Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ekpss 2016 Lisans soru paylaşımı

Türkçe sorusu vardı gerekçelendirme varsayım Öneri ne yaptınız

pozitif ayrımcılık demek, toplumca dezavantajlı kişilere fazladan hak vererek onları diğer bireylerle eşit hale getirmeye çalışmaktır. bu soruda fazladan hak veriliyor mu? hakan hangi haklara sahipse hatun da aynı haklara sahip. fazladan bir hak verilmiş gözükmüyor. cevaplardan birisi, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi mi? yoksa hatuna seçme ve seçilme hakkının verilmesi mi? çünkü monarşik bir yapı olduğundan zaten kadınların seçme ve seçilme hakkı yok. ama hatun bu kurultaya katıldığı için seçme ve seçilme hakkına sahip olmuş oluyor.(örneğin hakanı seçerken)

Seçme seçilme Hakkı verimesi yazıyordu sorunun genelinde şöle bir yorum çıkıyordu bu örnek ne için verilmiş kadınlara o dönemde değer veriliyor sadece onun harici 1930 lara kadar seçme seçilme Hakkı yok bu örnekte ona dikkat çekmek için verildi die düşündüm ben

pozitif ayrımcılık kesinlikle değil cünkü diğerlerinden daha üstün tutmaktır pozitf ayrımcılık mesela engellye verilen haklar gibi. ayrıca o dönem kurultayda sadece padişahın yanında hatun yer almıyor daha farklı boy beyleri falan da var.

Arkadaşlar o dönem içindeki kadınlar arasında yapılan bir ayrımdır, dere boy beyi vs.. bunların hepsi erkektir. Biz de bu yüzden pozitif ayrımcılık dedik.

tamam da soruda medeni bilgilere göre kadınlara ne tür hak deniliyor ? hatuna demiyorki kadınları genel almış

Soruda Hatunun Kağan'ın yanında kurultaya katılması medeni bilgiler kitabında neye dikkat çekmek istemiştir diyor hak falan yok sorunun genelinde yorum yap diyor sana orda kadına değer verilmiş 1930 lara kadar kadın değersiz o örnekte kadına yapılan pozitif ayrımcılık için o örnek verilmiştir

soru tam olarak böyleyse çok muallak! pozitif ayrımcılığı kime yapıyorsun? bütün kadınlara mı, yoksa sadece hatuna mı? bunun mutlaka belirtilmesi gerekiyordu. yoksa farklı farklı anlamlar çıkıyor.

yönetime katılıp yönetimde etkili olmasından bahsediyor orda.. pozitif ayrımcılık olsa sadece o haktan kadının yararlanması gerekirdi..boy beyleri kağan hükümdar oğlu da var kurultayda..

Pozitif ayrımcılık ayrım değil herkesle eşit olan durum Demektir tanımına bakabilirsin

o dönemde herkesin birbiriyle eşit olması mümkün değil. sadece hatun ile kağan birbirine eşitlenmiş

pozitif ayrımcılık diğerlerinden daha ekstra haklar vermektir.çocuklara gazilere engellilere verilen haklar gibi.

hatunun kurultaya katılması.. sorusunu ve bütün cevap şıklarını tam olarak hatırlayan varsa yazsın lütfen o zaman daha iyi değerlendirebiliriz

Neyse ben ortamı yumuşatayım
bir tane matematik sorusu sorayım bakalım ne yapmışlar

BİR KUTU SORUSU VARDI İÇİNDE RENKLİ TOPLAR FALAN SORUSU 1/4 MAVİ 1/5 KIRMIZI GERİYE KALAN SARI 13 SARI TOP DAHA EKLEYİNCE KUTUDAKİ MAVİ TOPLARIN ORANI 1/10 OLUYORDU O SORUYU KAÇ YAPTINIZ

Daha önce yazıldı o sorunun cevabı ama ben yine yazayım cevap 16 olması lazım.

Evet bende 16 yaptım

A VE B ARACI VARDI KAÇ SAATTE YAKALAR DİYE BEN 4 YAPTIM

ben bu konun makalesini buldum...Dediğiniz gibi pozitif ayrımcılık...

Arkadaşlar,medeni kanunla alakalı soruyu kaç tane dershane hocasıyla görüştüysem hepsi de direkt seçme seçilme hakkının kadınlara verilmesi olarak yaptı.Zaten işin mantığına girdiğimizde de pozitif ayrımcılığın anca son 20-30 senede ortaya çıkmış bir kavram olduğunu düşünürsek doğru cevabın her türlü seçme ve seçilme hakkıyla ilgili olan şıkkın olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.Haliyle o dönemde-20 ve 30lu yıllardan bahsediyorum- pozitif ayrımcılık gibi bir kavramın olmadığını istediğiniz yerden bakarak veya araştırarak görebiliriz.

