Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Bir erkek olarak şöyle diyebilirim kendimden örnek vereyim yanlış anlamayın ben işitme engelliyim ama doğuştan değil sonradan oldum ben işitme engelli bir bayanla evlenebilirim ama doğuştan olmasını istemem niye derseniz yarın bir gün çoçuğunuz olunca ondada bu tip engel durumu olma olasiliği yüksek oluyor benim yaşadiğim zorlukları sıkıntıları benim çoçuğumun yaşamasını istemem gerçekten bu ülkede engelli olmak çok zor anlayış 0 ve engel durumumdan dolayı 1 senedir iş arıyorum iş yok üniversite bitirmişim lisans yapmişim bunların hiç bir önemi yok bu ülkede iş görüşmesine gittiğim zaman ben bilgisayarcı olarak gidiyorum adam bana karşima geçip getir götür sıra taşirsin falan diyor oysa başvuru açıklamasında bilgisayar kullanabilen anlayan biri istiyorum yazmişti varın gerisini siz düşünün artık...

Miraç61

Merhaba Miraç öncelikle geçmiş olsun, evlilik konusunda belirli nedenlerden dolayı kriter koymuşsun keyfi olmadığı ve görünüş v.s. engeli bahane etmediğin için bu güzel yukarda yazılanlara okumuşsan bir çok gereksiz bahaneler yazan insanlar var tabi bu benim görüşüm senin düşüncelerin en iyisi bence.İş konusuna gelirsek sabır etmen gerekiyor malesef he deyince iş bulunmuyor bende uzun bir süre araştırdım çabaladım nasibimin peşinden koştum 2 seneye yakın bir şirkette çalşıyorum sabredip aramaya devam etmelisin inanmazsın ben ortopedik engelliyim sol tarafımda kısmi güçsüzlük var bir işkur iş toplantısında bir işveren yetkilisi bana katlara cam taşıyabilir misin başka birisi koli taşıyabilirmisin o bu şu çıldırıyordum arada böyle patavatsızlar çıkıyor idare et, aramaya devam..

Miraç61

Mantıklı düşünmüşsün çocuğun engelli olma ihtimalini göz önünde bulundurman insaflı ve bencil olmayan bir insan olduğunu gösteriyor.

Bu sorunun cevabı tam olarak 'Toplumsal Cinsiyet' kavramı ile açıklanabilir.
feminist bir erkeğim onu baştan söylüyorum feminist olmam bana ilave başka sıfatlar ekleme / yükleme hakkını size vermiyor.
Atfedili cinsiyetlerimiz haricinde toplumumuzun bize yüklediği kadınlık ve erkeklik rolleri var ve bunlara ilaveten cinsiyetlerimize ek fizyolojik sakatlıklarımız vede sosyo/kültürel - sosyo/ekonomik engellerimiz var.
Biraz Judith Butler'ın; "Bela Bedenler" *Cinsiyet Belası" "İktidarın Psişik Yaşamı" "Kırılgan Hayat" "Mülksüzleşme" "Savaş Tertipleri" "Olumsallık Hegemonya Evrensellik" gibi eserlerinin dilimize çevirilerinin okumaları sonrasında ben bu sorunsalı analiz edebilir hale geldim.
Kadınlık ve Erkeklik üzerine biraz psişe yani sakatlığa konu olan beden ruh ilişkisini ilgilendiren sözlerle başlayalım sonra gündelik hayata dönelim.
1- Fallusa sahip olma / olmama verili cinsiyetle barışık olup olmama hali.
2- Kadınlığı sadece fonksiyonel olarak değil tamamen edilgen alıp; verili cinsiyet olarak erkeğin yaradılışsal etken rollerini hayatın tüm fonksiyonlarına eklemleyerek toplumsal cinsiyete konu olan erkeğe roller yükleyerek erkeklik tanımına gücü, savaşçılığı, sorumlulukları ekleyip o'nun yani o iktidara sahip kişinin kadını olmayı kurgulayarak bir cinsiyet ve rol tahayyülü yapılması.
Evlenirken Allah'ın emri olduğu için sevdiğiniz insanla evlilik kurumu zemininde hayatlarınızı birleştiriyorsanız zaten sorun yok.
Ama feminist olmayan kadınlar gücü seviyorlar, iktidarı da seviyorlar; esareti ve hegemonyaya tabi kalmayı da, ağlamayı da sonra intikam almayı da...

