Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%65 engelli olan erkek çocuk ölen babasının emekli maaşını alabilir mi?

ben %100 engellı emeklıyım . bende vefat eden babamın emeklı maasını alabılırmıyım ?

[FONT=sans-serif]MADDE 12 – (1) Sigortalıların (Mülga ibare:RG-18/3/2015-29299)1(…) başka birinin sürekli bakımına muhtaç olduğu durumlar aşağıda belirtilmiştir.[/FONT]
[FONT=sans-serif]a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.[/FONT]
[FONT=sans-serif]b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.[/FONT]
[FONT=sans-serif]c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.[/FONT]
[FONT=sans-serif]ç) İki elin kaybı (Ek ibare:RG-18/3/2015-29299)1 veya yok hükmünde olması.[/FONT]
[FONT=sans-serif]d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı (Ek ibare:RG-18/3/2015-29299)1 veya yok hükmünde olması.[/FONT]
[FONT=sans-serif]e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı (Ek ibare:RG-18/3/2015-29299)1 veya yok hükmünde olması.[/FONT]
[FONT=sans-serif]f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.[/FONT]
[FONT=sans-serif]g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.[/FONT]
[FONT=sans-serif]ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.[/FONT]
[FONT=sans-serif]h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar.[/FONT]
[FONT=sans-serif](2) (Ek:RG-18/3/2015-29299)1 Kadın sigortalıların başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuklarının tespitinde, yürürlükte olan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik esas alınır.[/FONT]

-mka

Olurda bağlanırsa vefat eden babamın maaşını nin hepsini mi bağlanıyor yoksa belli bir oranda mi bağlanıyor

bekone

Emekli Sandığı Kanununa göre aylık bağlanacak dul ve yetimler; eş (karı ve koca)
ve çocuklar ile ana ve baba olarak belirlenmiştir.
Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;
*Eş : %75
*Çalışan ya da emekli aylığı alan eş : %50
*Eş, 1 yetim : %60 – %30
*Eş, 2 yetim : %50 – %25, %25
*Tek yetim : %50
*2 yetim : %40, %40

tsrahman
Hayır

Eşim 150 engelli isten çıktı bekarken babasının maaşını alıyormuş tekrar başvurdu alabilirmi

Sesile
yetim maaşı %60 rapor ve iş göremezlere verilio dıe biliodum.daha önce alıomuş.başvuru etsin gene alabilir.başvurmakla bişi kaybetmez

merhabalar, annem ve babam geçen ay fefat etti, biz 6 kardeşiz,en ufak kardeşimiz Dawn sendromlu ve %70 sürekli raporu var ( Devlet hastahanesinden )
Şimdi sorum şu: kardeşimin yaşı 31 diğer kardeşlerin durumları müsait olmadığından vasi davası açtım ( 3 ay sonraya mahkeme gün verdi ) emekli sandığına ( ankara merkezdeki ) yere form doldurup yollamamı istediler bende yolladım bu maaşı ben alabilirmiyim? alırsam % kaç veriyorlar?
ayrıca bir arkadaşımdan devlet bu tür kişilere hakim atadığını ve onun adına yapılacak tüm harcamaları faturandılıp hakimliğe ibraz edince bağlanan maaştan vasi olan kişiye ödeme yapılacağıdır.Diye duydum doğrumudur?
Bir bilen varsa cevaplıyabilirmi, teşşekkür ederim.

Sen cokmu zekisin :) sosyal fobi Instagram Facebook falanmi :))

Başka birinin bakımına muhtaç olma sartmis ben üst sağ ekstremite mi hiç kullanılamıyorum sgk yetim maaşı baglanmazmi

kosovali
en az %60 ve üzeri iş göreemz raporu olacak.başka birinin bakımına muhtaç olacak diye bişi duymadım.ben önce yetim maaşına başvurdum alıom sonrada ebmye başvurdum alıom.her 2 maaşıada alıom

Arkadaşlar bilgisi olan yazsın lütfen

Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği tespit edilen malul çocuklara evli olup olmadığına, yaşına veya cinsiyetine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. Raporunuzda ki bağımsız, tam bağımlı yada kısmi bağımlı ibaresinin bir bağlayıcılığı yoktur

