Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Herkese geçmiş olsun ben ameliyatımi 24 04 2014 tarihinde gazı Üniversitesi hastanesinde oldum sol kalça protezi takildi... çok memnunum ilk 6 hafta Walker la yürüdüm şimdide koltuk deynekle yürüyorum 2 hafta sonrada koltuk deynegi bırakıp normal sosyal hayatıma dewam edicem.. mühim olan Bacağın ayrık durması ve Fizyoterapi hareketlerini 15 gün sağlıklı bir şekilde yerine getirmekte .. uyulması gerekenlerden birisine dizin her zaman kalça dan asagada durması buda yüksekte oturmakla sağlanabilir.. 2 ay düz Bi şekilde Yatmak süreci çok rahat bi şekilde geçirmenizi saglar... tekrardan herkese geçmiş olsun

2 yıl önce yazmışsın protez ameliyatı oldunuz mu bilmiyorum. olduysanız iyileşme durumunuz nedir?

Hangi doktor ameliyat etti sizi adını söyle misiniz rica etsem?

ben ameliyatımı istanbulda istanbul cerrahi hastahsnesinde oldum prof.dr.nejat güney beyde çok iyi bir ameliyat geçirdim ama sonrası biraz zor gerçekten daha çok yeniyim bugün beşinci günüm narkozun etkileri kötü ama arkasından gelecek güzel günler için sabrediyorum inşalllah hepsi geçecek hepinize şimdiden geçmiş olsun.

cok teşekkür ederim. Ben de fahri erdoğan ile görüştüm o da aynı hastanede 16 bin tutuyor.Nejat bey de aynı parayı mi ıstyr. Çünkü çok fazla ben öğrenciyim:(

Son düzenleme:
hatice hanım bende beş gün oldu ameliyat olalı benimde fiyat o kadar tuttu bir miktarınıda kurum karşıladı bu arada yaşınız kaç ben 43 yaşındayım

hangi hastane ve hangi doktor ve ücret ne kadar verdiniz Rica etsem söylr msn

ben 24 yaşındaym. Bu operasyon için kas yapısı çok önemliymş doğru mu kaslar güçlü olursa ayağa çabuk mu kalkılr

yni şuan hastanedmsnz

kasların güçlü olması önemli tabiki ama kemikler ince olmaması önemli bende 6 ay önce oldum çok şükür ii
size tavsiyem ameliyattan sonra bol bol içebildiğiniz kadar kemik suyu için gerçekten birebir benim dr çık şaşırdı ummudumdan daha iyi geldi dedi benim kemiklerim ince zayıf herşeyi yemediğim için sakın kemik suyu içemem demeyin ben içiyorsam herkes içer içine bol limon suyu damlatın ben warkerı hemen attım bastonu erkenden attım şuan ağrım sızım kalmadı
ben istanbulda özel gispir hastanesinde oldum dr mehmet turan kardaş alanında ciddi anlamda çok iyi ameliyat sonrası hiç ağrım olmadı konulan protezi bile hissetmedim inanıp ınanmamak size kalmış
ameliyat sonrası hiç aksamam falan kalmadı

ameliyat sonrası bol bol egzersiz ve yürüyüş nedeni ise protez denilen şey erkenden kireçlenme ve ameliyat olma döneminde donuyormuş o yüzden ben yatağımda bol bol egzersiz yaptım
kesinlikle koşmak falan yok erken aşınmasın istemiyorsanız protezlere bebeğiniz cocuğunuz gibi davanıcaksınız

