Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin evlenme seçeneklerinin toplumsal baskıyla sınırlandırılması [Tarışma]

slm

supe bısı bu ya :) yarısına gelmedın cew yazma gereğı hıssettım......ben de bunlardan olsun ıstıyorum banane :)) ılk fırsatta bana ben olduğum ıcın değer veren bırını bulur bulmaz nı kah masasına:) tamda aşık olma zaman larım geldı cok guzel paylaşımın okumaya dewam edıım tatlı tatlı:)

ilginç bir konu benimde başımda ekşiyen birileri var. sol gözüm protez, insanlara söylemeden anlamıyorlar. ama görücü usulü ile tanıştırılmalarda ben söylemeden bilsin istiyorum. ilginç olan şu oluyor. beni görmeden aaa öle mi vs vs hikayeler konu geciştiriliyor.

Allah ın bildiğini kuldan neden saklayayım ki. :)

Merhaba biz ne dersek diyelim evlilik kader kısmet işi hani bize öğretilen bu yani :)
Kültür seviye muhabet derken bi bakmişsin bunların hiç biri onda yok ama yinede gönlünü kaptırmışsın.aşkda bu değilmidir zaten anlamsız duygulara isim koyamamak insan genelde hep aradığını bulamaz ki bulsa bile kusursuz olmaz illada diyorsan mantık evliliği ozaman aranılan kan bulunur ama ne kadar mutlu olursun veya mutsuz bunu hangi mantık bilebilir bende çok merak ediyorum :)

örnek ben mesala 21 yaşindayim hala evlenemedım.
Yirmi bir rakamının sağında solunda başka rakam varda benim ekrandamı gözükmüyor.
Hele durun bi yahu, Ben 22 yaşına geldimde (22'den üç gün aldım) hala evlilik demiyorum. Biraz sakin olalım lütfen. Hem bu aylarda böyle mevzuular konuşulmaz.

cicikıs ne güzel anlatmışsın evliliği :)
Üniversite mezunu üst düzey yönetici olsan da , ilkokul mezunu ev hanımı olsan da bir evlilikte bunlardan başka bir şey yaşanmıyor.belki bir iki farklı şey yapılsa da işte evliliğin özeti :rolleyes:
O yüzden , kalıplara takılmadan gönlünüzün ısındığı ,size hayat arkadaşı olacak, sizi sevip sayacak , kıymetinizi bilecek birini seçin.
Yüksek tahsili olmasa da, çalışıp evine ekmek getiren bir sürü güzel ve iyi bayan var neden böyle bir seçim yapmayasınız ki..Engelli olup olmaması ,güzel olup olmaması da önemli değil ,ona karşı içiniz ısınsın yeter .Gönülün sevdiği güzeldir aslolan budur çünkü..
Hayatta iki şeyi severek seçin ; İşinizi , eşinizi
Çünkü hayatınız bu ikisi arasında geçip gidiyor.Diğer bütün herşey bu ikisin arasını dolduran küçük ayrıntılar.

bilmiyorum ya kadermidir kısmetmidir alın yazısımıdır.. ne denir bilmem ama herkes senin gönlünden geçen gibi ister söyleyemesede diye düşünüyorum belki haklısın belkide haksız ama bu senin isteğn ve kimse seni bu düşüncenden dolayı yargılayamaz,sen nasıl istiyorsan gönlün nasıl istiyorsa onu yap çnk bu hayat senin mutluluğuda mutsuzluğuda tadacak sensin... umarım alnında yazılı olan kalbindede yeri olacak biridir...

danger111;
Mevsimsel bişeymidir nedir? insanın okuduğunda içinde evlenme isteği doğruyor. :)

CEREN;
Teşekkürler Ceren meğer bu kadar basitmiş gereksiz matematikler yapıyormuşuz... :)

"Herşeyini ezbere bileyim karabibere alerjisine kadar, o, ben olsun, bende o... karmakarışık olalım, her kavganın sonunda kahkahayla birbirimize bakalım...
Evlenmek istiyorum yaşım geldi diye heralde hiç aşk acısı çekmemiş, sanki onca şeyi yaşamamış gibi davranıp herşeyi bir kalemde silip evlenmek istiyorum, anne olmak istiyorum nazlanmak, birine ait olmak, güvende olmak, sevilmek, kavga etmek, bekarlığımı özlemek, şu yaşadıklarımı unutmak istiyorum.."

