Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağkur'a emeklilik için başvuruyorum. Süreç nasıl ilerlemeli?

Emin misin burada hallocağına. Burada oluyorsa neden Ankaraya gidiyor evraklar. Bence senin malulen emeklilik onaylandı ama @Ufukalp @OturanBoğa hocalardan öğrendiğime göre tek hastalıktan %60 alınırsa oluyordu sanırım.

@Ufukalp @OturanBoğa bir fikir al bence. Siz ne diyorsunuz bu duruma. Sanki bizim işlemin tersi olmuş gibi.

Onur sabırla sonucunu bekliyorum. Durumu çok merak ettim. İnşallah evrak buraya geldiğinde işin hallolur.

Bugün gittim sgk ya 5510 sayılı kanun 28. maddesinden raporumun değerlendirilmesi ve emekli edilmem diye dilekçe yazdım. 150 tl borcum varmış onuda bankaya yatırdım işlemlerim bitti artık maaşımı almayı bekleyeceğim. 1 ay sonra alırsın maaşını başka bir şey yapmana gerek yok dediler.

Hadi gözün aydın. Emekliliğin hayırlı olsun. Sgk mı aradıda gittin yoksa bilgi almak içinmi gitmiştin. Birde 150 TL ne borcuymuşki.

Evrak takipten baktım. Öyle gittim. Zaten giderken dilekçemi de yazmıştım daha önce form vermişlerdi bana ayrıca onuda doldurdum. İsteğe bağlı bağkurlu olduğum için esnaf odası filan vergi dairesi ile de ilgili kağıt vardı onları vermediler. Sadece gün farkından 9 günlük 150 tl borç varmış onu yatar dediler yatırdım bitti çok şükür artık e devletten maaşın yatmasını bekleyeceğim.

Onur senin raporun 72 geldi diyorsun ama yine 28 maddedenmi emekli olyorsun direk malulu sayilmiyormusun

Ben 9 yaşından beri hasta olduğumdan dolayı anca 28 maddeden emekli olabilirm.

selam onur benim rapor cok şükür bagkura gelmiş ankaraya yollayacagız dediler 15 20 günde cvp gelir dediler ama netten baktıgımda hayla hastanede gözükyor yorumun nedir gercekten 20 günde gelirmi

Banka filan yazıyor Denizbank diye ama 4b emekli aylığında daha bir şey yazmıyor. Kasımın 1 den itibaren gözükür diyor edevlette. Bağkurumuda kapatmışlar 09/10/2015 dilekçe verdiğim gün tek yazıyor ondada. 30 tl fazla odemem var.

moverek
Gelmesi lazım benim o kadar sürdü.

Hadi Onur kasım ayına girdik hayırlı bi cvp ver artık.

Evet onur bana direk ret geldi sebep yok oran yok yeniden talep tahsis formu verdiler 28 madden talep edyorum diye dogrumu yaptim acaba

Evet 28. maddeden bende dilekçe verdim dikkat etmen gereken borcun yok değilmi 1 tl bile borcunun olmaması gerekiyor. Cok yavaş çalışıyorlar bizim burda hala maaşım belli olmadı sadece mesaj atmışlar yaşlılık emekliğiniz bağlanmıştır adresinize mektup gönderilmiştir diye cep telefonuna mesaj geldi.

hayır yok ama oranı söylemediler ben orada takıldım

Ben bu surece başladigimda hikmet arkadaşim beni senin yanina göturdu sen olamasin dedin bagkur 60 dan aşagi yapmaz dedin

Bağ-kur için Eğitim ve Araştırma hastanelerinden birine sev ediyorlar. Ben Bozyaka Eğt.ve Araş.Hastanesine 200 TL ücret ödedim. Rapor verilirse SGK kurula gönderiyor. Rapor onaylanırsa emeklilik işlemleriniz başlıyor. Ama kurul geç cevap veriyor diye duydum. Ayrıca 2013 yılında tebliğde belirtilen yetkili hastanelerden birinden rapor aldım. SGK kabul etmediği gibi gittiğim hastanede rapor vermemek için elinden geleni yapıyor. Allah kolaylık versin.

moverek

Ahmet,sen bana 92 bağkur giriş,ve 2004 te çıkış evraklı ve sakatlıkta yüzde 40 üstü ihtimali ile geldin...Bu verilerle yine idda ediyorum 5510-28 maddeden emekli olamazsın...Bu maddeden emekli olmak için Bağkura giriş ve bitiş en az 15 yıl,en az prim 3960 gün ve %60 sakatlık gerektiriyor....sakatlık oranının düşmesi oranında yıl ve prim artıyor...

5510/28. maddede %60 diye bir şart yoktur.
%40 ve üzeri raporu olanlar sigorta başlangıç tarihi ve engel oranlarına göre belirlenmiş şartlarda erken emekli olabilirler.

