Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ekpss 2016 Lisans soru paylaşımı

arkadaşlar bende bunu araştırdım bugün aslında medeni bilgilerde birçok şık yer alıyor mesela kadının bir ailede kurucu unsur olduğu gibi ama o döneme uyarladığımda ben şunu düşündüm. Medeni bilgiler birlikte hazırlanmalı diye bir şık vardı. Dikkat ederseniz Atatürk bu kitabı Afet inan ile birlikte yazmış. Tabi emin değilim farklı bir bakış açısı olarak yazdım.

ben de cevap seçme ve seçilme hakkı diyorum ve buna kanıt olarak da Atatürk'ün medeni bilgiler kitabındaki 'iş bölümü düşüncesi' alt başlıklı bölümden bir kısmını alıntılayarak yazıyorum:

Mustafa Kemal Atatürk

Medeni Bilgiler / Türk Milletinin El kitabı
...
...
...
iş bölümü düşüncesi
...
...
Türk tarihinin, en eski dönemleri incelenecek olunursa devleti
temsil eden yalnız Cumhurbaşkanı olmayıp onunla birlikte hatununun
da bu temsilde ortak olduğuna ilişkin belgelerin az olmadığı görülür.
Türk milletinin önce ve sonraki tüm hayatı göz önüne getirilirse kadınları
erkeklerin yaptıkları, yapabilecekleri, işlerin en ağırlarında dahi
çalışırken görürüz. Tarlada, ormanda, sürüde, pazarda, her yerde ve
her işte erkeklerle yan yana ve bazen onlardan daha fazla çalışmaktadırlar.
Aralıksız seferler ve meydan savaşları içinde yüzen Attila ordularının
erkekleri kadınlarından ayrı mı savaşıyorlardı? Kadınlar da
erkeklerle beraber aynı sefer ve aynı savaş zorluklarına göğüs germiyorlar
mıydı? Orlean Meydan Savaşında, kadınlar erkekler, aynı kahramanlığın,
ortak organları halinde birbirlerinin yardımcısı olmadılar
mı?
Türk kadınının yeteneği, gücü ve ülke işleriyle ilgi ve
yakınlığını ispat eden örnekler özellikle kurtuluş mücadelesinde az
mıdır?
özetle, kadın seçmek ve seçilmek hakkını elde etmelidir.
çünkü demokrasinin mantığı bunu gerektirir; çünkü kadının
savunacağı menfaatler vardır; çünkü kadının topluma karşı yerine
getireceği görevler vardır; çünkü kadının siyasi haklarını uygulaması
kendisi için faydalıdır.

arkadaşlar başka sorular hatırlayalım matematikten türkçeden anlaşılan bu soruda ve coğrafyada ki buğday şeker pancarı sorusunda orta yol yok ikiye bölünmüş durumdayız bence bunları artık rafa kaldıralım can sıkmaya gerek yok yakında açıklanır zaten varsa başka hatırladığınız soru paylaşalım onları tartışalım

yurtta sulh cihanda sulh ilkesi hangileriyle ilgilidir sorusunu çoğu kişi sadece halkçılık yapmış. bence halkçılık ve inkilapçılık. çünkü yurtta barış sağlanamadan inkilaplar ya gerçekleştirilemez ya da gerçekleştirilen inkilaplar kalıcı olmaz. atatürk yaptığı inkilapların kalıcı olabilmesi için de söyledi o sözü. bu da direkt inkilapçılıkla ilgili

yurtta sulh cihanda sulh ilkesi hangileriyle ilgilidir sorusunu çoğu kişi sadece halkçılık yapmış. bence halkçılık ve inkilapçılık. çünkü yurtta barış sağlanamadan inkilaplar ya gerçekleştirilemez ya da gerçekleştirilen inkilaplar kalıcı olmaz. atatürk yaptığı inkilapların kalıcı olabilmesi için de söyledi o sözü. bu da direkt inkilapçılıkla ilgili

bende aynısını yaptım hem halkçılık hem inkılapçılık yaptım ama internetten baktım sadece halkçılık diye almış ama bende senin gibi düşündüm