Orjinalliğini bozmamak adına olduğu gibi kopyaladım. Zira arasından çıkarmak istediklerim ve eklemek istediklerim de var yani.:) Ama her kim yazmışsa bayağa bir cesurmuş. Durun bakalım bende bi deneyeyim şimdi ne kadar cesur olabilicem kendimi yokluyorum şimdi ben ne istiyorum diye..:D

Evlenmek istiyor muyum bilmiyorum.. Ama bu kadar aklımı meşgül ettiğine göre artı pazarda gördüğüm mutfak eşyalarının başından ayrılamayıp "çeyizime şu kabak soyacağındanda alayım" dediğime ve aldığıma göre istiyorum demekki evlenmeyi..:rolleyes: Öyleya evlenmeye niyeti olmayan çeyiz düzer mi hiç?

Emin değilim ama neysee..:):eek:

Ben anne ve babamın akraba olduklarını düşünürdüm çocukken.. Hatta kardeş.. Yani ayrı ayrı ailelerin bireyleri değillerde doğdukları günden beri birlikteler gibi gelirdi çocuk aklı işte.. Galiba benim gördüğüm şey "iki bedenin bir can"olmasıymış.. İşte böyle birşey istiyorum bende.. El oğlu ,el kızı muhabbetleri girmesin araya.. Yapılan kavgaların içine gurur girmesin mesela..:) Tıpkı bu yazıda olduğu gibi her kavga sonunda göz göze gelince kahkahalara boğulalım ve "Ben bi kahve yapayım da içelim şekerim" diyeyim kapansın mevzu mesela..:)

Benim tartışmaları lastik gibi uzatan ve özür dileme merasimi bekleyen insanlara tahammülüm yokda o yüzden bu yönüyle ele aldım konuyu..:)

Toplum içinde biçilen roller ne yazıkki engelli birey üzerine giydirilmiş bir elbise gibi...Çıkartmak öyle zor ki giydiğimiz elbiseleri...Evlilik güzel bir kurum olmalı zannımca...Lakin sosyal ve kültürel statüler büyüdükçe,insanların beklentileri de o statülerle paralelel ilerliyor..
Kendin gibi birini istiyorsun bir yerde,senin pencerenden bakabilmeyi bilmeli,seninle senin dilinden konuşabilmeli,
Fakat engelli bireylerin içerisinde kendisini yetiştirip,Eğitim ve kültürü seninle eş değer, iyi bir iş güç sahibi olan bireylerde sağlıklı insanları tercih ettiğinden(erkekler) elinde maalesef senden daha düşük statüdeki bireyler kalıyor..
Kültür artıkça,anlaşacağın insanlar ne yazıkki azalıyor..Çünkü beklentiler artıyor beraberinde...
Bu nedenle kendimi kolay kolay bir evlilik gerçekleştirebilecek gibi göremiyorum ben...Sırf evlenmek için sonu ayrılıkla noktalanacak birşeye girişmek istemediğimden,kendime eş değer bir insan bulabileceğimi sanmıyorum ne yazıkki...

bende evlenmek istiyorum
kim istemez ki evlenmeyi... ne kadar istemiyorum desekte kalbimizin raflarına kaldırdığımız tozlanmış bi şekilde bekleyen hislerimiz aslında gün yüzüne çıkmayı bekliyor tıpkı benim ki gibi... yazın hepimiz iştaha geliyoruz düğün dernekleri görünce ama tartışmaları boşanmaları kalp kırıklarını görüncede korkuyoruz doğal olarak... :) bende evlenmek istiyorum ama doğru zaman doğru kişiyi bulabilmek çoook önemli... ben buldum birini ama bilemiyorum artık ne olacak :) bu yazıyı okuyunca biraz kızmışa benziyor ben noluyom diye ama sanırım bu düzeltmenin ardından affedilirim diye düşünüyorum :)

iki kişi birbirini severse; o, sevgi olur....
biri kaçar öbürü kovalarsa; o, aşk olur....
ikisi de sever fakat kavuşamazlarsa; o efsane olur....

