Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En düşük erken emekli maaşı ne kadar?

@mutimmm

Arkadaşım bu maaşla geçinemezsin mecbur çalışacaksın.
Elin gavuru emekli olup dünya turu yapar bizim emeklimiz sürünür.

Merhaba ismim Hakan
1997 251
1998 295
1999 10
2000 101
2001 127
2003 90
2008 200
2009 360
2010 360
2011 123
2012 360
2013 359
2014 360
2015 267
2016 321
2017 60
Toplam 3644 günüm var
ayrıca 8 ay yedek subaylıktan emekli sandığı günüm var.
Toplam kazancım 121 bin TL
% 84 sürekli hematolojik rahatsızlıkla ilgili engelli raporum var.
Vergi dairesinden vergi indirimi belgem var.
Bakmakla yükümlü olduğum eşim ve 1 çocuğum var.
24/02/2017 tarihinde SGK'ya gittim ve istersem hemen emekli olabileceğim söylendi. fakat alacağım tahmini maaş ile ilgili bilgi verilmedi ve bunu Ankara'ya giderek öğrenebileceğim başka türlü (gerek yazışma gerek telefon) bilgi alamayacağım söylendi
Müsait olunca bilgi verebileceğiniz bir kaç sorum olacak :
Öncelikle engelli emeklilik ve malulen emeklilik arasındaki fark nedir (engelli emekli olursan çalışabilirsin malulen olursan çalışamazsın vs ) ve ben hangi gruba giriyorum.
Askeriye gününü kendileri yazışma yoluyla mı öğreniyorlar ben mi işlem yapmalıyım.
ve Ortalama ne kadar maaş alabilirim veya bunu en net nereden öğrenebilirim ?
Daha fazla ssk günümün olması maaş yönünde olumlu veya olumsuz mu bir etki yaratır. duruma göre daha çalışabilirim
şimdiden çok teşekkür ederim

hakan bey ben bu ay maaş aldım 1026+41:1067 lira 2000 öncesi 987 2000/2008 1797 2008/2016 2117 gün toplam 4901 gün hep asgariden yattı ben vergi indirimli oldum

3.derece vergi indirimim var
1997sgk girişim var 6000 günüm ve 400.000 tl primim var emekli olursam ortalama ne kadar maaş bağlanır bilgi verebilirmisiniz lütfen.Yardımcı olcak arkadaşlara çok teşekkür ederim.saygılar

Prim gün sayısı: 2218
Yatırılan prim: 86,052.01

merhaba ben %60 dan emekli olursam ne kadar maaş alırım

Bana bu ay baglandı 1050 tl asgarı ucretten yatmıstı 26sında cekecem kısmetse

Türkiye de emeklilik dönemi 2008 yılı ve sonrası için resmen bitti. 850tl ile 1050 tl arası emekli maaşı alırsınız . 2008 yılından sonra işe başlayıp emekli olanların durumu daha kötü sigorta başlangıcı 2000 yılından önce ve 2008 yılından önce emekli olanlar daha yüksek emekli maaşı alıyor.

2008 den sonraki sigortalilarda pek i artirip calisma gun sayisini eksik gun ile bir ayda 7 gun calisma yaomak lazim. Gun sayisi arttikca pek dusmektedir. Boylecsacma bir sistem

diyelimki 20 yılı tamamladın normal memur olarak değilde mesela şef yada müdür kadrosunuda aldın derecende 1 e düştü bu durumda mesela 4000 liranın üzerindede maaşın var emekli olsan emekli maaşın tahminen ne kadar olur

Erken emekliye zam olcakmı 2018 de ? yaşlılık aylıgı baglananlara

normal emekliye ne kadar yapılırsa engelli emeklisinide aynı yapılır.
vergi indiriminden emekli olmuş kişilerin diğer emeklilerden bir farkı yoktur.

konyali_42
1200tl ile 1650tl arası olur.

Abil_04
%4 ü geçmeyecek ocak zammı 1000tl maaşın varsa 1040tl olacak ocak ayında sgk batmış durumda kaynak yok açık çok yakında emekli maaşlarını bile ödeyemeyecek duruma gelirse şaşırmam.

Eğer devlet memurluğundan emekli olunacaksa ve erken emeklilikse en düşük memur emekli maaşı 2095 TL haberiniz olsun

2400 TL civarı

Herkese zam okurken erken emekli olana da zam olacak. Elbettecak aksi mümkün mü

İron;
"sgk batmış durumda kaynak yok açık çok yakında emekli maaşlarını bile ödeyemeyecek duruma gelirse şaşırmam."

ama geçen yıl itibari ile 25 milyar dolar suriyelilere harcanmış
bizim emeklimize gelince para yok denirse çok yazık derim.