bana bilateral perhest( çift taraf femur deformesi) teşhisi konuldu. özürlü raporu aldım kamuda çalışıyorum o nedenle(fakülte hastanesi hemde ameliyathane :)) doktor eğer ameleyat olursan iyileşmiş durumuna girdiğimden raporda sorun olacağını söyledi. doktor bana artık yürüyemiyorum, ağrılara dayanamıyorum diyene kadar olmayabilirsin sen bilirsin istersen şimdide ameliyat edebilirim demişti. 5 yıl önce.( fakültedeki doktor değil bunu söyleyen)öyle bir durumda da değilim gerçi..öyle bir duruma gelirsem düşünebilirim. bilmiyorum. ameliyat olmadım yaşım 39 olmayı şuan için düşünmüyorum. sizin durumunuz nedir opere olmanızı gerektiren durum var mıdır bilemem size kalmış bir durum. rahatsızlığın sebebi malum sebeblerin önüne geçilirse sonuçlarda olmaz. size öğrendiğim bir tavsiyemi söyleyim. bunu uygulamak size kalmış. ameliyat için hemen karar vermeyin bence. hardal tohumu siyah olanından. hergün 1(bir) çay kaşığı kadarını çiğnemeden suyla yutun. ben yapıyorum faydasını az çok hissediyorum. 15 gün deneyin. biraz ara verin tekrar 15 gün kullanın. ben hardal tohumunun yanında kıkırdak gelişimi için zerdeçal ve zencefilin hem tozunu hemde çayını kullanıyorum. aktarlardan bulabilirsiniz.hemen olacak diye bir şey yok zaman alacaktır bu. 3 ay bel ki 1 yıl çünki hareket eden hemde bir yandan da yıpranan eklemin düzelmesi uzun sürebilir.

ben hperatif bir insanım bacağımda hiç ağrı yok kaslarım da bir bayana göre bayağı güçlü ama belimde düzeşme var sinir sıkışması var ve kalçam bayağı yukarı çıkmış yani filmde öyle görünüyor ilerde kötü olmakatn korkuyorum şu an dayanılmaz ağrılarım yok ama çaresi varken neden çekeyim diye düşünüyorum bacak kaslam güçlü olduğu için öye çok aksamam da yok ama kararsızım fahri bey de hemen olman gerek dedi ama işin açıkçası doktorlara pek güvenmiyorum o yüzden şaşırdım. ailem izmirde lduğu için istanbula gitmek sıkıntı bıraz hem ameliyat ücreti de az değil parayı karşılayamayack olduğumdan değil sadece işin içine para girince doktorların dini imanı o oluyor :) bir yandan da fahri bey bana samimi iyi bir isan gibi geldi bilemiyorum yani :)

keyumers;
çok teşekkür ederim ama Bende kıkırdak diye birşey kalmamış kemik aşınmış artık o kadar hereketliym ki iki kemik birbirine sürtüyr sadece. Yuvaya giren bir baş var ya hiç yok dümdüz bir kemik var

geçmiş olsun öncelikle kime ameliyat oldunuz acaba?

bence fazla hareketli olmayın, hareketsizde olmayın. bunu bir düzene sokun. belirli periyotlar halinde.aşırı hareket de hareketsizlikte iyi değil. ben kıkırdak oluşumu için yazdıklarımı kullanmaya devam ediyorum. tıp her gün ilerliyor. 10sene önce neydi şimdi nasıl imkanlar var. doktorların para konusunda ki düşüncelerinize katılıyorum. bilinmedik bişey değil ,malum zaten. ameliyat olana kadar her şey. asıl önemli olan ameliyat sonrası, risk mutlaka vardır. iyileşme de olabilir, daha da kötü de olabilir. olanları görüyorum kendine gelme süresi en az 1 yıl yada kişiye göre daha fazla olabilir. fizik tedavi v.s. hani iyileşmesi kesin olsa 2 - 3 sene de olsun sorun yok ama.keşke olmasaydım demenin bir faydasının olmadığı durumda olmayı kimse istemez. hayat sizin sonuçta. karar da. bunları söylemekle sizi etkilemek yada kararlarınızı etkilemek gibi bir durum anlaşılmasın ben olanı , gördüklerimi, bildiklerimi ;açıkça gerçekleri olduğu gibi aktarıyorum. dediğim gibi herkesin hayatı kararı kendini ilgilendirir.