Güncel soruların tamamını hatırlayan var mı arkadaşlar nelerdi bunlar

eleyici soruların artması genellikle sınava giren kişi sayısının artmasıyla olur. mesela düz kpssye milyonlarca kişi girdiği için zor soruların sorulması normal ama ekpssye lise önlisans lisans toplam başvuru sayısı 70 bin civarında. neden sorular çok zorlaşıyor?. 2014 ekpss %10una baktığımda bu yılki sınava göre aşırı derecede kolay gördüm. 2014de de sınava giren sayısı 60bin 70 bindir yani buna yakındır ve 2014 ve 2016 da bunun en fazla 10 - 15 bini lisansdır

trurkiyenin batisi ve guneybatisindaki ani sicaklik degisimi sorusunun cevabini merak edenler..aciklayici bir cevap olarak en uygunu LODOS

LODOS

Türkiye’nin batı kesimlerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgar. Bazen hızı ve hamlesi 40 ile 60 Knots’a kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemlidir. Yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınlarına yaratır. Aynı zamanda estiği sürece sıcaklıklarında normallerinden fazla artmasına neden olan bir rüzgardır. Zaman zaman Eğe, Marmara ve Batı Akdeniz’de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler

Sıkça Sorulan Sorular - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Bizanstaki taht mücadelesi ve osmanlinin parali asker sorusunun cevabini merak edenler dikkatlice bu cevabi okuduklarinda bir sonuca varacaklardir diye dusunuyorum zaten en mantikli cevapda Tekfurlar yani ( yerel idarecilerin) merkezi yönetimlerini dinlemeyip osmanlilarla isbirligine girmeleri..

Osmanlılar önce bir beylik iken birçok coğrafi ve politik imkanlar sayesinde güçlü bir imparatorluk haline geldiler.
Bunda Anadolu ve Balkanların etkisi büyüktü

Anadolu’nun Etkisi

1243’teki Kösedağ Savaşı ardından Anadolu’nun çeşitli yerlerinde beylikler ortaya çıktı. Anadolu Selçuklu buyüzden topraklar üzerindeki hakimiyetini kaybetti,

Bizans’ın Durumu:

Bizans çeşitli oyunların oynandığı bir devletti. Anadolu’daki ve Balkanlardaki komutan ve askerler merkezi otoriteyi dinlemiyorlardı. Tekfur beyleri rahat bir şekilde hareket ediyorlardı.Bu sayede Osmanlının yayılması kolay oldu.

Lodos garanti cvp.

Ama bizans sorusu tekfurlar okduğunu düşünmüyorum. Bizans anadoluda bir yerde olduğundan iktidar kavgasından bahsediyor soru ve buda anadoluda iç karışıklığa işarettir. Cevap anadoluda iç karışıklığın ortaya çıktığını gösterir.

Sizin verdiğiniz cevap tüm olayı evveliyatıyla bilenlerin düşmesi içim verilmiş caydırıcı cevaptı. Ancak verilen paragraftan söylediğiniz sonuç çıkmıyor. Biraz okuduğunu anlama ve yorumlama sorusuydu tarihten çok türkçe sorusuydu.

soru,taht mücadelesinde olan Bizansin topraklarina osmanlinin parali asker göndermesinden bahsediyor.. mantikli düsünelim biraz diger şiklar çok basit hatta sorunun icinde gecen cümlelerdi. hristyan aleminde ayriliklar oldugu, osmanlinin güclendigini vs.. osmanlinin parali asker yollayip toprak kazanmasi o parali askerlerin bizans topraklarinda kabul edilmesiyle olur demi? bunlari kim davet etmis yada kime yardim etmeye gittmislerdir? o sirada bizansta taht mücadelesi var. bizansin anadolu ve balkanlardaki yerel yöneticiler(tekfurlar) kendi baslarina hareket edip halktan agir vergiler aliyorlar. baskilar kurup muhaliflerle isbirligi yapiyorlar. bunu firsat bilen osmanli bunlara yardim mahiyetinde destek verip onlardan faydalaniyor ve bu sayede bir cok yer osmanli topragina katiliyor.. meseleyi anlanak bence cokda zor degil.