Merhabalar,anne ve babam 5 ay önce vefat etti babam emekli sandığından emekli idi, yüzde 73 oranında engelli ( down sendromlu ) bekar erkek kardeşim var, biz şimdi yetim aylığı için başvuru yaptık yaklaşık 5 aydır da sonuçlanmasını bekliyoruz.
sorum şu:
1: bu aradaki 5 aylık fark toplu odeme alarak alabılecekmiyiz ?
2: bu aylık yüzde kaç oranında bağlanıyor?
Sabrınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Aksi_54
[FONT=sans-serif]1: bu aradaki 5 aylık fark toplu odeme alarak alabılecekmiyiz ?
Evet.
Ne kadar sürerse sürsün, maaş "başvurunun yapıldığı" gün dikkate alınarak birkmişi alırsınız.
[/FONT]

Jem Teşekkür ederim
bu aylık yüzde kaç oranında bağlanıyor? yani maaşın belli bir yüzdesimi yoksa sabit herkese aynı bir ücretmi veriliyor

Eğer senden başka maaş alma hakkı olan eş veya çocuk yoksa yarısını alıyorsun.
Benim şu an aldığım aylık 2.750 lira.
Bayram ikramiyesi verilince de tam yarısını alıyorum.

ben yuzde 80 raporla 4b emeklisiyim kardesim
babamda 4a emeklisi 17.01.2023 de hakkın rahmetine kavustu. onun maasından benim faydalanabilme sansım var mı?

cagrıcaylak maaşınız olduğu için alamazsın sadece babanızın maaşı fazla sizin az sa kendi maaşınızı feragat edip babanızın maaşını bağlatabilirsiniz

bilgeadam

Emekli maaşını feragat ettiğinde bidaha alamaz mi o hakkını devlete hibe mi etmiş oluyor nasil oluyor

Merhaba benim sorum şu ,baba ölünce maaşı %80 engelli abime kalsın istiyoruz yani anneme kalmasın boşuna kesinti olmasın hemde annede yaşlı bi daha maaş bağlama işi ile uğraşmayalım diye.yani anneye kalmasın engelli çocuğuna kalsın diye seçim yapabiliyormuyuz? teşekkülrler.

Selambabamın maaşını almak için baş vurdum benim devlet hastanesinden yüzde yetmiş engelli raporunu işleme aldılar 2 ay sonra bana yazı geldı beni üniversite hastanesine malüllük tesbiti için ara karar için saglık kuruluna sevk etmişler bu nedemek benim 2022 de aldıgım /70 raporunu neden kabul etmediler raporunda fazla işitme yine ve görmeyi gerektiren işlerde.
Alştırılmaz ibareside var neden tekrar istendi ve benim şuanki raporumu şuanda alacagım rapor eski raporumu bozarmı rapor alması zorlaştı herkezin haklarını ellerinden alındı

Yavru kuş

Benim bildiğim düz %70 rapor geçerli değil çalışma gücü kaybı %60 olması gerekiyor 2 çeşit rapor var çünkü bildiğim emekli olmak içinde sgk kendisi hastaneye gönderiyor hastayı raporu sgk kurumuna gönderiyorlar direk sana vermiyorlar hastane raporu sgk ya gönderiyor direk sgk doktorları inceliyor ağır özürlü gibi bir durum çıkması lazım yani evde bakım raporu gibi durumun zor bu durumda engel oranını yani hastalığını tam bilmiyorum Benimde raporum % 74 bu zorluklar yüzünden babandan yetim maaşına başvurmuyorum

Barda 5 engelli maaşı alıyorum yeni gerçekleri rapor benim eski raporumu bozarmı

Yavru kuş
Yeni rapor eski raporu sıfırlar son rapor geçerlidir. ama sen babanın maaşı için alacaksan raporu o rapor sana verilmez oranı sgk belirler eski raporun geçerli olur bence çünkü sgk raporunda oranı bilemezsin sgk ya sorman lazım. Evde bakım maaşı almıyorsan babanın maşının bağlanacağını sanmıyorum

Barda 5 babamın maşı için alacam ben benim öbür raporla engelli maaşı alıyorum erişkinler ın saglıkurulu
engellilere verilen tüm haklardan yararlanarak bilir yazıyor raporum benim

Barda 5 babamın maşı için alacam ben benim öbür raporla engelli maaşı alıyorum erişkinler ın saglıkurulu
engellilere verilen tüm haklardan yararlanarak bilir yazıyor raporum benim
Demek istediğim şu raporun oranı önemli değil eğer evde bakım maaş almıyorsan yani rapıoun da ağır engelli ibaresi yoksa babanın maaşını alman çok zor demek istedim babanın maaşı çıksa bile bir tanesini yüksek olanı alabilirsin

Üst Alt