Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Monoküler sürücüler artık gece de araç kullanabilirler!

Danıştay kararı bir yana, Emniyet genel müdürlüğü de buna istinaden bir iç yazı yayınladı. Aslında en iyisi emniyete gidip o yazıyı istemek, kaşeletip, bundan sonraki çevirmede polisin gözüne sokmak!

adana valiliğine gittim kimse ne yapacagını bilmiyor o kapı senin bu oda benim dolaştım en sonunda bir vali yard. yanına gönderdiler o dilekçe yaz getir imzalayim emniyete git orda onaylat sonra trafik şubede iptali için incele yapılsın belki iptal olma falan dedim ne diosunuz ya o zamana danıştyın kararıın hiç bi önemi yok dimi dedim hayıur tabiki dedi ama hayırlısı işleme koydular kısmet bakalım olmazsa dava açacam nedir bu işini düzgün yapmayan insanlardan çektiğimiz yaw herkese slmm...

arkadaşlar merhaba bana yazılan bu cezayı ödemek zorundaymışım itiraz dilekçesi yazdım emniyete üzerinden 3 hafta geçti cvp geldi ehliyetimin monoküler oldugundan dolayı her yıl göz muayenesi olmam gerekiyormuş bana kimse bilgi vermedi bunla ilgili ama suçlu ben oldum o yüzden tarafınıza yazılan trafik cezasını ödemeniz gerekiyor diye cvp yazmışlar DAVAMI AÇMAM gerekli arkadaşlar nasıl bir yol izlemem gerek???????

Denetimler sırasında, bilgisayar kayıtlarında sağlık raporu geçerlilik süresi ile ilgili bilgi bulunmayan yada bilgisayardaki sağlık raporu süresi dolmuş olan ve geçerli sağlık raporunu da ibraz edemeyen monoküler sürücüler hakkında, Karayolları Trafik Kanunu’nun 47 nci maddesi birinci fıkrasının (d) bendinden cezai işlem uygulanacak ve şartları oluşuncaya kadar araç kullanmalarına izin verilmeyecektir.
http://www.engelliler.biz/forum/oze...yil-rapor-almak-zorunda-mi-4.html#post1104623

monuküler gece araç kullanma

monoküler sürücüler gece arac kullanabilir mi diye ilçe emmineyet müdürlüğüne sordum hayır kullanamaz dediler ama böyle bi karar vermiş danıştay dedim onların bana cevapı o sahsa verilen bi karar herkesi kapsamaz dedi bekir yakar kimse o kullanabilir ancak dedi sende o kararı emsal göster sende gece kullanmaya hak kazanablirsin dedi yani saat 19.00 dan sonra yakalarsam cezayı yersin der gibiydi :)

Monokuler ehliyeti olan arkadasa bir kac sorum olacak. Yardimci olursaniz sevinirim.Benimde sag gozum hic gormuyor, sagdan biri yaklastiginda dibime kadar gelsede bana dokunmadan hissedeniyorumHep bundan dolayi sagdan yaklasan araca yada sagdan onume atlayan insana carparsam diye korktugumdan, ayrica sagimi gormem icin direk kafami sag aynaga cevirmem gerekir bu sefer onumu goremem vs nedenlerden dolayi ehliyet almamistm fakat suan sinavlari gectim ve direksiyon sinavina girecegim,Bu sekilde arac kullananlar bana ne onerir, tecrubwlerinizi paylasir iseniz sevinirim.

Size o yanıtı veren memur saçmalamış. Emniyet'in yazısı lokanta menüsü değil! Yiyorsa ceza kessin bakalım. Soluğu valilikte alıpp şikayet eder, cezanın iptalini sağlarsınız.

Monoküler sürücü arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa yararlı olacaktır...

Benim düşünceme göre, her şey deneyim meselesi. Önceleri trafiğin az olduğu yerlerde sürüş yapıp tecrübe kazanmak, sonra küçük küçük trafiğe çıkmak lazım. Bir sorun yaşayacağınızı sanmam.

