Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%65 engelli olan erkek çocuk ölen babasının emekli maaşını alabilir mi?

zeki insan

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
%65 engelli olan erkek çocuk ölen babasının emekli maaşını alabilirmi?cevaplarınız için teşekkür ederim

% 60 ve üzerinde sakatlığı olanların raporları SGK sağlık kurulunca onaylanırsa babasının maaşı bağlanır. Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğü'ne başvurun.

peki kendi maaşı varsa bile gereken şartlar oluşursa (%60 engel) babasının maaşını alır mı?

Rapor alan kişi ölen anne yada babasının emeklilik maaşından faydalanabilir mi?

%40 sosyal fobi %30 kekemelikten rapor alan kişi ölen anne yada babasının emeklilik maaşından faydalanabilir mi cevaplarınız için teşekkür ederim

Anne ya da babanız hangi kurumdan emekli ise o kuruma müracaat etmeniz gerekiyor. Önceden alınan raporu kabul etmiyorlar. yeniden üst yazı ile hastaneye sevk ediyorlar, İş gücü kaybınız %60 üzeri ise üst kurulda Onaylanıyor ve Maaşı almaya başlıyorsunuz.

rapor alan kişi ölen anne yada babasının emekli maaşından faydalanbilir mi

%49 okb ve %30 kekemelikten rapor alan kişi ölen anne yada babasının emekli maaşından faydalanbilir mi .cevaplarınız için teşekkür ederim

evet faydalanır, % 64 yapar, 60 üzeri olanlar yararlanır....

yetim aylığı alabilirmiyim

herkese merhaba %49 okb ve %20 kekemelikten raporum var yetim aylığı alabilirmiyim

Merhaba, özürlü aylığı alan 32 yaşında bekar kız çocuğu vefat eden babasının maaşınıda alabilirmi yani hem kendi özürlü maaşını hemde vefat eden babasının maaşını alabilirmi.

engelli emekli olan erkek çocuğu yetim maaşı alırmı

Merhaba ;

Ben % 78 sürekli engelli raporu olan ve Engelli emekli olan Bay'ım.

Annem SSK , Babam ise Kamudan emekliydi.

İkiside 4 yıl önce vefat ettiler. Ben erkek olarak Annemin veya Babamın emekli maaşlarından Pay alabilirmiyim.

% 60 ve üzerinde sakatlığı olanların raporları SGK sağlık kurulunca onaylanırsa babasının maaşı bağlanır. Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğü'ne başvurun.

@jackal75

([FONT=sans-serif]emekli olmanız babanızın maasını almanıza engel olur)[/FONT]

Bu kesin bilgi mi ?

Ben sgk ile bu konuyu görüştüm emekli olmamanız gerekiyor sürekli iş göremezlik geliri alan kişi anne yada babadan maaş alabiliyor ama yarısını bağlıyor sgk bilginize , eğer hiçbir geliriniz yoksa sgk başvuru yapıp size kendi anlaşmalı olduğu hastaneye sevk edecekler eski raporu falan kabul etmiyorlar sgk nın sevk ettiği hastaneden %60 rapor alınabilir mi bilemiyorum.

Arkadaşlar kusura bakmayın da kendi maaşınız var bir de çift maaş alıp alamayacağınızı soruyorsunuz el insaf benim ne işim ne maaşım var cebimde 5 tl bile yok.

Aynı şekilde sırf farklı kurumlardan emekli olmuşlar diye 3 yerden maaş alan dul kadınlar tanıyorum bi kişide hiç para yokken devlet diğerine 3 maaş veriyor.Bu kul hakkı değil de nedir?

@filozof86

[FONT='inherit']Arkadaşım senin cebinde 5 kuruşun yok diye niye böyle diyon ki.Engelli maaşı alan yetim ,yetim maaşı alanda engelli maaşı yani 2sinide 1arada alabilir. Alan tanıdığım var.

Demişsin ki bu kul hakkı değil mi evet şartları tutuyorsa o kulun hakkı ve almalı. Zorla kimsenin kafasına silah dayayıp da maaş bağlattırmıyorlar.yetim maaşını öyle her yetime vermiyorlar şartı var sağlık ve rapor tutsa bu kez de gelir şartı var yanlış kalmadıysa aklımda 1100 tl ve üzeri geliri varsa yetim maaşı vermiyorlar .

Birde şu var güzel kardeşim benim anne ya da babam çalışıp emekliliği hak etmiş ben onların yetimi olarak niye haktan mahrum olayım. Senin anne baban çalışmadıysa benimkilerin ya da diğer çalışmış olanların suçu ne bıde bu açıdan bak istersen önyargılı olma.

