “H” sınıfı ehliyeti olanlar ne yapacak? “H” sınıfı ehliyeti olanlar bu sürücü belgelerini engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştireceklerdir. Değiştirme işlemi sırasında engelli bireyin kullanacağı araçta özel tertibat bulunması gerekiyorsa bu durumu gösteren ve özel tertibatın “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik” doğrultusunda hazırlanan listede yer alan kodu ile birlikte yazılı olduğu engelli sağlık kurulu raporunu vereceklerdir.[/FONT]

[FONT=Tahoma]Peki “H” sınıfı ehliyeti olanlar ne yapacak? “H” sınıfı ehliyeti olanlar bu sürücü belgelerini engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştireceklerdir. Değiştirme işlemi sırasında engelli bireyin kullanacağı araçta özel tertibat bulunması gerekiyorsa bu durumu gösteren ve özel tertibatın “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik” doğrultusunda hazırlanan listede yer alan kodu ile birlikte yazılı olduğu engelli sağlık kurulu raporunu vereceklerdir.[/FONT]

Ufukalp abi Hüseyin Şirin’in açıklaması bu yönde tertibat bulunması gerekiyorsa yazılmalıymış yani tertibat olcak die birşey yokmuş abim

h sınıfı ehliyet yenilemeden yoruldum

ardakşalr emniyetde iken dedilerki birnci grup sürücü olur ile gelirsen yenileriz uzmana gitdim birinci grup aldım bu seferde komisyona sevk etmesi gerekirdi dior nüfus yeter artık ya yoruldum kafasına göre birşeyler söylüyorlar

lütfen bu konu hakkında yardımcı olun

İzmirde yaşıyorum... il sağlık komisyonunda engelli ehliyet yenileme konusunda yetkili birisiyle yaptığım telefon görüşmesinde izlemem gereken yolu şöyle anlattı...

Sakatlığı kalıcıdır yazan raporum sistemde olduğu için, yeniden rapor almama gerek olmadığı... aile hekimine 2 adet fotoğrafla giderek orada hazır bulunan formu doldurup aile hekiminin uygun gördüğü uzman hekime sevk etmesi ....

hatta özel hastanedeki konununun uzmanı hekim de olabiliyor....(ben bu aşamadayım, sevk kağıdım elimde, devlet hastanesine bağlı semt polikliniği ortopedi hekiminden randevu aldım.)

Uzman hekim araç kullanabilir görüşünde ise yazılı olarak bana verecekler ve ilk sağlık komisyonundan randevu alıp gideceğim. İl sağlık komisyonu kullanabileceğim araç donanımının kodunu belirleyip onaylayacak. Sonrası bürokrasi, umarım söylendiği gibidir. ehliyet yenilemek için tekrar engelli raporu almamız gerekmiyordur. Gelişmeleri yazarım.

sudaelizi
Yeni süreçte hiç bir zaman gerekmedi. Tamamen farklı bir süreç. Ehliyet için olan rapor süreci sonucunda sadece ehliyet alabilirsin. Diğer rapor uygunsa ÖTV indirimi, vergi indirimi , engelli karı vs kullanılabilir.

Maalesef, [FONT=sans-serif]devlet hastanesine bağlı semt polikliniği ortopedi uzmanı konuyla ilgim yok devlet haatanesine gitmem gerektiğini söyledi... İl sağlık müdürlüğüne durumu anlattım, dr un eksik bilgiye sahip olduğunu söyledi. Yarın özel hastaneye gideceğim
.

[/FONT]

H sinifi ehliyetimi degistirmek icin aile hekimine gittim ortopediye sevk etti. Saglik raporumda % 42 engelim var sol bacak polio sekeli ve otomatik vitesli arac kullanabilir yaziyor. Simdi bu h sinifi ehliyeti degistirmek icin tekrar heyetemi girecegim. Yoksa ortopedi doktoru surucu olabilir diyip uollicak mi. Kod 78 yazmasi gerekiyormus otomatik vitesli arac kullananlarin ehliyetinde. Yani yine il saglik mudurkugune gidecekniyim

Üst Alt