Diploma meslek i bilginizi ve tertibanızın göstergesi ama herseyin göstergesi değil olamaz.Ortalık diplomalı zır cahil kaynıyor.Evlilik sizin basvuru yaptığınız özel yada kamu kurumu değil ki.Gönül kurumu ..
Anlasabileceğiniz saygılı ve güven dolu bir aile kurmanız için size hiç bir yeter vermez..
Sonuçta okul bilgi ile dolu bir sosyal ortamdır ordan herkes mezun olur ama o ortamda kendini yetiştirememiş ise ne fayda vatana ne fayda kendine ne fayda size..

Kendim için bir şey istiyorsam namerdin Allah'ım anneme güzel bir gelin nasip et!! Aminnnnnn

ada arkadaşım ellerine sağlık aynen sana katılıyorum.

Makri;
Evliligin ayimi varki ? adam 15 yaşinda evleniyor ona ne dicez ?
peh benim hiç kiz arkadaş olmadi sen bunu biliyonmu ?
boş konuşmayalim. lütfen

:) ne varmiş arkadaşin zihniyetinde gayet makbul istek

CİCİKIZ paylaştığın hikayeyi yazan kişiyle tanışmayı çok isterdim... istediklerini okuyunca engelli bir erkek olarak" bir bayanın beklentileri eğer bu kadar masumsa bunları karşılamam herhalde çok kolay olurdu" diye düşünüdüm... sadece uyukladığında kucağımda taşıyamayacağım için biraz buruldum... pektabiki o yazıda yazmayan daha nice güzel şeyler aklımın tozlu raflarında bekliyor olduğunu düşünerek taşıma olayını es geçeceğine inanıyorum... kaldi ki kalbimde taşıyor olmam yetmez mi?

Manisalı... ben 26 yaşındayım... benimde hiç kız arkadaşım olmadı... sırf bu hayalimi gerçekleştirmek adına inan çalmadığım kapı denemediğim yöntem kalmadı... senin yaşın daha erken belki benimkiside erken sayılabilir ama bir aşk ve sevginin evliliğe ulaşabilmesinde bence en az 2-3 seneye ihtiyaç olduğunu düşünürsek 30 u görür bizim evlilik diye düşünüyorum... buda en iyi niyetli gelecek tahminimdir... realist ol denirse evlenebileceğimi pek sanmıyorum...

konuyu başlatan arkadaşın yazdıklarını da kendi perspektifimden değerlendirmek ihtiyacı duyuyorum... şu yaşıma kadar hayatım hep eğitimle geçti... şuan bile eğitim hayatım devam etmekte... bununla birlikte türkiyenin en büyük kuruluşlarından birinde bankalararası hesap işlemleri ile ilgili çalışmaları yönetiyorum... tüm bunların ötesinde kendimi kültür ve hayata bakış anlamında çok iyi yetiştirdiğimi düşünüyorum...

zamanın birinde bir bayan arkadaş "3K arıyorum" demişti... karakter (kişilik), kariyer ve en önemlisi karizma...