Miremur senin bu sozlerin uzerine tam yedi ay bekledim ne zaman bu siteye girdim ve kelebekkle yaziştim tekrar işlemlere başladim sonrada saolasin ufuk kardeş yonlerdirdi o cizgide devam edyorum.bahsine gelince 92 girişim var yil 2015 23 yil yapar o konuda bilgi böyle senin dedigin gibi 15 yil pirim yatacak degil arti 15 yil pirim5475 gun yapar ben bu hataya duştüm başkasini düşurme hikmette gelince hikmetin raporu 100.100 onun gunden sorunu vardi. Şu andada bakim parasida alyor. Zaman kimin hakli oldugunu cikaracak

Sigorta Girişin 16 yıldan düşükse ve bağkurlu olmadan önce hastaysan sgk seni sevk bile etmiyor söyleyim. Sadece bağkurlu olduktan sonra hasta olmuşsan ve yüzde 60 üzeri rapor almışsan 15 yıl geçerli.

hayır onur 2013 de rahatsızlandım sgk sevk etti raporum daha önce vergi indirimi aldım 52 az evel şef beni cagırdı borc gözükyor dedi 64 yazyormuş 63 yazacakmış onu düzelttir dedi güne gelince sanırım yeterli dedi

Moverek,Ahmet kardeş sen kaç günlük pirim ile emeklilik işlemine başladın?92 de bağkura girip,2004 te dondurmadınmı?yani 12 yıl bekledikten sonra pirim yatırmadanmı başvuru yaptın?

Ufukalp

5510 SAYILI YASANIN 28 MADDESİ

‘SİGORTALI OLARAK İLK DEFA ÇALIŞMAYA BAŞLADIGI TARİHTEN ÖNCE 25 İNCİ MADENİN İKİNCİ FIKRASINA GÖRE MALUL SAYILMAYI GEREKTİRECEK DERECEDE HASTALIK VEYA ÖZÜRÜ BULUNUNAN VE BU NEDENLE MALULLÜK AYLIGINDAN YARARLANAMAYAN SİGORTALILARA,EN AZ ONBEŞ YILDAN BERİ SİGORTALI BULUNMAK VE EN AZ 3960 GÜN MALULLÜK,YAŞLILIK VE ÖLÜM SİGORTALARI PRİMİ BİLDİRİLMİŞ OLMAK ŞARTIYLA AYLIGI BAĞLANIR..

KURUMCA YETKİLENDİRİLEN SAĞLIK HİZMET SUNUCULARININ SAĞLIK KURULLARINCA USULÜNE UYGUN DÜZENLENECEK RAPORLAR VE DAYANAGI TIBBİ BELGELERİN İNCELENMESİ SONUCU,KURUM SAĞLIK KURULUNCA ÇALIŞMA GÜCÜNDEKİ KAYIP ORANININ;

A)%50 İLA %59 ARASINDA OLDUGU ANLAŞILAN SİGORTALILAR,EN AZ 16 YILDAN BERİ SİGORTALI OLMALARI VE 4320 GÜN,

B)%40 İLA %49 ARASINDA OLDUGU ANLAŞILAN SİGARTALILAR EN AZ 18 YILDAN BERİ SİGORTALI OLMALARI VE 4680 GÜN,
MALULLÜK,YAŞLILIK VE ÖLÜM SİGORTALARI PRİMİ BİLDİRİLMİŞ OLMAK ŞARTIYLA İKİNCİ FIKRANIN (a)BENDİNDEKİ YAŞ ŞARTLARI ARANMAKSIZIN YAŞLILIK AYLIGINA HAK KAZANIRLAR…’

Git bakalım sgk ya 15 yıl ile bakalım sevk edeceklermi. 5510 sayılı kanunun 28. maddesinden emekli olmak için başvur. Kanun oyle yazıyor ama bağkur uygulamıyor en az 16 yıl sigortalılık istiyor 28. maddeden emekli olacaksan.

Şimdi geldim kurumdan 64 borc gozukyor 63 borcu yoktura cevirdiler tabi yine dilekce verdik ve peşine düştum yoksa bir ayda bunun icin beklerdim tam gunum 4400 gun oranimi sordum şefe bilmiyoruz dedi ama sanirim yeter dedi.sigortalilik surem 23 yil arkadaşlar onu kariştirmayin.MİREMUR sen bana bu oranla olamassin dedin60 üstü olman lazim dedin neyse hayirlisi kismet bakalim.gunum eksik gelirse18 ay askerlik yaptim onu sayariz diye düşunyorum

Onur 15 yil sigortalilik kac gun yapar bilyormusun.hem kendileri yazdi 28 maddeden emekliligi artiolmayacak olsa şef dilekceyi almazdi diye duşunyorum

Evet kardeşim aynen oyle yaptim 92 giriş 2004 terk 150 gunde ssk var

15 yıl sigortalı olmakla prim gününde aynı olacak diye bir şart yokki. Mesela 2000 yılında ilk işe girmişsindir ama toplam 13 yıl primin vardır. Aralarda işsiz kalmışsındır 2 yıl. Ben onu anlatmak istedim prim gunun yeterlide olsa 16 yıl değilse bana sevk edemiyeceklerini söylemişlerdi bağkurda. Sigorta gunum çıkınca ve 1993 yılı ilk işe girişim olunca hemen sevk ettiler.

Üst Alt