Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Boy uzatma ameliyatını estetik bir şekilde oldum. Merak edenlere yardımcı olurum.

İyileştikten sonra ağrılarınız geçtikten sonra hayatınıza 5 cm uzamış devam edeceksiniz inşallah belki ozaman ağrı sızı çektim ama iyiki olmusum diyeceğiniz anlar gelecektir belkide..şimdi ağrınız fazla olduğu için böyle konusmanız gayet normal herşey güzel olacak sizin adınıza pişman olmayın oldunuz ve sonunu da getirin hayatınızda artı olarak ben inanıyorum çok şey katacağına yine bilgilendirirseniz bilinmyenleri herkese faydası olmus olur

3455

Bu güzel motivasyon için tşk ederim,inşallah ilerleyen zamanlarda güzel haberler verebilirim

merhabaa siteyi ilk defa kullanıyorum boy uzatma hususunda konuşmak isterim. şimdiden teşekkür ediyorum. @tgbnr16

Merak ettikleriniz varsa sorun elimden geldigi kdar yardımcı olmak isterim sitede bilgi akışı biraz gec oluyor ..
Asu5454

Merhaba bende boy uzatma ameliyatı oldum egzersiz konusunda endişelerim var hareketleri tam yapamiyorum sanirim siz dizinizi ne kadar bukebiliyorsunuz

@3455 bayan mısın eğer bayansan 160 boy gayet iyi bende birden bire karar verdim bazen kendime çok şasiriyorum nasil boyle gozumu kararttim diye

Selam dizimi Bükebiliyum ama bazen dizim tutuluyor gibi

Peki siz ne zaman oldunuz ben olalı tam iki ay oldu egzersizleri kendim yapıyorum bayanım evet ama egzersiz yapmakta zor geliyor şimdiden

Benim 26 gun oldu kombine yontemle ameliyat oldum ağrı kesici almadığım gün olmadı hiç ağrısı olmayanda gördüm ben ama biz bayanlar ağrı konusunda daha dayaniksiziz

Çok geçmiş olsun yaşınız kaç ve doktorunuz kim? Benim tam 2 ay oldu son 1 haftadır agrım gitti çok şükür 5 cm uzattım uzatma işlemi bitikten 10 gün sonra agrım gitti şimdi kemiğin kendisini doldurmasını bekliyorum sanırım 10 ayda ancak dolar

Harzem özger doktorum tek taraflı bir uzatma yapılacak ve endişeliyim

Doktorum yüksel bey holfixle ameliyat olmak buyuk cesaret bana göre şimdi kalacak izleri çok takıyorum kafama bunun için yapabileceğim birşey var mı daha az iz kalması için egzersizler çok yorucu oturmak bile işkence benim için

Bende 2 aylık hastayım İnan bende bilmiyorum, pek iz önemli değil yeterki eskisi gibi yürüyebilim koşim tek istegim bu

Geçmiş olsun peki şimdi nasılsınız bunları duyunca insanın morali çok bozuluyor inşallah en kısa zamanda eski sağlımıza döneriz doktorunuz kimdi acaba istanbulda mi ameliyat oldunuz

Bu ameliyatı olup da aksamadan tamamen eski haliyle yürüyebilen var mı. Bilgi paylaşan göremedim

UZATMA HASTALARININ BİLMESİ GEREKEN BİLGİLER

Arkadaşlar öncelikle ben uzun zamandır bu konuyu araştıran, türkçe ve ingilizce bir sürü kaynağı okuyan, bu ameliyatı kozmetik olan hastalarla konuşan, takip eden bir insanım. Tıbben gereklilik varsa tek taraflı kısalıklarda bu ameliyatı olmanızı tavsiye etmekle birlikte, eğer ortalama(173cm) bir boydaysanız veya ortalamanın üstünde bir boydaysanız asla kozmetik amaçlı olmanızı tavsiye etmiyorum. Kısalık artık her şeyinize engel olmaya başlamışsa ve ameliyatı cidden düşünüyorsanız bu yazımın mutlaka tamamını okuyun hatta bu rehberi tüm uzatma hastaları için yazacağım. Herkes okusun. Eğer rehberi yarısında okumaktan sıkılırsanız, eksik bilgilenmiş olursunuz, bu da size yanlış yaptırır. Alın çayınızı, kahvenizi elinize okuyun. Bitiremezseniz kopyalayın yazıyı sonra okuyun. Öncelikle söylemeliyim ki doktor falan değilim, yani yazdıklarım sadece uzun zamandan sonra topladığım bilgiler ama söylediklerimin kaynağı var isterseniz bu topladığım yerli ve yabancı araştırmaların linklerini de ilerleyen dönemlerde paylaşırım.

Kozmetik boy uzatma ameliyatları kısa sürede alınacak kararlar değildir. Anlatılmayan, konuşulmayan ve azımsanmayacak komplikasyon ihtimallerine açık olan ameliyatlardır . En azından bilgilenirseniz, size en uygun olan ve en iyi sonucu verebilecek metodu seçebilirsiniz ya da sürecin zorluklarını görüp vazgeçersiniz. Bu tamamen boyunuzun psikojinize olan etkisiyle alakalı. Bu etki çok olmuş olsa bile bunu yaptırmak zorunda değilsiniz. Sizlere ilk önce bilmeniz gereken bazı tanımları yapacağım, ondan sonra da bildiğim her şeyi nedenleriyle, avantajlarıyla ve dezavantajlarıyla birlikte anlatacağım ve bu işi tamamen insanlığım adına, sizin zarar görmemeniz için yapıyorum. Ameliyatı olmayı düşünen ve araştıran bir insanım. Türkiye'den 2-3 arkadaş dışında hiç kimse bilgilerini paylaşmadığından ya da en azından internette yeterli bilgi vermediğinden bunu insanlığım adına bir borç bildim. Asla ve asla boy uzatma ameliyatı olmayın demiyorum ama konuyu bilirseniz, yöntemleri ve riskleri bilirseniz bu konuda daha yüksek başarı elde etme şansınız var ya da belki de olmaktan vazgeçeceksiniz ama ne olursa olsun en azından medyatik takılan, size top pembe bir uzatma tablosu çizen bazı doktorların eline düşmeyeceksiniz.

En basit kavramlardan konuya gireceğim.

Önceden anlatıldığı gibi uzatmanın yapıldığı 2 kemiğimiz var. Bunlardan birisi dizimizin alt kısmındaki Tibia yani kaval kemiğimiz. (Bu Tibianın yanında fibula denilen ince bir kemik daha var) diğer kemimiz de diz üstümüzden kalçamıza kadar olan Femur yani uyluk kemiğimiz. Bildiğiniz gibi bu ameliyat cücelik veya tıbbi zorunluluk dışında her iki ayağı da uzatmak amacıyla yapılırsa kozmetik boy uzatma ameliyatı olarak anılıyor. İlk başta tek taraflı uzatmadan pek farklı gelmese de aslında farklı. Bu işi yapan mesleki olarak biraz daha etik sahibi doktorlar, sizin vucut oranlarınıza bakıyor yani Kaval Uzunluğu/ Uyluk kemigi uzunluğu oranınıza bakiyor ve buna gore bir uzatma planı yapıyor. Bazı doktorlar ise sadece paranıza bakıyor, siz nereyi isterseniz orayı uzatıyor, size hangi yöntem 'daha az korkutucu' geliyorsa o yöntemi yapıyor. Yani ameliyat cazip hale getiriliyor. İlerisi adına kalıcı olabilecek sorunların ihtimallerinden bahsetmiyorlar. Bakın birçok doktor uzatma yaparken yaşayacağınız komplikasyonlardan(sorunlar, şikayetler) çok detaya girmeden mutlaka bahsediyor ama uzun dönemden bahsetmiyor. Bu konuda size tavsiyem doktorlarla görüşmeden önce mutlaka kapsamlı bilgiler edinmeniz, ben de size bu yüzden topladığım bilgileri aktarmaya çalışacağım. Lütfen benim verdiğim bilgilere de şüpheyle yaklaşın.

Arkadaşlar uzatmalar ne yazık ki sadece kemiğin uzatılmasından ibaret değil. Kaslar, eklemler, sinirler hepsi bundan etkileniyor. En önemlilerinden biri de biyomekaniğimiz. Yani ömrümüz boyunca bizi taşıyan bacaklarımızın da bir biyomekaniği var. Hareket ederken, koşarken, otururken bu kemiklerimizin birbirlerine olan bir uyumu var. Bu uyum sizin hayatındaki eklem sağlığınızdan, hayat kalitenize kadar her şeyi etkiliyor.

Kemiklerimiz arasındaki Biyomekanik uyumun en önemli unsurlarından biri bunların birbirlerine göre uzunluk oranları, açıları ve dağılımları. Kaval/Uyluk kemiği uzunluğu oranimiz aslında bizim icin goruntüsel olmaktan cok daha öte anlamlar içeriyor. Biz insan olarak bir biyomekaniğe sahibiz ve bu oranlar bozulduğunda mekanik olarak ileride bir sürü sorun yaşayabiliyoruz. İşte en azından bu uzatma kararını alırken biyomekanik oranlarımızı bilmemiz, uzatma sınırlarını bilmemiz, uygulanan yöntemlerin
sakıncalarını bilerek hareket etmemiz gerekiyor. Böylece bu ameliyatı en az zararla ve en fazla faydala geçirmemizi sağlayabilir.

Şimdk uzatmayı sağlayan cihazlar hakkında bilgi verecğim ki yazımın ilerleyen bölümlerinde anlama sıkıntısı yaşamayın.

Uzatma Cihazları(fiksatörler):

Fixatörler genel olarak kırılmış kemiklerinizi aynı hizada tutup, kırıktan dolayı sahip oldunan boşluk bölgesinde kemik yük taşıyamayacağı için yükü kendi üzerlerinden diğer sağlam tarafa aktaran, bunu yaparken de size her gün iki kemik arasındaki boşluğu küçük miktarlarda açarak uzatma imkanı sağlayan düzenleyici, tutucu aletler, cihazlardır(fixator, fiksatör).

