Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Ben ameliyAT olalı 11 ay oldu az önce yürüyüşten döndüm o kadar iyiyim ki anlatamam. Şu an hiçbirşey belli değil sankı o kalçası atık yütüyemeyen bir ayağı kısa insan ben değilim. ayak boyum eşitlendi kalça atıklığı gitti yani bilmeyen anlamaz bir hafta sonra da batı Karadeniz turuna gidiyorum. Doktorlarım Ankara'da Prof. Dr. Emre Acaroğlu ve Prof.Bülent bey ameliyatımı beraber yaptılar. Emre beyin mailinden ulaşabilirsiniz. Hiç endişe etmeyin yeter ki karar verin.Ağrılarla boğuşmayın. Keşke ben de bu kadar yıl beklemeden olsaydım. Bir cesaret herşey çok güzel olacak eminim.Sellamlar.

lefkoşa çok ama çok sevindim iyi olmana çok şükür Rabbim dahada iyi etsin bizleri inşallah. Bende olacağım bana çok büyük cesaret verdin arkadaşım Allah razı olsun senden Allahın izniyle sadece doktor işimi ayarlamam gerekiyor. İzmirde yaşıyorum. Özel bir bankada şube asistanıyım. bizim çalıştığımız kurum emekli sandığına bağlı Fahri erdoğan ve nejat güneyden bahsediyor arkadaşlar birde. eğer o kişilerde ameliyatım %100 karşılarsa kurumum hiç beklemicem inşallah hemen olucam. yeter bu kadar acı çekmeyen bilmiyor gerçekten bana herkes olma dayan bu halini ararsın sonra dediler. çok üzüldüm ama görüyorum ki eski halimizi aramıyoruz. Allah razı olsun kardeşim çok sağol. herşey güzel olacak sağlıcakla kal. Allaha emanet ol

lefkoşa bişi daha sorucam ama emre acaroğlu el ve omirilik prof dalı demi? kalça protezi yaptı sanada demi arkadaşım benim bebeklik doktorumda omirilik ve bel ve skolyoz profu herkes bana onun dalı farklı protez dalı olana ol dio doktorlar bunu diyen o yüzden soruyorum arkadaşım ya kafam yine karıştı. yoksa kendi doktoruma mu olmalıyım.

espri her dr. ihtisas dalı var bak benim ameliyatlaeı yapan el cerrahi uzmanıydı bin pişman oldum benim ssk var ama 20.000 yl verdim fahri erdoğana ameliyat için ist. cerrahi hastanesine benimda durumum pek parlak değil kredi çektim yapa biliyosan öyle yap derim çünki sağşık bu

elbette sağlık herşeyden önemli yarın sorucam bakalım randevu alıcam belki bizim emkli sandığı bir kısmını ödüyordur inşallah izmirden istanbula gidip orda kalmak çok zor olucak bide üzerine ameliyat için para verirsem nasıl yaparım bilmiyorum hayırlısı bakalım gelişmelerden haber veririm.

teşekkür ederim ilgi alakan için ismail78 çok sağol

ismail çok oldum ama arkadaşım istanbulda yaşamıyorsun herhalde zor olmadı mı istanbuldan kırklareline gidip gelmek nasıl baş ettiniz. bizde izmirede oturuyoruz bizimkiler pek gitmekten yana değil :(

estağfirullah hastane 4 veya 5 gün yatıyosun refaktçi içinde açılır bir yatak var yemeklerde gayet iyi bir iki parça kıyafet alman yeterli ilgi alakada müthiş eve dönerken ambulans ayarlya bilirsin olmazsada eşye taşınan münibüsler varya arkasına tek kişilik yatak koup ambulabstan dahada rahat dönebilirsin aaa sakın yalnış anlaşılmasın dr. veya hastaneyle ortakılığım yok:)