iç anadolu sorusuna şeker pancarını işaretleyen tek benmiyim

soru,taht mücadelesinde olan Bizansin topraklarina osmanlinin parali asker göndermesinden bahsediyor.. mantikli düsünelim biraz diger şiklar çok basit hatta sorunun icinde gecen cümlelerdi. hristyan aleminde ayriliklar oldugu, osmanlinin güclendigini vs.. osmanlinin parali asker yollayip toprak kazanmasi o parali askerlerin bizans topraklarinda kabul edilmesiyle olur demi? bunlari kim davet etmis yada kime yardim etmeye gittmislerdir? o sirada bizansta taht mücadelesi var. bizansin anadolu ve balkanlardaki yerel yöneticiler(tekfurlar) kendi baslarina hareket edip halktan agir vergiler aliyorlar. baskilar kurup muhaliflerle isbirligi yapiyorlar. bunu firsat bilen osmanli bunlara yardim mahiyetinde destek verip onlardan faydalaniyor ve bu sayede bir cok yer osmanli topragina katiliyor.. meseleyi anlanak bence cokda zor degil.

Bir an Tekfur şıkkını işaretlerken bu düşüncelerin sadece bana ait olduğunu düşünmüştüm. Hocalarım zaten Ramazan Yetkin bir videosunda bu konuyu anlatırken Tekfur olayından bahsetmişti. Ve Osmanlı'nın Tekfurları kullandığını dile getirmişti ben de ona istinaden o şıkkı işaretledim ama doğru bir mantık mı hep sorguladım. Hayırlısı olsun bakalım.

Hocam bencede zor değil bakın anlattıklarınızın tamamı anadoluda kimin eli kimin cebinde belli değil diyor :) yani anadoluda iç karışıklık var. Sizin kabul ettiğiniz şık sorunun içerisinde yer alan cümlelerden biri neredeyse, soru ise verilen bilgilerin tümünü kullanarak cevaplayın diyor. Sizin yaklaşımımızla gidersek diğer şıklarda kıyısından köşesinden soruda bahsedilen olaylara değiyor. Bu tür sorularda bütünlüğü işaret eden şık doğru kabul edilir.

iç anadolu sorusuna şeker pancarını işaretleyen tek benmiyim

O sorunun cevabı yulaf çıkacak göreceksiniz :)

Bir an Tekfur şıkkını işaretlerken bu düşüncelerin sadece bana ait olduğunu düşünmüştüm. Hocalarım zaten Ramazan Yetkin bir videosunda bu konuyu anlatırken Tekfur olayından bahsetmişti. Ve Osmanlı'nın Tekfurları kullandığını dile getirmişti ben de ona istinaden o şıkkı işaretledim ama doğru bir mantık mı hep sorguladım. Hayırlısı olsun bakalım.
Soruda tekfurlara değinilmişti ama soruda başka olaylarada değinilmişti yani tüm olayları kapsayacak bir şıkkı istiyordu soru. Tümünü kapsayanda anadoluda karışıklığın ollduğunu söyleyen şıktı.

Ben bunları yaptım diye diretmiyorum yanlış anlamayın beni...

Hocam bencede zor değil bakın anlattıklarınızın tamamı anadoluda kimin eli kimin cebinde belli değil diyor :) yani anadoluda iç karışıklık var. Sizin kabul ettiğiniz şık sorunun içerisinde yer alan cümlelerden biri neredeyse, soru ise verilen bilgilerin tümünü kullanarak cevaplayın diyor. Sizin yaklaşımımızla gidersek diğer şıklarda kıyısından köşesinden soruda bahsedilen olaylara değiyor. Bu tür sorularda bütünlüğü işaret eden şık doğru kabul edilir.

O sorunun cevabı yulaf çıkacak göreceksiniz :)

Soruda tekfurlara değinilmişti ama soruda başka olaylarada değinilmişti yani tüm olayları kapsayacak bir şıkkı istiyordu soru. Tümünü kapsayanda anadoluda karışıklığın ollduğunu söyleyen şıktı.

Ben bunları yaptım diye diretmiyorum yanlış anlamayın beni...

