Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olduğunuz için korktuğunuz/çekindiğiniz şeyler var mı?

Bayağı dolmussunuz siz artı 1 . Soru ile ilgili olarak çok negatif düşünüyorsunuz nasip diye bir şey var Allah kuluna derdi Şükrü ve sabri ölçmek için verir .. engelli olmasam ben engelli birini istemezdim dye başladığın iz yerde azcik bencillik sezdim kusura bakmayın şahsi düşüncem niyetim kırmak değil. .. Aşk hesap işi değil nasip isidir bi bakmissn ki sapasağlam biri sna asik olms yda sen engelli birine asik oldun evlendin bilemezsn ne zaman ne olacağını sana tavsiyem negatif düşüncelerini gözden geçirip azcik pozitif olmaya bak hayat devam ediyor şükür ki. .

hayatta en korktuğum şey iş bulamamaktı memur oldum çok şükür işimden de memnunum ama suret kardeşimizin dediği gibi memur olunca da bir şey değişmiyor bir monotonluk oluyor yaşım 32 emekliliğimi hesaplar oldum sonra baktım yaşlanıyorum hiç kız arkadaşım bile olmamış üniversite sınavına girdim üniversiteli olduk ikinci kez orda da fazla büyük kaldım işyerinde küçük okulda büyüktüm sonra yine yalnızlık hayatta herşey aşk değil tabiki ama bizde insanız insan hayatında bir kere sevmek sevilmek istiyor ama nasip olmuyor hiç bir zaman isyan eden biride olmadım ağlarsam gizli ağladım üzülürsemde farkettirmedim ama hayat gidiyor ve ben yalnızım ailemde olmasa kimbilir ne yapardım yinede en güzeli dua etmek namaz kılmak kendinden zor durumda olanları düşünmek isyan etmemek

Nedenn olmasın? Engelli insan degil mi?

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ZAMANın ötesinde
kendinle barışık ol hiç evlenmeyecegim ne demek
elbette gözün kulagın olacak birini bulacaksın
pekii yaa ben ne yaPIYORUM BANA DELİ DİYENLERE DELİYSEM CENNETE GİDERİM DİYORUM
BİRAZ POLİYANNACILIK OYNA

Deliler cennete gider diye bi kural mı var? Niçin yaratıldığını bilmek yeter.

Veli_70

deli isen evet gidersin
kii bazı suçları işlememe şartı var?
ben zaten onu bana deli diyenlere derim
ben
imam hatip lisesi mezunuyum diploma notum 79.15
yani zekadan sorun yaşayanlardanım

O vakit Araf nedir bilirsin? Araf süresini oku

ebruasim__46 Akıllı yada Deli kendi nefsime söylüyorum biraz zor cennete gideriz. Cehennem garanti ama zebani önünü ilikleyip dükkan sana emanet abi demezse iyi.

acı gerçek

1- Bazen işitmeden dolayı anlamamaktan çekinirim insanlarla iletişime geçmeye çekiniyorum, aşık olmak ve evlilik ise burada devreye engel durumu giriyor ve sıkıntı olabiliyor düşünsene eşin senden bişey isticek, acil bir durum oldu ne bileyim aramak mecburiyetin de kaldı ama telefonu açamıyorsunuz, evinize bir tesisatçı lazım arayamıyorsunuz bir erkek olarak bu sorumlulukları alamamaktan korkarım eksik kalmaktan yetersiz kalmaktan korkarım..

2-Engelli doktor olur sonuçta bende bir sağlık bakanlığı çalışanıyım, hemşire de olur ama polis olması ise maalesef olmaz çünkü polis ve askerde sağlık raporu şart ve hiç bir sıkıntın olmamalı..

ben engelli olup doktorluk yada başka meslekleri yapan çok insan tanıdım.hatta yakın bir arkadaşım avukat ankara,görme engelli,gözleri doguştan hiç görmüyor.mesleki hayatında ve özel hayatındada çok başarılı bir insan,öyleki kendi ütüsünü bile yapabiliyor gözleri görmedigi halde:D buda demek oluyorki insan isterse,gayret ederse,emek verirse,şansıda varsa başaramayacagı hiç bir şey yoktur.

evlilik konusunada gelince,ben işitme engelli biri olarak yorum yapacak olursam,bir çok kız arkadaşım oldu,bir çogununda hiç bir engeli yoktu.benim ve arkadaşlarımla aramda benim engelim hiç bir sorun yaratmadı.ben isteseydim istedigim kız arkadaşımla bir yuva kurabilirdim. demek istedigim evlilik engelimden dolayı degil,anlaşamadıgım için olmadı. bana göre evliligin kuralı eşine ve çocuklarına düzgün bir hayat saglayabilmektir,onların ihtiyaclarını karşılayabilmektir.

son olarak işitme englliyseniz,işiniz gücünüzde varsa evlenmekten asla korkmayın.maddi sorununuz yoksa herşey güzel olur. evlendiginizde eşinizin ve siizn aile yakınları mutlaka destek olur size,hatta komşularınız bile destek olur. yeterki anlaşabileceginiz,güvenebileceginiz insanları sokun hayatınızı,allah herkese hayırlı eşler nasip etsin inşallah..