Şimdi uzatmayı sağlayan bu aletlerin(fiksatörlerin) tiplerini inceleyelim:

A-- Halka Tipi fiksatörler: Bu fiksatörler multaka günlük hayatınızda ya da internette genellikle kırıklı hastaların ayaklarında gördüğünüz büyük metal halkaları olan ve bu halkalara geçirilen çubukların ve pinlerin olduğu çerçeve sistemleridir. Vucudunuz ağırlığına veya kemik hasarınızın niteliğine göre halka fixatörler üzerlerine daha fazla çubuk veya aparat eklenip kullanılabilirler. Fonksiyonel oldukları için eğrilik düzeltmeye uygun çerçevelerdir. Çerçeve üzerindeki vidalar L anahtarı vasıtasıyla her gün hasta tarafından istenilen miktarda çevirilerek uzatma şağlanır. Uzatma yöntemleri ilk keşfedilğinden beri kullanılan ve geliştirilen fiksatörlerdir. İlk çıkan ve geliştirilen tipi İlizarov çerçevesidir. Bu yöntemi bulan kişi olan ilizarov isimli bir rus bilim adamı ve hekimdir. Bu fiksatör tipi onun adıyla anılmaktadır. Birde bu halka fixatörün daha da geliştirilerek uzatma miktarını bilgisayar desteği ile ayarlayan, modifiye edilmiş versiyonları vardır. Bunlar son dönemde TSF çerçeve olarak anılıyor. Bu arada ilizarov çerçevesi ile ilizarov yöntemi farklı şeylerdir. Bunu ileride detaylıca değineceğim. Şimdilik şunu söyleyeyim ki İlizarov çerçevesi adı üstünde fiksatörün adıdır. ilizarov yöntemi ise kemiğin içinde hiç çivi kullanılmadan herhangi bir fiksatör ile yapılan uzatma çeşitinin adıdır. Yani ilk keşfedildiğinde çiviler kullanmadığı için ilizarovun uyguladığı yöntemdir ama bu yöntem illaki ilizarov çerçevesiyle değil bacağın yanına takılan, kalın çubuk şeklindeki daha modern ve küçük görünümlü fiksatörler yardımıyla da uygulanabilir.

B-- Tek Taraftan Konulan Fiksatörler (Monolateral fiksatör):

Bu fiksatör tipleri kemiğe sadece bir tarafından tutturulan hasta konforu düşünülerek yakın dönemlerde icat edilmiş fiksatörlerdir. Yük taşıma kapasiteleri sınırlıdır. Tek taraftan kemiğe bağlandığı için zayıf yönünü zorlayabilecek yönde bir yük veya hareket yapılırsa halka tipi fiksatörler kadar dayanıklı ve stabil değillerdir. Bunların da kendi aralarında çeşitleri vardır. En çok kullanılanı Orthofix Lrs'dir. Değişik isimlerde bu fiksatörler piyasada anılabilir. Günlük yapılacak uzatma, bunların bazı tiplerinde tıpkı ilizarov çerçevesindeki gibi bir vida çevrilerek yapılabilirken bazı yeni çıkan tiplerinde android telefon yardımıyla temas olmadan uzatma miktarı komut olarak verilebilir.( tamamen içerde olan ve temassız uzatma sağlayan çivilerle bunu karıştırmayın. Bu fiksatör yine kemiğe yanda bağlı ve dışarda gözüküyor)

-------------------------------------------------------
Uzatmalarda Kullanılan ÇİVİLER Nedir, Ne amaçla kullanılır, Ne türleri vardı?

Uzatma çivileri ilizarov yöntemi dışında, ondan sonra geliştirilen her yöntemde kullanılan çivilerdir. Bu çiviler değişik ebatlarda ve özelliklerde tasarlanabilirler. Uzatma yapılmadan önce ya da sonra kemiğinizin içine yerleştirilirler. Bu çivilerden o kadar gelişmişleri vardır ki dışarda hiç bir fiksatör size bağlı olmadan uzatma işlevini kendisi yapar. Çivilerin amaçları hastaya uygulanan uzatma yöntemine göre değişmektedir. Temel amaçları hastanın dışarısında taşıdığı fiksatörün çabuk çıkartılmasını sağlamaktır. Birçok çivi çeşitleri ve bu çeşitlerin alt tipleri olduğu halde temel olarak 2 adet çivi kullanıldığını bilmeniz yeterlidir.

A- IntraMeduler Çiviler(IM çivi):
Halk arasında titanyum çivi diye bilinen, yük taşıma kapasiteleri genel olarak iyi olan, yük taşıma kapasitesine göre, ebatına ve işlevine göre çeşitleri olan çivilerdir. Yük taşıma kapasiteleri iyi olsa da uzatma döneminde çiviler tam sabitlenmendiği için hastanın çok fazla yük vermemesi, hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Uzatma bittikten sonra doktor fiksatörü çıkartırken bu çivileri kemiğe sabitler(kilitler). Bundan sonra Doktor kemiğiniz durumunu kontrol eder ve size tam yük verebileceğiniz zaman söyler. Bu çiviler sanıldığının aksine kemiğe kırıldığı noktadan yerleştirilmez. Kaval kemiğinde kullanılcaksa diz bölgesi çivinin geçebileceği kadar oyulur ve oradan geçirilir. Eğer uyluk(femur) kemiğinde kullanılacaksa femurun kalça tarafınıza doğru kavis aldığı yerden yani femur'un üst kısmı oyularak, kemiği içine sokulur.

B- Kendiliğinden Uzayan Manyetik ya da Motorize Çiviler(Precise vb.):

Bu çiviler en pahalı çivi tipleridir. Dışardan kemiğr sabitlenen fiksatörlere gerek kalmadan ameliyatınız sırasında kemiğinizin içine yerleştirirler. Günlük uzatmanızı yapacağınız zamanlarda kumanda benzeri bir cihaz çivinin olduğu bacağa yaklaştırılır. Cihaz Manyetik alan sayesinde çivinin istenilen miktarda kemiğinizin içinde uzamasını sağlar. Bu kendiliğinden uzayabilen çivi kemiğin içinde iki kemik parçasını tuttuğundan, o uzadığında kemiklerin arası da o miktarda açılır. Bu çivilerin yük taşıma kapasitesi sınırlıdır ve kaynama görülene kadar tam yük verilmesi tavsiye edilmez. En konforlu çivi budur. Aynı zamanda kendisi fikasatöf görevi de gördüğünden muazzamdır. Precise1, Precise2 diye giden versiyonları vardı. Hataları bulundukça daha doğrusu daha iyi hale getirildikçe isimleri değişmektedir. Hastaların özelliğine göre önceden tasarlanan Precise serisi motorize/manyetik çiviler en yaygın olanlarıdır. Bu çivilerle maksimum 8 cm uzatma elde edilir. Ukraynalı Dr.Jamal'ın kendi geliştirdiği 8 cm'den daha fazla uzatmaya imkan veren motorize/manyetik Jamal çivisi isimli bir çivi daha vardır. Yani tamamen içten yöntemlerle bir kemikte 8 cm'den fazla uzatmaya imkan veren çivilerde vardır ama pricise en yaygınıdır.

--------------------------------------------------------

UZATMA YÖNTEMLERİ:

1- İlizarov Yöntemi: Bir rus bilimi adamı ve Doktor olan Gavril İlizarov tarafından şans eseri fark edilmiş kemiklerin aralarındaki küçük boşlukların zamanla dolması temeline dayanan yöntemdir. Çıkış noktası olarak yani mantık olarak tüm yöntemlerin temel aldığı yöntemdir. Kemik kırılır ve fiksatör kırık olan kemikleri düzenli tutacak şekilde kırık bölgeye tutturulur. İlizarov bu ameliyatı ilk geliştirdiğinde uzatma yaparken kemiği çevresindeki birkaç farklı açıdan sabit tutabilmek için halka şeklinde kemiği çok yönden tutabilen fiksatörü kullanmıştır. Bu yöntemde halka tipli fixatörlerin kullanılması zorunlu değildir. Monolateral yani tek yandan konulan çubuk benzeri fiksatörlerde kullanılabilir. Zaten çift taraflı femur uzatmalarında çerçeveler hasta konforunu aşırı derecede bozduğundan bu durum yandan takılan kalın çubuk tipli fiksatörleri zorunlu gibi kılmaktadır.

2- L.O.N. Yöntemi( Türkiyede Kombine yöntem diye anılıyor):

Türkiyede yaygın olan bu yöntemin türkçe karşılığı esasen çivi üzerinden uzatmadır. IM çiviler kemiğinizin içine en başta, yani uzatma ameliyatı olduğunuz sırada yerleştirilir. İçerdeki çivi hem fiksatöre vücut yükünüzü taşımada yardımcı olur, kemiğin ekseninden kaymasını engeller hem de uzatma bittikten sonra fiksatörün hemen çıkartılmasına olanak sağlar. Çünkü fiksatör çıkartılırken çivi hekim tarafından kemiğe sabitlenir(kilitlenir) ve böylelikle yük taşıma kapasitesi artar. Tek başına kemikte tam kaynama olmasa bile vucut ağırlığınızı taşıyacak duruma gelir ama yinede kemikte belirli bir callus oluşumu görülmeden(yeni yeni oluşmaya başlayan kemik dokusu) çiviye tam yük verilmesine izin verilmez ya da uzun süre yük verilmesine izin verilmez. Bu vaktin kararını doktor x-raylerinize bakıp verir ama genellikle fiksatör çıktıkta kısa süre sonra tam yük verebilirsiniz. Tam kaynama 5 cm için ameliyat tarihinden 1.5 yıl sonrasını bulur. Tabi bu hastadan hastaya değişir. Tam kaynama görüldükten sonra yani x-rayde boşluk olan kısım tıpkı eksi kemikleriniz gibi tam yoğun renge gelmişse, isteğinize bağlı olarak bu çivi ilerideki başka bir ameliyatla kemiğinize sokulduğu yerden çıkartılılır. Çivinin çıkartılması, ilerideki hasta sağlığı adına tavsiye edilir ama zorunlu değildir.

3-LATN Yöntemi: Bu yöntem genellikle Rusya'da, Çin'de ve Japonya'daki birkaç sayılı doktor tarafından uygulanan bir yöntemdir. Temel olarak İlizarov yöntemi ile Lon yönteminin karışımıdır. İlk ameliyatta tıpkı ilizarov yöntemindeki gibi sadece kemik kırılır ve fiksatör takılır. En başta çivi kullanılmaz. Hasta uzatmasını tamamladıktan sonra hekim fiksatörü çıkartmak için hastayı çağırdığında, bir ameliyatla fiksatörü çıkarıp kemiğin içine çiviyi
sabitler. Bu yöntemin Lon'a göre avantajı uzatma döneminde kemik içersinde çivi olmadığı için kemiğin ve eklemlerin serbest hareketine daha çok olanak tanımasıdır. Kemik daha doğal şartlarda uzatılmış olur, içerde çivi olmadığı içinde doktor eğimli veya düzeltilmesi gereken kısımları varsa daha rahat düzeltir. Çiviyi son haline göre daha rahat bir şekilde kemik içirisine sokup konumlandırır ve daha sonra kilitler. Bu kısım ve daha sonrası tamamen lon yöntemine benzemektedir. Hasta kısa sürede tam yük vermeye başlar. 1-2 yıl aradan sonra tam kaynama görününce içerdeki im çivi ameliyatla sokulduğu yerden çıkartılır. Çivinin çıkarılması ilerideki hasta sağlığı bakımından tavsiye edilir ama zorunlu değildir.