tabiki herkesi kendi hayatı ama benzer sorunları yaşayan insanlar birbirini anlar burda istişare yapmanın hiç mahsuru yok :) iki bacağı sağlam olan bir insan beni ne kadar anlar ki. enim annem bile belim ağrıyor acaba ameliyat olsam mı dediğimde herkesin beli ağrıyor ameliyat olma diyor :) yani beni anlamıyor ben yaşındaki herkesin beli ağrımıyor oysa. yada arkadaşlarım hemen ameliyat l madem çare var diyorlar. beni ancak benim gibi olan anlar. ya da sen bu halinle normal bir nsandan hızlı yürüyorsun diyorlar ama ilerde hızlı yürüyemezsem ağrım olduğu için eve kapanırsam ne olacak diye düşünüyorum... Ayrıca hareketli hareketsiz olmak benim elimde olan bir şey değil mesela ben sinemada çok heyacanlı bir film bile izleyemem çünkü 2saat oturamam :) bir kalkıp en azından bir tur atmalıyım.işte ameliyat beni bu yüzden korkutuyor 1-2 sat sürecek olan ameliyat değil de ameliyat sonrası. wolkerle bastonla yürümek bana işkence gibi gelir. kararsızım o yüzden

tok acın halinden anlamaz doğru.her sağlıklı insan hasta olma adayıdır. her hasta olanda sağlıklı insan olma adayıdır. bilinmez. evden çıkarken neler gelecek başımıza bilemeyiz. bi bakmışın yatağa düşmüşüz. mesela ben fazla uzun ayakta dikilmemem, çok oturmak da zararlı, uzun süre yürümemek aşırı ağır kaldırmamam gerekir. doktorların söylediği bu ilerde inş düzelir. dediğim gibi artık dayanamıyorum bu ağrılara gibi bir durumda olana kadar bekliycem. hocalarım bana gel alıyım seni ameliyata diyorlar :) hergün görüşüyoruz zaten iş gereği aynı yerde çalıtığımdan. kendine hakim olacaksın. aşırı hareketlenmen rahatsızlığını daha da hızlandıracaktır. bence önce doktorla konuş ameliyat sonrası durumlar ne olacak nasıl bir yaşantım olacak. ve bir de ameliyat olanlardan da sor " sizlerde neler oldu " diye. NASREDDİN HOCA DAMDAN DÜŞMÜŞ DOKTOR ÇAĞIRALIM DEMİŞLERDE HOCA HAYIR BANA DAMDAN DÜŞEN BİRİNİ ÇAĞIRIN ÇÜNKİ BENİM HALİMDEN EN İYİ O ANLAR DEMİŞ :) bence sende öyle yap.

:) aynen öyle damdan düşmüş biri lazım bizlere. Fahri bey bana benziyor diye bir hastasının numarasını verdi aradım konuştuk onun da fark fazlaymış kalçası ço yukarın çıkmış bu yönden benziyor ama ben iyileşme süreçleri için istemeiştim kadının telefonunu o yönden de bana benzemiyor. mesela kendisi çok realişst bir insandı kendi ağzıyla dedi ki ben üstüne basmaya çekiniyorum o yüzden iyileşmemi geciktirdim diye.Fahri bey teşvik ediyormuş artık üstüne bas artık bükebilirsin diye benim tam tersi olur çok sabırsızım kendi sorarım artık şşunu yapayım mı bunu yapayım mı diye beni teşvik etmez dikkatli olmam için uyarır bence :)) kırk defa dedim bana benzeyen birinin uumarası olsun diye hata adam tribe girdi bir ara süreklü tekrar edşyorum diye ama içim doğuyoru yani. beni iyileşme süresi- süreci ilgilendiriyor onu tam öğrenemem bu güzel hoş operasyonu geçirmeden

arkadaslar acıl cvp verırsenız cok cevınırım.babaö 8 gun once kalca protezı amlytı oldu.agrı sızı cok az ama gece uyuyamıyor,aglıyo,ustunu yırtmaya calsıo.nasıl ustesınden geldınız sızce pskoljık mı

