Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ben bir meleğim ve elimde de sihirli bir değnek var (Photoshop) :)

çalışınca olur sanırım... olmazsa adım adım resimli açıklama yaparım Bleda....

Avni Bey bu su durgun gibi geldi bana.:D Biraz hareketlendirelim bari.:D

35c3fdi.gif

3dsmax + Photoshop...

Kılıcı Max'te modelledim. Çiçek ve kan kaplamasını ise netten arakladım:). Daha sonra hepsini photoshop'ta düzenledim. Bu arada "Hanzo" derken, Kill Bill'deki kılıç ustası Hattori Hanzo'yu kastediyorum tabiki;).

hanzostylebloodson.jpg

hanzostyle2sap.jpg

Bu da direk Max'ten düzenlenmemiş hali...

hanzostyle.jpg

Sevgili cosx kardeş çok güzel olmuş.Şu 3D işini çözemedim bir türlü her türlü 3D programı denedim yok banamısın demiyor kafa almadı kaç yıldır :)

Sevgili cosx kardeş çok güzel olmuş.Şu 3D işini çözemedim bir türlü her türlü 3D programı denedim yok banamısın demiyor kafa almadı kaç yıldır :)
Hocam, ben de sizin gibi 3d öğrenmeye pek çok defa başladım ve bıraktım. Uzun süreli aralar verdim, dolayısıyla öğrendiklerimi de unuttum. Ama son birkaç haftadır tekrar ilgilenmeye başladım.

Yeni başlayanların aklında hep şu sorular olur "Nereden başlamalıyım, hangi programı kullanmalıyım?". Bir de sabır gerektiren bir iş olduğu için çabuk pes etme durumu var maalesef.

Öncelikle ben size 3dsmax ile başlamanızı öneririm. Peki neden?

Çünkü gerek Türkçe gerek İngilizce, hakkında en çok kaynağı bulabileceğiniz program 3dsmax'tir. Kaldı ki Max'e hakim olunca, atıyorum Maya'ya da rahatça adapte olabilirsiniz. Bunun dışında 3dsmax'ın arkasında, aynı zamanda Autocad, Maya, Softimage, Mudbox vs. gibi endüstri standardı olmuş pek çok yazılımın üreticisi Autodesk gibi dev bir firma var.

Blender gibi açık kaynak kodlu bir yazılım ile başladınız diyelim. Yarın bir gün Blender'in geliştirilmesinin sonlandırılmayacağını kimse garanti edemez. Ayrıca Blender hakkında bulabileceğiniz kaynaklar, 3dsmax hakkında bulabileceğiniz kaynakların yanında devede kulak kalır.

Peki nereden başlamalıyım?

Tr3d.com'da gerçekten güzel Türkçe max dersleri var. Özellikle Drekon'un video'ları başlangıç için çok iyi.

Bunun dışında Hedef3d.com'da da çok güzel Türkçe video dersler var.

İngilizcesi olanlar ise digital-tutors firmasının hazırladığı video'lara bakabilirler. İngilizce kaynak olarak yine Lynda, Vtc ve Total training'in başlangıç seviyesi güzel eğitim video'ları var.

Ben de bu işte oldukça acemiyim ama şunu biliyorum : Pek çok şeyde olduğu gibi 3d'de de başarı için en başta istek ve sabır gerekli.

Bu arada 2005 yılından kalma bir kaç çalışma...:)

43428251.jpg

17335148.jpg

38940360.jpg

54018463.jpg

cosx 3D çalışmalar çok güzel görünüyor... photoshopla yapılabiliyor mu bunlar?

@Bleda,

Teşekkürler.

cosx 3D çalışmalar çok güzel görünüyor... photoshopla yapılabiliyor mu bunlar?
Aslında photoshop'ta da yapılabilir ama baya zor olur herhalde. Ya elle kağıda çizip daha sonra bilgisayara aktarmak gerekli ya da direk grafik tabletle çizmek gerekli (mouse ile inanılmaz zor).

