Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Konular
14
Reaksiyonlar
0
sevgili dostlar siteye üye olduğum günden beri forumuda,bloglarıda düzenli takip ediyorum..ve evlilik üzerine epey gündem oluştuğunu fark ettim..yapılan yorumlarda şu dikkatimi çekti:engelli erkekler evlilik noktasında engelsiz veya daha az engelli bayanları tercih ediyo..bunun sebebini merak ediyorum..yorumlarınıza açıyorum bu konuyu...

emin olun beyfendi bu merak sadece şahsıma ait değil..pek çok engelli bayan bunu merak ediyo..tercih meselesi doğru,çok doğru..biz nedenini,tercih edilme noktalarını irdelemek istiyoruz..amacımız yıpratmak,küçük görmek,saygısızlık değil!

insanların tercihlerini sorgulamak doğru gelmiyor bana. herkesin vardır kendince bir nedeni

Tamam tercih meselesi de herkes herşeyi merak etme özgürlüğüne sahip Gökhan Bey bence de sizin yaptığınız yorum doğru değil hadi bakalım şimdi nolcak . Bence cevap Erkeğin sağlıklı bir biçimde neslini devam ettirmek istemesi gibi saçma sapan bir gerekçe.

amaç sorgulamak değilki beyfendi..kimin ne haddine başkasının kararlarını sorgulamak,yargılamak..bu bir fikir paylaşımıdır;fikirlerinizle katılırsınız veya katılmazsınız..değilmi?hoşcakalın,sevgiyle kalın,kendinize iyi bakın:)

neden etmesin ki bir dert iki dert e katlanmasın diye zorluklar artmasın diyedir

Çok kapsamlı çok geniş düşünülmesi gereken bir konu!
Paranız varsa bu öngördüğünüz evliliğin olma olsaılığı yüksektir.
Yoksa sizin varsaydığınız olayın, engelli engelsizin olasılığı sadece aşk la mümkündür.
Evlilik programlarını izlediğiniz zaman adamın biri yurtdışından katılıyor. Maddiyatıda yerinde.. Bir bakıyorsun adaylar hem güzel hem kalifiye:eek:
Kural hep aynı demekki para görüntünün önüne geçiyor.:(

bence cahillik para kimi mutlu etmis ki ya zenginleri görüyoruz

sevgili abukperi
genetik olarak aktarılan engelin olması tabi daha temkinli olmayı gerektirir..ama pek çok engelli arkadaş sonradan engelli oluyo,ve evlilik zamanı geldiğinde engelsizi istiyo.özelliklede erkekler bu konuda dahada istekli sanki;engelsizden yana kullanılıyo tercih!fedakarlık daha çok kadından bekleniyo..bence yani..yoruma açık bir mesele:)

neden mi, insanlar kendine bile (nefsine) sabredemez hale geldi. el ele tutmak varken kendine bakabilecek birine bakmaya başladılar. hayatın daha da zorlanacağını düşünüyorlar belki de. öyle oluyorki yataktan kalkmaya halin olmuyor yada oturdugun yerden hanım bi su verirmisin dediğinde karşısındakinin de zor durumda oldugunu bildiği için en azından kendi engelinden az birini bulmak istiyorlar. ama bayanlarda böyle düşünüyor bana göre kendinden daha sağlam birini. sadece erkeklerle sınırlandırmamak lazım.

peki o zaman şöyle anlatayım. tekerlekli sandalyedeki bir erkeğin başka bir tekerlekli sandalyeli bayanla ilişkisi olduğunu düşünün. zaten kendine zor yetiyor. bi de bayanla mı ilgilensin? zaten ülkemiz şartları malum ulaşım altyapı vs çoğu bizler için düşünülmemiş. başlarda güzel geçse de sorunlar bir yerde birike birike patlar. o bakımdan engellinin engelliyle ilişkisi çok zordur istisnalar hariç. bu açıdan engellileri tercih etmiyorlardır. oldu mu şimdi? hen sadece erkekler değil bayanlar da böyle düşündüklerine eminim.

Nurdan cım gencim güzelim ayaklarımın üzerinde duruyorum hayatı seviyorum eğer sakatlığımdan dolayı bir erkek evlilik sözkonusu olduğunda yan çiziyorsa çok şey kaybediyor demektir :)))

Engelli ya da engelsiz aşağı yukarı bütün erkekler evini çekip çevirecek,çocuk doğurup bakacak birini tercih eder. Bi de üstüne engelli erkekler hastalıkta sağlıkta kendilerine de bakacak bir eş ararlar :) Sevgi zaten gelip geçici, duygular değişken... Mantıklı ve mutlu evlilikler de vardır mutlaka...