Bende de kalça çıkıklığı var ve herhangi bir ameliyat geçirmedim...çok şükür henüz bir ağrım yok...ama ilerde ameliyat gerekir mi gerekmez mi onu da bilmiyorum..gatada doktora gittiğimde ağrı yoksa ameyat olmakla macera isteme dedi. hatta kalça çıkıklığında yapılayan hareketleri yaptığımı görünce şanslısın dedi...en basitinden ben bağdaş kurabiliyorm...anlamadığım nokta şu bana hiçbir doktor bacağımda ne kadar kısalık olduğunu belirtmediler...ayrıca burayı da takip ediyorm olurda ameliyat gerekir diye doktorlar hakkında bilgi almaya da çalışıyorm

yaşam...;

ben hasanede yatarken veysel isminde kalça çıkığı olan ama protez taktırmayan kısalığın giderilmesi için lazorov yöntemiyle kısalığı giderilen bir arkadaş vardı kısalıktan çok sıkınılıysan bunu araştırabilirsin

ya ben kısalıktan sıkılmak yerine kısalık ne kadar var ben onu bile bilmiyorm. bence ben kısalığın nekadar olduğunu öğrenmeliyim.ayrıca lazorov yöntemini hiç duymadım. araştırsam iyi olacak...teşekkür ediyorm

herkese selamlar..
01.04 tarihinde sol kalçadan protez ameliyatı oldum.1 senedir doktor ve hastane araştırıyordum.ameliyattan çok korkuyordum..sonunda prf.uğur şaylı ile tanıştım.. ve ameliyatımı o ve ekibi özel çamkaya hastanesinde gerçekleştirdi..4 gün hastanede kaldım..ilk 2 hafta çift koltuk değneği kullandım.şimdi tek koltuk değneği ile yürüyorum..bu süreç içinde hiçbir ağrım olmadı..benim için çok kolay geçti..çarşamba günü yüzmeye başlıyorum. ve kontrolüm var..bu ameliyatı yaptırmak isteyen herkese doktorumu tavsiye ederim..geciktirmeyin, bir an önce ameliyat olun..o kadar gözünüde büyüteceğiniz zor bir ameliyat değilmiş.:) isteyenler özelden de mesaj gönderip,detaylı bilgi isteyebilir..önemli olan bu ameliyatlarda iyi bir doktor ve hastane bulmak.. şifalı günler dilerim..

arkadaşlar 12 haziranda ameliyatım olcak Allahın izniyle çok korkuyorum yinede :(

arkadaşlar ben de bu sene kalçalarımdan yana çok dertliyim.... kısıtlıklarım vardı ama artık iyiden iyiye sıkıştı kalçalarım... çift taraflı ameliyat olmayı düşünüyorum.... ve bu ameliyatı da aynı anda olmasını tercih ediyorum....

siz ameliyat olan arkadaşlarımından şu soruları cevaplamalarını çok çok rica ediyorum... ameliyat sırası ve sonrasındaki ağrıları bir tarafa bırakalım ve uzun vadeli şu konuları açıklığa kavuşturalım....

1- ameliyat sonrası iyileştikten sonra ayakta iken ne kadar dik durabiliriz? ameliyat olan bir kişi görmüştüm ve yine de hafif eğilerek geziyordu??? ve hatta yine elinde baston kullanıyordu???
2- bacaklarımızı her 2 yana ne kadar açabiliriz??? otururken özellikle mesela bağdaş kurabilir miyiz? ya da bu açıklık en fazla kaç derece olabilir??? 90, 100 vb???
3- senelerce hatta doğuştan beridir kalçaları sıkışık ya da kısıtlı kalmış birisinin bu ameliyat sonrasında kalça hareketlerini ne derece kazanabilir???? en azından doğru bir yürüyüş ve hareket serbestisi kazanılabilir mi???
4- bu ameliyatta kullanılan mazlemenin en kalitelisi hangisidir??? doktorların bu konudaki tavsiyesi yönlendirmesi ve bunun akabinde talep edilen ekstra masraflar nelerdir???

şimdilik aklıma gelen en temel sorular bunlar... aklıma geldikçe yine sorular sormaya devam edeceğim....

Geçmiş olsun öncelikle economist, ben tek taraflı protez oldum 3 senelik avn ağrılarını çektikten sonra şimdi çok rahatım o ağrıları birgün bile çekmeye değmezmiş. Bana sorarsan iki taraftan aynı anda olma derim çünkü iyileşme döneminde ameliyatsız tarafından güç alıyosun ve protezli taraf daha hassas olduğu için çok yük vermemek ters bir hareket yapmamak gerekiyor bir tarafın tam anlamıyla iyileşmesinden sonra olmalısın, kasların sarması alışma dönemi en az 3 ay bu süreyi doldurup olursan daha iyi olur senin için. Ameliyattan önce olan ağrılar tamamen geçiyor hareket kısıtlılığı varsa eğer ameliyattan sonra eklem hareketleri %70 civarı geri geliyor diyebilirim ama her hareketi sağlıklı eklem gibi yapamıyosun yani bağdaş kurma vs bunları yapamassın ama çömelebilrsin hafif tempoda kosada bilirsin gerçi gerekde yok zorlamaya bunlar erken yıpranmasına sebeb olabilir ki ben zaten birçok yapamadığım hareketi yapabildiğim için hiçde bağdaş kurmak yana tam açmak koşmak gibi heraketleri çok aramıyorum açıkcası...Birde protez ameliyatını herkes olabilir mi diye sormuşssun yani bu eklem acılarından kurtulmak için son çerede olsada proetz var ama bunu olamayanlarda var malesef çok geç kalmak yada kalça durumu uygun olmadığı için protez yapılamayan hasta var mesela benim işyerimde bir arkadaşımın abisi o şekilde kalça çıkıklığından sıkıntılı eklemi ama doktor ameliyatını yapmayı önermemiş.