Aşk Soğuk bir Sabahın Melteminde Sıcak Rüzgarların Esmesidir.
Aşkı besleyen tek nesne güvendir, yaşatan umut öldüren ise yalandir.

Sevenin sevgisi hakiki ise sevilen seveni sevmeye mecburdur.

Ümitsizlik Tarafına Gitme Ne Ümitler Vardır; Karanlık Tarafa Gitme Ne Güneşler Vardır. İsyanlar Senden Uzak Olsun; Hayatın Ötesinde Hayat Vardır.

hakancan06 Âmin inşallah güzel düşünceler gerçekten çok doğru dedin nuri3558 1. Nye esin acil ararsa telefon acamayasinki. O kısmını anlamadım cihaz varken telefon konuşması yapamiyomusn yda duyman yeterli değil mi pozitif olmaya bak aşk nasip işi dir hesap işi değil yazıyoruz ondan bundan çekiniyoruz dye ama ilk nasip konusur Allah büyük burda kimisi engel inden dolayi evlilik düşünmüyorum dyor yalnızlığa alışmış bireyleriz bnce zamana bırakmak en güzeli .
2 evet polis haricinde dger meslek gruplarında engelli varmış polis olmuyor ama sordum bnde bunlar a katılıyorum

Aşk Soğuk bir Sabahın Melteminde Sıcak Rüzgarların Esmesidir.
Aşkı besleyen tek nesne güvendir, yaşatan umut öldüren ise yalandir.

Felsefe ve edebiyat la mi aran çok iyi yoksa şairlik mi var yolda :)

Ben telefon konuşmasını pek seven biri değilim ama çok sevdiğim bir arkadaşımsa ailemdn bryse doktor um öğretmen im vs aryosa açmak zorundayım acarimda cihazsizda konusabiliyorum ama bazen karşı taraf birsey sormus bnden cvb bekliyor oluyor bn anlamadıgim için cvb vermemis oluyorum karsi taraf cvb vermedn deynce anlıyorum bu gbi durumlar cok nadir olsada komik druma duserm dye çekiniyorum bazen :) Fulya83 dediğin gbi karşı tarafın konuşması miy miy miy ise anlasilmiyo ama bizim sucumz değil o ağır çekimde konusan kisinin suc anlaşılır konustida bizmi anlamadık :D
nuri3558 sen o düşüncelermi aklından çıkar hic sorun etme asilmicak problem değil inanki.. cihaz zarar görür dye mi konusmuyon yoksa anlamam karsi taraf i dyemi konusamam dedin orayi çözemedim bn :)

Benim engelim ile ilgili korktuğum tek şey erken dönemde işin sonuna gelmesi.Keşke engelim sabit bir rahatsızlık olsaydı, o zaman duruma alışmam kolay olurdu.Doktorlara soruyorum bu hastalık ilerde ne olacak diye cevap vermiyorlar aval aval yüzüme bakıyorlar.Bilmiyorum halime şükretmelimiyim?Öyle hastalıklar var ki duyunca insanın kalbi sıkışıyor.Geçen paralimpik olimpiyatlarında bir bayan atlet cam kemik hastası mıydı tam hatırlamıyorum, bayan rahat uyku dahi uyuyamıyordu.Uyku dediğin nedir?Bu insanın yaşadıkları aklıma gelince sıkıntım dahada artıyor.Dünya çok acımasız.

Benim engelim ile ilgili korktuğum tek şey erken dönemde işin sonuna gelmesi.... Ne? Sonuna derken.

Veli_70

Hastalığın ilerlemesini kastettim.%50 den %85 engelli olmayı kastettim.Benim için yolun sonu bu olacaktır.Saygılar.

Öncelikle geçmiş olsun bende son derken son durağımız anladım hayırlı aksamlar

Fulya83 aynen öyle Diksiyon güzel ise herkes anlasir zaten
anlama , ayırt etme , dikkatini verememe(ayni anda birden fazla sesi anlayamama) işitme engeli ni oluşturan şeyler he bide stres sinir bizim sorunlar bunlar

Fulya83

Az çok anlıyorum ama çoğu zaman anlamıyorum kayıp oranlarımız aynı olsada maalesef kişiden kişiye değişiyor o yüzden telefonla konuşmuyorum hiç ya anlamazsam diye diye çok az telefon ile konuşmuşumdur..

nuri3558

Bluestos lu telefon kulaklığı var onunla duyamaz mısınız. Aynı işitme cihazı gibi ses çıkar.
Geçmiş olsun Kolay gelsin.

erdal71
Sağol Allah razı olsun..İşitme cihazcım bi kablo verdi telefonla konuşabilmem için oda olmadı maalesef bende umudumu kestim artık hayatım boyunca telefonla konuşamıcam sanırım..