tam bu noktada sakatlığı denkleme kattığımızda;

engelli çiftlerde erkeğe toplumsal cinsiyet rolleri sebebi ile aşırı fazla yük biniyor ve kadınlar erkeğinde engelli olduğunu kadının kendisi ile aynı erişilebilirlik / ötekileştirme vsy sorunlarla başa çıkmak zorunda olduğunu unutuyorlar. Erkeksin hallet - Ne biçim erkeksin gibi söylemler içerisine girebiliyorlar. Tam da bu noktada erkek engelli olup kadın sağlam bedenli olduğunda erkek zaten eşine kadın olmanın devantajlarına karşı naifçe destek olurken kadınında; erkeğin engele sahip olduğunu bilmesi ve bu durumu pozitif ayrımcılığa tabi tutarak birazcık imtiyazlı davranması yada bunların tam tersi olarak kadının engelli olup erkeğin sağlam bedenli olması kadın için pozitif ayrımcılık hem engelli hem kadın olması yönünden iki kat saklı kalarak hiç fena olmaz.
Mevzunun bence, türdeşlikle, cinsel çekimle yada görsellikle ilgisi yok sevdiğinize her şey güzel aşık olunca anlarsınız.

Engelli erkeklerin hayatları da tıpkı engelli kadınların hayatları gibi kırılgan!

ve kırılganlık sakatlıktan değil; bizatihi engelli olmaktan yani grup kimliğinden geliyor.

Son düzenleme:
Engelli erkeklerin hayatları da tıpkı engelli kadınların hayatları gibi kırılgan!

ve kırılganlık sakatlıktan değil; bizatihi engelli olmaktan yani grup kimliğinden geliyor.

Doğru bir tespit, size katılıyorum. Zira engellilik hali sakatların uluslararası sözleşmelerce veya anayasa ve kanunlarca korunan haklardan eşit koşullarda yararlanamamasıdır. Kadına verilen (!?) toplumsal roller, örneğin engelli erkeğin bakıcısı, hemşiresi veya kişisel asistanı yakıştırması da konu başlığı ile doğrudan alakalıdır diye düşünmekteyim.

İkili ilişkiler çok karmaşıktır iki kişi arasındadır özeldir, ve ancak yaşayanlar detayını hisseder bence, ben bipolar engelliyim, ve ruh halim karmakarışık, çok şükür çok anlayışlı bir erkek arkadasım var ve gördüğüm en saglam ruh yapısına sahip güçlü insanlardan biri psikolojik olarak, erkek, kadın ayırmamak lazım, aşk nerede ne zaman kime gelecek bilemeyiz ;)

Tam tersine şekilde Engelli kadınlar da biraz sağlamcı bir bakış açısıyla engeli yada sakatlığı olmayan erkekleri tercih ediyorlar. Bunu kadın olmanın evrensel dezavantajları ile engelliliğin dezavantajlarını harmanlayarak engelli kimliğini reddedip kadında değil bayan olarak aslında tanımsız bir öznellikte erkeğe sorumlu / bağımlı bir yaşamı inşa etmeyi tercih ediyorlar.

Yani pekte erkeğin tercihi diye bişey yok Toplumsal cinsiyet rolleri her ne kadar determinist olsa da; bu tercih konusu zaten doğanın gerçeklerine aykırı. Kadın isterse başlar herşey... Tercih hakkı kadına aittir.

Vala ben beğenirsem kızı engeli engelsiz hiç bir önemi yok : )
İşitme kaybım var benim sağ kulak 65 db sol kulak 28 db birde toplumda engellilerden çok engelsizler olduğu için bir eş arandığında engelli olmayan bir bayanla evlilik ihtimali daha yüksektir ben çevremde çok nadir görüyorum engelli birisini ben 20 yaşında elektrik mühendisliği öğrencisiyim .

Sevgi ve saygı bu işin temeli. Ya güzel bir aile ortamında yetişmiş yada Kendini iyi yetiştirmiş ise engeli engelsizi olmaz. Önemli olan mutlu olabilmek her 2 insan açısından da.