Ben evlilik noktasında iki engelli yakıştırmasını doğru bulmuyorum ikiside engelli olacak diye yakıştırmalardan rahatsızım.ayrıca çiftlerden her ikisininde engelli olmasınıda doğru bulmuyorum.Unutmamak gerekirki evlilik sonucunda çocuk sahibi olundugunda birde çocugun penceresinden bakmak lazım.
Anne engelli Baba engelli peki bu çocugun hayal eleminde nasıl bir engel olur

gtrcgokhan;

sevgili dostum inan hak veriyorum,zordur 2 engellinin evlenmesi..peki birde engelsiz açısından bakalım olaya?kolaymı?yazında demişsinya zaten kendine zor yetiyo diye!kendine yetemeyen nasıl koca-baba olur?nasıl hanım-anne olur?evlilik birinin başkasına bakmasımı sadece?onu idare etmesimi yani?hizmetçi-bakıcı tutsun o zaman engelli erkekte bayanda! evlenmesin..bu düşünceyle yapıyosa evliliği;karşısındakinide mahvetmesin!

peki o zaman şöyle anlatayım. tekerlekli sandalyedeki bir erkeğin başka bir tekerlekli sandalyeli bayanla ilişkisi olduğunu düşünün. zaten kendine zor yetiyor. bi de bayanla mı ilgilensin? zaten ülkemiz şartları malum ulaşım altyapı vs çoğu bizler için düşünülmemiş. başlarda güzel geçse de sorunlar bir yerde birike birike patlar. o bakımdan engellinin engelliyle ilişkisi çok zordur istisnalar hariç. bu açıdan engellileri tercih etmiyorlardır. oldu mu şimdi? hen sadece erkekler değil bayanlar da böyle düşündüklerine eminim.

Bir yönden arkadaşın düşüncelerine katılıyorum.Biz insanoğlu, erkek ya da kadın hiç farketmez herşeyin en iyisini isteriz.....
Bence herkeste bu düşünce var,yok diyene inanmam.olursa da ancak %1'rin de vardır....:(

sgurkan;

herseyin en iyisini isteriz Allah verdikcede simariz :)

bu konu tamamen görecelidir bence kadın erkek engelli engelsiz olayı değil.

bıdıknur;

zaten bir engelliyle evlenecek kişi durumunu bilerek evlenecektir bir mucize beklemiyecektir sağlığı konusunda .

cengiz0067;

sevgili arkadaşım:engelini dert edinen,dert gibi,sıkıntı gibi,yük gibi gören zaten nasıl olcakta mutlu edecek karşısındakini?nbu kafa yapısıyla nasıl olcakta mutlu bir evlilik yapacak?

Ben ve eşim engelliyiz. Aslanlar gibi birde oğlumuz var Allah olmayanlarada nasib eder inşallah. Önceleri hep engeli olmayan biriyle evlenmek isterdim. Ama şimdi yanlış düşündüğümü anladım sanırım. Eğer eşim engelsiz biri olsaydı en ufak tartışmada engelimi yüzüme vurabilirdi ve bu da biz engellilere çok ağır gelirdi bence. Ama şimdi öyle bir cümlenin kurulması ihtimali yok. Hani derler ya damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye bizimkide öyle bişey. Çünkü ben eşimin eşimde benim halimden anlıyor. Ve emin olun o benim eksiğimi tamamlayabilecek tek kişi. Yani biz iki engelli birbirimizi tamamlayabiliyoruz. Engelsiz biri ile evlenmiş olsaydım belkide hep bir yanım eksik kalacaktı.

_JoKeR_;

sevgili dostum mucizeyi sağlığı konusunda beklemez zaten engelliyle evlenen..mucizeyi engelini dert edinmeyen,dert ettirmeyen kişiler başaracak mutlu ederek ve mutlu olarak..