Fulya83
Aynen benimde o civarlarda 61-60 falan..

Dışlanmak: engelli ol ya da olma insanlar hep kendine benzemeyen aynı fikirde olmayan insanları dışlarlar, bu değişmez bir gerçektir.
Aşk; varlığına inanmıyorum ancak, sevginin varlığına inanıyorum , evliliğe gelince kalpleri bir birine ısındıran yalnızca Allahtır yani nasip işi olacağı varsa olur bir gün.

Buradaki bir çok yazıyı okudum. Benim görüşüm biraz daha farklı,

Engellilik, bir sebep veya sonuç değil bir durumdur. Kısa boylu olmak, uzun boylu olmak, şişman olmak, zayıf olmak, renkli gözlü olmak gibi. Ne engelli olduğun için gurur duymalısın; ne de üzülmelisin. Her insan, kendinde eksik bir şey görür. Siz engelli olmayanların çok çok mutlu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kilolu bir genç kızın depresyona girmediğini mi düşünüyorsunuz? Engelsiz bir erkeğin aşktan korkmadığını mı? Sizin korkularınızın hepsini engelsiz kişilerde yaşıyor.

Bir çok sorun mu yaşadınız? Mali güçlük mü çekiyorsunuz? Yaşamda size engeller mi var? Bunların aynısını engelsiz insanlarda yaşıyor. Benim kırk üç yılımın ilk 30 senesi engelsiz geçti. Engelli olduğumda korkularım değişmedi. Hayatımın öncesinde de zorluklar, sorunlar vardı; şimdi de var. Sorunların farklı olması ne fark eder? Zorlukları hep aynı. Onlarla yüzleşen beynim hep aynı.

Problemler konusunda argo bir deyim vardır; "herkes kendi probleminin en büyük olduğunu" düşünür. Herkesin sınavı farklıdır ve kendisine özgüdür. Engelli olup olmamak bunu değiştirmez. Bu probleme bakış açısını değiştiren şey sensin. Sen problem görüyorsan problem vardır. Sen onu sadece aşabileceğin ufak zorluk olarak düşünüyorsan, aşarsın.

Her şeye nasip, kısmet, alın yazısı diye bakma. Sen çabalarsan değiştirirsin. Sen çabalarsan zorlukları aşarsın. Veya kader buymuş deyip oturur ağlarsın. Karar senin...

Senin hayatını, hayallerini, engelli olman veya olmaman değiştirmez. Senin hayatını değiştirecek şey sensin.

Engelli olmak bazen insanın işine gelir herşeyi ona bağlar yapmak istemez yapamıyorum der çıkar gibi gibi engelli olmanın güzel yanı insanlar sizden çekinip yanınıza gelmediği için kafanızı dinlemeye bol bol fırsat bulursun engelli olmak sanıldığı kadar kötü değildir ne demek o korktuğunuz şeyler var mı biraz olumlu bakmak lazım hayata korkmak bizim işimiz olsa buralarda ne işimiz var demi ama doktor olur mühendis olur ama polis asker olamaz bi kere engelli ama bunların dışında olmak istedikten sonra herşey olur engelli yeterki yaparım desin 33 yaşındayım kardeşim şimdiye kadar yapmak isteyip yapamadığım olmadı gibi istemediklerimi yapmam o ayrı spastik engelim var aynı zamanda orta hafif derece sağırlık var şükür mü şükür okudum meslek sahibi oldum evlendim evladım var iki tane sapa sağlam hayat çekinerek yaşanmaz dolu dolu yaşayacaksın bana da dediler hala diyorlar ehliyet alamazsın inat ettim onu da alacam bana da diyorlar evlenemez diye ne oldu eşim var tane evladım var bananda dediler okuyamaz diye okudum meslek sahibi oldum derler kardeşim milletin ağzı torba değil önemi olan icraat sen ne yaptın bırak öteki beriki ne demiş bırak bir şey olabilir miyim olursun yaparsın kardeşim yeter ki mücadeleyi bırakma...

Uzun yaşamaktan, hayatta kalmaktan çok korkuyorum.Şuan maddi manevi psikolojik çökmüş durumdayım ve biraz da ileri görüşlü olduğumu düşünüyorum.Annem babamdan önce ölmeyip sürünmekten, ele güne muhtaç kalıp rezil yaşamaktan korkuyorum.İnsan insafına kalacağıma Allahın hesabına razıyım

Üst Alt