Yulaf olma ihtimali hiç yok Hocam ya. Hadi şeker pancarı aklını kurcalıyor insanın ama yulaf mümkün değil. Yulafın toplamda üretimi 600.000 civarı buğday ve şeker pancarı istatistiklerine yetişemiyor bile...

tabiki muaallak olan sorularda herkes benimki dogru diye düsünebilir kardesim :)) tipki ilk 3 günde herkes 45-50 netim var deyip sorularin cevaplari paylasildikca yada kendileri arastirip dogru cevaplari bulunca cogunun sesinin kesilmesi gibi.. hatta bir kardesimiz vardi son il olan osmaniyedir deyip iddia bile acmisdi:))

ben illaki yuzde yuz tekfur sikki dogrudur demiyorum. diger siklari ortaya koydugumuzda hicbirinde soruda istenilen cevabi bulamazsiniz, internetten bir video izledim ders anlatan hoca yada profesor aynen söyle diyordu " kücücuk bir beylik olan osmanli devletine talih öyle gülüyorki,o sirada bizans taht mücadeleleriyle mesgul bizansin valileri (Tekfurlar) kendi baslarina hareket edip milleti agir vergilerle ve keyfi muamelelerle eziyorlar, osmanli lar bunu firsat bilip dostluk kuruyor kiminin kizini alip osmanli beyleriyle evlendiriyorlar hatta Bizansla ilk basda savasmayi göze alamayan osmanli beyligi trakya ve anadoludaki bizansin yönetimindeki yerel yöneticilere destek amaciyla parali asker bile yolluyorlar" eksik fazla konuyu bu sekil videodan izlemisdim.. buna göre tekfur cevabinin dogru oldugu sonucu daha yakin geldi.. soru bizden sunu istemiyormuydu? taht mucadelesiyle mesgul olan bizansa( trakya ve benzeri yere) osmanlinin parali asker yolamasi neyin göstergesidir. soru zaten taht mucadelesini, hristyanlardaki ic karisisikligi, osmanlinin guclenmmis oldugunu acikladikdan sonra bizden istenileni soruyor,

herkes ilk 3 gunde sinavin cok kolay oldugu yönunde görus bildirdi, inanin ben bu göruste degilim sorular matematik disinda hicde kolay degildi, genel külturde 5-6 soru disinda diger sorularin hepsinde her soruda yaklasik iki dogru cevap vardi, yaniltici ve zaman alici, isoruyu ilk okudugunda aha kesin a sikkidir deyip, sonradanm arastirinca yuzde yuz baska sik oldugu anlasilan soru tipleri:)) bir arkadasim sinavdan cikinca telefonlasmisdik 43 netim var demisdi tebrik etmisdim, bu p.tesi görusdum durum nasil dedim, abi 32 net gelirse iyi diyordu-- dilerimki Rabbim hepimize yardim eder en guzeli puani aliriz ve herkes bir sekilde bir yerlere yerlesir bu TEMENNNIMIZ,

benim bu sitede hosuma gitmeyen bir konuda tecrubeli arkadaslarin tecrubesi olmayan yeni girmis kisileri surekli yanlis bilgilendirmeye calismalari, mesela okuyorum adam 32 net ile kac puan alirim diyor soruyor adam 32 net ile 70 arasi puan alirsin felan diyorlar oysa benim kardesim gecen sene 20.5 net ile 69 puan aldi. yada surekli biz bu ili sececegiz 90 puan bekliyoruz deyip o ilden olup az puan bekleyen arkadaslari o ili secmemek uzere umutsuzluga dusurmeleri gibi.. hay<irlisi olsun

Siz Arkadaslardan bir ricam olacak, su parti kapatilmasi ile ilgili bir soru vardi, siklarda kapatilan partinin veillerinin vekillikleri düser felan tam hatirlamiiyorum, o soruyu tam hatirlayan varsa yazabilirse cok sevinirim, soruda 1982 anayasasi na göremi yoksa 2010dan sonraki anayasaya göremiydi, cunki 2010 daki degisiklikten sonra kapatilan bir partinin vekilerinin vekilligi düsmuyor diye okudum...

bir de su anayasanin bütce kanunu sorusunu?? cevap verecek kardeslerime simdiden Teskler...