Bence de kesinlikle seçme seçilme pozitif ayrımcılıkta vatandaşlara verilmiş herkese verilmiş bir hakkın bazı nedenlerden dolayı bazı kişilere ekstradan fazlaca verilmesi yada o konu dışında tutulması ki tarihte de seçme seçilme hakkı dururken o kadar ince düşünüp pozitif ayrımcılığı soracaklarını hiç sanmıyorum

Gizli veya açık ayrımcılıkları ortadan
kaldırmayı hedefleyen bazı özel önlemler, toplumsal yaşamda yapısal eşitsizlik ve
ayrımcılığa maruz kalanların fırsat eşitliğinden yararlanabilmesi için gerekli
durumlarda fırsat önceliği tanınmasına dayanan pozitif ayrımcılık politikalarıdır. Bu
politikalar en geniş çerçevede eşitsiz koşullarla karşı karşıya olan kadınların
desteklenmesi ve onlara öncelik tanınması etrafında oluşturulmuştur. Sizin takıldığınız günümüzde medeni kanun vs.. Arkadaşlar Türklerde kurultaya katılanları bir araştırın ve hatundan başka katılan kadın varmı bakın. Sonra gelip buraya cevap yazın.Bu konuda benden bu kadar. NOKTA

pozitif ayrımcılık, tarih dersinin konusu değil ki, sanırım sosyoloji konusu, sınavda sorulacak konuların kapsamı bölümünde böyle bir alandan soru çıkabileceği belirtilmemiş. belirtilmesine gerek yok derseniz bu her konuda soru çıkabilir demektir. engelli sınavı olduğu için de pozitif ayrımcılığın anlamını bilmeleri gerekir diye düşünmüş olabilirler. ya da bu bir güncel bilgi sorusu ama onlardan 6 tane olacaktı

Bence sizde emin konuşuyorsunuz daha cevaplar net değil herkes fikrini söylüyor yani herkes kesin bilecekte yazacak diye birşey yok siz bunun garantisini veremezsiniz ki

Emin konuşmaktan ziyade mantıklı olanı söylüyoruz daha ortada seçme seçilme Hakkı bayanlarda yok hiç bir tarih kitabında İslamiyet öncesi Türk tarihinde kadınların seçme seçilme Hakkı verilmiştir veya Hatuna verilmiştir demiyor burda erkekle Kadın eşit tutulup aradaki ayrımcılık sona erdirilip kadına değer verilmiştir başkada bişi yazmam konuyla alakalı

Arkadaşlar bence hiç bu tarz tartışmaya falan girip boş yere canınızı sıkmayın. Sınav zor ama çalışan için çok kolaydı. Bakın en basitinden aşağıdaki aklıma gelen tartışma konusu bile olmayan 12 soru. Direk bilgi sorusu. Ben çok çalıştığım için hepsini yaptım ama herkesin çok çalıştığını veya çalışmaya vakti olduğunu sanmıyorum. Öyle 3-5 gün 1-2 ay bakmakla yapılacak sorular değil. Zor sorular. Bu yüzden calıstıysanız hakkınızı alacağınızı düşünüyorum. Rahat olun ve kendinize kafa tatili verip sonucu bekleyin.

Savaş halinde seçimlerin durumu 1yıldır.
ilk meclis başkanı Ali Fethi Okyar.
askeri ateşe sorusu
Hatayın cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen
umberto eco
hugo chavezmiş
Merkez suudi arabistan
sinop sorusu
albayrak gazetesi
takvimi vekayi 2.mahmut
karahanlılar sorusu
parti grubu kaç kişiden oluşur 20

kadını yönetime koymakla pozitif ayrımcılık sağlanmazki zaten yöneten var hükümdar,boy beyleri,hakanın oğulları...kadına fazladan (pozitif) yönde ayrımcılığı kime göre sağlayacaksın ?

soruda da eski türk devletlerinde kadınlara seçme seçilme hakkı tanınmıştır demiyorki? medeni bilgiler kitabında bu hangisine karşılık gelmektedir yani bu durumu medeni kitabın yazıldığı döneme uyarlamamız isteniyor. cumhuriyet döneminde kadınlara seçme ve seçilme hakının tanınması kadınlara değer verildiğini gösterir. eski türklerde hatunun kurultaya katılması da kadınlara değer verildiğini gösterir ve ikisi de birbirine benzer yani hatun nasıl seçme seçilme hakkına sahip olduysa günümüz kadınları da seçme seçilme hakkına sahip oldular

diğer şıkları tam hatırlamıyorm ama pozitif ayrımcılık saçma bence. pozitif yönde ayrımcılık cok farklı birsey

o soruda bi sorun var. literatüre göre pozitif ayrımcılığa da girmiyor seçme seçilmeyede. diğer şıkları hatırlamıyorum ama sınavdaki mantığıma göre diğer şıklarla uzaktan yakından alakası yoktu. bende bu ikisi arasıdna kalmıştım ama bu ikisiylede doğrudan alakası yok. dolaylı olarak ikisiyle de alakası var.

Üst Alt