4-Motorize veya Manyetik içten uzayan çivilerle Uzatma yöntemi:

Bu yöntem yukarıda kendiliğinden uzayan çivi sistemini anlatırken değindim yöntemdir. Çivi kendi başına hem fiksatör hem çividir. Yani çivi tipi başlı başına bir yöntemdir. Kendiliğinden uzayan çivi tıpkı LON yöntemindeki IM çivi gibi kaval kemiğine diz bölgesinden yerleştirilir, eğer femur kemiği uzatılacaksada femur'un üst kısmından, kalçaya girdiği saptığı kısımdan sokulur. Bu çivi bünyesinde temassız manyetik uyarıyla uzama özelliğine sahip olduğu için IM çivilere göre daha kalındır. Bundan dolayı kemik içeri sokulurken, çivinin girdiği nokta daha fazla oyulur. Çiviler kemik kalınlığınıza, kilonuza ve kemik uzunluğunuza göre özel olarak yurtdışında tasarlanır ve getirilir. Bazı durumlarda özellikle aşırı kısa olan hastaların kemik kalınlığı bu çivinin kemik içine yerleştirilmesi için uygun kalınlıkta değildir. Eğer bu yöntem doktor tarafından biliniyorsa bu yöntemin doktor tarafından hastaya uygulanması daha kolaydır.

HANGİ KEMİĞİ, HANGİ YÖNTEMLE VE CİHAZLA UZATMAM GEREK?

(NEDEN, NASIL, NİÇİN, OLASI ZARARLAR VE AVANTAJLAR)

Kaval Kemiği(tibia) uzatmaları:

Dezavantajlar: Arkadaşlar yaklaşık 1300 adet kadavra üzerinde Kaval/Uyluk oranı incelenmiş. Normal bir insanda bu oran ortalama 0.8 bulunmuş. Yani örnek olarak eger kaval kemiginiz 40 cm ise uyluğunuz 50 cm oluyor. Bu arastirmada dağılım 0.76 ile 0.83 arasında yani kadavraların arasında en az oran 0.76, en fazla oran 0.83 ölçülmüş. Doktorlar araştırmada osteoartit denilen eklemlemde olan kireçlenme ve kıkırdak hasarı hastalığının bu oranın fazla olduğu kadavralarda daha fazla olduğunu keşfetmiş ve direk ilişki bulmuşlar. Yani bu oran ne kadar fazla ise osteoartit riski o kadar fazla. Bundan dolayı eğer uzatma yapılacaksa uyluk kemiğinin şeçilmesinin 'bu açıdan' daha mantıklı olduğu söylenmiş. Diyelim ki siz ortalama bir insan gibi 0.8 orana sahipsiniz. 40 cm kaval, 50 cm uyluk kemiğiniz var. 5 cm bile kaval kemiginizi uzatsanız bu oran 0.9 oluyor. Kireçlenme diyerek geçiştirmeyin lütfen google'da osteoartit nedir araştırın ve yaşlılıkta çıkabilecek problemlere bakın.

Şimdi anlatacağım bir diğer dezavantaj "çivi kullanılan" tüm tibia uzatmalarının ortak dezavanjı. Eğer bu yöntemlerle uzatma kaval kemiğinden yapılacaksa bu çiviler sizin dizinizden kaval kemiğinize sokuluyor. Diz kısmınızda bulunan Patella denilen kısım bu çivi sokulurken illaki hasar görüyor. Ayrıca ileride çiviyi çıkarmak istediginizde yine ayni yerden cikarılıyor ve yine o bölgeniz bir hasar alıyor. Bununla alakalı araştırmalar diyor ki im çivi veya içten uzayan çivi kullanılan 'tibia' uzatma hastalarında "diz önü" ağrısı diye tabir edilen kalıcı bir ağrı oluşabiliyor. Çivi sokulurken dizdeki Patellaya dikkat edildiği halde bunun neden önüne geçemedikleri tam açıklamaya kavuşmamış. Tüm araştırmalarda bunu söylüyor. Peki buna yakalanma oranınız ne? Ben tibia kırıklarında im çivi kullanılan hastalar üzerinde yapılan 4 tane araştırma okudum, bu araştırmaların her biri 10'dan fazla hasta üzerinde 4-5 yıl takip yapılarak oluşturulmuş. Bir araştırmada 'diz önü ağrısı' görülme oranı %47 idi, diğerinde %38, birisinde %25 bir tane, yerli araşırmada ise %2 civarındaydı.(belki hasta sayısı az olduğundan denk geldi, %2 bulunan araştırma türkiye'den ve 12 hasta takip edilmiş) Bu ağrı yaşlanma başlamadan önce öyle aman aman şiddetli bir ağrı değil. Hastaların doktorlara rapor ettiklerine göre 10 üzerinden 1-3 arasında bir ağrı sizi günün bazı saatlerinde ziyaret ediyor. Ama şunu gözardı etmeyin ki zaten hiçbir kozmetik tibia uzatması yapmamış olsanız bile 50 yaşından sonra %22 oranında kireçlenme(artit) sorunu yaşamanız olası ve bir de ayrıca patella hasarı yüzünden yaşlılık döneminden daha erken zamanlarda 'diz önü' ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. bu eklemlerinizin hareket kabiliyetini azaltacak ve yaşam kalitenizi düşürecek(ilerde daha erken yaşlarda) ve sizi daha erken bir dönemde total diz protezi replasmanı yapılacak duruma da getirebilir. Bu arada total diz protezi ameliyatları da pek kolay ameliyatlar olamamakla birlikte ülkemizde doktorlar tarafından artık başarıyla yapılan bir ameliyattır. Size bir olumlu haberim var ki bu hastaların %47'sinde diz önü ağrısı saptayan araştırmada söyle bir kısım var, bazı ağrı yaşayan hastalar ısrarla çivinin ileride çıkartılmasını istemiş. Ağrı yaşayan bu hastaların %69'unda kemik içindeki çiviler çıkarıldıktan sonra diz önü ağrısı azalmış veya kaybolmuş. Şunu da belirteyim ki çivi çıkarma ameliyatı kemik tam kaynakdığından sonra yani takriben sizin ilk ameliyatınızdan 2 yıl sonra isteğe bağlı yapılıyor. Bu ameliyatı isteğe bağlı ileride olursanız yine yaklaşık 15-20 gün boyunca normal hayatınızdan uzak, istirahatta geçirebilirsiniz. Tibia'da Diz önü ağrısı riski yaşamak istemiyorsanız tek bir yol var, o da en eski yöntem olan, ilizarov yöntemi. İçeriye hiçbir çivi konmadığı için çivinin sokulduğu bir eklem bölgeniz hasar almayacak. Ama dezavantajı şu ki uzatmanız bitse bile kemik yeterince kaynayana kadar bir süre daha bu cihazla yaşıyorsunuz. Ameliyattan sonra her 1 cm kemik boşluğu için kaynama süresi 1.5 ay buradan hesap edin. Bunun bazı doktorlarca pek tercih edilmeme nedeni tamamen hasta konforu ve uzun süre bu çerçeveyle gezmenizin bir takım yan etkileri olması. Hareketi daha uzun süre kıstılaması, uzun dönem takılı kalacağı için daha fazla pin dibi enfeksiyonu olması gibi. Ama bunlar ve konfor sizin için geçici ve kontrol edilebilir şeyler ama içerden çivili yöntemlerle yapacağınız kaval uzatmalarında ömür boyu yaşama ihtimalinizin olduğu diz önü ağrısı ihtimali var. Bu ağrı direk tedavisi olmayan sadece etkisi egzersizlerle veya ilaçlarla azaltılabilen bir sorun.(komplikasyon: sorun)

Eğer tibianızda 2-3-4 cm civarı uzatmalar yapacaksanız size tavsiyem doktora içerden çivi kullandırma yanlısı olmayın. Bu dediğim özellikle Tibia(kaval) kemiği için geçerli. Küçük miktardaki uzatmalarda biraz zahmetine katlanıp ilizarov yöntemini tercih edin. Nasıl olacak?

Şöyle: Eğer doktor ilizarov yöntemini uygularsa zaten içerde çivi olmayacağından, doktorunuz size çubuk fiksatörleri uygun görmeyecek Çünkü taşıma gücleri ve stabilitelerine güvenemeyecek. Size halka tipli fiksatörleri uygun görecek. Yani mesela 3 cm uzattınız. 1.5 ay uzatma sürdü, kemik kayanama süresi 3cm*1.5ay=4.5ay. Yani toplamda etti sana 6 ay. Yani 6 ayı halka fiksatörle geçireceksiniz çünkü kaynama süresini bekleyeceksiniz. Ne oldu? 6 ay halka tipli fiksatörle yaşadınız. Zahmetli mi? Zahmetli ama ömür boyu diz önü ağrısı yaşama ihtimalini minimalize ettiniz. Ayrıca ikinci bir çivi çılarma ameliyatı olmayacaksınız. Belki kombine yöntem olsaydınız cihaz 1.5 ayda çıkacaktı ama diz önü ağrısı ihtimalinin riskini almış olacaktınız. Daha sonra bir adet daha çivi çıkarma ameliyatı olacaktınız. Eğer yok kardeşim benim bir kavalım 5 cm'den fazla kısalık var ya da ben femurdan uzatma olmam ve eski yöntemi de istemiyorum, tibiamdan 5-6 cm civarı bir uzatma yapacağım 10-12 ay fiksatörle dolaşamam diyorsanız mecburen kombine yönteme, yani im çiviye kalıyorsunuz. Şahsi tavsiyem kombine bile olacak olsanız yani içerde çivi olacaksa bile tibia'da halka tipli fiksatörleri tercih edin. Zaten sadece uzatma döneminde kısa bir süre takılı kalacak.(Tsf en gelişmiş halka fiksatördür ama ilizarovda olur)
ama derseniz ki zaten içerde çivi var, monolateral(tek taraflı) fiksatör kullansak ne olacak? Ben 3 ay bile olsa ne yaparım o eşşek kadar çerçeveyle derseniz? İksisi arasında öyle aman aman abartılacak bir sonuç farkı olmasa da halka tipli fiksatörler kesinlikle daha iyi sonuç veriyor.

Dünyada iyi vakalarının çokluğunu bildiğim birçok doktor tibia'da ısrarla halka tipi fiksatör kullanıyor. DrSolomin(rusya), DrKulesh(rusya), DrLee(güney kore). (Reklama gireceği için asla yerli hekim adı kullanmayacağım.) Bu arada bu 3 doktorda LON yöntemi yerine LATN yöntemini öneriyor. Bunun nedeni uzun girmeyeceğim. Hatta ilizarov yöntemi yaparsa daha az para kazancağı halde hastalarına 4cm ve aşağısı için bunu öneriyor. Türkiye'de de böyle hekimlere rastladım.