İşte 3d'nin burada avantajları var:

1- Çizim yeteneğine gerek yok, en yeteneksiz insan bile güzel işler çıkartabilir (programa hakim olmak koşulu ile tabi:))
2- Bir resmi gerçekçi kılan en önemli faktörler; ışık ve gölge ile uğraşmıyorsun (uğraşmıyorsun derken elbette uğraşıyorsun da elde çizmek gibi değil, programda ışığı koyuyorsun program gölgeleri, yansımaları vs. kendi hesaplıyor)
3- 2 boyuta karşı bariz üstünlük ise, çalışmaya istenilen açıdan bakıp çıktı alınabilmesi. Oysa 2d'de böyle bir şans yok.

Photoshop'u daha çok düzenleme için kullanıyorum. Sizinde bildiğiniz gibi inanılmaz bir katman özelliği var. Yakın zamanda bir grafik tablet almayı düşünüyorum bakalım, o zaman sağdan soldan 2d kaplamalar, desenler filan tırtıklamayı bırakacağım;).

Son olarak photoshop'un sınırlarını zorlamış bir kişinin, bir çalışmasını göstermek istiyorum. Şahsen ben izleyince dumura uğradım. Bünyem böyle birşeyin photoshop'la yapıldığını kabul etmedi:D. Bu video'yu izledikten sonra photoshop'tan soğuyabilirsiniz, söylemedi demeyin:D.

Açıklamalar için teşekkürler cosx... 3D Max yüklemek gerek belki de... Sıfırdan öğrenmeden önce dediğin gibi merak ve heves de önemli...

Vilanjik;
Denize hareket efekti güzel olmuş, ellerine sağlık... Sanırım bunu sıvılaştırma efekti ile yaptın... Yoksa yanılıyor muyum?

Bu başlık epey güzel bi başlık oldu. :eek:

Arkadaşlar Cidden İlgiyle Takip Ediyorum Bu Başlığı ..
Hepinizin Çalışmaları, Ayrı Ayrı Güzel.
Emeğinize Yüreğinize Sağlık.
Bir An '' Keşke Ben de Yapabilsem '' Dedim Vallıi ..

Avni Abicim Resmin Denize Yansıma Olayı Çok Güzel Olmuş ..
Vilanjik de, Hareket Efekti Katmış, Dahada Güzel Olmuş ..

Bu Çalışmayı Ben, Kendi Kullanıcı Resmimde de Rica Edebilir miyim..?:)
Eğer Zahmet Olmazsa Tabii ..:eek:

2645kyv.jpg

qp3yxg.jpg

wa4mjn.jpg

Sigara içenlere özel, heleki engelli sigara tiryakilerine daha net bir uyarı bende bu guruba dahilim malesef

Avni Bey evet sıvılaştırmayla yaptım.Bunuda sevgili modumuz için actionla yaptım.

b7ap04.gif

cosx demiş ki; Son olarak photoshop'un sınırlarını zorlamış bir kişinin, bir çalışmasını göstermek istiyorum. Şahsen ben izleyince dumura uğradım. Bünyem böyle birşeyin photoshop'la yapıldığını kabul etmedi. Bu video'yu izledikten sonra photoshop'tan soğuyabilirsiniz, söylemedi demeyin.

bu resmin fotoğraf olmadığını kimseye inandıramazsınız... :) gerçekten de nefis bir çalışma.... bunun için anatomi, perspektif, ışık-gölge bilgilerinin üst düzeyde olması ve bolca da yetenek gerek... :) ileri düzeyde bir photoshop bilgisi de varsa işte sonuç... :) paylaştığınız için teşekkürler....

Veritas; gerçekten de güzel oldu... daha güzel paylaşımlar gelecek umarım....

