Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben bir meleğim ve elimde de sihirli bir değnek var (Photoshop) :)

Sanırım aynı şehirde yaşıyoruz cosx. Resimlerimde çok sert biri gibi dursamda sesimle karakterim çakışır.Neşeli ve sakin bir yapım var.Güzel sözlerin için teşekkür ederim.Çalışmalarını ilgi ve beğeni ile takip ediyorum.
Sevgili kelebek tabikide alabilirsin çalışmayı arşivine.
Avni bey sizinde çalışmlarınızı ilgiyle takip ediyorum.

Vilanjik yine döktürmüşsün. Bu arada ekran klavyesini daha açıklayıcı olması için mi tercih ettin, yoksa klavye mi bozuldu?:D

Sevgili vilanjik senin öğrencilerinden biri olarak anlattığın şekilde yaptım. Bakalım beğenecekmisin. :)

yiakamlar.gif

Cosx ekran klavyesini klavye üzerindeki basılan tuşların anlaşılması için koydum.
Füsun sen harika bir öğrencisin.Çok güzel olmuş ellerine sağlık.:)

Ellerine sağlık özlem çok güzel olmuş.
Füsun burda yayınlamamış ancak profil sayfama göndermiş onunkide çok güzel olnuş.

Hasan bunu az önce yaptım. Burada paylaşayım dedim. Senden yeni videolar bekliyorum. :)

yagmurevi.gif

Harika olmuş Özlem ellerine sağlık.Bu kadar çabuk kavrayıp yapman ne güzel.Ayrıca resim olarak beni seçerek yaptığın jest içinde çok teşekkür ederim.:)

Hasan hazırladığın video için ve çalışmanda benim resmimi seçtiğin için teşekkür ederim. Çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Bende çalışkan bir öğrencin olarak derslerime devam edeceğim. :)

Vay, yeni yüzler görüyorum:D.

PRENSES ve okyanus73, güzel çalışmalar. Tabii burada Vilanjik'i de tebrik etmek lazım:D.

Yağdır mevlam su...;)

Resmimizi karakaleme çevirme çalışması.Kolay ve güzel bir uygulama.

Hasan yine harika bir video hazırlamışsın ellerine sağlık. Bende hemen Votka'nın resminde bir deneme yaptım. :)

dsc001960.jpg

Füsun çok güzel olmuş ellerine sağlık.Sen bu işi çabuk kavrıyorsun.:)

Evet özlem senin resimde olmuş.
Yalnız çalışmlar biraz silik gibi duruyor.Bu yüzden yeni bir karakalem çalışma videosu hazırladım aynı resimleri bide bu video ile denemenizi istiyorum aradaki farkı görerek hangi yöntemin daha iyi olduğunuda anlamış oluruz.

Resme karakalem efekti verme 2 vidoosu

Hasan bu çalışmada da farklı ve güzel bir görüntü çıktı. :)

dsc001976.jpg

Buda aynı resmin karakalemi

dsc001986n.jpg

Evet Füsun ikinci videodaki resim daha net olmuş.İkiside karaklem çalışması.çok hızlı öğreniyorsun bu arada:)
Kutlarım seni:)

Hasan, harika paylaşımlar bunlar ellerine sağlık... Videolu olması da çok güzel çünkü öğrenmek isteyenler için çok pratik...
Merak ettim Camsatia Studio mu kullanıyorsun...

bu arada ben de bir ders göndereyim.. burası janjanlı olsun biraz... :)

Photoshop’ta Gif oluşturmak çok kolaydır. İşin önemli kısmı hangi görselleri kullanacağımıza ve hangi nesneleri hareketli hale getireceğimize karar vermektir. Bunu sizin isteğinize bırakıyorum ve temel yoldan Photoshop’ta Gif uzantılı animasyonların nasıl yapıldığına başlıyorum;

Adım 1) Animasyon yapmak istediğimiz resimleri (File - open ile) açıyoruz.. Ben iki tane resim açtım, siz daha fazla açabilirsiniz (resimlerin ebatlarının aynı olmasına dikkat edin)..