Bir diğer kaval uzatma dezavantajı: Uzun sürede tam kaynama. Eğer kaval(tibia) tercih ettiyseniz birde içerde çivi varsa uzatma yaparken bile yürüteçle yürüyebiliyorsunuz. Günde 400 metre falan ama uzatma döneminde aşırı yürümek de zaten tavsiye edilmiyor.AMA Kaval kemiği geç kaynıyor arkadaşlar. Çünkü sadece kaval kemiğiniz değil onun yanında bir kemik daha var adı fibula o da kırık ve bu bölgniiz vucudunuzda kan akışının en uzak olduğu bölge. Yani bundan dolayı ameliyattan 1 yıl sonra bile tam kaynama görünmüyor. Bir sürü hasta rontgeni gördüm, doktorların 8 aya kaynar falan dediğine bakmayın, kastettikleri tam kaynama değil. Kısmi callus oluşumu. Boşlukta Callus tabakası oluşuyor. 2 çizgi kaynama oldu mu kaynamış yük ver diyor. Bu tam kaynama değil. Rontgende eski kemik yogunluguna gelmesi neredeyse 1.5 yılı buluyor ama tabi içeride çivi olduğu için en baştan beri yük verebiliyorsunuz. Bu arada eğer çivisiz tibia uzatması olursanız ki ben 5cm'den az olan uzatmalar için size bunu tavsiye etmiştim, işte o zamanda ayağınıza yük vermek için illa x-rayde tam kaynama olmasını görmek durumunda değilsiniz. Callus denilen x rayde kırık olan boşlukta gölge gibi görünen, ileride kemik olacak bir tabaka var ya işte doktor x-rayde onun yük verilecek aşamayı geldiğini görürse yük verebilirsiniz diyor. Bu da her 1 cm uzatma için 1.5 ay sürüyor ama tam kaynama daha uzun suruyor. Cihaz cikmis olsa bile, içerde çivi olsa bile tam kaynamayı görene kadar kemiğe dikkat etmeniz ani vucut hareketlerinden kacinmaniz lazim. Bazı estetik yapan doktorlar çivilerin sağlam olduğunu asla kırılmayacağını söylüyor. Vallahi ben gerek yabancı hastalarda gerek buldum akademik arastirmalarda nadir de olsa çivi kıran hastalara rastladım. 30'da 1 gibi bir durum ama var yani. Tabi bu çivi kırılması titanyum çivinin ortadan ikiye kırılması değil çivinin yatay vidalarla sabitlendiği kemik kısmı dayanamayıp kırılabiliyor, bağlantı yeri oynayabiliyor vb.

Bir başka dezavantajda tibia uzatırken yaşayacağınız balerin sorunu yani kemiğiniz uzatılsa bile aşil tendonunuz bu uzatmaya uyum sağlayamıyor ve geriliyor. Her ne kadar 4cm'lere kadar aşil tendonu sorun olmasa da 4cm'den sonra ayağınızın arka kısmını gergin bırakıyor ama kemik uzadığı için ayağınız ön tarafı daha aşağıda duruyor. Bunu aklınıza getirmek için bir balerinin sanatını icra ederken ayakta nasıl durduğunu hayal edin. Tıpkı bu şekil bir hal alıyor ayağınız. Bu da kişiden kişiye değişiyor. Uzatma döneminde gerekli fizyoterapiyi yapmanız elzem. 6 cmlere kadar aşilinizi fizyoterapi ile götürebilirsiniz. Ama balerin hastalığının ne zaman çıkacağını kestiremezsiniz. 4cm den sonraki her mm uzatmada bir anda 1 cm 2 cm balerine sahip olabilirsiniz bundan dolayı uzatmada hırs yapmayın. Bu arada sahip olduğunuz balerin uzun dönem fizyoterapiyle bile geçmeyebilir bundan dolayı doktorunuz bunu fark ederse size aşil tendonu ameliyatı önerebilir. Neşterle aşili hafif kesip daha serbest bırakacaktır ama hassas bir ameliyat ve olanlar ilk hafta acısının kötü olduğunu söylüyor. ama tabi hasta sağlığından çok parasını düşünen doktor tipleri sizi bu konuda uyarmayabilir. Dediğim gibi bu sorun 4cm'den sonra her zaman ihtimali olan,fizyo yapsanız bile yaşayabileceğiniz bir sorun. Duruma göre geçici veya kalıcı olabiliyor ama çözümü var.

Bilinenin aksine uzatmalarda erken kaynama iyi bir şey değildir bunun tek avantajı iyileşme sürecinde olur. Bunun dezavantaji uzatma yaparken bildiğiniz gibi siz her 6 saatte 1, günde 4 defa 0.25mm çevirip günde 1 mm uzatıyorsunuz. Bu 0.25 mm uzatmalar mikro çatlaklar ve kemik her mikro çatlamadan sonra o aradaki boşluğa callus denilen tabakayı oluşturuyor. Eğer erken kaynama sorununuzun olduğu anlaşılırsa kemik o arayı daha kısa sürede dolduruyor ve siz uzatmak için fiksatörü kullancağınızda kemik kaynama belirtileri gösterdiği için aşırı kemik ağırısı oluyor ya da uzatmaya imkan vermiyor, bu başdaki rontgenlerde anlaşılan bir durum korkulcak bir şey yok ama doktor sizden uzatmayi saglikli sonuclandirmaniz icin gunluk uzatma miktarinizi arttirmanizi isteyecek. Gunde 1 mm iken bir sure boyunca 2 mm uzatmanizi soyleyebilir ama uzatma hizi arttincada sinir agrilariniz artacak. Ozellikle de tibia da hizli uzatma yaparsaniz foot drop diye adlandirilan sorunu veya balerin sorununu yaşama ihtimaliniz artar. Femurda hızlı uzatma sadece daha fazla acı ile sonuclanir ama kaval kemiginizde hizli uzatma foot drop'a neden olabilir ama doktorlar buna da bazı ayağı tutan aparatlarla onlem alabiliyor. ( Bundan dolayi tekrar soyluyorum bu surec doktorlarla surekli iletisim halinde olmaniz gerektiren bir surec bundan dolayi doktorun karakteri onemli.)

Tibia için özet: 5 cm'yi geçmeyin. Eğer tek hamlede 6.5-7 cm falan yakalamak istiyorsanız femur tercih edin.

UYLUK KEMİĞİ(FEMUR) UZATMALARI:

Femur doğal olarak vucudumuzdaki en uzun kemiktir. Kaval kemiğinden daha kalın olmakla birlikte tek kemikten oluşur. Dizimizin üstünde kalçamızın içine kadar kavis alıp giren kemiktir. Femur'un kaval kemiğinden farkı kendisine has bir açıya sahip olmasıdır. Yani yere göre 90 derece açıyla durmaz. Anatomik ekseniyle mekanik ekseni arasında 6-7 derece fark vardır. Yere göre 90 derece dik konumda durmaz. Yani kaval kadae dik değildir. Bundan dolayı femur uzatırsanız açıdan dolayı boyunuza tam olarak yansımaz. Örnek olarak eğer 7cm uzatırsanız yere 6.2 cm yüksekliğiniz artmış olur. Bunu bir dezavantaj olarak da düşünebilirsiniz ama mutlaka yazının kalanını da okuyun.

Dezavantajlar: Öncelikle uyarmalıyım ki femurun dezavantajlarını okuduktan sonra mutlaka avantajlarını da okuyun ve en aşağıda paylaşacağım tavsiyeyi okuyun. Femur tibia'ya göre üst kan dolaşımınıza daha yakın bir uzuvdur. Bundan dolayı daha çabuk iyileşir ama bunun getirdiği bir dezavantaj da eğer uylugunuz içindeki ilikten çıkan yağ kan dolaşımınıza katılırsa akciğere giden damarla daha kolay ulaşır ve miktar olarak femurun içinden çıkan yağ femur daha uzun ve kalın bir kemik olduğundan kaval kemiğinde daha fazladır. Bundan dolayı cerrahın emboli adına alacağı önlemler çok çok önem taşır. Önlemlerden bir tanesi ki bu tibia'da da yapılabilir, kemik içindeki basıncı azaltmak için kemik kırılmadan önce kücük delikler açılır ve kemik içindeki fazla basınç azaltılılır ve bu çıkan kanlı yağ tahliye edilir. Bu yöntemi uzatma alanında dünyadaki en öncü doktor olan, tamamen bu alanda uzmanlaşmış amerikalı doktor Paley bulmuştur ve bunu bulduktan sonra çok çok az emboli vakası yaşamıştır ve dünyadaki bir çok cerrahta onun yöntemlerini uygulamaktadır. Paleyin 2000 li yıllardana önce uyluktan yani femurdan uzatma yaptığı hastalardan sadece 3 tanesi emboli yüzünden kaybedilmiştir. Bunlardan ikisi iki ayğından ayı anda uzatma yapan hastalardır. Bir tanesi de tek ayak uzatma yapan hastadır. Tek bacaktan uyluk kemiği uzatma vakaların emboli şansı çok ama çok düşüktür. Çünkü sadece tek kemik kırıldığı için ihtimal azalır. Bundan dolayı bazı doktorlar çok çok azda olsa risk yaşamak istemezseniz ameliyatları arasına süre koyarak uyluk kemiğinizi kırar ve uzatır. Bu arada Paleyin binlerce uzatma vakası vardır. Yani hasta kaybedilme oranı gayet düşüktür ve gelişen bilgi birikimi ile önlem almak, emboliyi erken fark etmek ve müdahale etmenin imkanı vardır. Bu arada ben Paley'in yakın zamanda da emboli olan bir hastasına rastladım ama kendisinin uzatma sürecinde nefes alıp verişi düzensizleşince durum hemen fark edilmiş ve yoğun bakıma alınıp kurtarılmıştır. Eğer ekonomik durumunuz iyiyse ve riski aşırı derecede azaltmak istiyorsanız en azında ilk 1-2 aylık uzatma sürecinizde kendinizi gözetim altında tutturabileceğiniz bir klinikte yatmanız iyi olabilir. Kırıklardan sonra görülen emboli vakalarının büyük çoğunluğu ilk 2 ay içinde gerçekleşir bu süre zarfı önemlidir ama sizin uyluğunuzu doktor kıracağında bu kontrollü bir kırıktır ve gerekli önlemler alınacaktır. Özetle emboli riski çok azdır ama çok korkulan bir durumdur. Doktorunuzdan bunun hakkında da bilgi alabilirsiniz ama dediğim gibi ben pek rastlamadım.

Bir diğer dezavantaj femurdaki kaslarınız vucudumuzdaki en büyük ve en güçlü kaslarimızın olduğu bölge olmasıdır. Bundan dolayı uzatma yapılırken bu kaslar sizi dışardan uzatan fiksatöre direnç gösterecektir. Uzatma sürecinin daha acılı olduğu söylenmektedir. Hastaların hem kaval hem de uyluk kemiğinden uzatırken yaşanan 2 ayrı 'önemli' acı tipi vardır. Birisi kemik ağrısı digeri de sinir ağrısıdır. Acı görecelidir bundan dolayı femur daha çok acıyor diyemiyorum. Bu konuda hastalardan çok farlı şeyler dinledim. Özellikle her iki yerinden da olan hastaları acı konusunda daha çok referans aldım. Okuduğum kadarıyla femurun biraz daha acılı olduğunu söylediler ama sadece kaval kemigi uzatanlarda da aynı şikayetler vardı. İşin ilginç yanı özellikle dıştan sistemler olmadan sadece kendiliğinden uzayan çivilerle femurundan uzayan hastalar çok az acı çektklerini söylediler gerçekten buna şaşırdım ama kombine veya hiç çivi olmadan femur uzayanlar acılı olduğunu söylüyor ama bunu söylerken en büyük etkenin konforsuzluk olduğunu göz ardı etmemek gerek. Katlanılmayacak bir acı değil ama femur çok daha çabuk toparlıyor. Ama özellikle tibia olanlarda da 10 uzerinden 10 acı cektim diyenler oldu.