karizma konusunda elimden birşey gelmeyeceğini, geri kalanlar içinse zaten söze gerek olmadığını söylediğimde, yukarıda paylaşılan ve benimde çok beğendiğim bir bayanın beklentilerini konu alan hikayeyi "tatavadan öteye gitmeyen saçmalıklar furyası" olarak düşündürecek şu cevabı verdi: "bir bayan eğer bir erkekle birlikte olmaya karar verecekse onun sadece ve sadece dış görünüşüne ve karizmasına odaklanır... bunun neticesinde eğer ki beğenisine hitap ediyorsa bu erkek, hemencecik kolllarına atar kendini... ve bunun adı da aşk oluverir... senin karakterin sağlammış kariyerin varmış çok iyi bir işin varmış kimin umrunda!!! erkeğim olsun göğsü kıllı olsun geniş omuzlu olsun zihniyetindedir tüm kadınlar... haaa eğer ki dulsa, erkeğinin beklentileri arasında bekaret varsa ve bunun kendi adına çokkkktannn yok olmuş bir değer olduğunun farkındaysa, yaşı geçmek üzereyse, bizim gibi sakatsa veyahutta baba, abi, bacı, akraba evinde neredeyse sığıntı derecesinde bir yaşam sürüyorsa, bu kadın veya kız karşısındakinin karizmasını es geçer ve erkekteki diğer nitelikleri göz önüne alır... benim açımdan düşün, güzel bir kızım ve dünyaya bir kez geliyoruz... neden yanımda senin gibi engelli birisi olsun ki? yakışıklı bakınca insanların iç geçireceği bir erkekle olmak varken neden sen??? yakışıklı erkek arkadaş aldatırmış, ilerde beni terkedermiş... çokta tın... ben zaten güzel bir bayanım ve elimi sallasam ellisi... haaa yaşım 40 ı geçmişse ve hayattan alacağım zevklerin büyük kısmını da almışsam ve o noktada yalnızsam "bi ihtimal" engelli bir erkeği de değerlendirmeye alabilirim..." not: bu yazıda konuşmakta olan bayan arkadaşın erkek versiyonlarıda çepeçevre etrafımızda gezinmektedirler... kadın olsun erkek olsun zihniyet aynı... al birini vur ötekine...

bana kalırsa işin özü de bu... biz ne kadar iyi insanlarda olsak, para pul şöhret hepsi yalan, sadece ve sadece iyi niyetimiz ve samimiyetimiz de olsa anlamı yok... inanın ilkokul mezunuda tahsilliside aynı kefede... eğer aksi olsaydı bu yaşıma kadar hiç olmazsa bir gülümseyen göz,elimi yalnız olduğumda tutan bir el veya en azından bir çift güzel söz duymuş olmam gerekirdi... duymadığıma görmediğime işitmediğime göre, tecrübeyle de sabittir ki KADINLARIN ERKEKLERDEN SADECE FİZİKSEL ANLAMDA BEKLENTİLERİ VARDIR... bu beklenti dışında erkeklerden beklentileri olan kadınlarınsa her iddasına girerim ki bir eksik kusur hata ya da eli mahkum olma durumundadır... aksini ıspat edebilecek herhangi bir kişi olduğunu da sanmıyorum...

............................

Kişisel özeşeltiri:

"Pek cok kisi, kafalarindaki onyargilari baska bir sekilde duzenlerken dusunduklerini zannetmektedir."

William James

ECOnomiST,
Yazını okurken "kadınlar tarafından reddedilmiş,beğenilmemiş bir erkeğin kadınlara olan düşmanlığını" gördüm nedense.

-erkeğim olsun göğsü kıllı olsun geniş omuzlu olsun zihniyetindedir tüm kadınlar... -

Genellemeler nedense bizi her zaman doğruya götürmez.Tıpkı senin bu örneğinde olduğu gibi.Şayet senin düşüncen doğru olsaydı,sanırım dünya yüzünde engelli erkeklerle evlenen kadınların olmaması gerekirdi.Demek ki,her kadın bu düşüncede diyemeyiz.

- eğer aksi olsaydı bu yaşıma kadar hiç olmazsa bir gülümseyen göz,elimi yalnız olduğumda tutan bir el veya en azından bir çift güzel söz duymuş olmam gerekirdi... duymadığıma görmediğime işitmediğime göre, tecrübeyle de sabittir ki KADINLARIN ERKEKLERDEN SADECE FİZİKSEL ANLAMDA BEKLENTİLERİ VARDIR... -

Sizin karşılaşmamış olmanız,kız arkadaşınızın olmaması ,gerçeği değiştirebilir mi?
Siz bir kişisiniz oysaki sizin söylediklerinizin tam aksini yaşayan binlerce insan var.
Sizin düşünceniz "Ben Amerikaya gitmedim,görmedim,Amerika diye bir ülke yok" diyen bir insandan farksız,iyi de Amerikaya gidenler,görenler var ne olacak şimdi.
Sen görmedin diye Amerikaya yok mu diyeceğiz?

