Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Merhabalar ben de fsgs hastasıydım 7 yıldır diyalize giriyorum.fsgs hastalarında yeniden nuks etmesi çok oluyor diye duyduğum için tereddüt ediyorum sizce de doğru mu

YOLCU33

Ben 55 gündür fsgs nakilliyim ben daha dün sordum hocaya bu durumu dediki tipleri önemli fsgsnin Benim 15 yıl nüks etmeyen 20 yıl etmeyen hastalarım var dedi bunu düşünerek olmamazlık yapma allah ne derse o olur ben inandım allahıma şükür hiç bir sıkıntı yok

Fsgs de bir glomerulonefrit türüdür rahat olun nakil imkanınız varsa olun bende iga nefropatisi hastasiydim nakil olmadan önce oda bir glomerulonefrit türü yedi buçuk yıllık nakilliyim daha nuks etmedi Allah kısmet ederse de etmeden uzun yıllar nakilli böbrekle yaşar giderim nakil merkezinizi çok iyi seçin nakilden önce plazmaferez diye bir alet var diyalize benziyor ona alıyorlar bir kaç defa böylelikle hastalıktan sonra da nuks orani çok azalıyor demişti doktorum

Ali_Gs

Evet plazmaferez yapıyolar buda nüks engelliyor tıp nakil konusunda güzel ilerledi her ihtimali göz önüne alıyolar inşallah kimaeye nükst etmez

İnşallah etmez rahat olduktan gerisi Allah'a kalmıştır

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.peki hangi hastaneyi tavsiye edersiniz siz hangi hastanede oldunuz arkadaşlar
2.sorum da ben kamuda çalışıyorum nakilden sonra nasıl bir süreç var yani iş hayatina tekrar ne zaman dönebilirim

Hayırlı olsun bu arada arkadaşlar inşallah nuks etmez

YOLCU33

Ben Antalya medical park Hastanesi'nde nakil olmuştum cerrah Alper DEMIRTAŞ idi ama nakilden sonra esas onemli olan nefroloji takipleridir su anda İstanbul Medicana hastanelerinde çalışmakta olan Murat Tuncere takip oluyorum Beylikdüzü medicananin cerrahi ekibide çok tecrübeli araştırdım ben olsaydım orada olurdum kararınızı değiştirmek istemem bende devlet memuruyum ancak memur olmadan önce nakil oldum siz ameliyatinizi olun hastane size rapor verir merak etmeyin en az 3 ay evde kalmanız gerekir zaten maske kullanmanız

Çok teşekkürler.duymuştum Medicana hastanesi ni değerlendirecem inşallah

24 yıl KBY sonunda. Bir haftalık nakilli olarak aranıza katıldık.

Dnzdrn

Geçmiş olsun süreci başından şu ana kadar özetle anlatır mısınız

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kenan91

Tabiki ; idrar yaparken yanma şikayetiyle doktora gittim. Doğuştan böbrek kanalların dan birisi tıkalı doğmuşum ve böbreğimde taş oluştu, böbreğim çürüdüğü için 20 yaşında tek böbreğim alındı. Kreatin 1,5 ile taburcu oldum. Yıllar içinde 6 ayda bir kontrole gittim. Hiçbir diyet yapmadım. Önerilmedide zaten. Taki 2007 yılında kreatin 2 ye çıkınca, yemekleri az tuzlu, bazen tuzsuz, kırmızı et çok az, turşu, muz gibi böbreği yoracak gıdaları almadım. Peyniri, zeytini mutlaka suda beklettim. Alkol ve sigara içtim. Her haftasonu dışarı çıkıyordum. Sigara günde 7-8 tane içtim, alkol haftada 50 cc lik rakı, 3-4 bira içtim. 2015 yılına kadar kreatin 1,7 - 2, 3 arası gidip geldi. 2016 - 2,8/ 2017-3,3/ 2018-3,54/ 2019 başı 3,90 sonu 4,53, ameliyat olurken 5,69. Üre 98.
Bu sürede bu hastalığın bana hiçbir yan etkisi, hiçbir rahatsızlığı olmaması. Annem böbreğini verdi. İbni Sina hastanesinde Acar Tüzüner hoca yaptı ameliyatı. İbni sina da Kenan Keven takipliyim. Ameliyattan 2 önce yatıyorsun kortizon ve immün baskılayıcı ilaç başlanıyor. Biraz da ameliyattan bahsedeyim. Çarşamba ları nakil oluyor. Perşembe sabahı ayağa kalkıyorsun. 5.gün sonda ve katater çıkıyor. 6.gün taburcu olduk. Ameliyat yerinde acı var tabiki, idrar yaparkende yanma oluyor. Sonda uzun kaldığı için tahriş oluyormuş. Şu anda oturup kalkarken acı var ama dayanılmaz değil evin içinde yürüyüş yapıyorum. Günde 24 tane ilaç içiyorum. Bu sayı git gide düşüyormuş. Neyse çok uzattım galiba aklına soru gelirse cevaplarım. Çok geçmiş olsun. Kreatin 1,25 ile taburcu oldum.