Femur uzatmanın bir diğer dezavantajı kendiliğinden uzayan çivileri ayrı tutarsak konforsuzluktur. Her iki ayağından aynı anda femur uzatması yapan hastaların hepsine uzatma döneminde değneksiz ayağa yük vermeleri önerilmez. Ayrıca uzatmanın ilerleyen bölümlerinde diziniz tam olarak açılmaz. Yani şu an bir klozete dizini kırıp orurabiliyorsun ama bu şekilde femur uzatırken tuvalete oturduğunuzda dizinizi yeterli acida kirip ayaginizi tam dik olara yere koyamazsiniz. Bu diz açılma açısından dolayı fizyoterapi femur için çok daha önemlidir. Yattığinız yerden diz açınızı arttırmak içi egzersizler yapmalısınız. Bu arada demistim ya femurdaki sıkıntılar çabuk atlatılıyor diye. Bunda da öyle , 30 hasta üzerinde yapılan tek bacak veya iki bacak uzatma olmus hastalarda, cihaz ciktiktan ortalama 1 ay sonra diz acisi %80 oraninda eski haline gelmiş birkaç ay sonra da tamamen eski düzeyine ulaşmıştır ki bunların arasında 10-11 cm uyluk kemiği uzatanlar bile vardır.

Femur Uzatmanı Avantajları:

Femur uzatmanın en büyük ama en büyük avantajı doğamız gereği en büyük kemiğimiz olması ve uzatıldığında biyomekanğimize daha uyumlu olduğu için daha az sorun yaşatacak olmasıdır. Başta belirtiğim gibi osteosrtit, kalıcı diz önü ağrısı gibi ömür boyu size eşlik edecek sorunları yaşama ihtimaliniz kaval kemiğine göre çok daha azdır. Erken dönemde Osteoartite yakalanna oranınız kaval kemiği için %40 dolaylarında iken uyluk kemiği için %17 dolaylarındadır. Ayrıca büyük ihtimalle kombine yöntemi seçeceğiniz için yani içerden çivi destekli olacağınızdan bu çiviler kaval kemiğindeki gibi diz içinden kemiğe sokulmayacağı için ileride kronikleşen diz önü ağrısı yaşama ihtimaliniz çok azdır. Çünkü Femur uzatmalarında çivi kalça tarafından ve oradaki bölge zararı daha rahat tolere edebilir.

Bir diğer büyük avantajı da çok daha hızlı iyileşmesidir. 6-7 cm bile yapsanız 10ay-1 yıl içerisinde tam kaynamaya çok yakın bir kemik doluluğuna ulaşır.

Yüksek miktar uzatmalara doğamız gereği daha uygundur. Kaval/Uyluk oranımızın azalmasının, artması gibi zararı fazla değildir.

Uzatma alanında dünyadaki en pahalı ve en bilinen doktoru olan amerikalı D.Paley birçok işinde tamamen içten kendiliğinden uzayan çiviyi tercih edip, femur uzatma yoluna gitmektedir. Eğer bir kişinin kaval/uyluk oranı çok az değilse ki genelde ortalama olan 0.8e yakındır, eğer teknik imkanları varsa doktorlar femur uzatmayı seçer.

EĞER 160 CM ÜSTÜNDEYSENİZ

Devlet karşılamadığı için tanesi 8 bin euro olan 2 çiviye toplam 16 bin euro ödeyerek femur uzatma durumunuz yoksa, uzun dönemde daha az sorun yaşamak ve kayda değer bir uzatma miktarı elde etmek istiyorsanız( +5cm için ) size tavsiyem dıştan cihaz destekli im çivilerle femur uzatmayı tercih etmeniz. Bunu ameliyatı olalı 3-4 yıl olmuş birçok yabancı hastayla internet üzerinden görüştüm ve araştırmaları okuduğum için bunu söylüyorum. Evet belki 3 aylık uzatma sürecinde hareket kabiliyetiniz az olacağı icin daha zorlu geçecek, çok çok az da olsa emboli riski var ama eski halinize dönmeniz çok daha kısa süre alacak ve ileride daha az komplikasyon(şikayet) yaşayacaksınız belki de hiç yaşamayacaksınız. Bu yazdıklarım demek değil ki tibia'da yani kavalda kesinlikle uzatma yapmayın. Hayır 1-2 yıl sonra tibiadan 5-6 cm civarı yapıp iyi olan hastalar da var. Gayet güzelde yaşamlarını sürdürüyorlar ama ameliyattan sonra birçoğunda hala çividen kaynaklanan diz ağrısı var öyle aman aman bir ağrı değil. Bazen oluyor diyorlar, hatta olalı 5 yıl olan bile belirtiyor bunu. Keyfi gayet yerinde ama 10 üzerinden 1-3 arasında gün içerisinde bazı zamanlar diz ağrım oluyor diyorlar. Özellikle dizi kırıp bir şey kaldırdığında yerde namaz kılar pozisyonda oturduğunda vb. Zaten ameliyatı olalı 1 yıl olmamış çivi ile tibia uzatan hastaların hepsinde daha yeni olmasından dolayı diz ağrısı var. Ama erken osteoartitin bi belirtilerini de yaşıyorlar çünkü zaten araştırmalar da bunu söylüyor. Mesela sabah kalktıklarında 2-3 dakika boyunca ayaklarda ve dizlerde sertlik, 1 saat civarı bir koltukta oturunca kalkarken dizde kisa süreli kilitlenme, yere çömelirken oluşan agrı vb. Ben bu tip komplikasyonların yaşlılıkta daha fazla sıkıntı verebileceğini düşündüğümden büyük ihtimalle 2 ayaktan kaval(tibia) uzatmayı tercih etmeyeceğim edersem de 5 cm'i geçmemek kaydıyla çivisiz tibia uzatmasını seçeceğim. Çünkü çivi kullanılmadan, güvenli sınırlala uzatılan estetik kaval uzatması olan hastalarda bu tip şikayetleri araştırmalarla paralel olarak bir hayli az görüldüğünü kendim de deneyimledim. Tabiki 10 ay boyunca 2 ayağımda halka çerçevelerle yaşamayı gözüme kestirebilirsem. Eğer doktor vucut oranlarınıza göre kaval kemiğiniz kısa olduğunu düşünüyorsa size kaval kemiği uzatmayı teklif edebilir ama dediğim gibi birçok insanın Kaval/Uyluk oranı 0.8 civarıdır ve normal bir insanda kavalda 5 cm artış bile bunu 0.9'a çıkartır. Bu konuda doktorunuza ön bilginiz olduğunu, bunları nedenleriyle anlatıp sizimle açık konuşmasını istediğinizi belirtin. 5cm'e kadar uzatma düşünebilirsiniz ama kaval kemiği için yukarıda söylediğim uzun dönem sıkıntılar var ama 5cm'e kadar ileride çok aşırı bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum. Ayrıca tek bacak tibia kısalıklarında durum farklı onlar uzatıldığında zaten olması gereken biyomekaniklerine ulaşacak. Bundan dolayı onların +5cm'den fazla tibia yapması estetik amaçlıllar kadar sıkın değil.

BOYU CİDDEN KISA OLAN KOZMETİK AMAÇLI HASTALARA TAVSİYELER:

Eğer boyunuz cidden kısaysa yani 164 ve üstü boylara en az 10-15 cm civarında uzatmalar yaparak erişiyorsanız mecburen iki aşamalı ameliyat olacaksınız. Yani farklı zaman dilimlerinde hem 2 kaval kemiğiniz kırılıp uzatılacak hem de uyluk kemikleriniz kırılıp uzatılacak. Ameliyat olunan tarihler arasına en az 5-6 ay zaman konulması tüm uzman hekimlerin tavsiyesidir.Bu arada sizin 4 kemiğinizi de aynı zaman dilimlerinde kırıp, uzatma yapan barbar doktorlara da rastladım kesinlikle böyle bir doktoru seçmeyin. Zaten dünyada erişkinlere 4 yerden aynı anda uzatmayı gelişmiş ülkelerde hiç kimse yapmıyor, yapmaz. Böyle şartlarda uzatma yaparken yatağa tamamen mahkum olmayı ve fiziyoterapi alma şansınızı bitirmenizi geçtim zaten 4 yerden aynı zaman dilimlerinde kemikleri kırmak emboli riskini başlı basina arttıran bir şey ama gördüğüm kadarıyla bunu bile turkiyede yapan bir tane doktora rastladım, sadece küçük yaştaki hastalara yapılabiliyor bu. Onu yaptığını görmüştüm ama erişkinlere de yaptığını gördüm. İsim veremem.

Konuya dönersek eğer 2 aşamalı uzatma ameliyatı olacaksanız bu kadar meşakati çekecek ve riski alacak psikolojik durumdaysanız yine de risk kontrolünü elden bırakmayın. Kaval kemiğinizde 6cm'i geçmeyin, illa fazla miktarlar elde etmek istiyorsanız tercihiniz mutlaka uyluk kemiğiniz olsun. Onda da 8 cm civarını geçmemeye çalışın. Zaten 160cm'den kısaysanız devlet ameliyatın en önemli miktarlarını karşılayacak. Bundan dolayı içerden uzayan manyetik çivilerle Femur uzatmanız sizin için en mantıklısı olacak ve özelde olsanız bile 20 bin tl civari fark ödeyeceksiniz. Çünkü 2 ayrı meşakatli uzatma süreci geçireceğinizden ve en büyük uzunluğu femurdan kazanacağınızdan özellikle femur uzatmanızın konforlu ve daha az acılı olması sizin çok önemli bundan dolayı size kendinliğinden uzayan çivilerle(precise) ile femur uzatmayı düşünmenizi öneriyorum. Bu arada tamamen içten kendi kendine uzayan bu çivi ile maksimum 8 cm uzatma gerçekleştirilebiliyor. Çünkü çivinin içerde izin verdiği miktar bu kadar. (Tabi kemik kalınlığınız çivinin içeri girmesine el verişli ise, değilse mecburen çivisiz yöntemler planlanır) Neyse 2 aşamalı olursanız toplamda yaklaşık 8 ayınızı sadece 'uzatma sürecine' harcarsınız, rehabilitasyon sürecinizi katarsak süre 18ay- 2 yılı bulur. Bundan dolayı sürecin özellikle femur kısmının sizin için konforlu olması elzem. Bundan dolayı devlet çoğunu karşıladığı için precise seçin. Azıcık masraftan kaçınmayın, çoğunu devletin karşıladığı en iyi ve konforlu olan pricise çivisi ile olun. Ama kaval uzatmalarda her pahalı yöntem=daha sağlıklı değil. Bunu başlarda anlatmıştım. Bu son söylediklerim size uyluk(femur) için geçerli.