3 yıl ehliyetsiz araç kullandım bir kere yakalandım onda da asayiş kontroldü kimliğime baktı araç kimin dedi baktı ters bişe yok devam et dedi.zaman geçti bir gözü olmayanlarda ehliyet alabilir diye yasa çıktı havalara uçtum araba kullanmak benim tutkum o yüzden otomotiv sektöründe çalışıyorum konumuza dönecek olursak monoküler ehliyeti olanlar gece araç kullanamaz kanunu iptal edilmiştir. fakat her bireyin gece araç kullanmasına engeli yoktur raporu alması lazım ve trafik şubede dosyaya işletmek ve her yıl bu işlemi tekrarlamak gerekliymiş

Soruma cevap yok, sanırım tecrube kazanıp ben kendı sorumu cevaplayacagım. Sınava girdim benle birlikte direksiyon sınavına 20 kisi girdi. Komisyon 20 kişinin arasında en iyi sürenin ben olduğumu söyledi. En yüksek puanıda tek gözum görmeden 100 üzerinden 98 alarak ben aldım.Egliyetimi alıp trafiğe cıktıgımda deneyimlerimi paylaşacagım fakat sunu söylemeden edemeyeceğim, biz engelliler birbirimize destek olmuyorsak kimseden de destek beklemeyin. Kaç ay oldu yönetici arkadaştan başka sorumu cevaplayan yok. Bu forumda hiçmi monoküler yok? Hep bana hep bana demeyi biliyoruz hiç karsımızdakine yardımımız dokunsun demiyoruz. Lütfen daha duyarlı olalım. Bilgi bekleyen çok insan var.

Merhaba

Dediğim gibi kendi sorumu kendim cevaplayacağım, bana özelden yazıp bilgi isteyen arkadaşlar oluyor.
Biz öyle bir milletiz ki engelliyiz ama birbirimize bile destek olmuyoruz. Şu soruya cevap yazılmamış ya cidden bu forumda monoküler olarak araç kullanan ve cevaplamayan herkesi kınıyorum.
Neyse ben ehliyetimi aldım 3 haftadır araç kullanıyorum, mesela pazar akşam saat 7 gibi canım sıkıldı sahilde sarıyer bebek tur attım. Yani Bülent arkadaşımızın da yazdığı gibi sürdükçe alışkanlık oluyor ve sağ sol korkunuz olmuyor gayet profesyonel sürüyorsunuz.
Bunu ben şöyle yorumluyorum, ben tek görüm görmemesine rağmen normal hayatımı 2 gözüm görüyorcasına sürdürüyorum fakat biri tek gözünü kapattığında sen nasıl bu şekilde yürüyor geziyorsun tarzında konuşuyor. Bu tamamen alışkanlıkla ve zamanla tecrübe edinmeyle alakalı.
Araçda böyle bir şey bence, yani benim gibi monoküler arkadaşlar korkmasınlar, dikkatli olun yeter.

Mayıs ayında bir gece trafik kontrolü yapılıyordu polislere tam 45 dk dil döktüm danıştayın o kararını yanımda taşıyordum gösterdim merkezle görüştüler bu haberin aslı astarı varmı diye ordan gelen cevabı duyuyorum şahsa gereken işlemi yapın zaten halıysa iptal ettirir diye millete zulüm olsunda nasıl olursa olsun diyolar yani cezaya valilik müdahele etmiyor emniyete dilekçe yazıyorsun o da olumsuz zaten neymiş her sene rapor alacakmışım her sene vize verilecekmiş bana ne trafikte ne de kursumda bu bilgi verildi çok enteresan aman diyim herkes önce gece araç kullanır raporu alsın hemen trafik şubeye götürsün dosyalarına işletsin çok çok önemli ceza kesilmesini beklemeyin!!!!