geçmiş olsun arkdaşlar, hepinize günışığı kadar parlak günler diliyorum..

nesli06 yazdıkların için teşekkür ederim... ameliyatı aynı anda olma isteğimin altında çalışıyor olmam yatıyor... işyerim en fazla 4 ay maaş vermeye devam edebilir, sonrasında maaşım kesilecektir... ben ortalama 6 ay gibi bir sürede işe dönmeyi planlıyorum... bu sebeple ameliyatı aynı anda olmak istiyorum... ayrıca ameliyatsız bacaktan destek almaktan bahsetmişsin... ben şuan çift koltuk değeneği kullanıyorum... yani ameliyat olsam da değenekleri kullanmaya devam etmek zorundayım... benim tüm eklemlerimde kısıtlık mevcut.... ama en önemli kısıtlığım ayak bileklerinden yanadır... hatta ayak bileklerimdeki kısıtlıkların artması sonrasında değenekleri almak zorunda kaldım diyebilirim... ardından dizlerde kısıtlık oldu.... kalçalarda keza... durumum açıkçası biraz kritik... ne öldürüyor ne güldürüyor... :)

planım şu: her ne kadar kalçalarımdan ağrı çeksem de öncelikle dizlerimden ameliyat olmayı planlıyorum... şuan kalçalarım ağırdığından bu konuya yoğunlaşmış olsam da dizlerim tam düz olarak açılmadığı müddetçe kalçaları düzeltmek mantıksız olacaktır... ayakta iken bacaklarım düz vaziyette olabilirse (şuan hafif dizlerimden bacaklarımı kırmışım gibi durmaktalar) kalçaları da protezle halledesem en azından hayat kalitem artacaktır diye düşünüyorum...

kısacası ben hem çift taraflı diz hem de çift taraflı kalça protezi ameliyatı olmayı planlamaktayım... bunu 6 ay içinde elbette tamamlayamam ama belki ücretsiz izin alarak (+ 6 ay daha, toplamda 1 yıl işten uzak kalmak pahasına) bu ameliyatların tamamını yaptırmayı düşünmekteyim...

tüm bu işlemlerin ardından değenekleri bırakabilir miyim??? şüpheli... ayak bileklerim kısıtlı... fazla yüklenmeye gelmezler... senelerdir bastonların etkisiyle rahatlar, üzerlerinde yük yok.... ammma eğer kilo verirsem (şuan 67 yim) ve ayak bileklerim de diz ve kalçalarımdan alacağım güçle eskiye oranla daha rahat olacaklarını hesaba katarsak belki de farklı bir hayat sürmeye başlayabilirim... (umut fakirin ekmeği)

acaba bu 4 ameliyatı olmuş birisi aramızda var mıdır??? bilgilerimizi paylaştıkça inanın kararlarımızı daha doğru alabiliyoruz...

bu arada kemiklerim genel itibariyle sağlamdır ama dediğin gibi bu ameliyatlara uygunluklarını bende merak ediyorum ve en kısa zamanda bu işin hastane bacağını hayata geçirerek süreci başlatacağım... şuan için buna değer mi değmez mi onu anlama çabasındayım...