MaviDusler; hepsi güzel ama maymunumsu insan çok güzel olmuş... tebessüm ettirdi beni.. :)

Vilanjik; küp çalışması güzel görünüyor... action dediğiniz hangi program, cahilliğimi mazur görün... :)

Bleda; çalışma ibretlik olmuş... :) çölde zavallı kuğuları görünce üzülmedim değil... :)

BARBiEBARBiE; sevgili moderatörüm, ne zahmeti zevkle yaparım... hatta bu başlıkta istekleri de yapabildiğimiz kadarıyla yapabiliriz... yalnız avatar resmin çok küçük olduğundan iyi bir sonuç alma konusunda tereddütlerim vardı.... yine de denedim, umarım hoşuna gider... :)

bu biraz silik;

aau7w7.jpg

bu daha belirgin;

r0y3q0.jpg

Harika ..:]

Avni Abicim.

Evet Doğru Söylüyorsun Resim Çok Küçük ..
Fakat Yinede Çok Güzel Olmuş..
İkisinide Beğendim Ama, İkincisini Dahada Beğendim ..:)

Vilanjik.

Gerçekten Çok Değişik, Farklı Bir Çalışma..
Çok Cici Bir Küp Olmuş.:)
Çok Beğendim..

Emeğinize Yüreğinize Sağlık.
Bu Güzel Çalışmalara Zaman Ayırdığınız İçin Çok Teşekkür Ederim. Sağ Olun ..

Rica ederim, hoşuna gittiğine sevindim sevgili moderatörüm... :)
İstekleri olan arkadaşlar varsa buradan iletebilir...

Avni Bey

Bu makalede photoshop programında pek kullanılmayan hatta bazı photoshop kullanıcılarının haberdar olmadığı bir özellikten bahsedeceğim.Nedir bu özellik. Tabi ki Automate (otomatikleştirmek).Automate özelliği ile daha önceden hazırlamış olduğunuz Action’ları istediğiniz klasörde bulanan bir veya birden fazla imaja uygulayabilirsiniz. Öncelikle Automate özelliğini kullanabilmek için Action oluşturma mantığını bilmeniz gerekmektedir.Eğer action oluşturma mantığını biliyorsanız. Actionlar oluşturarak birden fazla imaja efekt verme işi çok kolaylaşacaktır. Basit birkaç örnek vermek gerekirse; imajlarınızı siyah beyaz yapabilir, çerçeve ekleyebilir, renk tonları ile oynayabilir yada hepsini aynı boyuta getirebilirsiniz.Şimdi aynı klasörde bulunan birden fazla imaj dosyalarımızı siyah beyaz yaparak konuyu pekiştirelim. Hem bu sayede Action oluşturmasını bilmeyenler bilmeyenler “Basit Bir Action Nasıl oluşturulur.” Sorusuna cevap verebilecek kadar bilgi sahibi olmuş olurlar.Action Penceresine ulaşıyoruz. Aciton penceresine ulaşmak için Atl+F9 ve ya Window>Action’ a tıklıyoruz.Şimdi Action Menüsünü inceleyelim.
İmaj:
2qx5640.gif

Öncelikle Create A New Action tıklarayak Action’ınımızı açıyoruz. Burada Action’a istediğiniz ismi verebilirsiniz.Bundan sonra yaptıklarımız Ps tarafından kaydedilecektir.File>Open diyerek dosyamızı açıyoruz.Şimdi Image>Adjustments>Desaturate’ra tıklıyoruz. Kısayolu Ctrl+Shift+U.İmajımız Siyah beyaz oldu. Daha sonra File>Save As diyerek imajımızı kaydediyoruz.Önemli Not 1: Tüm Action’lar da open(aç) ve save( kaydet) adımlarını uygulamalısınız. Yoksa işlemler uygulanmayacaktır.Şimdi Stop Playing/Recording ikonuna tıklıyoruz. Action’ı bitiriyoruz. Dilerseiniz bu actionu kaydedebilirsiniz. Dilersenizde hemen diğer imajlarımızıda siyah beyaz yapmak için automate özelliğine geçebilirsiniz. ( Ben kaydetmiyorum.)Şimdi File>Automate>Batch tıklıyoruz. Resimde gördüğümüz ayarları girelim.