yamaner1989;
arkadaşım dilekçenden ötürü gelen cevapta anlaşılan yediğin ceza gece araç kullandığın için değil her sene zorunlu olarak alman gereken göz doktorundan raporu alıp trafik tescil arşivdeki dosyana koyup güncellememekten yemişsin...

ogormek;
önyargılı zaten yönetmeliği inceleseler anlayacaklar bir gözün görme yetisini yitirdikten sonra 1 sene zaman geçtikten sonra monoküler ehliyet alabilir diyor. yani vücut tek gözlü haline adaptasyon sağlaması için gözün kaybından sonraki 1 yılı işaret ediyor. tabiki iki gözü gören biri gözünün tekini kapattığında çaya şekeri bile atamaz yere döker burada adaptosyon süreci var.... hatta monoküler sürücüler normal sürücülerden daha dikkatli ve daha özenli araç kullanıyor...

Tek gözü (monoküler) olan ya da tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi sahibi olabilecek. Bu kişilerde, görme gücünün 10'da 10 olması, yatay görüş alanının 120 dereceden daha az olmaması şartları aranacak.
Hayatının herhangi bir döneminde tek gözlü durumuna gelenler, olayın üzerinden en az 1 yıllık adaptasyon süreci geçtikten sonra ve 120 dereceden daha az olmamak koşuluyla görüş alanına sahip olduğu saptanırsa sürücü belgesi alabilecek.
Monoküler kişiler (A1), (A2), (B) ve (F) sınıfı sürücü belgesi alabilecek, ticari araç kullanamayacak. Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılacak.
Monoküler olanların kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunacak, arka camın sağ ve sol üst köşelerine bu durumlarını gösteren işaret yapıştırılacak.
Monoküler sürücüler, gün batımından bir saat sonrasıyla gün doğumundan bir saat öncesi arasında kalan gece diliminde araç kullanamayacak.
Bu kişilerin kullanacakları araçların azami hızı yerleşim yerinde 50 kilometre olacak. Yerleşim yeri dışında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen hız sınırından 10 kilometre düşük hız yapılacak.
Monoküler sürücüler her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu alacak. Yatay düzlemde her iki gözde ayrı ayrı görme alanı 120 dereceden daha az olanlar sürücü belgesi sahibi olamayacak. İki gözden herhangi birinde 120 dereceden az görme alanı olanlara monoküler sürücü belgesi verilecek.
Göz kaslarındaki bozukluk nedeniyle her iki gözünde tam pizotisi (göz kapağının düşmesi) olanlar sürücü belgesi alamayacak. Tek taraflı pitozisi olup pupili kapalı kişiler, monoküler gibi işlem görecek. Ameliyatla durumunu düzeltenler, görme derecelerine ilişkin şartları yerine getirirlerse, ehliyet alabilecek.
Paralitik şaşı (felce bağlı göz kaslarının çalışmaması) ya da diplopi (çift görme) olanlar, görme dereceleri ne olursa olsun ehliyet sahibi olamayacak. Monokülerler dahil, diplopi tanısı konulan sürücünün belgesine de el konulacak. (A1), (A2), (B), (F) ve (H) sınıfı için özellikli gözlükler veya kapama ile diplopi kontrol edilebiliyor ve sürücü sürme işlemi sırasında bunlara dikkat edebiliyorsa, 9 ay sonra kapama için monokülarite kriterine uymak koşulu ile ilgili merkez görüşü alınarak sürmeye devam edebilecek.
Tüm sınıf ehliyetler için tıbbi destek alınarak iyi bir fonksiyonel adaptasyon ve rehabilitasyon sağlanmışsa, durağan olan 9 aylık ya da daha fazla süreli diplopide, bu sürenin sonunda sürüşe izin verilebilecek.
Diplopi geçmiyor veya rehabilite edilemiyorsa (C), (D), (E) ve (G) sınıfı ehliyet sahiplerine sürüş izni verilmeyecek. Bir gözün kapatılarak araç kullanılması bu grup için geçerli olmayacak.
Görmeyi zamanla azaltabilecek hastalıklarda görme durumu şartlara uysa dahi, sürücü muayenesi yılda 1 kez tekrarlanacak.