economist anladığım kadarıyla zor bir süreç seni bekliyor aynı anda bu kadar eklemin protezlik duruma gelmesi neden kaynaklandı çokmu bekledin tedavi için yoksa hepsi aynı andamı oldu ama sonuçta protezde olsa çaresi var beni tanıdığım bir bayan arkadaş var çift kalça protez ve tek dizde protez yani hiç sıkıntılı görülmüyor halindende memnun olduğunu söylüyor yürüyor geziyor. Ben hepsini aynı anda olma deyişimin sebebi bir tarafın takıldığı zaman diğer taraf hasarlı olsada yinede yanlış bir harekette hasarlı tarafa yüklendiğin için işte yatakdan kalkarken yatarken merdiven çıkarken vs. hep olmayan tarafla başlıyosun hareketini sağlıyosun protezli tarafın toparlanması hadi 3 ay uzun de en az bir 6 hafta falan girsin tabi doktorun daha iyi karar vericektir en hasarlı olan taraftan başlanır zaten diye düşüyorum. Sonuçta yapılan protezde ilk etapta tam korunmalı ki yapıldığına değsin seni yıllarca idare etsin.

İsmail78 ameliyat oldum :) İzmirde Şükrü Araç hocaya çok şükür 14. günüm zamanla daha iyi olcak inşallah korktuğum kadar kötü olmadı binlerce kez şükürler olsun.

nesli06 bende çoklu eklem rahatsızlığı var... aklına gelen tüm eklemlerimde azlı çoklu eklem kısıtlıkları mevcut... dirseklerimi de tam açamam mesela ya da el bileklerim yukarı katlanmaz... ama işte öyle garip bi rahatsızlık ki şuan hayatımı ikame ettirebiliyorum ama kısıtlıklar içerisinde... dizler kalçalar muahhakkak ki hareket açısından en önemli eklemler... ayak bileklerini bi şekilde hallederim ama diz ile kalçayı artık halletmem şart oldu... bahsettiğin üzre ameliyatların ne zaman ne şekilde ne kadar zaman arayla ya da aynı anda mı yapılacaklarının hepsi doktorun kararına bağlı... bizler anca fikir yürütüyoruz... bugün işeryi hekimiyle de görüştüm ve anlaşmalı olduğumuz acıbadem hastanesine yönlendirildim. yarın acıbadem den randevu alacağım ve ameliyat süreci sonrası ve maliyeti gibi konuları netleştireceğim... elbette devlet hastanesi de olabilir... örneğin bahsi geçen nejat güney hoca... özel gerçi para isteyecektir ama ne kadar ister bunu bilemiyorum... bilenler paylaşsa iyi olur...

ben de acıbadem den alacağım bilgileri burdan paylaşmaya devam edecğim... bir de işyeri hekimi maaşımın ssk tarafından karşılanacağınız 4 ay gibi kısıtlama olmadığını tedavi süresince maaş alabileceğimiz söyledi... daha doğrusu tedavi bittiğinde işe döndüğümde ilgili raporu ssk ya ileterek geçen süreye ait maaşımı talep edebilirmişim... bu konu hakkında da bilgi sahibi olanlardan bildiklerini paylaşmalarını rica ediyorum...

bu arada çift kalça çift diz protezden sonra robocop gibi bişey olmasam bari :)

economist bende ameliyattan sonra 2 ay raporluydum raporluyken işyerinden ücret almadım, rapor bitiminde işyerinin muhasebesi sgk sistemine bildirimini yapcak, sonrasında raporunla beraber birde heyet raporu olduğu için işe başlamaya uygundur evrağıda istiyolar onuda hastane veriyor zaten, bende o evrak olmadığı için tekrar gidip gelme olmuştu heyeti beklemek zorunda kalmıştım sgk ya gidiyosun evraklarını teslim ediyorsun 10 gün sonra maaşın yatıyor bankaya. Ücreti brüt ücret üzerinden hesaplamışlar çünkü maaşa yakın bir tutar ödenmiş. Yani maaş tarafı problem değil onu alabiliyosun sonrasında.

hayat şartları hassas bir dengede ilerliyor... yukarı tükürsen salık aşağı tükürsen varlık... ne parasız oluyor ne sağlıksız... neyse ki ssk bu konuda bizleri mağdur etmeyecek bunu anlamış olduk...

tabi benim 6 ay civarı işe dönemeyeceğimi hesaba katarsak ssk bu durumdan rahatsız olmaz inşallah :)