Dnzdrn geçmiş olsun. Ben 4 yıl takipsiz kaldım doktorun ilgisizliği ve korkulacak bir şey yok demesi üzerine hiçbir şikayetim yok aslında geçmişte de yoktu. Neyse migren sebebiyle acile gidince kan testi yapıldı tekrar kreatinin 3.5 olunca Eskişehir Osmangazi'de takip olmaya başladım tekrar. Ama pandemi nedeniyle 3 aydır kontrole gidemiyorum. Kreatinin en son 4'tü. Burada da ne doktor ne hemşire şunu ye şunu yeme demedi. Şu ve tuz dışında meyve suyu söylendi. Kesinlikle yemememiz gereken ne var. Günde 1 muz yiyebilirsin dedi mesela doktor ilginç geliyor bana...

kenan91

Ben yanlış yönlendirmek istemem. Sadece kendi yaptığımı söyleyim. Sucuk, salam, sosis, cips, tuzlu fıstık, tuzlu çekirdek, şalgam suyu,turşu yok denecek kadar az hatta bazılarını 5-6 yıldır hiç yemiyorum. Kırmızı et, kebap falan nefsimi köreltecek kadar yedim. Ben çok yemek arayan seçen birisi olmadığım için hiç zorlanmadı. Yemekleri tuzsuz ama yanında yoğurt, salata yedim ekmeği tuzlu yedim. Benim tek sıkıntım sigara ve alkol. Onuda çok içmediğim düşünüyorum. Haftada bir içiyordum, hafta içi vücut dinleniyor, sigara da 7-8 tane son 3-4 yıldada 4-5 e düşürdüm. Bu arada nakil olup alkol sigara kullanan varmı acaba.

Dnzdrn cevabınız için teşekkür ederim. Ben alkol ve sigara tüketiyorum. Her yaz tatile gittiğimde 1 hafta dibine kadar içerim sadece birde en son 7 ay önce doğum günümde 1 şişe şarap içtim onun dışında yok. Saydıklarınızı yemiyorum sucuğu çok nadir, yemekleri de az tuzlu.

Aslında benim de merak ettiğim alkol sigara dışında vücut geliştirme yapan var mı? Ya da spor yapan var mı bir şekilde. Hastalığından önce haftada 3-4 gün salonda olurdum doktor yasaklayinca yürüyüş dışında hiçbir şey yapmıyorum. Deli gibi spor yapmak istiyorum...

Arkadaşlar nakilli olanlara sorularım olacaktı. Böbrek nakli olduktan sonra kreatin ne zaman düzene giriyor. 1,25 le hastaneden çıktım. 1 ay oldu nakil olalı 1.8 çıktı, 1,5 oldu, şimdi 1,6 bu normal mi acaba. Ayrıca benim hiç şekerim yoktu şeker 350 lerde tokluk, tansiyon 15/10 altına düşmüyor. İlaç ların yan etkisi ne zaman geçiyor. Elim yüzüm, dudaklarım titriyor. Bende KBY hiçbir yan etkisi yoktu. Nakilden sonra bunlar çıkınca korkmaya başladım. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

kenan91 BEN NAKİL DEĞİLDE DONÖR OLDUM ANNEME . SEN GİBİ ALKOL SİGARA TÜKETİYORUM. ŞUAN SPORDA YAPIYORUM AMA TEK BÖBREKLİ KİŞİLER İÇİN BİRAZ ÇABUK YORULUYORSUN DİĞERLERİNE NAZARAN. BİLGİN OLSUN.

HakanEs26

Ben alkol sigara kullanmıyorum kreatinin 3 temmuzda 4,91 çıktı ama ben de herhangi belirti ya da korkacagim, şikayet edeceğim bir şey yok şimdilik. Spor olarak yürüyüş yapıyorum sadece, her işimi yürüyerek hallediyorum. Proteine dikkat ediyorum birde yememem gereken bazı şeylere, meyve suyu içmiyorum. En az 2,5 lt su içiyorum bakalım hayırlısı artık

Herkese gecmis olsun anneme bobrek yetmezligi baslamis dendi neler tavsiye edersiniz birde istanbulda avrupa yakasindayiz dr tavsiye edebilcek olan varmi

Merhabalar. Prof.Dr Murat Tuncer var istanbulda Medicana Hospital'da şiddetle tavsiye ederim. Kendi doktorum haftanın farklı günleri farklı hastanelerde oluyor Medicana Beylikdüzü-Medicana Bahçelievler-Medicana Ataşehir... Size uygun olan hastaneyi arayıp randevu alabilirsiniz şimdiden çok geçmiş olsun..

Üst Alt