Bana göre engelli veya engelsiz olmasi önemli değil önemli olan birbirini anlamak ve saygı sevgi olmalı sol ayagimdan engelliyim yürüyorum bir sıkıntım kalmadı engelli bir kızla evlenebilirim olabilir Sevgi engelden daha onemli

Kişiden, kişiye değişen tercih meselesidir. Erkekler Ataerkil bir toplumda var oldukları için bu durum onlara cazibeli gelir. Bizde engelli olmayan erkeklerle evlenmek isteriz. neden olmasın? engelli olmayan erkeklerinde empati yeteneği saygısı, sevgisi varsa imkansız değil bu durumlar. Normal yapılan evliliklerde ilerde ne olacağı belli mi? sonradan engelli olanlarda var. Eşine ömür boyu bakmakla yada bu yükümlülükten kaçanlar da var. Engelli ya da engelsiz; önemli olan doğru tercihler, doğru insanda ki rengi hayata yansıtmak.

kendi kendinize bisiler çıkarıyorsunuz....nereden çıkarıyorsunuz bu sonucları...anket mi yaptınız acaba ....ne alaka yanı seven adam her türlü sever ....😏cesur yürek meselesi ....😏ayrıca bir kadının zekası ve quzelliqine bakıyor qenelde erkekler ...hatta coqu erkek zekadan cok quzelliqe bakıyor...aptal bir kadın olsa da mesela sirf quzelliqi için istiyorlar....mesela aaaaa bu bayan depresyon qecirmis biz bunu istemeyelim demiyorlar....😏

Sizosalgun bende Leonardo DiCaprio gibi birini istiyorum dürüst olmasa da olur. :) Erkeklerin %99 ne kadar dürüst ki kalan bir ihtimal oda dünyalı değildir. :)

İnsanlar gelecegi bilemezler.Evlilik yaptiginiz insan belirli bir durumda saglamken engelli olabilir.Saglam diye biriyle evlenmek dogru bir durum degil aslinda.evlilik ciddi bir durumdur ve iyisiyle kotusuyle onu surdurmek daha onemlidir aslinda.Sevgi varsa sonu dusulmez sonucta.

Genelleme yapmayalım efenim, hatta bunu bir cinsiyete de indirgemeyelim sonuçta kadınların da "beni taşıyabilecek" erkek mentalitesini duyuyoruz. İlla ki söyleyeceksek "insanlar neden eş tercihlerinde engelsizleri seçiyor" diyelim.

Kişisel düşüncem ise bir kadında ne engeline, ne eğitimine, ne de sıfatına takılırım. Kendisinde insanlık olmadıktan sonra gerisi boş

"Aynı duyguyu paylaşan kederli ruhlar birbirleriyle karşılaştıklarında huzur bulurlar." der Halil Cibran. "Acı çekmemiş biriyle yapılan her sohbet gevezeliktir." diye ekler Cioran. Böyledir. Daha önce acı çekmiş biriyle birlikte olun. Onlar mutluluğun değerini iyi bilirler.

Şems_i nur arkadaş ölmez ömür bir konu açmış.Kendisi evlendi gitti ama 10 yıl olmuş konusu sitede demirbaş vaziyette :) Ne zaman boş zamanlarımda bu siteye uğrasam karşıma çıkıyor:D

bekarlıktan sıkılan, bu başlığı hortlatıyor. şaka bir yana, kişinin aradığı şey ile ilgili bir durumdur. sevgi arıyorsan engeline bakmazsın ama maddesel şeyler arıyorsan (para, iş, makam, görsellik) ona göre birini ararsın. bunda şaşırılacak bir durum yok. kimisi de başka şeylere öncelik verir (bekaret, din, hizmetçilik)

engelli bir birey, engelsiz birini pekâlâ isteyebilir. bunun tam tersi de olabilir. bir insan engelli olduğu için ''mutlaka engelli birini istemeli'' diye bir şey olamaz. toplum kuralıdır, tencere kapak vs. diyebilirsiniz ancak o, diyen kişiyi bağlar. aynısı yaş farkı için de geçerlidir. bu tarz toplumlarda ''ay senden beş on yaş büyük, anan-baban yaşında napacan yeaaaa'' kafası da bunun aynısıdır.

sonuç olarak, toplum baskısı, kendisini düşündüğü için böyle söyler. sizler hiç kimsenin baskısı altında kalmadan, dilediğiniz gibi, özgürce seçimlerinizi yapınız. ancak o zaman bu dogmalar yıkılacaktır.

bilmiyorum ama ben engelli değilken engelli bir bayan ile evlenmek istiyordum şimdi de öyle ama artık evlenmek istemiyorum

Kadinlar her anlamda kendi sartlari kurallari neyse ona gore kişi seçer kendisine .
Erkekler önce bi kendilerine bakmayi ayaklarının uzerinde dik durmayı becerebilsinler hani kadin mi seni tasiyacak nasil taşısın kadin seni mesela -daha kirini pasagini temizlemeyi bilmiyorsa bi erkek yani simdi senin peşinde peceteyle spreyle mi dolaşacak kadin sürekli hizmetci gibi - - sonra baksınlar seçsinler bulabilirlerse engelsiz kadinlari .

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: faux
Üst Alt