doktorunuz kımdı.babamda 8 gun once gazıde oldu kalca cıkıklgı protez takıldı. agzı cok sdddtlı ddeğil ama gecelerı uyuyamıyor.sız nasıl bı surec gcrdınız uykıu konusunda

uyuyamaması sağa sola dönemediği için olabilir ben de bu tür sıkıntılar çektim

Allahtan herkeze acil sifalar diliyorumm

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar. 22 yaşındayım ve sol kalçama protez takılalı 35 gün oldu. konya hospital hastanesinde prof. dr. tunç cevat öğün ve ekibi yaptı operasyonu. ameliyat başarılı geçti ancak ağrılarım bitmiyor. çoğunluğu psikolojik farkındayım ama yine de acı çekiyorum. egzersiz yapmıyorum ve pek yürümüyorum. bunun iyileşmeye etkisi nedir? ekime kadar iyileşmem gerek okuluma dönmek istiyorum. beslenmem de pek sağlıklı diyemem. ayağıma masaj yapılmadan uyuyamıyorum. proteze bir şey olacak diye çok korkuyorum. ikinci bir ameliyatı kaldıramam. ilk günler narkotik ilaçlarla dindirdiler ağrımı yine aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum. 10 gün sonra kontrole gideceğim. olumsuz bir durum olmaması için dua ediyorum. bir de bacağım henüz eşitlenmedi. doktorum zamanla olacak dedi ama ben onun uzamamasından da korkuyorum. anlayacağınız korkularım hayatımı mahvediyor. :( yorumlarınızı bekliyorum.

bu arada doktorum Türkiyede ilk üçte. hastane kendisinin ve tamamiyle ortopedi kliniğine dönüştürmek istiyor. yani ekibi sağlam. ücret konusuna gelince sigorta+ 5000tl verdik. hizmet gerçekten iyi. yemekler de öyle. merak edenler için belirtmek istedim :)

Gecmis olsun neriman hanim benim de tami tamina 32 33 gun oluyo sag kalca protezi takildi yasim 21 agrim sizim yok odamda yatagimda yatiorum ewde yuruyus yapiorum surekli yapabildigim kadar agrilariniz neden bilmiorum ama yuruyus yapmayi deneyin oturup kalkarken ameliyali bacaginizi surekli onde tutun oturdugunuzda diziniz kalca izasini gecmemeli yatarken bacak araniza yastik koyun yan yatarkende ayni sekilde araya yastik koyun ani hareketler yapmayin sigara iciryosaniz birakin en azindan azaltin bel izasindan asagi egilmeyin bunlar cok onemli bilgiler ve her doktorun soledigi seyler insaallah agrilariniz gecerde sagliginiza kavusursunuz. İyilesme surecimde bu formda olacagim birbirimizi bilgilendirirsek sevinirim acil sifalarr

teşekkürler sabır bey. dediklerinize dikkat ediyorum elbette ama pek yürümüyorum. psikolojim bozuldu neredeyse pişman oldum :(

Bu is sabir isiymis ya sabir diyelim yuruyuse biraz onem wermelisin bence ameliyattan sonra yuruyus cok onemliymis. Piskolojinizi bozmayin protezin iyilesme tam iyilesme sureci 6 ayi buluomus dedigim gibi biraz sabir yatip beklemekden baska caremiz yok :) gecmis olsun..

teşekkürler sizlere de geçmiş olsun. umarım geçer ve hepimiz kurtuluruz :)

ameliyattan önce alıyordum ama ameliyattan sonra bıraktım.

Yeni kalca protez ameliyati olan warmi warsa yazsin lutfeenn

bende kasımda oldum benim ameliyat sonrası hiç ağrım sızım olmadı ve dünyaya yenden gelmiş gibi oldum
ameliyat sonrası egzersiz ve beslenme çok önemli
devamlı kemik suyu için ayağa tez zamanda kalkıyorsunuz şuan ise topuklu ayakkabı bile giyiyorum dikkatli olduğum sürece şansıma dr çok iyi çıktı

Mutluyumm: ameliyattan once bacaginizda aksama we kisalma warmiydi

Üst Alt