Kadınların erkeklerden sadece fiziksel anlamda beklentileri vardır,demeniz bile kadınlara bir haksızlık,o zaman bir kadın kalkar size "ECOnomiST BEY,SİZİN KADINLARDAN TEK BEKLENTİNİZ CİNSELLİKTİR"demesinide hoş göreceksiniz.
Şayet düşüncenizin zerrece doğruluk payı olsaydı,sağlıklı-sıhhatli-dalyan gibi talipleri varken engelli bir insanla evlenmeyi tercih eden kadınların olmaması gerekirdi,ama var...

-bu beklenti dışında erkeklerden beklentileri olan kadınlarınsa her iddasına girerim ki bir eksik kusur hata ya da eli mahkum olma durumundadır... aksini ıspat edebilecek herhangi bir kişi olduğunu da sanmıyorum...-

Üzgünüm ama bu ifadeniz çok saygısızca...
Bu sitede hiçbir eksikliği olmadığı halde,eli mahkum olmadığı halde,sağlıklı-sıhhatli talipleri olduğu halde engelli insanları sevip evlenen insanlar var,şimdi futursuzca kalkıp bu insanlara "eksik kusur hata ya da eli mahkum olma durumundadır" söyleminde bulunmak bir talihsizliktir.

"aksini ıspat edebilecek herhangi bir kişi olduğunu da sanmıyorum...--

Bu sitede aksini idda etmeyi bırakın,söylediklerinizi çürüten yaşanmış ve yaşanan onlarca örnek var,biraz gözünüzü açın...

Tabi görüş senin,herşeye rağmen Amerika yok deme özgürlüğüne sahipsin,kim inanır tabiki...

karakaya ( Musa ) yorumunuz harika..... teşekkürler

ECOnomiST,
İyi saçmalamışsın.. Bu düşünce yapını değiştirmediğin sürece daha çoook kapı çalıp yalnız yaşarsın!

eco anladıım kadarıyla pek guzel seyler yasamamıssın senın adına uzuldum..ama gelecege umutla bak..dısarda ne ceylanlar var;)

Yok Manisalı yok,
Evliliğin ayı günü yok. Onun için "İzdivaç, Dest-i İzdivaç, Bir yastıkta kocayın, Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş" gibi programlar daha uygun olur. Yalnız yaş konusunu çok aşağılara çekme, farklı değerlendirilirsin...

[SIZE=5]iremsu[/SIZE]
user_offline.gif

Üye
Oyun Çipleri: 6000

icon1.gif

Alıntı:
sizofren isimli üyeden alıntı:
Kendim için bir şey istiyorsam namerdin Allah'ım anneme güzel bir gelin nasip et!! Aminnnnnn

?bu zihniyet nezaman değişecek

ıremsu arkadasımız annesını cok sevıo demekkı,annesı nı mutlu edecek bı bayanla evlılık ıstıo ne var burda..sadece kendı mutlulugunu dusunmuo annesınınde mutlulugunu dusunuo..neresı ters anlamadım..aıle kurmak sadece evlenecek kısılerın mutlulugu demek deıldır..aılelerınde mutlulugu demektır..

Arkadaşlar bu evlilik konusu ile kafayı bozmuş durumundasınız bilmem farkında mısınız

Arkadaşlar konuyu açmışım unutmuş gitmişim konu benden zaten çıkmış, yaklaşık 4 sayfa boyunca fikirleriniz hep aynı, kültürün önemi yok, engelin de tahsilin önrmi yok önemli olan kalplerin bir olması. Şahsi olarak almam gereken mesajı aldım tşk ederim.

slm engeliler evlenemez yada kendi gibi engeliyle evlenmeli gibi saçma sapan düşüncelere katılmıyorum unutmayalımki her sağlıklı kişi bi engelli adayıdır 5 dakkika sonra başımıza ne geliceği belli değil insanlar anlaşabiliyorsa sevgi ve saygı varsa evlenmeleri gayet doğal yeterki kalpler engelli olmasın gerisi hikaye

Engelli olmak değildir sorun! sorun; yürekte engelli olmaktır! yeterki yürekler engelli olmasın :D

Üst Alt