...ya kolay mı sanıyorsunuz o şekilde bir evliliği,sağliklı bir insan, kalıcı bir engeli olan kadınla yada bir erkek le hayatını birleştirmek istemez...!bu nedenle (neden sağlıklı kadın ister) sözünüzü sadece erkeklere maletmemek lazım. eğerki kişi sağlıklı iken evlenmiş ise, ailesi ile bağı sağlam temeller üzerine kurulmuş olması lazım ki kadın yada erkek bundan sonraki yaşamını engelli bir birey durumuna geldiğinde yanında biri olabilsin. eğer varsa bunun adı da VEFA dır...! aşk değil.

antepli;

açık yürekliliğinize hayran oldum inanın..bende aynı fikirdeyim..dert çekmeyen çekeni zor anlar,,evlilik pekçok noktada denklik olmasıyla mutluluğu doğurur bence..vicdansız ise ancak yüzüne vurur engelini ama;bu tamamen vicdan ve allah korkusuyla alakalı..kimin garantisi varki yarın ne olacağına?ayrıca rabbim mutluluğunuzu daim etsin inş arkadaşım
ve tabi evlenmek isteyenlerede mutlu,huzurlu bir yuva nasibetsin..

.mustafa.;
haklısınız aslaında en başta biraz hatalı bir cümleyle açtım forum konusunu..engelli kişi kadın olsun erkek olsun engelsizi neden ister diye sormalıydım..kendimizi karşı tarafın yerine koyarak belkide daha iyi çözeriz bu sorunu..ya ben engelli eşi olsaydım?ya ben engelli olsaydım?ilk karar verme anında engel gerçekten ciddi bir mesele..tüm hayatınıza farklı bir yön verebilecek kadar önemli..bu yüzden her iki tarafta iyi düşünmeli

bensalih1131;
ah sevgili arkadaşım..keşke hayattaki gerçekler,imtihanlar böyle çetin olmasa değilmi?2engelli yakıştrması hoş değil belki;ama inan bence evliliklerde en doğru seçim bu!yoksa insan öyle nankör ve öyle acımasız olabiliyoki..engel olcak amaillada aynı engel olcak diye bir durum yokki;mesele biri yürüme engellidir,diğeri konuşma..eşin konuşan dilin,yürüyen ayağın olur böylece..birbirini tamamlamalı yani eşler..

Herşeyde vardır bir hayır

Zamanın birinde bir padişah yaşarmış.
Padişah avlanmayı çok sever,sıksık avlanırmış.
Padişahın aklı-selim , "Herşeyin hayırlısı ,her şeyde bir hayır vardır." cümlesini dilinden düşürmeyen bir de veziri varmış.
Padişahın başına birşey gelse vezir hep ;"Padişahım üzülmeyin herşeyde bir hayır vardır." dermiş.
Padişahda vezire bu yüzden çok kızarmış.
Yine birgün padişah vezirine "bugün ava nereye gidelim "diye sormuş,vezir bir yer tarif etmiş.
Oraya gitmişler fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlar.
Padişah vezirine kızmış,"senin yüzünden oldu" demiş.
Vezir yine aynı cevabı vermiş ;"Her işte bir hayır vardır padişahım ,üzülmeyin."demiş.
Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp,ben elimi kesiyorum,sen bana "Her işte bir hayır vardır" diyorsun deyip veziri zindan attırmış.
Vezir zindana giderken yine "Her işte bir hayır vardır" deyip gitmiş.
Padişah yine öfkelenmiş,"adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor" demiş.
Padişah avlanmak için az bir adamla başka insan ayağı değmemiş bir yere gitmiş,avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp,esir etmişler.
Yerliler hergün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış,sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar.baktabul
Çünkü yerlilerin inanacına göre sakat veya ,bir yeri yaralı admdan kurban olmazmış.
Padişah vezirini düşünüp ona hak vermiş.
Hemen ülkesine dönüp vezirini serbes bıraktırmış.
Ama yine soruyu sormuş; "Hadi benim elimin kesilmesini anladık,peki senin zindana girmendeki "hayır" nedir demiş.
Vezirde bende zindana girmeyip sizinle gelseydim,yerliler şimdi diğerleri gibi benide kurban etmiş olacaklardı demiş.
Ders alıp,öğüt çıkaran ne mutlu. Alıntıdır." NE GÜZEL BİR HİKAYE DEĞİL Mİ?"

bıdıknur;

engelliyi alacak kişi bazı şeyleri feda edecektir kendi çapında el ele kol kola yürümek rahatça gezmek vs vb.. eşlerden biri sağlam olmalıki diğerini taşıyabilmeli ihtiyaçlarını karşılayabilmeli yoksa zor.

Üst Alt