liljan hanim konuda gece araba surme yasagi kalkti deniyor sen konunun sonunda yok yasaktir diyorsun bi aciklarmisin

Gece sürüş yasağı da araçta monoküler sürücü olduğunu gösteren etiket şartı da söz konusu değil. Bu çok çok net bir durumdur.

2013 yılına geldik hâlâ 2008 yılında çıkan karardan bazı polis memurlarının haberi yok. "Gece araç kullanamazsınız, aracınız men edilecek" diyorlar. Dilimde tüy bitti anlatmaktan. Danıştay kararıyla yasak kalktı emniyet birimlerine yazıyla bildirildi diyorum, bize öyle bir bilgi gelmedi diyorlar. Uygulama yapan memurun yaptığı uygulamanın kanunundan, tüzüğünden haberi olmaması gibi gülünç bir durum olabilir mi? İşin bir diğer komik boyutu da yasağın kalktığını araştırmak istemiyorlar. Oysa ki plakayı sorgulamak için aradıkları nöbetçi memuru arayıp anında durumu öğrenebilirler.

Monoküler sürücülere tavsiyem http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf bu adresteki danıştay kararını yazıcıdan çıkarın aracınızda dursun. Ayrıca bulunduğunuz bölgenin emniyet birimine giderek yasağın kalktığına dair imzalı kaşeli bir evrak alın. Trafik uygulamasında polis memuru yasağın kalktığını kabullenmek istemiyorsa bu belgeleri gösterin.

selam arkadaşlar ben de monoküler ehliyete sahibim fakat uzun zamandır araç kullanmıyorum bu yüzden de her yıl göz raporunu hastaneye vermek gibi bir durumum olmadı benim merak ettiğim şu ben şimdi trafik çevirmesinde kontrol amaçlı durdurulsam ve bu durum ortaya çıksa ki çıkar bana uygulanacak yaptırım tam olarak nedir sadece para cezası mı yoksa ehliyeti süreli veya süresiz olarak geri alma gibi bir durum var mı

Para cezası ve sürücü belgesinin iptali ile karşılaşırsınız. Ki zaten kontrol yapmadığınızda sürücü belgeniz geçersiz konuma düşmüştür.

Haberi şu an öğrendim ve sevinçten kuşlar gibi hafifledim... Minnettarım sizlere..

merhaba arkadaşlar... sol gözümde doğuştan göz tembelliği vardı görme çok az yani.. sağ gözüm tam görüyor.. renk körlüğüm yok.. normalde monoküler ehliyet almam gerekiyordu ama sağlık raporu aldığım hastane (devlet kurumu oluyor bu arada özel de değil) sağ göz sol göz kapatmadan direk oku dedi bende okudum sonra raporu verdi.. her iki gözüm görüyormuş gibi rapor verdi bende bişe diyemedim birden ne yapacağımı bilemedim aldım raporu çıktım.. sonra sınavları kazandım ehliyetimi aldım.. ama şimdi içim içimi yiyor bişe olur mu diye.. vicdanım sızlıyor.. siz olsanız ne yapardınız monoküler e çevirir miydiniz?