Ameliyat hakkında tavsiyeler:

-Tek taraflı olacaklar için tam geçerli olmasa da kozmetik amaçlı olacaklar için süreç boyunca yanınızda refakat edebilecek birinin olması ve uzatma yaparken kaldığınız evde ailenizle, eşinizle ya da kardeşinizle olmanız çok önemli. Özellikle femur oluyorsanız zaten bu şart. Kaval oluyorsanızda olmalarında çok fayda var. Uzatma süreci tek başınıza geçirebileceğiniz bir süreç değil. Eğer kimseniz yoksa bütçeyi arttırın ve 3-4 ay bir bakım evinde kalın ya da doktorların kendi tavsiye edecekleri klinikler var. Yani kesinlikle tek başınıza olmayın.

-Ameliyat parası haricinde ekstradan 2-3 bin tl paranızın olması önemli. Çünkü uzatma başladıktan bir süre sonra fizyoterapi almanız gerekecek. Devlet eğer sigortanız varsa(zorunlu sağlık sigortası var zaten) ve eğer hastaneye giderseniz size yıllık 20 defa fozyoterapi seansı hakkı veriyor ama hastaneye gitmek istemeyebilirsiniz. Devletteki fizyoculardan verim alamayabilirsiniz. Özel fizyoterapi 200 tl civarı diye biliyorum, bu fiyat eve gelme durumu için geçerli mi bilmiyorum. Buradaki arkadaşlar çok daha iyi bilir. Araştırın, sorun. Bu arada fizyoterapide yapacağınız hareketleri siz gerekli şekilde ögrenip ya da kendiniz araştırıp yapabilirsiniz ama profesyonel yardım almak her zaman iyidir. En azından birkaç seans.

- Uzatma Süreci boyunca 2-3 haftada bir x-ray bacak filmi çekilmeniz gerecek. Bunun ücretlerini araştırın eğer bu film ücretleri anlaştığınız doktorun çalıştığı hastanede çekilip fiyatı dahil edilecek mi sorun . Eger ameliyat için bir başka ile gidip, ameliyat olduktan 10 gün sonra yani uzatma yapmaya başladıktan sonra kalacak yeriniz olmadığı için kendi ilinize dönecekseniz bulunduğunuz ilde nerelerde x-ray cektirebilirsiniz ve kac para arastirin. Devletin çektirebileceğnizi söleyenler de var ama zor olabilir. Tercihen uzatma sürecinde doktorun olduğu ilde yaşamanız çok daha mantıklı olur, bütçeniz varsa 3-4 aylığına eşyalı ev tutabilirsiniz ama ameliyatı olmanıza engel bir durum değil.

-Doktor seçimi belki de en önemli konulardan biri çünkü gerçekten her ortopedi uzmanının yapabileceği bir ameliyat değil, bu alanda uzmanlaşma istiyor. Çünkü bazen çok tecrübeli hekimler de bile hastanın düzgün takibinin yapılmamasından kaynaklanan ve bu yüzden ekstrem vakalar geliştiğinde yapılan geç müdahalelerden dolayı sorunlar yaşanabiliyor. Sıkıntılardan bir diğeri ise hastanın kendi özensizliği ve bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Doktorlar bazı şeyleri söylemeyi ihmal ettiğinden, hastanın kendisi de zamanında sormadığından veya ulaşamadığı için soramadığından zor durumda kalabiliyor. Bu gibi durumlardan dolayı aksaklıklar çıkabiliyor. Bu yüzden öncelikle size yeterli zamanı ayırabilecek ve karakterinden emin olduğunuz hekimleri tercih edin. Mutlaka ve mutlaka önceden ameliyat ettiği hastalarını soruşturun. Paylaşmasını isteyin. Pek tabi size "özel bir ameliyat olduğu için hasta tanınmak istemiyor, hasta mahremiyeti" falan diyecekler buna aşırı derecede güvenmeyin, çünkü hastanın kimliğini ve yüzünü deşifre etmeden onlar hakkında kanıtlı bilgiler vermek çok zor bir şey değil
Ayrıca hastalarların birçoğu da söylendiği gibi doktor aracı olursa kendini cia ajanı zannedip sizden bilgi saklamak istemiyor. Yarıya yakını bilgi vermekten çekinmiyor. Hayatınızda görmediğiniz bir insanın, yüzü kapatılmış fotoğraflarını ve videolarını göstermek çok zor bir şey değil. En azından muayeneye gittiğinizde size eski hastalarının videolarını göstermeli. En azından şeçtiğiniz doktorun kozmetik uzatmaları olmasa bile tek bacak uzatmalarında ne kadar tecrübeli olduğunu araştırın. Medyatik olmasına değil hastalarının durumuna, söylediklerine kulak asın. Emin olmadan karar vermeyin. Tabiki %100 emin olamazsınız ama en azından %70 güvenin. Tecrübeli ve bilinen bir doktor olsa bile size ne kadar vakit ayırabilecek, hastaları onun ilgisi hakkında ne diyor araştırın. Asla acele etmeyin veri ve bilgi toplayın. Aradığınızda o gün içinde kendisine ulaşabiliyor musunuz? Bunlar önemli. Dediğim gibi size toz pembe bir tablo çiziyorsa bunlardan da şüphe edin. Tabi bu son söylediklerim kozmetik hastalar için çok daha geçerli. Zaten tek bacak uzatması olacakların durumu estetik amaçlı olacaklardan daha kolay. Onlar sadece estetik amaçlı doktorlar arasından seçim yapmak zorunda değiller. Çok daha geniş seçenekleri var.

-Gerekli Zaman Diliminin Yaratılması:

Tek bacak uzatmaları için masabaşı bir işiniz varsa kaybedeceğiniz zaman pek problem olmayacaktır. Bir de ilerideki sağlığınız açısından bunu olmanız gerektiğinden zaman kavramı pek düşünülmemelidir. Tek taraftan olacağınız için yine uzatma miktarına bağlı olmakla birlikte kozmetik olan hastalara göre daha kısa sürede normal yaşamınıza kavuşacaksınız. Çünkü tek ayak uzatıldıktan sonra yeterli yürüyüş formuna kavuşmanız çok zaman almayacak. Ayrıca daha fazla yürüyebileceğinizden bu kemik oluşmunuza iyi gelecek.(uyarı: bu başlarda abartılmamalı ve doktora danışılmalı, yine de çivi olduğu için dikkat edilmeli) Bundan dolayı zaman konusunda endişlenmeyin. Hem zorunlu hem de kozmetik olarak bu ameliyatı olacaklar için konuşursam Tibia için günde 0.7 mm, femur için günde 1mm olacak şekilde uzatma miktarınıza göre geçecek süreyi hesaplayın. Bu süreç boyunca sorunlar çıkabilir bundan dolayı uzatma süreniz uzayabilir bu toplamda 1hafta-1ay arası bir süre olabilir. Eğer sınırları zorlarsanız ki asla ve asla yapmayın bunu, günlük uzatma miktarınız siz sınırlara yaklaştıkça azalacaktır. Bunların hepsini sizin "bildirdiğiniz" sorunlara göre veya "muayende" doktor karar vermeli. Bundan dolayı yaşadığınız tüm olayları doktorunuza düzenli olarak rapor edin. Doktorun doktor olmayan asistanları sizi bir yere kadar yönledirebilir mutlaka doktorun kendisiyle haberleşin. Uzatma işlemi bittikten sonra hayata dönme sürenize gelirsek de bu seçtiğiniz yönteme, uzattığınız kemiğe göre değişir. İçten çivilerle 6 cm civarı tibia uzatması yapan hastalar ilk ameliyattan yaklaşık 6-7 ay sonra günlük hayatına yetecek kadar yürümeye başlar ama bu yürüyüş engelli bir insanın yürüyüşü gibi olacaktır. Masabaşı işte çalışıyorsanız 5-6cm çivi destekli bir uzatmada ilk ameliyattan 7 ay sonra dönebilirsiniz ama bu kişiden kişiye göre değişiyor ama ortalaması gördüğüm kadarıyla bu. Bu arada eğer kozmetik olduysanız 7 ay sonraki yürüyüşünüzde belirgin aksamalar olacaktır, bunun tam olarak azalması 12 ayı bulur. Eski atletik yeteneğinize yaklaşmanız daha da uzun süre alır. Bunlar belirttiğim miktarlar için ortalama değerler, kişiden kişiye, yönteme hatta doktora göre bile değişebilir.

Femur hastalarına gelirsek onlarda da yakın dönemde yürürken aksamalar olacaktır. Düzelme süreleri tibia yapanlara göre daha kısadır. Buradan hesaplayın. Ameliyattan 1 ay sonra diz kırma açınız ortalama olarak eski halinizin %80'ine gelir. Birkaç ay sonra da tamamen dizinizi kırabilirsiniz. Femur hastaları için fizyoterapi daha önemlidir ama daha hızlı iyileştiği için fizyoterapi de iyi yapılmışsa ameliyattan 10 ay sonra normal yürüyüşüne yakın bir hale kavuşursun. Sakın ola seni 5-6 cm uzatıp 3 ay sonra 5 ay sonra normal yürütürüm, eski yaşamına dönersin diyen doktorlara hemen inanmayın şüpheyle yaklaşmayı bilin. Bu söylediklerim 5-6 cm civarı kozmetik uzatma düşünenlere. O normal hayata dönmeden kastımız günde en fazla 1km aksaya aksaya zor yürüyüp evde ağrı çekmek değildir arkadaşlar. Bu arada ameliyattan sonra yürüme videoları var bu zaten doğal bir şey hastanın o dönemde yürütülmesi de gerekiyor. Benim kastettiğim 5-6 cm uzatma yaptıktan sonra ne zaman yürüyebilceğinizdi. çünkü her 1 cm için tıpkı kemik kaynama süresiyle ortak 1.5-2 ay süre gerekiyor.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hakkınızda en hayırlısı olsun. Eğer ameliyatı olursam hepinizi bilgilendireceğim. Bazıları gibi kaçıp gitmeyeceğim ya da olup uzaktan izlemeyeceğim. Şu an için zamana bıraktım.

DÜZELTME: Yazımın içerisinde Dr. Paleyin 2001 yılı öncesinde binlerce ameliyatı varken sadece 3 hastasını emboliden kaybettiğini yazmıştım. O kısım yanlış olmuş araştırdım. Sadece 3 hastada yaşadım diyor. Hatta şu ana kadar hiç hasta kaybetmemiş. Sadece 2001 öncesi 3 kişide olmuş fark edilmiş ve kurtarılmış. Son dönemde 1 tane hastası bu riski atlattığını yazmıştı. O da nefes alış verişi tuhaflaşınca fark edilmiş ve yoğun bakıma alınıp kurtarılmış. Doktorlar buna karşı gerekli önlemleri alıyor merak etmeyin ama ameliyattan sonra en az 8-10 gün hastanede kalsanız iyi olur.