Merhaba arkadaslar ben yurt dısında yasıyorum ve amelıyat ıcın Turkıye"ye gelecgım. Turk doktorlarımızn bu ıslerde cok tecrubelı oldugunu daha ıyı anlıyorum burada okuduklarıma.. Amerıka"da kalca amelıyatların %70"ne yakını basarız. Bunu newyork tıme gecen sene yazdı.. bırkac sene once agrılarımdan dolayı amelıyat olmayı dusunmustum ama sonra doktorun bekle demesı uzerıne vazgectım dondum. sanırım kendıne guvenemeyrn bır doctor ıdı. Fahrı Erdoganı tesadufen buldum ınternetten ve nejat Guney"ın de aynı sekılde bırkac vıdeosuna bakınca heveslendım ve onumuzdekı ıkı ay ıcınde amelıyat planlıyorum.. altı ay oncesınde ınanlımaz agrılar basladı, cok yurumesem agrılarım cok olmuyor ama enınde sonunda ıhtıyacımın olacagını dusunurekten en azından daha da kotu olmadan amelıyat olmak ıstıyorum.. sımdı bu durumda bıle hareket kısıtlması yasamıyorken sonrasında olacak sınırlamalar benı cok uzuyor. gecıcı bır kısıtlamalar mı bunlar onu bılmek ıstıyorum. Belden asagı egılememe gıbı ya da yere çömelmeme gibısnden? ARKADASLAR NE GIBI KISITLAMALAR YASIYORSUNUZ AMELIYATTAN SONRASI VE COK SONRASI ICI? KAYGILARIM BU YONDE COK, TESEKKURLER ŞİMDİDEN. HERKESE COK GECMIS OLSUN,

mrb herkeze..bende kalça protezi ameliyatı oldum .bu gün üçünçü ayım bitti.evet ameliyattan sonra belden aşağı eğilmiyorsun ve çömelmiyorsun.evet hasreketler kısıtlanıyor.ama geçiçi süre doktor 6 ay dedi geçiş süresi.ameliyatım çok başarılı geçti.hiç bir problem yaşamadım. hastanede yattığım sürece ağrılarım oldu.evde iken öyle rahatsız edici ağrılarım olmadı.ama süreç uzun tabiki.iyileşme süreci .uzunbir zaman kendinize yetemiyorsunz.yani hep birine muhtaçsınz.ben 3 aydır annemde kaldım.i2 gün oldu evime geçeli.kendim iyim ama daha bir çok şeyi yapamıyorum. hareketler kısıtlı olduğu için. işallah yavaş yavaş eskiye döneceğiz.

mrb.geçmiş olsun,yazınızı okudum çok sevindim.bende aynı ameliyatı oldum 3 ay oldu daha ayağımdaki kısalığı çok merak ediyordum.sanki bana hiç düzelmiycek gibi geliyor. doktor 6 ayı bulur dedi iyileşme veyerine gelme süresi.ama yazınızı okuyunca rahatladım. desteksizde çok rahat yürüyorum ama kısalık yüzünden tek baston kullanıyorum dahada kullanıcam .şimdi fizik tedaviye başlıycaz. işallah biraz sabır gerektiriyor tabiki.bir an önce 6 ayı bekliyorum.teşekkürler.

Protez ameliyatı başarılı geçmişse tam fayda sağlanaması 6 ayı bulur. Ben 2 ay sonra desteksiz işime gidip gelmeye başlamıştım. Bel seviyesinden aşağıda eğilebiliyorum problem yok, deniyorum çömeledebiliyorum ama sık ve mecbur olmadığım müddetçe yapmıyorum zaten. Protez olmadan önce rahat yapamadığım bir çok eklem hareketi geri geldi ama sağlıklı eklemimiz gibi değil bunun bilincinde olmak lazım ama ağrısız bir eklemi garanti ediyor ameliyat.

yiğido_fatih;
Ben 15 yaşında kalça protezi oldum. 1 ay oldu ve iyileşmem iyiye gidiyor çok büyük bir sorun yok koltuk deyneksiz yürüyorum ve çok büyük bir ağrı olmuyor kardeşim. İstanbul Cerrahi Hastanesinde ameliyat oldum Fahri Erdoğan ameliyat etmişti beni Muyane ücreti 300 tl idi.

prof doktor fahri erdoğana amaliyat olan yok muya

ben oldum kardeşim ve şuanda sağlığım iyiye gidiyor.

amaliyatı ne kadar yaptı hastahanede ne kadar kaldınız ben 23 yaşındayım beş eylülde ilk randevum var fahri erdoğan ile çok istiyorum bende o doktorda olmayı dahası yoruldum artık doktor aramaktan

6 gün kaldım hastahanede 2 ay sonraya ameliyat randevusu almıştım.

Üst Alt