Tadını çıkar Soner kardeşim... Özenli ve dikkatli araba kullan yeter.

merhaba

bende monoküler ehliet alcam suan herseyi kazandım trafıkde benım merak ettiğim konu neden biz ticari arac kullanamıyoruz neden bizde bi yerde şofer olarak çalışamıyoruz dava acsak kazanma sansıız olur mu ?

göz görmüyor bu allah vergisi ne yapabiliriski herşeyi neden bu kadar kısıtlıyorlar

Bayram, ben olsam dava açardım doğrusu! Çok büyük bir haksızlık ve ayrımcılık suçu aslında

Ben yıllardır araç kullanıyorum. Gece veya gündüz birçok çevirmeye yakalandım. Uzun yola çıktım binlerce km yol gittim ama ehliyetle ilgili bir problemle karşılaşmadım çok şükür.. Sanırım keyfi hareket ediyorlar

kurallara çok iyi uymalısın.. Sinyal, dönüş açısı ve sağa dönüşlerde biraz daha fazla dikkatli olmalısın

Merhaba Arkadaşlar,
Denizli de ikamet etmekteyim monoküler ehliyet alacağım. Gece araç kullanma yasağının kalktığı çok kesin ama neden emniyetteki arkadaşların haberi yok acaba... Emniyetteki ehliyet birimini aradım gece araç kullanma yasağı kalktı dediğim de nerden duydunuz öyle birsey olsa bizim haberimiz olur öyle birşey yok diyorlar.. Tüm birimlere yazı yazılmasını nasıl talep edebiliriz ??yoksa çevirmeye girsek ceza yazmak istediğinde dirensek bağlı bulunduğu emniyete arayacak onların zaten haberi yok sonra bir sürü uğraş boş yere ..

onerpasam

Ben çevirmezdim. her yıl göz doktorundan aldığın raporu trafiğe vermek zorunda kalmazsın
Tabi kendin göz kontrolünü yaptır trafiğe çıkamayacak kadar da ileriyse kaza riskini de arttırmamak lazım diye düşünüyorum.

Diğer arkadaşların da dediği gibi danıştay kararının çıktısını ruhsatın içine koyun sıkıntı yaşamayın.

Danıştay kararı: http://www.monder.org.tr/img/danistay.pdf

Ülkemizde sabah akşam yasalar değişiyor, danıştay kararları çıkıyor Bunları memurların bilmesi lazım hem fikirim ama siz de bende bu kararın çıktığı burada veya buna benzer sitede öğrendik. Biraz da kendimiz dikkat etmemiz ve haklarımızın ne olduğunu öğrenmeliyiz.

26.09.2006 tarih ve 26301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin onbeşinci fıkrasının (ç) bendinde; " Monoküler kişiler;
1) A1, A2, B, F sınıfı sürücü belgesi alabilir.
2) Ticari araç kullanamaz.
3) Kendileri açısından konulan kurallara uyup uymadıklarının denetlenebilmesi için sürücü belgelerine monoküler ibaresi yazılır.
4) Kullanacakları araçların içinde, sağında ve solunda olmak üzere en az 3 ayna bulunması zorunludur.
5) Sürücü belgesi aldıktan sonra her yıl bir göz hekiminden sağlık raporu almaları zorunludur.
6) Kullanacakları araçların azami hız sınırları; yerleşim yeri içinde 50, yerleşim yeri dışında 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır." hükmü bulunmaktadır.

Monoküler sürücülerin her yıl göz uzmanından sağlık raporu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Monoküler sürücülerin her yıl almak zorunda olduğu raporu ilgili tescil kuruluşunca kayıtlara işletebilir veya işletmeden araç kullanırken denetimlerde gösterilmek üzere yanında bulundurması yeterlidir.

Ayrıca, Monoküler sürücülerin gece araç kullanmasında sakınca bulunmamaktadır.

İyi günler dileriz.

-----------------------------------------------------
Malatya Trafik Tescil Sube Mudurlugu

-----------------------------------------------------
Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal E-Posta Servisi

Bimer başvurum sonucu bana gönderilen cevap bu arkadaşlar en net ve güncel bilgi olurda benim gibi yeni araç alıp şüphede kalan arkadaşlar için paylaştım hepinize kazasız belasız hayırlı sağlıklı ömürler dilerim...

2015/7 ay :D

Üst Alt