11ipzih.jpg

Adım 2) İlk resim aktif durumdayken Ctrl+A ile resmin tümünü seçili hale getiriyoruz.

2n9cr6a.jpg

Ctrl+X ile “kes” yapıyoruz. İkinci resme tıklayıp Ctrl+V ile (küçük kalbin üstüne büyük kalbi) yapıştırıyoruz. Böylece ikinci resimde 2 Layer’imiz oldu.

ekqmia.jpg

İlk resim artık işimize yaramayacağından (kapatırken “Save change....?” sorusuna “No” deyip) kapatıyoruz.

i69ovt.jpg

Adım 3) Windows menüsünden Animation’ı tıklıyoruz. Alt tarafta uzun bir kutucuğun açıldığını göreceksiniz.

nvqhpc.jpg

Uzun kutucukta animasyon kutusu seçiliyken kırmızı daire ile belirttiğim (çöp kutusunun solundaki) şekile tıklayarak Duplicate yapıyoruz.

f55dty.jpg

wmfcc6.jpg

Şimdi iki tane animasyon kutumuz oldu. 1 numaralı animasyon kutusunu tıklayıp seçiyoruz ve sonra sağdaki menude Layers’a tıklıyoruz, açılan pencerede layer 1’in göz işaretine tıklayarak kaldırıyoruz. (Backround layer’ımızın göz işareti şekildeki gibi görünür olacak)

2ijhok8.jpg

2 numaralı animasyon kutusunu tıklayıp seçiyoruz, yine Layers’a tıklayarak bu kez birinci layer 1’in göz işaretine tıklayarak görünür yapıyoruz, Backround layer’ın gözünü ise görünmez yapıyoruz.

1z5sspu.jpg

Adım 4) Animasyon kutucuklarının altlarında yazan 0 sec. şuan da 0 (sıfır) saniyeye ayarlı demektir. O görüntünün ekranda kalmasını istediğiniz kadar süreyi yanındaki “ok” vasıtası ile seçebilirsiniz. Ben örnek olarak; ikisini de 0.2 saniye yaptım.

16ic1u.jpg

Adım 5) Artık Play tuşuna bastığımızda animasyonumuzu önizleme yapıp görüntülerin nasıl değiştiğini de görmüş oluyoruz. Şimdi gelelim en önemli kısıma; bunları nasıl “gif” olarak kaydedeceğiz?

Animasyon sürelerini de ayarladıktan sonra animasyonumuz artık hazır duruma geldi. İsim verip kaydetmek için “File” menüsünden “Save for Web & Devices”ı tıklıyoruz ve açılan pencerede “Save”e tıklayıp kaydedeceğimiz yeri gösteriyoruz ve ismini verip Kaydet’e tıklıyoruz.

sonuç;

2r7bnz7.gif

Hocam, ben de sizin gibi 3d öğrenmeye pek çok defa başladım ve bıraktım. Uzun süreli aralar verdim, dolayısıyla öğrendiklerimi de unuttum. Ama son birkaç haftadır tekrar ilgilenmeye başladım.

Yeni başlayanların aklında hep şu sorular olur "Nereden başlamalıyım, hangi programı kullanmalıyım?". Bir de sabır gerektiren bir iş olduğu için çabuk pes etme durumu var maalesef.

Öncelikle ben size 3dsmax ile başlamanızı öneririm. Peki neden?

Çünkü gerek Türkçe gerek İngilizce, hakkında en çok kaynağı bulabileceğiniz program 3dsmax'tir. Kaldı ki Max'e hakim olunca, atıyorum Maya'ya da rahatça adapte olabilirsiniz. Bunun dışında 3dsmax'ın arkasında, aynı zamanda Autocad, Maya, Softimage, Mudbox vs. gibi endüstri standardı olmuş pek çok yazılımın üreticisi Autodesk gibi dev bir firma var.