@Chemist-Kimyager

bu rakamı nasıl hesapladın merak ediyorum . 2008 yılından sonra aylık bağlama oranı :%30 oldu neye göre en düşük memur maaşı 2400 tl olacak merak ettim doğrusu :D

brüt maaşı 6bin tl olan fabrika da iş kazası geçiren mühendis bir arkadaşım sigorta 2000 yılından sonra başladığı için bağlanan maaş 2050tl devlet memuru brüt 6 bin tl alıyor mu acaba

@ahmet75
doğrudur hocam ama Suriyelilere harcanan para hazineden çıkmıyor . Avrupa ya kapıları açar Suriye` lileri salarım üzerinize diye tehdit ediyor . Avrupa da aç Müslümanlar gelmesin diye TR ye ödeme yapıyor yoksa Başkan bir dak. tutmaz bunları Türkiye de.

2008 yılından itibaren Türkiye de ciddi ekonomik sıkıntı var. Buna tedbir olarak önce emekli maaş bağlama oranlarını düşürdüler ama oy alabilmek içinde herkese maaş bağladılar yani gelir gideri karşılayamaz durumda zor bir süreç 2019 seçimlerinden sonra ekonominin düzeleceğine tahmin ediyorum. 2018 yılı da sıkıntılı geçecek.

Hiç kimse yok mu memur olarak emekli olan arkadaşlar bu konuyu aydinlatalim.

Son düzenleme:
Daha kimseye 350 TL emekli maaşı bağlandığı yok. Şu anda en düşük gün ve prim günlülere bile 650-700 TL civarı maaş bağlanıyor. Ama ilerde özellikle 2008 sonrası sigorta girişlilere çok düşük maaş bağlanacağı apaçık ortada duruyor. Şİmdi gene Sgk'yı kim batırdı tartışmaları başladı. Durum her sene daha kötüye gidiyor. Önceden erken yaşta emekli olanların ceremesini şimdikiler çekiyor.

Devlet bireysel emeklik sistemine neden bu kadar önem veriyor sizce ?

Bireysel emeklilik özünde iyi bir sistem. Sen ayda 100 TL yatırıyosun devlette %25 katkı yapıyor. Yani ay sonunda 125 TL yatırmış oluyorsun. Tabi bu katkıyı alabilmen için bazı şartlar var. Sonuçta bu emeklilik planı yani uzun vadede bakılması gerekiyor. 56 yasına geldiğinde devlet katkısı ve senin yatırdığın paranın tamamını (emekilik şirketinin işlettiği meblağda dahil) alabiliyorsun. Ülkenin tasarruf oranı çok düşük. İmkanı olan bile kenara bi para koyma yerine cep tel değiştirme,ev eşyalarını yenileme,tatil,yeni giysiler alma vs.. gibi gerekçelerle elindeki parayı harcıyor. Sonra yaşın geçip emeklilik zamanı geldiğinde alınan düşük maaşlarla nasıl geçinilecek diye düşünülüyor.

Ayağını yorganına göre uzat deyimini benimseyen ve buna göre yaşayan insanlar zaten rahat eder. Bireysel emeklilik sisteminden alınacak maaş/toplu ödeme gibi paralar da devletten alınacak maaşa katkı yaparak emeklilik dönemini en azından maddi açıdan rahat geçirilmesini sağlar.

PREVEZEPAŞA

kardeşim erken emekli olanların sayısı ne kadar zaten çoğu öldü 40 yaşında emekli olanların. bunlar bahane evet AKP sayesinde emeklilik bitti Türkiye de . herkese maaş bağlarsa sgk batar tabi dün haberler de bir kadın engelli kızını araba da bırakıp alışveriş yaparken itfaiye gelip camı kırıp havasız kalan kızı kurtarıyor kadının altında BMW x5 jeep var ve kızı içinde engelli bakım maaşı alıyor her ay bunun gibi o kadar çok örnek var ki yasalar dandik bence maaş bağlanan her kişi sıkı kontrolden geçsin önce yarısından çoğunun maaşı iptal olur ayrıca araç alan engelli yakınları için şunu söyleyim kendi zevkiniz için araba almayın bu konuda da çok suiistimal var batar tabi ülke .

İron

kardeşim erken emekli olanların sayısı ne kadar zaten çoğu öldü 40 yaşında emekli olanların.

2017 yılı Haziran sonuna göre 11 milyondan fazla kişi emekli maaşı alıyor. Ülke nüfusu 80 milyon kişi olmuşken (çalışmayan ve işsizlik nufusunu da düşünerek) bu oranlar çok iç karartıcı. İlerde emekli maaşı diye birşey olmayacak diye tahmin ediyorum. Umarım yanılırım.

İRON görüşlerine tamamen katılıyorum.

PoleStar

Hitler engelli vatandaşlarını üstün Alman ırkı yaratmak için öldürdü , çünkü engelliler evlendiklerinde çocukları da engelli olacak ve zeki Alman ırkına zarar verecek zihniyeti vardı .

Bizimkiler engelli vatandaşlarını öldürmüyor ama dediğin gibi süründürüyor.