DOKTOR SEÇİMİ HAKKINDA ÇOK MESAJ GELİYOR SİZE BİR YOL HARİTASI

Not: Arkadaşlar ne yazık ki doktor ve yöntemi bu süreçte en önemli aktör. Dünyada en iyilerden bazıları: Dr Paley, Dr Rozbruch, Dr Betz, Dr.Donghoon Lee

Türkiye'de gerçekten sadece gerekli hastalara bacak uzatma işini yapan, bunu da bilim çerçevesinde kalarak yapan doktorların bir tıp derneği var. Bunlar zaten iyi kariyere sahip doktorlar, sosyal medya fenomeni adamlar değil. Bu derneğe üye olan doktorlara danışın, üye olmayıp ASAMİ TURK'ün eğitimlerine katılıp kendini geliştiren doktorları araştırın tabi ASAMİ'den bağımsız çok kaliteli doktorlarımız da var. Bunlarla tanışın, estetik yapmıyorsa da en azından tavsiye alırsınız.

ASAMİ TURK | Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve İlizarov Yöntemleri Uygulama Geliştirme Derneği.

Bunun dışında ülkemizde kemik adına hizmet veren devlet hastanelerinde uzun yıllar çalışıp tek bacak kısalıklarında ve cücelik uzatmalarında deneyim elde etmiş doktorlara danışın.

İnanın bana medyatik doktorlarla bilimsel doktorların olaya yaklaşımları bile çok farklı oluyor. 7cm kaval uzatmayı soruyorsun. Birisi senin T/F oranını görmeden bir şey diyemem, dediğin miktar çok fazla derken diğeri gel kardeşim anında kavalını 7cm'e kadar uzatırız diyor.

İşin garip yani araştırmalarımın başlarında hiç bu kadar bilgim yokken bulabildiğim hangi doktor varsa mail atıyordum. Dönenler olursa da her ne kadar o zaman bu konuda cahil olsam da internetten araştıdığım için zaman alıcı sorularım oluyordu. Bir tanesi sağolsun her sorduğuma paragraf paragraf mail üzerinden cevap verdi. Bitirdiği okul tr'de en iyisi, kariyer çok iyi, aile yaşamı harikulade, paylaştığı vakalar çok iyi, istisnasiz tum hasta yorumlari iyi, hani anlarsınız ya yüzünde üçkağıtçılikta yok, fiyatı da makul verdi ama adam 6cm ye bile çok dedi. Sadece 5cm'e kadar gidebiliriz dedi. Tibia için Kombine yapmasak daha iyi ilizarov yaparız dedi. Neden? dedim, Bu daha uygun dedi. (bakın bana nedenini anlatmadı ama en nihayetinde söyledi). Ondan sonra aylarca ve aylarca araştırdım. En sonunda geldiğim nokta o doktorun bana söyledikleri oldu, harfi harfine. Yakın zamanda ondaki ilginin birazını ve söylediklerinin benzerini 1 başka doktor daha gösterdi bana ama tabi onun kadar iyi söylememişti hiçbiri. Bu arada ben bu çok övdüğüm doktoru sevsemde o dönem pek kozmetik vakası yok diye ikinci plana atmıştım ve 5cm'den fazla yapmaması bende olumsuz intiba bırakmıştı. İşte şuan anlıyorum kendisini. O kadar ilgilendiği halde adamı kozmetik uzatma adına pek tecrübeli görmedim ama belki benim daha da araştırmama vesile oldu söyledikleri. Bu arada mesela bu doktor Asami üyesi değildi. Yani ondan dedim Asami dışında da iyi doktorlarımız var diye. Haklarını yemeyelim. Velhasıl kelam seçeceğiniz doktorda ince detaylara önem verin. Sevdikleriyle mutlu bir hayatı var mı, hastalarının ona bakışı nasıl, Zaman ayırabiliyor mu gibi. Size bir tüyo vereyim hani diyorlar ya bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim, gerçektende bu kozmetik uzatma işinde de şöyle bir durum var. BANA CİHAZINI, YÖNTEMİNİ, UZATMA LİMİTİNİ SÖYLE, BEN SENİN HASTA SAĞLIĞINA GÖSTERDİĞİN ÖNEMİ SÖYLEYEYİM.

Normalde Türkiyeden ismi bırak ipucu bile vermeyecektim, reklama girmesin diye ama dernek ismi verdim orada onlarca doktor var, en azından gerçekten 'bilim adamı' niteliği taşıyıp akedemik anlamda da bilgi sahibiler, dünyadaki gelişmeleri takip ediyorlar.

ÖNEMLİ: 160 cm'den az erkek arkadaşlar lütfen internette ilk gordugunuz insanlara aldanmayın. Zaten 160'dan kucuk olanları devlet karşılıyor. Olacaksanız PRECİSE çivisi olun. Bilinen hastanelerde akademik kariyerli doktorlarla görüşüp olun bu ameliyatı. Çünkü en iyi ve sağlıklı sonuç veren bu. Yurtdışından bir sürü insanla konuştum. Femur için en yüksek uzatma miktarlı en rahat şekilde bununla alınıyor ve uygulanması en basit olan yöntem. Enfeksiyon riskiniz de yok. Çivinin tanesinin 10-15 bin euro olduğu söyleniyor. Siz bu dururken ne idüğü belirsiz cihazlar ve sıkıntılı yöntemlerle bunu olmak için araştırmadan gidiyorsunuz. Kimse benim malım kötü demez bunu unutmayın.

Bu söylediğim çiviyi danışın doktorlara. Gerekirse bilinen hastanelerden randevu alın görüşün. Kendi kullandığı cihaza yönlendirirse yok deyin bunu soruşun. Zaten bu çiviyi elit doktorlar zengin hastalarda kullanıyor ama sizin bunu ucuz fiyata olma şansınız var. Bakın ihtiyacınız olan uzatma miktarını en rahat femurda alacağınız için PRECİSE çivisini seçin diyorum, gidip kombine LON olursanız +4cm'den sonra cihazı çıkarmak isteyebilirsiniz garantisi yok. Birde femur uzatma zaten zor ve biraz daha acılı ama ilerisi adına bir adım önde tibia uzatmaktan.

Bu arada illa ben uzatma yapıcam diyen 160cm'den uzun arkadaşlara özet tavsiyem:

Ön not: Pricise, Iskd, Fitbone bu 3 çivi kemik içinde dış cihaz olmadan uzayabilen pahalı çiviler

Precise ile Femur(+6 cm'ler için, paranız varsa)>Iskd ile Femur çivi(+6'ler,paranız varsa)>Fitbone ile Femur(+6'ler, paranız varsa)>Halka Fiksatörle Tibia uzatma(5cm altı için)>Yanal Fiksatörle Kombine(LON) Femur(5cm ve altı için)>Halka fiksatörle Tibia Kombine(LON) (5cm ve altı için)>Yanal fiksatörle Tibia(LON)(5cm ve altı için)

LON femur ile Halka fiksatörlü LON tibia'nın yeri değişebilir. Dıştan Fiksatörlü Femur uzatma ilerisi adına tibia'dan iyi olsada 3 ay boyunca dayanamayıp çıkarabilirsiniz. Çok küfür edebilirsiniz konforsuz olduğundan bu yüzden değişebilir yazdım.

Dikkat ederseniz 5cm üstü tibia uzatma tavsiye etmedim. Maksimum sınırınız 6cm olsun, bakın maksimum illa gitmek zorunda değilsiniz. Hırs yapılcak iş değil

Bana gelirsek. Ben şuan iyice ya precise ya hiç moduna geldim ona da param yok, ileride biriktirirsem belki ama o ksdar parayla da herhalde yatırım yaparım. Bunun dışında en mantıklısı halka fiksatörle ilizarov yöntemi yapmak, 5cm civarı ama bunu da gözüm yemiyor tamam femur preciseden sonra en makulu, 5cm tam istediğim rakam ama 8-10 ay falan çerçeve kullanmam gerekebilir. Şu an 8 ay öncesini düşün deseler inanın çok zaman geçmiş gibi geliyor. 8 ayda epey şey yaşadım. 8-10 ay çerçevelerle dolaşacak kadar kötü bir boyda değilim diye düşünmeye başladım. Bugün yine acaba 5-6cm kombine mi diye düşündüm biraz daha araştırdım ne yazık ki artit ve diz önü ağrısı oranı hafife alınacak kadar değil. %5-10 olda hiç düşünmezdim.
Neyse yeni şeyler olursa, fikirlerimde gelişme olursa yazarım.

Son düzenleme:
Ameliyat için sıra bekleyen biriyim. Verdiğiniz bilgiler için çok tesekkur ederim.
Bir_Dostunuzum

VFD 900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serdar39

Hocam dediğim gibi eğer kozmetik amaçlı yani 2 bacaktan uzatma yapacaksanız bu ameliyatlar vucudunuz adına tek bacak kısalıklarından farklı ve daha zor.Daha çok uzmanlık istiyor. Hasta adına da çok daha dikkat gerektiriyor. Ama bunun aksine tek bacak kısalıklarında başarı oranı çok yüksek ve zahmetiniz az. Eğer sizin eğer tek bacağınız kısa ise zaten vucudununuz kalan kısmı ameliyattan sonra kazanacağınız uzunluğa biyomekanik olarak uygun. Gövde ve kol uzunluğunuz uygun. 'Büyük ihtimalle' DİZ BÜYÜKLÜĞÜNÜZ, KEMİK KALINLIĞINIZ ve EKLEMLERİNİZ de normal uzunlukta olan bacağınızın boyuna göre ve vucudunuzun mekaniniğine uygun. Hasta adına tek bacağın zahmeti, 10-12 cm kısalığınız olsa bile kozmetik ameliyattan çok daha az.

Zaten 10-13 cm uzatmayı başaramasanız bile diyelim ki 8 cm kadar uzatabildiniz geriye az bir uzunluk fakı kalıyor. Bu da bir başarı. Ayrıca zaten bir ayağa dilediğiniz gibi yük verebilecek, bir koltuk değneyiyle mobiletenizi koruyarak süreci geçirceksiniz. Çok zorlanmayacaksınız. Dediğim gibi eğer tek bacak için bu ameliyatı olmazsanız ileride olduğunuzdan çok daha fazla zarar görürsünüz. Bacaklarınız eşit mesafede olmadığı için diz ve kalça eklemlerinizde kireçlenme ve ayak bileklerinizde sıkıntı yaşarsınız. Tıbbi gereklilik varsa, doktorunuz kısalığın giderilmesini önermişse mutlaka ve mutlaka korkmayın ve bu ameliyatı olun. (Bu arada söylemeyi unutmuşum o da önemli, eğer tamamen iç cihazlar dışında olacağınız her yöntemde, dış cihazları su ile temas etmek korumanız lazım. Su değdirmeyin. Doktorlar bunu söylemeyi unutabiliyor.

Dış cihazlar ve ayağınıza giren pin noktaları suya maruz kalırsa yakın zamanda enfeksiyon sorunu yaşayabilirsiniz. O da uzatmayı geçici olarak durdurmanıza neden olur . Mümkünse 2-3 ay boyunca tam vucut banyo yapmayın, o kısmı su buharına bile maruz bırakmayın ya da sadece o bacağınız dışında olan yerleri bezle temizkeyin. Cihazı olduğu yere dokunmayın. 3-4 hastanın günlüklerinde banyo sonrası ilk 1 haftada enfeksiyona şahit oldum yazıyorum bunu.