Blender gibi açık kaynak kodlu bir yazılım ile başladınız diyelim. Yarın bir gün Blender'in geliştirilmesinin sonlandırılmayacağını kimse garanti edemez. Ayrıca Blender hakkında bulabileceğiniz kaynaklar, 3dsmax hakkında bulabileceğiniz kaynakların yanında devede kulak kalır.

Peki nereden başlamalıyım?

Tr3d.com'da gerçekten güzel Türkçe max dersleri var. Özellikle Drekon'un video'ları başlangıç için çok iyi.

Bunun dışında Hedef3d.com'da da çok güzel Türkçe video dersler var.

İngilizcesi olanlar ise digital-tutors firmasının hazırladığı video'lara bakabilirler. İngilizce kaynak olarak yine Lynda, Vtc ve Total training'in başlangıç seviyesi güzel eğitim video'ları var.

Ben de bu işte oldukça acemiyim ama şunu biliyorum : Pek çok şeyde olduğu gibi 3d'de de başarı için en başta istek ve sabır gerekli.

Bu arada 2005 yılından kalma bir kaç çalışma...:)

Öncelikle tüm arkadaşlardan özür dileyerek başlayayım yazıma. 1 aydır aranızda olamadım. Bu sürenin sonunda açtığım başlığın izlenme ve balşığın altında kardeşlerimin paylaşımlarını görünce hafiften bir şok yaşadım dersem yalan oılmaz sanırım :).Paylaşmlarınız ve ve vilanjik gibi kardeşlerimin diğer üyelerin ilgisini bu yöne yani photoshopa çektiklerini görmek dahada sevindirdi beni.Artık benim için photoshop sıkıcı geldiği için bende ilgimi 3d deye kaydırmaya niyet aldım.4 yıldır hep niyetliyim zaten :)İşte bu noktada Cosx rumuzlu kardeşimin kısa açıklama imadıdma yetişti.Bu arada kardeşim sendende özür dilerim yazının cevabını biraz geç verdim en azından yol gösterdiğin için teşşekürümü geç ettim kusuruma bakmassın umarım.Ekledğin yazımı diyeyim yoksa yaptığın açıklamamaı benim ciddi anlamda çok işime yarayacak.Çünkü artık nerden ve nasıl başlamam gerektiğini biliyorum yol gösterici bu açıklaman için çok teşekkür ederim

Özlem çok güzel olmuş ellerine sağlık.
Evet Avni camtasia kullanarak hazırlıyorum videoları.

emeğinize sağlık tüm çalışmalar süper olmuş,kıskandım bende yapcam

hasan bi sakıncası yoksa bende öğrencin olbilir miyim:eek:

avni bey şu kalp çalışmanızı denedim benimki sizin ki atmadı :( acaba kullandığım iki kalp resmi aynı resim olmasından mı?

evet biri büyük kalp diğeri küçük kalp olmalı ayyüzlü...

örnek resimleri aşağıda veriyorum.. bilgisayarınıza alarak deneyebilirsiniz...

2je9sso.jpg
2qnb6mb.jpg

teşekkürler Avni bey.

yaptığım gifi kaydettikten sonra masa üstünde resmi açtığımda gif hareket etmiyor ne gibi bir sorun vardır?

büyük olasılıkla layers kısmında göz işaretlerini kaldırırken hata yapıyorsunuz..
birinci animasyon penceresi seçili iken layerstan büyük kalbin göz işareti görünür olacak, küçük kalbin göz işaretini görünmez yapacaksınız.
ikinci animasyon pencersi seçili iken tam tersi... yani küçük kalbin göz işaretini görünür yapıp büyük kalbin göz işaretini tıklayıp kaldıracaksınız...

kolay gelsin...

avni bey sizin yazmış olduklarınızı birebir yapıyorum yani leyer problemi değil .

hasan gif secili olmasına rağmen olmuyor benim programdan galiba

Ayyüzlü photshoptayken hareket ediyormu.Animasyonun altındaki başlat butonunu tıkla bak.

photoshoptayken hasan sorun yok animasyon hareket ediyor. kaydettikten sonra fotografı açtığımda animasyon yok:(

Üst Alt