İmaj:
1hcakh.gif

Ayarları girdikten sonra seçili olan action tüm imajlarınıza uygulanacaktır. Önemli Not 2:Eğer imajlarınızı orjinallerinin değişmeden başka bir klasöre kaydedilmesini istiyorsanız: Destination kısmından Save And Close seçeneğini seçmeyiniz. Folder seçeneğini seçip Choose tıkladıktan başka bir klasör belirtiniz. Özellikle buna dikkat edin yoksa orijinal imajlarınızı kaybedebilirsiniz.

vilanjik;
makale için teşekkürler....
action'ı daha önce de duymuştum ama ne işe yaradığını bilmiyordum...
basit bir ifadeyle herhangi bir resim üzerinde bir (ya da bir kaç) özelliği kaydederek diğer resimler üzerine otomatik uygulama işlemi diyebiliriz değil mi... böylece tekrar uğraşmaya da gerek kalmıyor, bir kaç tıklamayla kaydettiğimiz özellikleri istediğimiz resmin üzerine uygulayabiliyoruz...
paylaşım ve bilgilendirme için çok teşekkürler.... :)

MaviDusler; benzer resimleri daha önce görmüştüm... photoshopta uğraşılınca yapılmayacak şey yok gibi... :)

Uyku tutmadı...:D

Daha bitmedi ve muhtemelen de böyle kalacak:D.

gangstason222.jpg

modxconcept.jpg

Edit : Son olarak bıcağı ve tüfeği çizdim, ardından birkaç filtre uyguladım...:D

Photoshop çalışmalarınız çok güzel elerinize sağlık.

Harika çalışmalar emeğinize sağlık... Bende heveslendim bu sıra photo shop çalışmaya başladım... çalışa çalışa bakalım bende güzel ürünler oluşturabilecekmiyim?

Bende o zaman paylaşırım sizinle şimdi daha başındayım öğrenme devresindeyim... Artık kendi kendime ne kadar öğrenebilirsem:confused:

Yine bitmemiş bir çalışma:D. Bahtlı Bedevi:D.

Photoshop + Wacom Bamboo pen

bedev2i.jpg

resimler çok güzel cosx....

yetenek + photoshop = güzel resimler :)

devamını bekliyoruz...

@Anti Oksidan,

Teşekkürler, amatörce takılıyorum öyle;). Hazır gaza gelmişken birkaç çalışma daha ekleyeyim bari...:D

Photoshop'ta Wacom Bamboo ile çizildi ve lens efekti eklendi.

manzarason.jpg

Elle çizim + photoshop'ta birkaç filtre...

godofwar2w.jpg

Max + PS

odamax2.jpg

lcosx2010.jpg

üçü de ayrı teknikle yapılmış sanatsal çalışmalar bunlar.... yeteneğinizi sakın köreltmeyin....
bizlerle paylaştığınız için teşekkürler....

ben de hareket efekti verilen bir resmi paylaşayım...

önce
2i771jm.jpg

sonra
oqdogj.jpg

@Anti Oksidan,

Yanılmıyorsam motion blur uygulamışsınız resme?

Bu arada son bir çalışma, biraz inzivaya çekiliyorum şimdilik:D.

Photoshop'ta yaklaşık 3 saatte saptım...

wizardofworbycosx.jpg

Avni bey şu koşucu kızı biraz ıslatalım yaf.Terlemiştir.:D

fmt6cg.gif

Vilanjik, önce kız yapın sonra ıslatın bari. :D
Süper olmuş yalnız böyle.

evet cosx motion blur uyguladım ama, layer mask yapıp brush tool ile koşucunun üzerindeki efektleri sildim biraz....
son resim de harika görünüyor, ellerinize sağlık....

vilanjik yağmur efekti güzel olmuş ellerine sağlık... :) ama şimşek de çaktıralım ki serinleyip yavaşlamasın... hızlansın biraz.... haksız mıyım sevgili modum... :)

2ziu8if.gif

Üst Alt