Saygılar

Bir_Dostunuzum

Ben baltalimani kemik hastanesinden sıra aldım, 3. Yila girdi hala bekliyorum. Tek bacak uzatılacak benim. 14 yaşından dayken uzattilar hacattepede ayni bacagimi 3.5 santim. Su an kısalık 6 santim yasim 41 ve zorlaniyorum ayakta durmakta ve agrilarim var artik belde boyunda vr bacaklarimda. Benim kısalık femurda yani üst kısımda. 91 senesinde holyfixe benzeyen yöntemle oldum.ameliyatı. yanlış kaynama sebebiyle yamukluk var kemikte . hem uzatma hem de iki noktadan düzeltme yapilacak kemigime hem de dondurelecek kemik. Zor bi ameliyat sanırım. Adam frame kullanacaklarını soylediler bu sebeple. Sizin bildiğiniz doktorların içinde devlet hastanelerinde olanlar var mi bu ameliyatı yapan ve özelde maliyetin ne kadarını devlet karşılar ya da karşılar mi ?

Hangi doktor yapacak baltalimaninda

Son düzenleme:
serdar39

Serdar abi sizin ameliyatınızda uzatmayla birlikte düzeltme de yapılacağı için halka tipli fiksatörler kullanılacaktır. Doktor düzeltmeyi yapıp ardından uzatmayı sağladıktan sonra erken mobilizasyon için çerçeveyi çıkarıp çivileme yapabilir. Bu doktorun sizin konforunuzu gözeterek veya başka sebeblerle alabileceği bir karardır. Eğer süre ve konfor sizin için ikinci plandaysa ve bir femurunuzda daha fazla süre çerçevelerle yaşamayı göze aldığınızı doktora belirtirseniz doktor küçük bir ihtimal çivileme yapmayabilir ama 6cm az bir miktar olmadığından yani süre uzun olacağından, femrunuzda halka tipli fiksatörle uzun süre geçirmenizi doktorlar da istemez. Bundan dolayı uzatmadan sonra çivileme yapması yüksek ihtimaldir bu da sizin daha erken çerçevelerden kurtulmanıza neden olur.

Ameliyatınız sizin adınıza zorluğu uzatma yapılırken olacak sinir, kas ve kemik ağrıları olacaktır ama bunlar tek femurda olacağından ve zorunluluk söz konusu olduğundan çekilemeyecek kadar büyük ağrılar değildir. Gerekli ağrı kesiciler size verilecektir ama pek tabi ağrılarınız uzatma döneminde olacak. Özellikle femurda ilk ayın ve 5cm'den sonranın acılı olduğu hastalar tarafından belirtiliyor.

Bu tip tercihlerde doktorların tecrübelerine göre kullancakları insiyatifleri biz hastalar bilemeyiz. Tahminimce hem düzeltme hem uzatma yaklaşık 2.5 ile 5 ay arasında vakit alır. (süre hastadan hastaya değişir). Doktorunuza kendinizi ve taleplerinizi de en iyi şekilde anlatırsanız belki onların alacağa karara katkınız olabilir. Bunun dışında doktorunuza güvenmek zorundasınız. Tavsiye edilmediği halde orta boya yakın insanlar bile doğal yapılarına uygun olmadığı halde 5-6 cm boylarını uzatmak uğruna 2 ayaktan ameliyat olabiliyorsa, sizin tıbbi zorululuktan dolayı tek bacak uzatma ameliyatı olmanız doktorunuz uygun görüyorsa elzemdir, yaşınız nedeniyle ertelenmemesi daha iyi olacaktır.

Sakın yaştan dolayı endişe duymayın ki 61 yaşında sağlık dolayısıyla 5 cm'den fazla tek ayak femur uzatması yapan hastaya rastladım. Yaş itibariyle hala orta yaşlardasınız. Size tavsiyem bu iş için estetik uzatma yapan doktorlara değil ticari kaygı gütmeden salt tedavi amacı gözeten doktorlara başvurmanız olacaktır. Devlette sıra beklemek istemezseniz özel hastanelerin ortopedik cerrahi bölümlerindeki doktorlara görünebilirsiniz. 6cm'lik zorunlu tek bacak uzatma ameliyatınızı sgk özel hastanede de karşılayabilir. Size bu konuda en iyi yönlendirmeyi gideceğiniz doktorlar yapacaktır. Doktor ve hastane tipi seçimi sizin elinizde olan bir karardır. Saygılar.

Düzeltme: Boyu 160cm'den daha az olan erkekler için precise çivilerinin maliyetinin bir miktarının sgk tarafından karşılanabileceğini yazmıştım. Bu sınır 160'dan daha az olabilir. Bilgim yok. Bundan dolayı bununla ilgili en iyi bilgiyi doktorların kendisinden alırsınız ama şunu eminim ki cidden kısa hastalara bu çivinin maliyeti karşılanıyor. Çünkü gördüm. Ama karşılanması için istenen şartlar neler bilmiyorum. Yani diğer yöntemlerin işe yaramayacağı vb. istenen şartlar da olabilir. Doktor doktor dolaşın ve bilgi alın. Gerekirse karşılatmak için doktorun ne kadar fedakarlık yapabileceğini sorun. İçinde bulunduğunuz psikolojik durumu iyi anlatın ki doktorunuz size yardımcı olabilmek adına insani açıdan düşünsün. Precise için uğraşın diyorum çünkü yüksek kazanımlar için en acısızı, en konforlusu ve en iyi sonuç vereni bu yöntem.

Düzeltme: Bazı doktorlar femurunuza koyulacak im çiviyi, femurun kalça tarafındaki ucundan değil diz üstündeki kısmından sokma yoluna gidebiliyormuş. Ben patella hasarı olmaması adına kalçadan soktuklarını biliyordum ama ististanalar varmış. O bazı doktorlara femur için çivilemeyi neden femurun kalçadaki ucundan yapmadıklarını sorun? Geçerli nedenleri var mı öğrenin.

Uyarı: İnsanlarda Kaval/Uyluk oranı ortalama 0.8'dir. Siz bunu evde ölçmeyi denerseniz tibianızı doğruya yakın ölçebilseniz bile, uyluk kemiğinizi doğru ölçemezsiniz. Kaval kemiği açılıdır ve kalçanızda gelirken dıştan içe doğru kavis alır. Mezureyle net uzunluk ölçmeyi denerseniz tibianızla aynı olduğunu zannedersiniz. Bu da yanlış olur. Bundan dolayı en doğru ölçme yöntemi hastanede 2 yönlü orthorontgen uzun bacak filmi(x-rayi) çektirmektir.

Uyarı: Özellille çift bacak uzatmaları acılı ve komplikasyona açık süreçlerdir. Kısa dönemde etkileri olduğu gibi , uzun dönemde az ya da çok etkileri olabilir. Bu etkilerin hafif veya ağır olması seçtiğiniz uzatma yöntemine, doktora, kullanılan cihaza, yapılan uzatma miktarına, seçilen uzatma bölgesine ve vucudunuza göre değişebilir. Alacağınız sonuç aşırı kısaysanız sizi tatmin edebilecek ve bunları görmezden gelecek kadar olsa da boyu kısa olmayan insanlarda süreç ve süreç sonrası orta vadedeki dönem bekledikleri kadar kolay olmadığından geçici psikolijik çöküntüye sebep olabilir. Bundan dolayı hastanın buna kendine iyi hazırlaması ve doktorların da hastalara süreci açıkça anlatması önemlidir.

Uyarı: Tekrardan söyleme ihtiyacı duyuyorum ki ekonomik imkanız varsa ve +6 cm uzatmalar düşünüyorsanız tamamen içten olan Precise çivileri ile femur uzatmanızı öneriyorum. Yüksek miktarda uzatma talebi olan hastalara en az acılı ve en konforlu imkanı tanıyan bu çivilerdir. Ayrıca precise ile benzer çalışma mantığına sahip olan fitbone, iskd gibi tamamen içten motorize çiviler de vardır. Bu çiviler de pahalıdır ama medyada bahsedildiği kadar pahalı olmayabilir. Bu çivileri uygulamada uzman olan doktorlarla görüşüp bu çiviler hakkında bilgi almanız durumunda daha düşük fiyatlar almanız mümkün olabilir. Umutsuzluğa kapılmayın ileride bu yöntemler halka daha düşük fiyatlardan sunulabilir ama böyle olması gerekmişse de durumu kabullenmeyi bilmekte zor değildir.

Uyarı: Yazdıklarımdan kesinlikle bir kemiği seçmenin öbürüne göre belirgin olarak daha avantajlı olduğu anlaşılmasın. Tibianın da Femurun da gerek uzatma döneminde gerek ileriki dönenmde birbirlerine göre farklı avantajları veya dezavantajları olabilir. İçinde bulunduğunuz aşırı kısalık nedeniyle her ne kadar gidin olun demesem de illa bir yolu seçerseniz ve yazdıklarımdan dolayı yüksek kazanım için femuru mantıklı bulursanız onun da kendine has dezavantajları olduğunu unutmayın. Eğer motorize çiviler kullanılmayacaksa Kombine ile femur uzatma dönemi tibia uzatma dönemine göre daha zor bir süreçtir ama yüksek boy kazanımlarında(+6) ilerisi adına daha az sorun yaşatması olasıdır. Kar zarar analizini iyi yapıp sürece kendinizi hazırlayın. Örneğin 156 boyundaki bir erkeğin femurdan 7 cm kombine yöntemle uzatma yapması kendisini 162.2 cm boya ulaştırır. Bu sonuç kendisini türkiye'deki bayan boy ortalamasının biraz üzerine getirir. Bu sonucu alacağı için bu acıya, zorluğa katlanma derecesi ve alacağı tatmin duygusu 165 boyundaki bir erkekten daha fazla olabilir. Bu da 156 boyundaki bir erkeği süreç boyunca psikolojik olarak daha dirençli yapar. Yakın veya ileri dönemde bir sıkıntı yaşarsa da bunu daha iyi bir psikoloji içinde karşılar ve çözmeye çalışır. Ama ne olursa olsun kozmetik bir ameliyat zorunluluk değildir, internetteki reklamlar dolayısıyla kendinizi bu psikolojiye sokmanız, bak herkes oluyor ben de olayım diye bilmeden olaya girişmeniz de yanlış olur. Karar aşamasında doktorların hastaya tüm bilgileri açıkça verip, ameliyata yönlendirme yapmadan kararı hastaya bırakması önemlidir.

Bir_Dostunuzum

Çok tesekkur ederim bunca güzel bilgi için ve zamanınızı ayırdığıniz için. Konuya bu kadar hakim olmaniz inanılmaz. Ozel hastanelere gideceğim insallah, özellikle Aydın universitesine.. Devlette su ana kadar hasta psikolojisiyle ilgili tek kelim e ettiğini duymadim doktorların çünkü aşırı meşguller ve dalginlar..

Ben :) 1.5 sene oldu hiçbir sıkıntım kalmadı eskisinden daha iyi yürüyorum. Bu konuda doktor ve yöntem kesinlikle çok önemli Cigdemmm

Üst Alt