Ben bakım maaşı alamıyorum yetim alıyorum. Bakım için gelir şartı tutmuyor. Gelir getirmeyip vergisi ödenen arsalar ve kirada olmayan ev yüzünden. Sen şimdi oh oh arsa ev var halen maaşlarda gözü var dersin. Paranın fazlası olmaz kime sorarsan sor almam demez ,istemem yan cebime koy der. Yav koç sabancı bilem halen para için eşşek gibi çalışıyo kısaca paranın fazlası olmaz çalışan hak etmiş demektir

Kısaca güzel kardeşim devlet aha bu dediğim şartları karşılıyorsan sana 1 değil 2 değil 3 değil ne kadar hak ettiğin varsa veririm deyince bende şartlarım tutarsa devlete ver bakayım hacım bana vaad ettiğin maaşları derim.

[/FONT]

-mka

Kul hakkı demek kulun hak ettiği demek değil, başkasının gasp edilen hakkının hesabının ahirette sorulmasıdır kardeşim.Devletin birine 3 maaş birden vermesi kanuni eksikliklerden kaynaklanır yani kişinin 3 maaş birden hak ettiğini göstermez.

Çünkü birisi çöpten ekmek toplamak zorundayken diğeri elindekiyle yetinmeyip yasal boşluklardan faydalanarak dahasını isterse bu açgözlülükten başka bişey olmaz.Toplumsal bazda bu yapılan belki suç sayılmaz ama manevî olarak hakkın olmaz böyle bir şeye.Benim babam da emekli ben de engelliyim ama bir tanesini bile alamıyorum.

Kul hakkı demek kulun hak ettiği demek değil, başkasının gasp edilen hakkının hesabının ahirette sorulmasıdır kardeşim.Devletin birine 3 maaş birden vermesi kanuni eksikliklerden kaynaklanır yani kişinin 3 maaş birden hak ettiğini göstermez.

[FONT='inherit']Aynı zamanda kul hakkı kendısıne verılen hakkın kullanması demektır 3 maaş verilmesi kanuni eksikliklerden değil tam tersi öyle zorlaştırdılar kı bu engellı maaşlarını sankı vermek istemiyorlar gibi.misal önceden 2022 maaşında sadece engellının gelrıne bakılırken şimdi hanedeki kişilerin tamamının gelırı toplamı hesaba katılıyor bu sebeple pek çok engellının maaşı kesıldı.kısaca devletın istediği şartlar tutuyorsa dediğim gibi 3 maaşda alır 5 maaşda alır.tutmazsa zaten vermıyorlar.[/FONT]

Çünkü birisi çöpten ekmek toplamak zorundayken diğeri elindekiyle yetinmeyip yasal boşluklardan faydalanarak dahasını isterse bu açgözlülükten başka bişey olmaz.Toplumsal bazda bu yapılan belki suç sayılmaz ama manevî olarak hakkın olmaz böyle bir şeye.Benim babam da emekli ben de engelliyim ama bir tanesini bile alamıyorum.

Evet maalesef yasal boşluklardan yararlanan olabilir ama bu herkes yararlanıyo anlamına gelmez.çok kişi maaşını yasal boşlukdan dolayı aldığını bile bilmez ama bu yasa koyucunun suçu adam gibi yasa yapsınlar.birileri hakkı ıken alamıyor ötekı hakkı yokken alıyor ama azınlık.azınlık yüzünden çoğunluğu suçlamamak lazım.yeni sistemde yasal boşluk diye bişi kalmadı.öyle bir hale geldi ki artık hakkı olan şartı tutan bile alamıyor kolay kolay.siteyi incelersen görürsün.şartları tutana senın gelrin sana yeter deyip maaş bağlanmıyor.

Toplumsal bazda da suç olur manevı olarakda eğer böyle bişi varsa.engelliymişin ALLAH dan şifa temenni ederim. Babanız emeklıymış hayatta ise zaten ondan doalyı yetım alamzsınız ama şartlarınız tutuyorsa engellı maaşlarını alırsınız burda şartlar tuttuk kerri suç olmaz çünkü şartın tutuyor ve sen ona ıstınaden başvuruyor ve alıyorsun.engelliyim ama birtanesını bile alamıyorum deyiksiniz demekkı şartlarınız tutmuyor tutsa alacaksınız.çünkü almıyorum ayrı alamıyorum ayrı anlam taşır sanki siz başkaları alırken alamıyorsunuz dıye sitem edıyorsunzu gibi geldi bana.öyle değilse kusura bakmayın