Bugün emekli maaşları 3bin tl olsa bu ülkede yarın kiralar 2bin tl den aşağı olmaz etin kilosu 200tl olur böyle bir ülke maalesef Türkiye . çözüm sadece emekli maaşlarını arttırmak değil yani bir yandan da enflasyonun önünü kesmek , emekli maaşları 50 tl artsa her şeye 100tl zam geliyor

Yandaş gazetelere ve internet sitelerine bakıldığında hergün emekliye bir zam, şartlarda iyileştirmeler gibi inandırıcı olmayan haberler yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Nedense düşük emekli aylığı alanlar, çalıştıkça emekli aylığı düşenler, işsizlik maaşı alabilmek için getirilen ağır şartlar (işsizlik fonunda biriken paralar nereye gidiyor acaba ), genç işsizlik oranının %20'yi aşması gibi konulardan hiç bahsedilmiyor.

İlerde emekli maaşlarının daha düşeceği belkide hiç kalmayacağı bir düzene doğru gidiliyor. O yüzden bireysel emeklilik sistemini gündeme getiriyorum. Beğenmeyen daha iyi fikirlerini soylesin ama devlet daha fazla versin diye boşuna demesin çünkü vermeyeceği acıkca ortada duruyor.

arkadaşımız doğru söylemiş... sigorta başlangıcı 2008 sonrası olanlar, emeklilik maaşını diğerlerine göre epey düşük alacak.. özellikle 2000 öncesi sigortalı olup da 2008 den sonra çalışmaya devam edenlere şaşırıyorum.. günden güne maaşları eriyor haberleri yok.

engelli erken emekliliği maaş yönünden bek bir cacık değil.. sadece yaş beklemeden emekli olunması avantaj. yoksa 15 yıl prim ödemeyle tazminat maaş konusunda bekleneni alamazsın.

dediğim gibi özellikle 2008 sonrası sigortali olanlar için yaş beklemeden emeklilik çok iyi bir seçenek.. mezarda emekli olacağına en azından 55 inde istediğinde emekli oluyor.

kimse size gidin 40 yaşında emekli olun demiyor elbette.. sonuçta hepimizin masrafları var.. maaşlarımızla bile bunları zar zor karşılayabiliyorken emekli maaşıyla hiç karşılayamayız..

İron

2019 ya da 2023 değil 2071e filan düzeliriz diye düşünüyorum. tabi daha da dibe vurmazsak..

invictus

bugün haberlerde okudum emekliye 10 maaş faizsiz yada düşük faizli kredi ve 3 maaş nakit avans için hükümet kamu bankaları ile görüşmelere başlamış ocak zammı %4 altında olacak .

PoleStar

Bireysel emeklilik sistemine karşı getirdiğin öneriler ne olduğu belli olmayan ve ülkemizde hiçbir yasal düzenlemesi bulunmayan cripto sanal para uygulaması veya gelişmemiş yerlerde 2 binliraya alınan tapulu arsalar ise (nerde bu para getirecek arsalar söylersen iyi olur) konuyu anlamadığın belli oluyor.

Bi kere bireysel emeklilik şu anda zorunlu değil. İstersen 2 ay sonra sistemden çıkabilirsin. 45 yaş üstündekilere de hiç uygulanmıyor yani daha çok genç kesime yönelik bir sistem (Ülkedeki emekli olma yaşı artık 60'lara geldi).

Ayrıca senin yatırdığın paraya % 25 devlet katkısı var yani ayda 100 TL yatırırsan katkı ile birlikte 125 TL yatırmış oluyorsun. Artık hayatımızda internet var istediğin zaman bu sistemde her ay ne kadar para birikir görebiliyorsun. Beğenmiyorsan fon değiştitirsin veya çıkarsın. Ayrıca bu birikimlerin Takasbank güvencesinde olduğunu bilmek gerekiyor. Senin önerdiğin sanal para veya dağbaşından alınan arsalar ile ilgili güvenceler varsa söyleyebilirsin.

Eski hayat sistemindeki yanlış uygulamaları az çok biliyorum. Ama bu farklı bir sistem. Bunu da faiz lobisine bağlayıp kötülememek gerekiyor.

BITCOIN demeyin yarami desmeyin benim ;((

Yillar yillar evvel,Eski bir nokia satmistim internette,ee ne var bunda demeyin,neler yokki!!!Takriben 20-30€ civari biseydi tam hatirlayamiyorum.

Adamin biri aldi,önce ödemedi yada ödemek istemedi,Mail attim dedimki almiyorsan söyle bir daha satisa koyacam.Ne dese begenirsiniz!!

Param yok Bitcoin ile ödeyebilirmiyim??Hoppalaaa,Bitcoin nedir dedim,Dediki online oyun falan oynarken lazim oluyor yada bitcoini olanlarla esya degisimi falan ..birseyler anlatti dedigim gibi tam hatirlamiyorum.

Yani o zaman bana yanlis degilsem 80 bitcoin falan verecekdi,Ahh kafam ahhhh....Yok dedim tabiki.Kadere bak bitcoin 7-8 bin dolarlarda geziyor,ALsam bugün milyoner olurdum.Bosver,kader diyelim isin icinden cikalim...

arkaslar 1800 günle kamudan emekli olsam ne kadar maaş alırım bilginiz varmı? ilk sigorta giririşi 2002

malulen emekli

Valla fazla birşey bekleme. Net rakam söyleyemez kimse. Ama 700-750 tl arası olur diye düşünüyorum.

Üst Alt