2010 değişikliğine göre düşünecektik parti kapatma sorusunu. Kapatma davasına karşı yargıya temyize gitmesi şıkkı doğruymuş. Ben diğer şıklardan birisini yaptım ve yanlış yaptım. :(
Anayasa mahkemesine hangisine karşı itiraz davası açılmaz gibi bir soruydu sanırım. O da tevhidi tedrisatmış. İnkılap kanunlarına yargı yolu kapalıymış. Ben de bütçe yapmıştım. 2 hukuk okuyan arkadaşıma 1 tane de savcı akrabama sordum bütçe dediler ama dershanedeki Hocam inkılap kanunlarına yargı yolu kapalı dedi. Yanlış kabul ettim ne diyeyim :)

cok saol Edebali. 2010 göre vekillikler dusmuyorsa a.şikki dogru olmasi gerek. soru asagidakileren hangisi yanlistir yada hangisine varilamaz diye soruyordu yanilmiyorsam.. a sikkinda temelli kapatilan bir partinin uye vekillerinin vekillikleri düser diyordu. 2010 da yapilan degisiklikle bu durum kaldirildi kaparilan partinin vekilkerinin vekillikleri düsmez yaziliyor kafam karisti

Ne kadar uzadı bu soruları yayınlama işi. Alt tarafı doğru cevapları yayınlayacaklar. Atla deve değil ki!! Verdiğimiz cevapları unuttuk..

Ne kadar uzadı bu soruları yayınlama işi. Alt tarafı doğru cevapları yayınlayacaklar. Atla deve değil ki!! Verdiğimiz cevapları unuttuk..

ÖSYM çağrı merkezi komisyon kararını bekliyoruz dedi. Bu zamana kadar da karar çıkmadığına göre açıklanmaz denildi.

cok saol Edebali. 2010 göre vekillikler dusmuyorsa a.şikki dogru olmasi gerek. soru asagidakileren hangisi yanlistir yada hangisine varilamaz diye soruyordu yanilmiyorsam.. a sikkinda temelli kapatilan bir partinin uye vekillerinin vekillikleri düser diyordu. 2010 da yapilan degisiklikle bu durum kaldirildi kaparilan partinin vekilkerinin vekillikleri düsmez yaziliyor kafam karisti
Rica ederim Erhan. Ben de yanlış yaptım o an zaten 2-3 kere okudum yine yanlışa gittim.

edebali

Hocam iç anadoluda en çok yetişen mamül nedir diye sormuyor soru herkes bu yanılgıya kapılıyor. Evet dediğiniz gibi olsa cevap tartışmasız buğday olurdu ancak soruda aşağıda verilen ürünlerin ekim alanı diğer bölgelere (tüm bölgeler toplamına) göre iç anadoluda ekimi en fazla olan ürün hangisidir tarzındaydı yulaf iç anadoluda şıklarda verilen ürünlerden miktarca fazla değil ama yulafın diğer bölgelere göre ekimi en çok iç anadoluda mevcut soru bunu istiyordu.

Bence sorular hem basitti bir okadarda çok yanıltıcıydı çok dikkat gerektiren ince düşündüren sorular vardı ki zaten hala tartışıyoruz o soruları çogu soru direk ezber çoğu soru bilirsen yaparsın bilemezsen geç sorusuydu yorum yapabilecek soru yoktu hem kolay hem zordu gibi bişey çoğu soruyuda kitaplarda bile bulamıycamız cinstendi hayırlısı hele bir açıklansın

1982 anayasası diyorsa bir soru bugünkü haliylen değerlendireceksiniz. Yapılan değişiklikleride kapsar, 2010 da yapılan değişiklik dahildir.

Bende türkçe sorularını bekliyorum kaderimi de türkçe belirleyecek ama türkçeyi hatırlayan olacağını da sanmıyorum

Yaparlar abi artık herşeyi beklerim ben şansa yaşıyoruz zaten

Bence yayınlarlar çünkü bu yıl ki yapılan sınavlarda yayınlandı yani

Üst Alt