Emin ol senden daha kötü durumdayım ve 2-3 maaş birden talep edecek kadar aç gözlü değilim.Kul hakkı denen şey manevi bir terimdir sizin kastettiğiniz diğer olay vatandaşlık hakkıdır.Fakat farz edelim ki özürlü bir kişi var bu kişi hem özürlü maaşı, hem bağkurdan emekli annesinin maaşı, hem sskdan emekli babasının maaşını alıyor halbuki hepsi tek yere çıkıyor.Devlet maaşı...Bu bir yasal boşluktur bütün bu kurumlar tek hale getirildiği zaman bu boşluk giderilmiş olur.Ve devletin sana bu üçünü de veriyor olması bunun senin hakkın olduğunu göstermez.Böyle 2 3 devlet maaşı birden alanları biliyorum ve ben bu durum için eğer hakkım geçiyorsa asla helal etmem.İstedikleri kadar vicdanlarını rahatlatabilirler gerçek değişmez...Saygılar.

yetim aylığı baglanır ama şartları var malül muhtaç belgesi v.s istiyor sgk

filozof86

Devlet bağkur ssk vs bu emekli maaşlarını her önüne gelene değil hak edene yasada bahsedilen yükümlülükleri yerine getiren kişilere veriyor .kişinin annesi ve babası çalışıp yıllarca vergisini ödeyip primlerini ödemişse ve karşılığında devlet de ödemeleri yaptıgın için sana emekli maaşı dul ve yetimlerine dul yetim maaşı verecem sana bişi olursa demişse ve dul ve yetimleri bu haklardan yarlanıyorsa bırde bu dul ve yetim engelli ise devletinde belirlediği kriterler tutuyorsa buna istinaden haketmiş olduğu 3 5 maaş yada daha çok maaşları alıyorsa bu hak mı olur yasal boşluk mu olur.engelli olana şartı tutuğu için 1 engelli maaşı veriliyor.

3 5 maaş alana ise diğer şartlarda tutuğu için veriliyor.yoksa heç çalışmamış prim ödememişlere verilmiyor.kaldıkı anne ve babanın maaşlarının tamamınıda vermiyor.ayrıca anne babadan dolayı maaş alanların geliri pek nadir engelli gelir şartını geçmez onun haricinde engelli gelir şartını geçeceği için ya anne babadan olanı alacan ya da engelli maaşı alacan deniliyor velhasıl benim güzel kardeşim al sana 3 5 10 maaş denmiyor sanırım anlatabildim.

-mka

Ya siz çok iyi niyetlisiniz ya da hayatın gerçeklerini görmemişsiniz henüz.Ben ayrı ayrı kurumlardan emekli oldukları için hem ölmüş kocasından, hem babasından hem de özürlülükten aynı anda maaş alabilen dul kadınlar tanıyorum aylık geliri 3 bin tl yi geçiyor ve malesef kurumlar ayrı olduğu için yasal sayılıyor.Yani devlet kaç bin kişiye hak ettiği halde raporuyla oynanıp ödeme yapmazken kaç kişiye de birden fazla maaş ödüyor varın siz hesap edin.Sizin gezegende hiç adaletsizlik yapılmıyorsa biz de oraya yerleşelim :) Selamlar

filozof86

ayrı kurumlardan kastınız nedir bilmiyorum, fakat devlet kurumları iletişim halindeler, engelli veya muhtaç birey maaş için başvurduğunda çok yönlü bir araştırma yapılıyor. sgk maaş bağlamışsa, diğer kurum maaşı keser. aksi durumda ciddi bir hata oluşmuştur, bu hata kısa sürede fark edilir ve ödenen maaş faiziyle geri alınır, hatta kurum bu konuda ilgili şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunabilir. eğer çalışıyorsanız maaşınızın büyük bir bölümünü sigortaya verirsiniz. ve bir gün öldüğünüzde çoluğunuz çocuğunuz bu ödediğiniz primler sayesinde sigortalanıp hayata tutunurlar. bu tarz ödemeler tamamen haktır. yasal olarak birden fazla maaş alınabiliyorsa bu o vatandaşın en doğal hakkıdır. fakat yasa dışı yollarla alıyorsa elbette bu durum doğru karşılanmaz. mademki tanıdığınız biri bu şekilde, yasa dışı, birden fazla maaş alıyor; neden şikayet etmiyorsunuz? görüp susarak sizde bu suça ortak olursunuz.

Üst Alt